Ahmadinejad se adreseaza SUA: Ajunge. Nu va mai faceti de ras in felul acesta

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 iunie 2009, 14:56 Actualitate | Internaţional

Presedintele iranian Mahmoud Ahmadinejad l-a criticat din nou pe omologul sau american Barack Obama, pe care l-a acuzat ca se implica in probleme interne din republica islamica, a anuntat sambata agentia IRNA, relateaza AFP.

"A vorbit despre reforme si schimbare, atunci de ce intervine (in afacerile interne din Iran) si face comentarii care incalca normele si politetea?", a intrebat Ahmadinejad, facand referire la presedintele american.

Vineri, Barack Obama s-a declarat "scandalizat" de reprimarea manifestatiilor.
De cealalta parte, Ahmadinejad a criticat "declaratiile insultatoare ale unor responsabili occidentali" cu privire la Iran.

Liderii americani si europeni si-au intensificat criticile la adresa Teheranului, criticand reprimarea manifestatiilor de protest fata de rezultatul alegerilor prezidentiale din 12 iunie, in urma carora Ahmadinejad a fost reales.

"Ajunge. Nu va mai faceti de ras in felul acesta", le-a transmis Ahmadinejad liderilor occidentali, carora le-a cerut sa-si "corecteze atitudinea".

Ion Mihai Pacepa s-a adresat, vineri, intr-o scrisoare deschisa Gardienilor Revolutiei Islamice din Iran, indemnandu-i sa ii urmeze exemplul si sa apere poporul, nu "tiranul", facand o comparatie cu regimul comunist al lui Nicolae Ceausescu.

"Iranul este leaganul uneia dintre cele mai vechi civilizatii. Iranul inseamna literatura, filosofie, medicina, astronomie, matematica si arta... Ahmadinejad este istorie si va avea aceeasi soarta cu cea a lui Ceausescu", se mai arata in scrisoarea deschisa.


Citeste mai multe despre   






















2432 vizualizari

  • -3 (25 voturi)    
    Tacticile SUA (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 15:16)

    TdM [anonim]

    Se stie ca americanii au oameni special pregatiti sa provoace revolte. Exista si un documentar pe tema asta.

    Nu m-ar mira ca revolta din Iran sa fi fost declansata de americani.
    • +10 (18 voturi)    
      nu te-ai plictisit de prostia asta? (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 15:41)

      max [anonim] i-a raspuns lui TdM

      Cum ar putea americanii scoate in strada mii de cetateni multumiti de conducerea lor inteleapta intr-o tara in care totul merge excelent?
      Evident agentii lor sint extraordinar de bine pregatiti. Daca erau niste ageamii se multumeau sa-l impuste pe Ahma :)
      • -2 (12 voturi)    
        invata sa gandesti un pic (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 16:42)

        saab [anonim] i-a raspuns lui max

        In aproape orice stat de pe Terra, (inclusiv in SUA) exista mase mari de oameni nemultumiti la un moment dat. Problema e ca posibilitatea ca acestia sa se revolte "spontan" este foarte mica fara sa exista in spate o pragatire prealabila.
        • +3 (9 voturi)    
          o fi posibilitatea mica (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 19:56)

          cucu [anonim] i-a raspuns lui saab

          pentru o revolta spontana dar nu cand este DICATATURA.

          la un moment dat se umple paharul si da pe-afara.

          dar bineinteles, iranienii erau fericiti sa traisca in dictatura i si ai dracu americani i-a scos in strada:)

          stau si ma gandesc..cand ies sindicatele in strada,n-o fi mana americanilor?
        • +1 (5 voturi)    
          nu iti face sperante (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 23:20)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui saab

          oamenii ca ei nu vor gandi niciodata.
      • +4 (8 voturi)    
        asa cum au putut si la noi in '89 (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 17:01)

        asd [anonim] i-a raspuns lui max

        impreuna cu ungurii si cu rusii.
      • -3 (17 voturi)    
        Pentru max (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 17:05)

        TdM [anonim] i-a raspuns lui max

        Iti recomand sa te uiti la Zeitgeist, partea a doua. http://video.google.com/videoplay?docid=7065205277695921912

        In el vei vedea un interviu al unui astfel de agent care explica in detaliu cum se procedeaza. Cred ca asa vei intelege cel mai bine, n-are rost sa reproduc ce scrie acolo.

        Legat de partea cealalta, nu simpatizez nici Iranul, dar nici SUA cu atitudinea lor.

