Opt angajati ai ambasadei britanice la Teheran au fost arestati "pentru rolul jucat in revoltele din Iran"

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 28 iunie 2009, 16:28 Actualitate | Internaţional

Autoritatile iraniene au arestat, sambata, opt angajati locali ai ambasadei britanice la Teheran, declansand furia Londrei si sporind astfel tensiunile cu Occidentul. Masura vine dupa ce Iranul a acuzat Marea Britanie si Statele Unite ca se afla in spatele revoltelor postelectorale izbucnite in republica islamica, relateaza AFP.

Agentia iraniana Fars a anuntat, duminca, arestarea a opt angajati din cadrul reprezentantei diplomatice britanice de la Teheran, pentru "rolul considerabil avut in protestele" de strada izbucnite in urma realegerii contestate a presedintelui Mahmoud Ahmadinejad, la scrutinul din 12 iunie, si soldate cu moartea a cel putin 20 de persoane.

Ministrul britanic de externe, David Miliband, a declarat ca Londra condamna vehement actiunea Teheranului, pe care a numit-o "o hartuiala si o intimidare de neacceptat".

Acesta a adaugat ca eliberarea personalului ambasadei reprezinta prioritatea numarul unu pentru Marea Britanie si a respins orice fel de acuzatie privind implicarea tarii sale in demonstratiile desfasurate in Iran, dupa alegeri. "Ideea potrivit careia ambasada Marii Britanii s-ar afla in vreun fel in spatele demonstratiilor din Teheran, care au avut loc in ultimele saptamani, este absolut nefondata", a spus Miliband.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1477 vizualizari

  • 0 (18 voturi)    
    Come una rosa ! Culmea .... (Duminică, 28 iunie 2009, 17:55)

    Eneas [anonim]

    va expun un scenariu SF, dar cum viata bate filmul ,ramane sa judecati singuri :
    -cum spuneam azerii alcatuiesc 25 % din populatia Iranului si au votat un candidat azer ca si ei ,cum e normal ,pe nume ,Musavi ! puteti verifica singuri pe internet ..
    -acum intervine scenariul si regia ;protestelor azerilor si a unei parti a tineretului ,in general studenti anti regimul ayatolahilor ,de care s-a cam saturat lumea, trebuia data o turnura revolutionara ! un doctor iranian de 38 de ani ,culmea , prieten cu Paulo Coelho celebrul scriitor, se afla in strada ,culmea ,cand este asasinata o fetita de 20 de ani ,culmea,langa el si doctorul ii acorda primul ajutor,culmea filmat de un amic ;(stiti si voi ca la 'revolutia 'romana din 1989 erau cel putin cate un cameraman daca nu doi , oriunde se tragea un foc sau se aprindeau niste brichete-revolutie mai filmata ca a rroma sau romana ,nu a existat in istorie ! desi camere de luat vederi erau, culmea , destul de rare la vremea aia !)
    revin la Iran ; fara sa fiu serlockhaloimes, iata ce cred eu : doctorul , care era si actor principal era pe mana cu un tragator ,actor secundar ,imbracat in uniforma militiilor iraniene ; cand doctorul ,in suvoiul de demonstranti, a gasit victima corespunzatoare scenaristului ;asasinul, a atras la semnalizarea doctorului , fata inocenta moare si doctorul se face ca o salveaza ; culmea, era si unul care filma ,prieten cu doctorul, totul e filmat in buna regula si postat pe net ;doctorul iranian e acum la Londra,ca avea printre altele, si cetatenie britanica ,e recunoscut deja ca lider al opozitiei iraniene ,primeste recunoastere universului de la Coelho cu care ,e prieten ca oprice iranian simplu aflat in UK etc cam multe chestii suparator de aranjate

    asa au murit sute de inocenti si in '89 pe un scenariu scris de altii ;
    • +5 (15 voturi)    
      consulta un doctor (Duminică, 28 iunie 2009, 18:56)

