Puci militar in Honduras: presedintele a fost arestat de armata

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 28 iunie 2009, 18:19 Actualitate | Internaţional

Presedintele hondurian Manuel Zelaya a fost arestat duminica dimineata de armata, chiar in ziua in care acesta se pregatea sa organizeze un referendum, declarat ilegal de Curtea Suprema din Honduras, relateaza AFP.

Rezidenta sefului statului a fost inconjurata duminica in zori de trupele militare ale statului. "Soldatii l-au luat pe presedinte de la domiciliu si l-au dus la o baza militara aeriana", a anuntat secretarul prezidential, Enrique Reine.

"Vom depune o plangere internationala", a adaugat secretarul.

Ales in 2006 pentru un mandat unic de patru ani, presedintele Manuel Zelaya planuia sa organizeze duminica un referendum prin care cerea hondurienilor sa voteze in favoarea unei modificari a Constitutiei, care sa-i permita sa candideze pentru un al doilea mandat.

Referendumul a fost declarat ilegal, marti, de Curtea Suprema din Honduras, Parlamentul si Armata opunandu-se de asemenea organizarii scrutinului.

Saptamana trecuta, Zelaya l-a eliberat din functie pe seful Statului Major, generalul Romeo Vasquez, si a acceptat demisia ministrului Apararii, Edmundo Orellana, dupa ce comandantii militari au refuzat sa distribuie materialele de vot. Sefii fortelor terestre, marine si aeriene au demisionat, de asemenea.

Zelaya, ales presedinte ca si conservator, a avut o clara orientare spre stanga in timpul mandatului sau. El face parte dintr-o lunga lista de sefi de stat din America Latina care au incercat sa opereze modificari constitutionale pentru a-si largi puterile si pentru a-si inlesni noi candidaturi.

Presedintele venezuelean Hugo Chavez, un aliat al lui Zelaya, a denuntat lovitura de stat si i-a cerut presedintelui american Barack Obama sa intervina. Si Uniunea Europeana a condamnat arestarea presedintelui hondurian si a cerut "imediat" eliberarea sa.


Citeste mai multe despre   






















1331 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    era un astronom de a lui Chavez ... (Duminică, 28 iunie 2009, 19:18)

    Eneas [anonim]

    ..cred ca o singura tara semi-comunista ,recte Venezuela, care actioneza ca o banda adeziva pentru prins mustele 'progresiste'( si comuniste tip Cristoiu) din America Latina ,unde fierb de manie atatia revolutionari cu fason de Che Guevara la hectar ,care nu au avut bafta revoluitionarilor romani la 1 hectar de teren si consignatia aferenta ,plus ca bonus un apartament de la stat ;
    revin : Venezuela condusa de dementul Chavez e destul pentru Latin America !
    Cuba deja e de prost gust ,traieste in secolul iluministilor,a pierdut contactul cu civilizatia industriala
    • +1 (13 voturi)    
      Oare? (Duminică, 28 iunie 2009, 19:57)

      OVA [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Daca ai plati si tu 25 de dolari pe metrul cub de apa rece(retea administrata de BECHTEL), ca in Bolivia
      s-ar putea sa vezi lucrurile putin diferit.
      PS: a nu se intelege ca am vre-o admiratie fata de comunism sau Chavez.
      • +2 (8 voturi)    
        nu, (Duminică, 28 iunie 2009, 21:41)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui OVA

        doar fata de ceausescu.
    • -2 (8 voturi)    
      Cum asa? (Duminică, 28 iunie 2009, 20:55)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Pai cum asa lichea antisemita,nu si-au bagat aici tot americanii(care bineînteles sunt condusi de "jidani" si "presa etnica"!)coada?Hai,lumineaza-ne cu "perlele" tale de întelepciune,explica-ne ce s-a întâmplat în Honduras cu adevarat,voi astia cu halucinatii si paranoia stiti sa explicati cela mai "bine" ce se întâmpla în lume!
      • -3 (7 voturi)    
        Shmuel,vezi ca faci poc! te-a prostit .. (Duminică, 28 iunie 2009, 21:39)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui ionut

        ..autosatisfactia ? sunt si femei pe lumea asta ...
  • -1 (3 voturi)    
    AM INTELES ALUZIA (Luni, 29 iunie 2009, 7:18)

    MIHAI 2 [anonim]

    Mai ales ca,
    a naibii coincidenta,
    Ziarul Finaciar
    le da cititorilor săi ,la oferta ,
    o carte despre atentate care au schimbat
    cursul istoriei,
    incepand cu cei 322 de senatori romani,
    care l-au suspendat definitiv
    pe Preşedintele
    "Giulius Sizăr" ...asa a
    pronuntat numele imperatorului
    o fata de la Antene.
  • +6 (6 voturi)    
    Eu cu cine votez ? (Luni, 29 iunie 2009, 8:12)

    Agamitza Dandanache [anonim]

    Zelaya nu putea fi un "conservator" si in acelasi timp aliat cu retardul stangist Chavez :) Doar daca era membru la "conservatorii" lui Voiculescu.. E adevarat ca Honduras e departe si nu-i pasa nimanui, insa putina informare nu strica mon cher..
    Zelaya vroia sa fie presedinte pe viata, s-a inspirat de la Morales si Chavez, isi propusese sa modifice Constitutia dupa interesele sale personale de "catindat", desi nici justitia, nici Congresul, nici armata, nici majoritatea populatiei nu erau de acord cu o asemenea marlanie.
    Extrem de impopular, doar cateva zeci de persoane au protestat contra "loviturii"de stat. Noul presedinte a fost numit prin votul parlamentului, ceea ce nu prea seamana a "puci" :)
  • +3 (5 voturi)    
    America de sud e plina de comunisti (Luni, 29 iunie 2009, 8:30)

    Rotar [anonim]

    Pt OVA, Cred ca 25 de $ m3 de apa poate fi putin. Depinde ce apa de unde o duci, rata de recuperare, etc
    Un exemplu nu poate duce la generalizari. Eu pot da 100 de exemple pozitive si asta nu inseamna ca sistemul e perfect. Ceea ce e clar ca Brazilia si Venezuela influenteaza tarile mici, au inceput sa aiba comportament sovietic si e un mare pericol. Din pacate. In curand bazat pe fratia cu rusii, chinezii si arabii o sa puna mari probleme lumii civilizate. Din pacate ascensiunea este facilitata de opinia publica ...ilogica si neinformata
    • +2 (2 voturi)    
      Hugo Chavez (Luni, 29 iunie 2009, 9:38)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui Rotar

      i-a cerut presedintelui american Barack Obama sa intervina.
      Chavez, care a hulit America tot timpul, acum ii cere sa intervina, si nu ar mai fi o ingerinta straina ca intamplator, a picat "pretenul" lui si al rusilor.
      Aveti dreptate, rusii isi fac de cap acum in zona latino americana.
      Astept sa vad ce vor zice cand se trezesc cantaretii antiamericani ,ca iar e mana usa. Nu stiu cum vor judeca apelul lui Chavez
    • 0 (0 voturi)    
      ei la tine, tu la ei...? (Luni, 29 iunie 2009, 19:53)

      sugarfree [utilizator] i-a raspuns lui Rotar

      Mergi la fata locului daca logica stangii sud-americane nu strabate distanta pana la tine.