Vladimir Putin: Rusii ar trebui sa bea mai putin alcool 

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 iunie 2009, 20:19 Actualitate | Internaţional

Lupta cu dependenta de alcool si tutun ar trebui sa fie prioritara in programul de sanatate al rusilor, a sustinut vineri premierul rus Vladimir Putin, in cadrul unei intalniri cu directorul general al Organizatiei Mondiale a Sanatatii (OMS), Margaret Chan, relateaza Itar-Tass.

"Ati amintit despre pericolul pe care il reprezenta fumatul, dar, mai important, rusii ar trebui sa renunte la alcool. Acest lucru ar imbunatati considerabil starea de sanatate a natiunii, fara indoiala", a sugerat Putin.

Putin a cerut sprijinul OMS pentru rezolvarea acestei probleme, propunand elaborarea unor campanii  de educare a rusilor pentru adoptarea unui stil de viata sanatos.

In cadrul aceleiasi intalniri, liderul guvernului de la Moscova a asigurat-o pe Margaret Chan de faptul ca Rusia nu intentioneaza sa reduca fondurile alocate Sanatatii si ca, in ciuda crizei financiare si economice mondiale, cheltuielile pentru sanatate au fost sporite in acest an.

Studiu: Votca ucide tot atatia rusi cat un razboi

Dependenta de alcool a rusilor cauzeaza moartea a peste jumatate din cetatenii cu varsta cuprinsa intre 15 si 54 de ani, iar proportia este comparabila cu numarul victimelor dintr-un razboi, releva un studiu realizat de publicatia medicala The Lancet si publicat vineri.

Potrivit studiului, trei sferturi din decesele survenite in randul barbatilor din Rusia, respectiv jumatate dintre cele din randul femeilor, sunt atribuite abuzului de alcool. Rata mortalitatii in Rusia, pe acest segment de varsta, este de cinci ori mai ridicata la barbati, respectiv de trei ori mai mare la femei, fata de Europa Occidentala.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

1603 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Ma indoiesc ca vor reusi ceva (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 20:59)

    Andrei [anonim]

    Ei chiar au aceasta problema. Dar nu vad ce super campanii ar putea face pentru a rezolva aceasta problema. Dar daca fac si reusesc, ar trebui aplicate peste tot in lume. Alcoolul in exces si tigarile determina probleme grave de sanatate in timp.

    Macar Putin este un exemplu bun in acest sens, nu bea si nu fumeaza. Ma intreb cum ar putea Basescu sa dea exemplul pentru un astfel de plan.
    • +5 (5 voturi)    
      Exemplu........ (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 22:22)

      Nightprowler [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Pai si Hitler era un exemplu bun dupa logica ta, nu bea alcool deloc, extrem de rar savura o bere, nu fuma si era vegetarian, fata de Churchill care fuma si bea des.
      • -4 (4 voturi)    
        asa, si? (Duminică, 28 iunie 2009, 9:33)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Nightprowler

        ti se pare ca Hitler ne-a facut mai mult rau decat Churchill?
        • +2 (2 voturi)    
          da (Duminică, 28 iunie 2009, 13:57)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui clujean

          ne-a facut mai rau, i-a adus pe rusi in mijlocul europei pt cincizeci de ani.
        • +1 (1 vot)    
          ce prost esti! (Duminică, 28 iunie 2009, 21:02)

          johann [anonim] i-a raspuns lui clujean

          Da "amice" (vorba lui Caragiale),hitler a facut un rau imens omenirii,pe lânga faptul ca din ordinul sau au fost ucisi milioane de oameni doar din cauza ca s-au nascut,el le-a facut posibila rusilor ocuparea Europei de rasarit!Nu vad ce rau a facut Churchill omenirii(asta în afara de ipoteza ca esti un admirator al lui hitler,atunci e totul clar,îl urasti pe Churchill fiindca l-a combatut cu succes pe idolul tau monstru-criminal cu chip uman)
  • +3 (7 voturi)    
    O sa devina imuni (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 22:44)

    dan4 [anonim]

    Probabil peste citeva generatii rusii o sa fie imuni la alcool sau sa o sa intre in coma daca nu mai consuma.
  • +1 (5 voturi)    
    Cu asta s-a ingropat politic. (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 22:58)

    AlinN [anonim]

    Nu vor fi foarte incantati rusii de astfel de indemnuri.
  • +4 (4 voturi)    
    vitamina C (Duminică, 28 iunie 2009, 0:11)

    costy BV [anonim]

    nu e adevarat, vodka nu ucide, are cel mai mare continut de vitamina c! VODKA, CONECTING PEOPLE!
  • -1 (3 voturi)    
    Si totusi Moscova arata mai bine ca Bucurestiul (Duminică, 28 iunie 2009, 0:40)

    Un Turist [anonim]