      Saene [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      esti bolnav rau
      • -4 (10 voturi)    
        mon ange ,cine nu are imaginatie sa isi cumpere! (Duminică, 28 iunie 2009, 19:56)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Saene

        sti ca nu iti folosesti decat 10% din resursele creierului tau ? ce faci cu restul ? pacat de neuronii tai ,care mor de inactivitate (cam 100.000 par jour) si nu se mai refac niciodata ...te compatimesc...
    • +1 (5 voturi)    
      Regulile de punctuatie... (Duminică, 28 iunie 2009, 21:24)

      patrocle [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      N-am citit ce-ai scris pentru ca nu stii sa folosesti regulile de punctuatie, si ca tine sunt multi... Semnele de punctuaţie de sine stătătoare (punctul, virgula, două puncte, punctul şi virgula, semnul exclamării, semnul întrebării şi punctele de suspensie) stau lipite de cuvântul anterior şi separate cu un spaţiu de cuvântul următor. Semnele de punctuaţie care se folosesc în perechi (ghilimelele şi parantezele) stau lipite de cuvintele pe care le includ şi separate cu un spaţiu de cuvintele din exterior.
      • -2 (6 voturi)    
        bine! ai lovit exact unde trebuie... (Duminică, 28 iunie 2009, 21:44)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui patrocle

        ..ramane ca in tren : tu sti regulile de punctuatie si tot tu nu citesti ! ce important esti !
        • 0 (2 voturi)    
          Self-diagnosis (Duminică, 28 iunie 2009, 22:38)

          sile [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          Pe tine nu te deranjeaza deloc cand enunti aceleasi "scenarii" ca Ahmadinejad?
          • 0 (0 voturi)    
            Crede si nu cerceta. (Luni, 29 iunie 2009, 13:54)

            Nick [anonim] i-a raspuns lui sile

            Tie nu ti se pare ca sunt cam multe coincidente in toata chestia asta cu "revolutia" la iranieni?
            Sau traiesti pe principiul: "Daca eram un pic mai ....credul, eram fericit."
            Eu personal consider ca "baietii cu ochi albastri" nu exista numai in tarile comuniste, teroriste, etc. Cred ca de "serviciile" lor se folosesc mai ales tarile dezvoltate cu interese in anumite regiuni: SUA, Marea Britanie etc.
            Dar desigur, eu unul nu-s adeptul politicii: "Crede si nu cerceta".
      • -1 (1 vot)    
        pierdere de timp (Luni, 29 iunie 2009, 14:06)

        hvlad [anonim] i-a raspuns lui patrocle

        mr.patrocle pt.dumneata este importanta punctuatia, lucru de laudat; daca problema matale este (in situatia data, adik aceasta situatie) unde, cand si cum pune dl.eneas virgula si punctul, atunci dragul meu patrocle permite-mi sa te jignesc: traiesti degeaba! Clar.
  • -2 (20 voturi)    
    o daaa (Duminică, 28 iunie 2009, 18:19)

    user [anonim]

    in sfarjit niste cojones - asa se joaca tare cu parazitii imperialisti britanici. Ei au crezut ca e ca la noi in 89 si pot sa transforme iranul intr-o colonie buna de supt pentru ei.

    nu agreez declaratiile extreme ale liderului iranian dar astfel de actiuni sunt un deliciu.
    • +7 (15 voturi)    
      o da daaa (Duminică, 28 iunie 2009, 19:02)

      unique [anonim] i-a raspuns lui user

      sa inteleg dupa logica ta ca tanjesti intens dupa epoca de aur, si salamul cu soia face inca parte din dieta ta zilnica - neputand sa te desparti de deliciile vremurilor. ma amuza carpacii anti-globalisti care nu au iesit vreodata din romanica - eventual nici macar la mare la soare prin spania, si au impresia ca suntem un fel de buric al pamantului si ca un model compartamental guevarrist ne va duce pe cele mai inalte culmi ale progresului... mai bine ia-ti audi-ul si du-te la mall... si lasa-i pe altii sa faca revolutii.
    • +1 (9 voturi)    
      ce aberatii! (Duminică, 28 iunie 2009, 19:18)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui user

      Pentru "eneas" si "user":aveti ceva probleme la mansarda,nu?Si înca grave de tot!Ati scapat de la ospiciu si ati uitat pesemne sa va luati medicamentele anti-paranoia si anti-halucinogene,nu-i asa?Ca împotriva antisemitismului si antioccidentalismului nu se poate face nimic,cel ce s-a infectat odata cu asa ceva ramâne cu creierul pervertit si spalat pe toata viata.Si nici contra prostiei aberante de care suferiti voi,dar contra paranoiei si halucinatiilor chiar exista medicamente,serios!Hai,mars înapoi la ospiciu,chemati rapid 112!
      • -3 (7 voturi)    
        dar argumente nu prea ai ,tataitza? (Duminică, 28 iunie 2009, 19:51)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui ionut