        In schimb, am un mare respect pentru orice stat care indrazneste sa spuna ceva impotriva "mai marilor" lumii.....
        • +1 (1 vot)    
          Naiv mai esti (Duminică, 28 iunie 2009, 16:46)

          Vlad I [anonim] i-a raspuns lui TdM

          Amice, ai dori ca cei mai puternici oameni din lume sa-i vada cuminti de productia industriala si tot felul de fanatici mici sa-si faca de cap prin lume? Toate tarile fac miscari ca sa influienteze situatia in favoarea lor, sau crezi ca ro. a intrat asa simplu in Nato sau UE? (oare nu trebuia sa convingem toti membrii ei?) Nu uita ca Iranul da o multime de bani, arme si instructori militari Hezbolahului, este ca si cand noi am trimite bani arme si istructori militari pt. crestinii ciprioti, sau crestinii din Sudan etc. Ura pt. aia marii i-au facut pe milioane de oameni acum 60 de ani sa lupte in internationala comunista, si uite ce-au facut.
      • -4 (8 voturi)    
        lol (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 17:19)

        alex [anonim] i-a raspuns lui max

        "Cum ar putea americanii scoate in strada mii de cetateni multumiti de conducerea lor inteleapta?". Cand ai bani gasesti usor cateva mii de Iude...
      • +1 (9 voturi)    
        . (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 18:14)

        xxx [anonim] i-a raspuns lui max

        Obama a recunoscut public faptul ca SUA au avut un rol in revolutia din Iran din 1950 si ceva, cand au rasturnat regimul si au asezat un conducator pro-vestic.. tot ei au fost implicati si in violentele din Venezuela impotriva lui Chavez, la fel pt ca nu il suporta. deci nu ar fi de mirare sa fie mana lor si aici
    • +3 (9 voturi)    
      . (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 15:49)

      Mda [anonim] i-a raspuns lui TdM

      ete cacat. oamenii aia au iesit in strada ca s-au saturat, nu ca i-au intaratat americanii. 99% din oamenii aia nici nu stiu cum arata un american. ce atatea teorii ale conspiratiei...
      • -3 (3 voturi)    
        e pe dracu (Duminică, 28 iunie 2009, 22:50)

        smen [anonim] i-a raspuns lui Mda

        cum sa nu stie,sunt grasi,prosti si drogati 3 cuvinte definitorii ale unui american
    • -4 (6 voturi)    
      sunt convins (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 16:44)

      romanu [anonim] i-a raspuns lui TdM

      Jandarmul e neobosit...
      unde e documentarul de care spui?
    • -3 (5 voturi)    
      zii si noua (Duminică, 28 iunie 2009, 12:53)

      ghitza [anonim] i-a raspuns lui TdM

      zii-ne si noua numele la documentaru ala. pare interesant. multzam.
      p.s. si io cred ca e mana americana la mijloc...dar sper sa o ia in banana...
    • +2 (4 voturi)    
      special pregatiti sa provoace revolte (Duminică, 28 iunie 2009, 13:21)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui TdM

      Nu ai obosit scriind gogomanii?
      Uite ca americanii aia vinovati de toate aia care au uneltit si internetul iti dau posibilitatea sa-ti etalezi prostia. Scrie, scrie, nu te lasa!!!
    • -2 (2 voturi)    
      Zeitgeist addendum (Duminică, 28 iunie 2009, 23:10)

      TdM [anonim] i-a raspuns lui TdM

      Lasand la o parte lipsa de argumente suplinita cu jigniri....

      http://video.google.com/videoplay?docid=6592355148420454993

      Ganditi, nu mai fiti ca niste oi....
  • -3 (9 voturi)    
    Gunoiul de pacepa (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 15:23)

    Maximilian Robert [anonim]

    De ce-l amestecati pe gunoiul asta de pacepa care e tradator de neam si patrie?! Nu l-a tradat pe Ceausescu, ci poporul, constiinta sa, valorile sale, carora le-a fost servil ani de-a randul si le-a slujit! Asta merita aruncat la lada de gunoi a istoriei si nicidecum pomenit numele! Un tradator e un gunoi! Nimic mai mult!
  • +1 (7 voturi)    
    Are dreptate (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 15:31)

    Danutz Nastase [anonim]

    Ahmadinejad are dreptate sa le spuna asta liderilor occidentali. El a pus monopol pe adoptarea atitudinilor si discursurilor jenante, asa ca nu mai e loc si pentru liderii occidentali care sunt in pericol de a se face de ras. Bietii iranieni!
  • -2 (18 voturi)    
    scandalizat?? (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 15:33)