    Si în pofida faptului ca sint alcoolici din tata în fiu, cum se face ca Moscova arata mai bine ca Bucureştiul sau oricare alt oraş din România?
    • +3 (5 voturi)    
      rusii fura de pe un teritorui mult mai mare (Duminică, 28 iunie 2009, 7:50)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Un Turist

      asta-i tot!
    • +2 (2 voturi)    
      comparatie (Duminică, 28 iunie 2009, 19:27)

      iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui Un Turist

      Dar cauta prin imprejurimile Moscovei sa vezi ce serparie este, ca sa nu zic la o distanta mai mare, unde saracia e lucie. Iar Putin degeaba va scoate via, astia fac vodka si din pufoaicele ramase de la Stalin.
      • -1 (1 vot)    
        De acord cu dvs. (Duminică, 28 iunie 2009, 20:33)

        Un Turist [anonim] i-a raspuns lui iancu jianu

        Sunt întrutotul de acord cu observaţia dvs. în legătură cu faptul ca dacă ieşi din Moscova la 50-80 km zici ca eşti în alta ţară. (lumea a 3-ia)

        Însă într-o ţară precum Rusia nu merge cu blândeţea. De ce? Din n motive:
        1. Teritoriul imens.
        2. Nenumărate minorităţi naţionale (la ultimul recensământ din Rusia au declarate aprox. 240 de minorităţi naţionale.
        3. Disparităţi sociale şi economice şi deci politice intre regiunile Rusiei.
        ...n. Si nu în ultimul rând alcoolismul cronic din rândul mujicilor (clasa de jos).

        Totuşi întrebarea mea nu are un răspuns :

        Cum au reuşit sa facă un oraş mai frumos decât oricare oraş din România dacă toţi sunt atâta de alcoolici?
        • 0 (0 voturi)    
          cu o floare nu vine primavara (Luni, 29 iunie 2009, 17:40)

          _Jack_ [utilizator] i-a raspuns lui Un Turist

          sa ai 1,2 sau 3 orase frumoase intr-o tara asa mare ca rusia nu inseamna mare lucru. Ce conteaza este cum arata orasele rusiei in medie? si nu arata bine deloc! Nici macar toata moscova nu arata bine! Si articolul nu spune ca toti sunt alcoolici, dar acum nu poti sa-mi zici tu mie ca rusii sunt niste usi de biserica care nu beau. Se vede clar cat beau din vanzarile de alcool uriase de acolo (si in alea nu intra milioanele de rusi care fac vodka la cazan). De ce nu esti baiat bun si sa recunosti 2 lucruri real: 1. in medie, rusii beau mult mult mult. 2. in medie, conditiile de viata din rusia sunt , sa zicem politicos, precare.. Ca sunt si bogati care stau in vile uriase si au yacht-uri nu ma incalzeste daca omul obisnuit sta in apartamente mici comuniste.
  • +3 (5 voturi)    
    cat mai multi rusi morti inseamna o lume mai buna (Duminică, 28 iunie 2009, 0:41)

    rusofob [anonim]

    "...Dependenta de alcool a rusilor cauzeaza moartea a peste jumatate din cetatenii cu varsta cuprinsa intre 15 si 54 de ani, iar proportia este comparabila cu numarul victimelor dintr-un razboi..."

    CE VESTE MINUNATA!
    • -3 (3 voturi)    
      inseamna ca o lume (Duminică, 28 iunie 2009, 17:45)

      smen [anonim] i-a raspuns lui rusofob

      perfecta este cea fara americani si fara sclavi ca tine
      • 0 (0 voturi)    
        la subiect (Luni, 29 iunie 2009, 17:42)

        _Jack_ [utilizator] i-a raspuns lui smen

        unde vezi ca apar americanii in comentariul lui? sau in stire? comenteaza despre americani la stirile si comentariile despre americani. Esti penibil cum cauti orice ocazie doar sa mai injuri americanii.. sau nu esti in stare sa te concentrezi pe un subiect mai mult de 5 secunde fara sa ii mai injuri pe americani odata? exista pastile pentru asta..
  • +2 (4 voturi)    
    a intrat in anul mortii? (Duminică, 28 iunie 2009, 7:48)

    eeeuuuu [utilizator]

    pai, fara vodca_cu ce ii mai conduce? numai cu "kalasnikov"-ul? a mai incercat unu' sa-i dezvete de trascau, (ii si gasisera porelca "misha limonada") si era cat pe ce s-o sfarseasca rau, iil sechestrasera niste pucisti intr-o resedinta de vacanta, sa-i ia gatu'! ei, poate de data asta or sa bea suficient cat sa nu le tremure mana pe tragaci!
  • +1 (3 voturi)    
    Doar rusii? (Duminică, 28 iunie 2009, 15:48)

    cetateanul [anonim]

    Ar fi trebuit sa zica si de romani, nici noi nu stam prea bine la acest capitol. Alcoolismul distruge mii de familii generand copii certati cu legea, multe fete gasesc mai atractiv sa se prostitueze decat sa indure bataile, certurile si saracia dintr-o familie cu un parinte betivan.