        'fericiti cei saraci cu duhul ,ca a lor este Imparatia Cerurilor ! '
        de unde pana unde anti-semitism si anti occidentalism mai Itic ?(ca Ionut nu pot sa te aplezez 1)
        democratia inseamna votul in urna si conducerea majoritatii aleasa prin vot -in caz ca nu nu stiai amice,analizeaza situata din Romania !
        • +2 (8 voturi)    
          ce prostoloc! (Duminică, 28 iunie 2009, 20:47)

          ionut [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          Pai tu si cu celalalt paranoid sunteti cele mai bune argumente "contra" tataitza prost de dai în gropi.Tu si cu celalalt cu neuronul stingher vorbiti exact ca lichelele de la conducerea Iranului("agenturilii straine" etc.etc.)care amintesc de alt idiot,dar care si-a primit pedeapsa cuvenita.Asa ca las-o balta cu intoxicarile tale ieftine,poate te-o fi crezând voiculescu et co.dar nu cineva care gândeste cât de cât cu mintea lui proprie.PS.Sunt român get-beget,dar un idiot antisemit ca tine oricum nu va întelege asta.Probabil ca sunt vândut "jidanilor",nu?Mare mai e gradina lui Dumnezeu,si multi paranoizi au sarit gardul!
          • -2 (8 voturi)    
            ramane cum am stabilit ,nu mai stric cu tine .. (Duminică, 28 iunie 2009, 21:06)

            Eneas [anonim] i-a raspuns lui ionut

            ...tot un Itic esti !
      • 0 (0 voturi)    
        ce atitudine (Luni, 29 iunie 2009, 14:13)

        hvlad [anonim] i-a raspuns lui ionut

        Sa-ti fie rusine "stimabile". Dupa cum dumneata iti permiti sa-i caracterizezi pe altii asa am sa te caracterizez si eu pe dumneata: esti o nulitate.
        Cand vei descoperii bunele maniere sa ne anunti ;)
    • +1 (7 voturi)    
      da, ai dreptate... (Duminică, 28 iunie 2009, 19:35)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui user

      ...dar mi-e frica la ce se poate ajunge din cauza asta.
    • +3 (7 voturi)    
      ingrijorator (Duminică, 28 iunie 2009, 20:22)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui user

      Ce e mai ingrijorator e numarul mare de voturi pozitive pentru comentariul de mai sus.

      Oare de ce oamenii emigreaza de obicei din Iran in Europa, si nu invers? Oare de ce?
      • -3 (9 voturi)    
        Exact despre resurse e vorba .. (Duminică, 28 iunie 2009, 20:42)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui if0014

        In Occident se consuma mai multe resurse si asta tenteaza :resuse luate si de la gura alora care vor sa emigreze ! mai misto e sa consumi petrolul iranian la Paris decat la Teheran !
        • +1 (3 voturi)    
          aha (Duminică, 28 iunie 2009, 22:33)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

          Deci imigrantii iranieni sunt cele mai mari scursuri de pe fata pamantului, daca tradeaza o natiune nobila precum Iranul si mai ales pe luminatii ei conducatori doar ca sa mearga la Paris sa consume resurse. Nu mai bine ar trebui gazati sau arsi de vii?

          Poate ar trebui sa te gandesti mai des ca vaccinul variolei a fost descoperit de un englez, nu de un iranian. Stii cam cati oameni au murit de variola in sec. 20, nu?
  • -1 (5 voturi)    
    Binele iranienilor sau doar nevoia de resurse? (Duminică, 28 iunie 2009, 18:28)

    tudor [anonim]

    Eu nu cred ca in spatele protestelor nu sunt si interese straine Iranului.
    Poate intentionat s-au intins prea mult, ca sa degenereze in altceva.
    Credeti ca altii vor binele poporului iranian sau resursele Iranului?
    Unde sa mute armatele din Irak?
    • 0 (4 voturi)    
      Resurse ,evident ;a treia banca de petrol si gaze (Duminică, 28 iunie 2009, 20:05)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui tudor

      ..e Iranul .nu stiu cum va supravietui pana la urma ; peakul petrolului si al gazului a trecut si USA este din ce in ce mai infometata;UK a consumat gazul din Marea Nordului si e la menopauza -importator net de petrol si gaze
  • -4 (8 voturi)    
    Si totusi nu inteleg! (Duminică, 28 iunie 2009, 18:44)

    losive [utilizator]

    Cum se face ca daca vreau sa votez unul dintre comentarii, primesc mesajul ca am votat deja, desi comentariul respectiv are 0 voturi.

