Banii pe biletele cumparate la concertele lui Michael Jackson de la Londra ar putea fi returnati

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 iunie 2009, 21:17 Actualitate | Internaţional

Organizatorii celor 50 de concerte din cadrul turneului de adio pe care Michael Jackson trebuia sa-l sustina incepand din luna iulie la Londra, AEG Live, a transmis sambata un comunicat prin care anunta ca va oferi, la inceputul saptamanii viitoare, detalii privind o posibila returnare a banilor pe biletele achizitionate, informeaza AFP.

Circa 750.000 de bilete, in valoare de 50 de milioane de lire sterline (59 de milioane de euro, 83 de milioane de dolari), au fost cumparate, in numai cateva ore de la punerea lor in vanzare, in luna martie. Majoritatea biletelor au costat intre 50 si 75 de lire sterline.

"Recomandam fanilor sa pastreze biletele si dovada achizitionarii lor. Mai multe informatii cu privire la returnarea banilor pe biletele cumparate, precum si detatii despre procedurile ce vor fi urmate in acest caz, va vom oferi la inceputul saptamanii viitoare", se arata in comunicatul companiei organizatoare.

Potrivit presedintelui AEG Live, Randy Phillips, organizatorii au incheiat asigurari numai pentru "primele 23 de zile ale turneului", ceea ce inseamna ca doar 50 de milioane de lire sterline vor fi putea fi acoperite de acestea.

Potrivit presei britanice, anularea zecilor de concerte care va lasa goala imensa sala de spectacole din Londra, va produce pierderi estimate la 300 de milioane de lire sterline (350 milioane de euro).

Intitulat "This is It", ultimul turneu din cariera lui Michael Jackson marca in acelasi timp si reintoarcerea pe scena a regelui pop pentru prima oara dupa anul 1997. Starul urma sa sustina o serie de 10 de concerte la O2 Arena din Londra, incepand cu 13 iulie. Datorita cererii mari de bilete, organizatorii au extins la 50 numarul de concerte, astfel ca spectacolele de adio ale fostului rege al  muzicii pop urmau sa se intinda pana pe 24 februarie 2010. 


Citeste mai multe despre   






















1657 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 22:31)

    x [anonim]

    Cum vine asta?
    "... banii ... ar putea fi returnati"
    Ce inseamna, intr-o tranzactie comerciala de tip "solicitare serviciu - prestatie", nerespectarea contractului?
    Chiar daca e vorba de o situatie nefericita (pentru EL, pentru familia lui (presupun) si pentru fani e dezastruasa spre inacceptabil), banii trebuie returnati.
    Cum, cind, unde, cu/fara dobinda, ... sunt deja alte aspecte.
    • +2 (2 voturi)    
      pai... (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 23:18)

      alex [anonim] i-a raspuns lui x

      Situatia sta in felul urmator: oamenii astia au cumparat tichetele de la o firma...iar firma asta e posibil sa dea faliment daca au crezut ca a dat norocul peste ei, au investit bani in concerte, promovare etc si acum le-a disparut "obiectul muncii". Daca firma da faliment, cei care au luat tichete sunt printre ultimii care isi vor primi banii. Daca nu sunt bani destui, nu vor mai primi banii inapoi.

      Tu vorbesti din alte carti cu dobanzi si alte alea. Cand o firma da faliment esti fericit daca iti obtii banii pe care i-ai dat firmei respective, nu te mai uiti la dobanda :)
      • 0 (0 voturi)    
        Am mai multe bilete in plus pentru tine (Duminică, 28 iunie 2009, 15:09)

        x [anonim] i-a raspuns lui alex

        Cumva esti printre organizatori?
        Altfel, de ce ii plingi mai mult pe ei sau pe intermediari decit pe beneficiarii finali?
        Sa ai parte mereu de astfel de tzepe.
        Noi, astia mai multi si mai marunti, ne lipsim de astfel de sfaturi de alinare.
        PS. Nu cumva vrei unul sau mai multe bilete (pe care sa-l (sa le) platesti anticipat) la un concert prin Romania cu AC/DC sau cu Depeche Mode?
  • +4 (4 voturi)    
    Mai bine ... (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 23:22)

    LoneWolf [anonim]

    Mai bine organizau cu monitoare si adevaratii fani ar fi mers la un spectacol in amintirea lui si nu trebuia sa dea banii innapoi. ... Nu am bilet, si imi pare rau, dar daca as fi avut l-as fi tinut amintire.
    • 0 (0 voturi)    
      eu am luat bilete (Duminică, 28 iunie 2009, 2:39)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui LoneWolf

      Am cumparat bilete numai ca urmau a fi trimise cu putin timp inainte de spectacole. Ceea ce inseamna ca probabil nu le vor mai tipari deci nimeni nu va primi bilete... si mie mi-ar fi placut sa mi le trimita ca amintire...
    • 0 (0 voturi)    
      Asa e, nici eu nu l-as fi dat inapoi! (Duminică, 28 iunie 2009, 9:17)

      Captain Planet [utilizator] i-a raspuns lui LoneWolf

      Mi se pare o prostie sa dai biletul inapoi. Biletul ramane ca o amintire la ceea ce ar fi trebuit sa fie ultimul concert al lui Michael.
      Treaba cu concertul nu ar mai fi mers.
      Insa banuiesc ca pana la sfarsitul anului se vor face concerte "Tribute to...".
  • 0 (0 voturi)    
    ULTIMA ORA! (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 23:52)

    unu' [anonim]

    Tinind cont de dezastrul financiar care se prefigureaza in cazul anularii concertelor, organizatorii au decis: cele 50 de concerte se vor desfasura dupa programul anuntat, singura modificare fiind inlocuirea lui MJ cu Adi Minune. Biletele vindute ramin valabile cu conditia achitarii unei suprataxe de 100%.
  • 0 (0 voturi)    
    contract (Duminică, 28 iunie 2009, 9:08)

    Metoiu [utilizator]

    Nu depinde decat ce scrie in termenii si conditiile cu are ati fost de acord can ati cumparat biletele. Scrie clar cand si in ce conditii se dau banii inapoi, depinde unde, prin ce firma, website, etc ati cumparat biletele. De unde ideea asta generala ca TREBUIE returnati... x [anonim] vorbesti fara sa ai habar despre ce...
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Duminică, 28 iunie 2009, 14:42)

      x [anonim] i-a raspuns lui Metoiu

      Pentru ca tu "ai habar", iti urez sa ai parte de astfel de afaceri, si sa fii platit (de exemplu) cu cecuri fara acoperire.
      Cit despre "conditiile" de nerealizare a contractului, vorbeste cu Alex (de mai sus), si puneti-va de acord ce (nu mai) faceti in caz de faliment.