    Emil [anonim]

    Obama nu parea deloc scandalizat cand tinerii moldoveni erau batuti de militie la Chisinau la fel cum Obama nu pare deloc scandalizat de crimele zilnice pe care le face US army in irak si afganistan. Nici de oamenii care mor de foame in Africa.
    Obama e mai degraba scandalizat ca idiotii aia de la CIA, Mi6 si Mossad nu au reusit (pt. a nu stiu cata oara) sa rastoarne regimul "dictatorial" si sa instaureze "democratia" (a se citi "marele jaf american"). Acum vor trebui sa intre cu tancurile si cu bombele in Iran si asta ii va costa enorm pe americani. Si asha is vai de capu' lor, un nou razboi ii va ingropa economic. Ramane pt. China placerea de a taia capu' animalului canceros.
    • -3 (7 voturi)    
      felicitari (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 17:02)

      bebe [anonim] i-a raspuns lui Emil

      un super comentariu felicitari pentru analiza
    • -2 (8 voturi)    
      Pai Obama stie unde sa se bage si unde nu... (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 19:37)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Emil

      Fata de alti lideri... Pai isi punea Rusia in cap daca se trezea sa comenteze in legatura cu ce se intampla in Chisinau....si nu e de dorit asa ceva. Dupa cazul Georgia probabil si-a dat seama ca vorbele astea nesustinute de fapte sunt egale cu 0 si mai provoaca si antipatii. SUA observ ca se tot baga peste tot....si pana la urma vor deranja o super putere...si sa vezi atunci ce umileala vor primi. De ce crezi ca nu se baga in problemele Rusiei, Chinei, Indiei? Stie foarte bine ca nu ar face fata nici cu tot NATO dupa ei daca s-ar supara astia. Si ca sa nu se zica despre el ca nu mediaza conflicte internationale..se baga si el pe unde poate. Sincer mi-e sila de politica externa americana si de toti astia care-i idolatrizeaza. Mai bine si-ar rezolva problemele grave din interiorul tarii...si dupa aia sa se ocupe de "problemele" internationale.
      • -3 (3 voturi)    
        Obama=Bush=Clinton=same garbage (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 23:13)

        Emil [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Cu toate supararile pe care le vor produce, USA va merge la razboi pentru ca ii e impus sa mearga la razboi. Structurile puterii in SUA sunt dominate de evrei si tocmai de aceea, acestia din urma au tupeul de a sfida o superputere si a face ce le trece prin cap cu palestinienii.
        NATO se va destrama si el la primul razboi "pe bune". NATO nu mai e de cativa ani o alianta armoniaosa, sunt prea multe disensiuni in interiorul pactului. In fond, e normal ce se intampla zilele astea in lume, puterea financiara o controleaza pe cea militara si simbolica si atunci cand omul se focalizeaza pe bani si lucruri materiale, normal ca nu-i mai pasa de semenii lui. Pe masura ce vom consuma mai mult, superputerile vor incerca sa cotropeasca mai mult. Iranul din pacate nu o sa scape, planurile pt. atacarea lui sunt facute de ani de zile. E o chestiune de context si de oportunitate. Sper numa' ca opinia publica internationala, oamenii simplii, noi romanii, voi cei care incepeti sa vedeti "the big picture" veti reactiona...cumva.
    • -3 (3 voturi)    
      corect (Duminică, 28 iunie 2009, 12:57)

      ghitza [anonim] i-a raspuns lui Emil

      bravo. foarte bine zis! mama ce am mai ras, da' ai zis-o super!
  • -3 (5 voturi)    
    pacepa? (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 15:44)

    ana [anonim]

    pacepa? de unde stie pacepa toate treburile astea?cum de prezice el viitorul?
  • +2 (12 voturi)    
    Nu mai vrem sa alegem intre doua rele (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 15:46)

    nano2k [utilizator]

    Nu agreez ideea de stat teocratic, dar de asemenea nu agreez guverne mincinoase care induc instabilitate pentru a-si legitimiza actiunile.
  • -2 (12 voturi)    
    PAPACE (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 16:06)

    Levap [anonim]

    PAPACE să+i spunem acestui jalnic şi neruşinat personaj (o combinaţie a literelor lui Pacepa potrivită vârstei şi... "meritelor" sale).
  • 0 (16 voturi)    
    cine se crede si asta (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 16:08)

    razvan [anonim]