    Am observat "eroarea" aceasta de mult.

    Domnilor, sa lasam lucrurile in voie. Daca ne apucam sa cenzuram ce este diferit fata de Epoca de Aur?!

    Sa va fie rusine!
  • -2 (8 voturi)    
    bravo iran (Duminică, 28 iunie 2009, 18:54)

    The Saker [utilizator]

    ....din pacate, guvernul britanic abia asteptau asta , ca sa aiba motiv sa intre peste ei cu americanii si sa le dea bombardeaua aerian, ca terestru nu au nici o sansa.
  • -3 (5 voturi)    
    Gasim puncte comune cu revolutia romana, nu? (Duminică, 28 iunie 2009, 19:09)

    tudor [anonim]

    Vor altii binele poporului iranian sau doar resursele Iranului?

    Si unde sa mute armatele din Irak?
  • +2 (8 voturi)    
    Intreb (Duminică, 28 iunie 2009, 19:20)

    george [anonim]

    Nu am un comentariu ci o intrebare: o astfel de chestie (arestarea personalului diplomatic al unei tari) s-a mai intamplat vreodata in istoria postbelica?
  • +4 (8 voturi)    
    adevarul e... (Duminică, 28 iunie 2009, 19:31)

    nano2k [utilizator]

    Adevarul e ca nu mai putem fi prostiti asa usor.
    Da, suntem neputinciosi, dar nu mai suntem prosti.
    Stim ce se afla in spatele asa-ziselor "revolutii".
    De prea putine ori in istorie prostimea s-a putut automobiliza sa schimbe cu adevarat ceva. Nu e cazul acuma.

    Noi inca mai cautam adevarul despre "revolutia din '89" si o sa-l cunoastem atunci cand nu va mai conta.

    O revolutie inseamna de fapt o miscare a unor mase de oameni manipulati. Nimic rau pana aici. Problema e ca victoria nu va fi a lor, ci a celor care se folosesc de ei, de vietile si aspiratiile lor.

    Nimic nou sub soare...
    • 0 (8 voturi)    
      De fapt, asta ii doare :nu mai putem fi mintiti (Duminică, 28 iunie 2009, 20:08)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      ..putem sa dam de capatul fitilului in orice actiune de acest fel ,fara a fi manipulati de media internationala ,etnica !
      Iluminare e totul in bezna pesterii in care traim !
      • -2 (6 voturi)    
        lichea! (Duminică, 28 iunie 2009, 20:51)

        shmuel [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Bai lichea antisemita,ce ai tu împotriva faptului ca noi,evreii,conducem lumea din umbra?Ti-e ciuda si esti invidios,nu?Pai daca pe voi "goimii"nu va duce capul la mai mult,ce sa va facem?Prosti ati fost,prosti veti ramâne(cel mai bun exemplu esti tu,cu paranoia si ura ta pe evrei)!
        • -2 (6 voturi)    
          da ... (Duminică, 28 iunie 2009, 21:19)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui shmuel

          pacat ca nu v-a ars Hitler pe toti ...
  • -3 (5 voturi)    
    . (Duminică, 28 iunie 2009, 19:54)

    Mda [anonim]

    astia nu au ce face...chiar vor bomba in cap?!
  • +6 (6 voturi)    
    articolul poate genera confuzii (Duminică, 28 iunie 2009, 20:14)

    misu [anonim]

    "Iranian authorities have detained several local employees of the British Embassy in Tehran" - Fox news.
    Se pare ca nu este vorba de personal diplomatic - diplomatii au cetatenia statului trimitator si imunitate de jurisdictie -, ci de personal local, iranieni angajati in cadrul ambasadei.
    N.R. Multumim, am corectat.