    Pacepe vorbeste de Iran dar el a fost un tradator in propia lui tara
    • +4 (4 voturi)    
      Duşmanul duşmanului meu (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 21:48)

      Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui razvan

      Pacepa a contribuit la caderea unei dictaturi si ii indeamna pe altii sa faca la fel. Ceausescu era dusmanul poporului roman pentru ca erea conducatorul unui regim care se mentinea la putere prin frauda si prin teroare. Atunci cand Pacepa a demascat acest regim, el a devenit dusmanul lui Ceausescu, iar dusmanul dusmanului meu e prietenul meu.
    • +3 (3 voturi)    
      dragostea de tirani (Duminică, 28 iunie 2009, 9:52)

      ta31 [anonim] i-a raspuns lui razvan

      mai cantaretii antiamericani, impotriva lui ala pe care "la tradat Pacepa", au iesit in strada romanii acu vreo 20 de ani, daca va mai amintiti.
      Dupa capul vostru tampit, lumea toata trebui sa fiei sub niste dictatori sangerosi pentru ca cine nu e cu ei e tradator
      Fie biblia voastra sunt cartile lui Corut, si atunci e de inteles, aveti ne voie de tratatment pe la nr. 9 fie voi chiar sunteti niste tradatori, atata timp cat tot blamati aliatii tarii voastre. Sau poate Romania nu e tara voastra.
  • -4 (6 voturi)    
    info (Duminică, 28 iunie 2009, 0:07)

    viscu [utilizator]

    pt cine vrea sa afle mai multe, chiar dintr-o publicatie americana, inclusiv despre finantarea revoltei. un articol f bine documentat
  • -3 (5 voturi)    
    info (Duminică, 28 iunie 2009, 0:09)

    viscu [utilizator]

    pt cine vrea sa afle mai multe, inclusiv despre finantarea revoltei, chiar dintr-o publicatie americana. un articol bine documentat.

    http://www.bestcyrano.org/?p=2463
    • -4 (4 voturi)    
      mai explicit (Duminică, 28 iunie 2009, 13:54)

      hvlad [anonim] i-a raspuns lui viscu

      "Has the U.S. Played a Role in Fomenting Unrest During Iran’s Election? Any knowledgeable observer would say yes, but that’s not the version you’ll hear on the US media.
      by Jeremy R. Hammond"

      http://www.bestcyrano.org/?p=2463
    • -4 (4 voturi)    
      goagaliti un pic folosind datele de mai jos (Duminică, 28 iunie 2009, 13:57)

      hvlad [anonim] i-a raspuns lui viscu

      "The role of the U.S. in overthrowing the democratically elected Prime Minister of Iran Mohammed Mossadegh in 1953 and installing the brutal regime of Shah Mohammad Reza Pahlavi is by now well known"
  • +1 (3 voturi)    
    info (Duminică, 28 iunie 2009, 10:07)

    ta31 [anonim]

    hotnews, daca info mai repeta inca de 2 ori aberatiile lui le publicati si pe alea?
  • 0 (0 voturi)    
    ce-i cu propaganda asta pe aici? (Luni, 29 iunie 2009, 18:15)

    Alex [anonim]

    oameni buni trebuie sa intelegeti diferenta intre a va indoctrina si a va informa. cand te informezi trebuie sa citesti despre informatia aia din mai multe surse si apoi sa citesti despre toti autorii acelor texte. O gramada de munca, vor considera unii, dar asta e problema cu libertatea asta de exprimare.

    @ viscu: aia nu este nici macar o publicatie, este un blog si pe deasupra este anti-capitalista si anti-o gramada de alte chestii. Eu personal nu as citi un blog unde categoriile articolelor sunt: american imperialism, government crimes, fascism, american brainwash sau abortion. nu este nici o diferenta intre asta si OTV, mai ales daca nu mai citesti si alte surse.

    pentru toti cei care ridica in slavi "Zeitgeist" 1 si 2: imi pare rau dar filmul ala contine o gramada de inexactitati pe care le gasesti imediat daca doar cauti un pic de informatie. Asta nu il face complet fals dar nici adevarat. Pana la urma, daca ai ceva important de spus, de ce ai pune si minciuni acolo?

    observ ca in general romanii sunt iubitori de scandal si de conspiratii. imi pare rau dar faptul ca ceva este scris pe internet nu o transforma in fapt asa cum nici biblia nu e o carte de istorie.