Paulo Coelho, in dialog pe blog cu doctorul in bratele caruia a murit Neda

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 25 iunie 2009, 17:19 Actualitate | Internaţional

Imaginea mortii iraniencei Neda
Foto: LiveLeak
Inregistrarea mortii tinerei iranience pe nume Neda Agha-Soltan a declansat valuri de emotii in intreaga lume. Imaginile o arata pe tanara impuscata in piept intinsa pe jos, avandu-l alaturi pe tatal sau si pe un tanar doctor care a incercat sa o salveze. Iata marturiile celui din urma - doctorul in bratele caruia a murit tanara -, transmise publicului de cunoscutul scriitor brazilian Paulo Coelho. "Duminica tarziu ma uit la inregistrarea cu Neda. Mi se pare ca il recunosc pe Arash Hejazi, dar prefer sa nu cred ce spun. Ii trimit un email", scrie Coelho pe blogul sau.

Iata mai jos corespondenta dintre Paulo Coelho si Arash Hejazi, publicata pe blogul scriitorului brazilian:

Duminica 21 23:011
Draga Arash
Vreau sa stiu unde esti, daca lucrurile pe care le vad/citesc sunt adevarate. Apoi am sa pot lua atitudine - in functie de sfaturile tale, bineinteles.
Cu dragoste,
Paulo

Luni, 22 iunie 2009 02:05:05 -04:00
Draga Paulo,
Acum sunt in Teheran. Filmul mortii lui Neda a fost inregistrat de prietenul meu si ma poti recunoaste in video. Eu sunt doctorul care a incercat s-o salveze si nu a reusit. A murit in bratele mele. Scriu cu lacrimi in ochi. Te rog sa nu mentionezi numele meu. Te voi contacta eu in curand, cu mai multe detalii.
Cu dragoste,
Arash.

(Acum am decis sa postez video-ul pe blog)
(Tot restul zilei incerc sa il contactez. La un moment dat, cineva raspunde pe telefonul lui, recomandandu-se ca “jurnalist de la CNN”. Incep sa ma ingrijorez)

Luni 22 17:46
Draga Arash
pana acum, nicio veste de la tine. Dupa ce am postat inregistrarea pe blog, se pare ca s-a raspandit peste tot, inclusiv in NY Times, Guardian, National Review, etc.
Prin urmare, principala mea acum grija esti tu. TREBUIE sa-mi raspunzi la acest email, sa-mi spui ca esti bine si numele persoanei la care am petrecut impreuna Anul Nou in 2001, doar ca sa fiu sigur ca esti tu cel care raspunde. Nu cred in aceasta persoana de la CNN care a raspuns la telefonul tau.
Daca nu faci asta, as putea furniza numele tau presei, ca sa te protejeze - vizibilitatea este singura forma de protectie in acest moment.
Daca faci asta, numai daca nu ma sfatuiesti altfel, o sa pun capat presiunii, pentru moment. Principala mea grija acum esti tu si familia ta.
Cu dragoste
Paulo

Marti, Iunie 23, 2009 1:35 AM
Draga Paulo
Sunt bine acum. Nu stau acasa. Nu stiu despre CNN. Numele prietenului este Frederick.
Cu dragoste
Arash

Sent: Marti, Iunie 23, 2009 1:37 AM
Draga Paulo,
Incerc sa parasesc tara maine dimineata. Daca nu ajung in Londra la ora 2 pm., ceva s-a intamplat cu mine. Pana atunci, asteapta.
Sotia si copilul meu sunt in .... Telefonul lor... Emailul ei...
Te rog asteapta pana maine. Daca se intampla ceva cu mine, te rog sa ai grija de (numele sotiei) si (numele copilului), ei sunt acolo, singuri, si nu mai au pe nimeni pe lume.
Mai mult decat dragoste, a fost o onoare sa te am ca prieten.
Arash

(La acest moment, un jurnalist brazilian, Luis Antonio Ryff, care a calatorit in Iran, il recunoaste pe Arash in video si imi scrie sa verific. Confirm, dar ii cer sa ii tina numele secret pana astazi. Ryff accepta – chiar daca stie ca ar fi o exclusivitate importanta pentru el. As vrea sa-i multumesc, pentru demnitate)

Miercuri 24
1:55 PM
Arash a aterizat in Londra


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3655 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Ce mica este lumea ... (Joi, 25 iunie 2009, 17:51)

    P2P [anonim]

    ... ce altceva poti sa spui.

    Suntem intr-o lume diferita de cea de acum 20, 50, 100 ani. Asemanatoare in ceea ce este asemanator dar diferita ...
    O lume in care comunicarea (internetul si tehnologiile sale) adauga putere oamenilor obisnuiti. O lume cu oameni mai puternici si mai apropiati.
    Aviz dictatorilor si politicienilor. Lumea si oamenii nu mai sunt ce au fost, in multe privinte ...
    • -5 (13 voturi)    
      Ayatolahul a luat aviz de ceea ce scrii tu (Joi, 25 iunie 2009, 18:11)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui P2P

      Acum tremura impreuna cu realesul sau preferat.

      Fii serios! E doar iluzia puterii. Glontul bate e-mailul.

      Unde e acum, Neda nu se simte deloc mai puternica...
    • -4 (12 voturi)    
      ce mica e lumea si ce naiva... (Joi, 25 iunie 2009, 18:15)

      FazanCurcanu [anonim] i-a raspuns lui P2P

      Si ce maretze lucruri poti face cu un pic de tupeu, organizare si ratiune cinica.
    • +6 (8 voturi)    
      frumos mesaj (Joi, 25 iunie 2009, 18:20)

      iulia [anonim] i-a raspuns lui P2P

      si emotionant articol!
  • +2 (4 voturi)    
    pentru autor (Joi, 25 iunie 2009, 18:34)

    Ionutzelu [utilizator]

    daca luam in seama continutul articolului, titlul este imbecil. Coelho a purtat dialogul pe mail, iar ulterior l-a postat pe blog....

    povestea este tragica, lumea in care traim este nebuna.
  • 0 (8 voturi)    
    ha,ha,ha... (Joi, 25 iunie 2009, 19:07)

    media freak [anonim]

    iranienii au pus tunurile militare pe protestanti, astilalti au pus tunurile media... vom vedea care bat mai tare... sau vorba cronicarului... pana inteapa mai tare decat sabia...

    in rest, nimanui nu-i pasa de neda... ea a fost folosita pe post de fitil emotional. avea toate calitatile: tinara, frumusica, inteligenta, etc. victima perfecta..pacat de ea...

    PR si bullshit media, cu iz de drama literara coelhiana... intram in alta era a PR-ului...
    • -1 (9 voturi)    
      ce idiot! (Joi, 25 iunie 2009, 19:28)

      popeye [anonim] i-a raspuns lui media freak

      Iar tu prostoloc de doi bani,care traiesti într-o tara libera unde poti sa spui si sa scrii tot ce vrei(chiar daca nu intereseaza pe nimeni si daca,si mai rau,e absolut imbecil ceea ce scrii!)tu,ce ai fi facut în locul acelor oameni care din întâmplare au filmat moartea acelei biete tinere?Nu cautai sa aduci la cunostiinta întregii lumi ce se întâmpla în tara ta?De ce este doar PR faptul ca se transmite în lumea întreaga ce se întâmpla în Iran?Ca asa vrei tu?Un prostoloc care traieste bine mersi,într-o tara democratica cu o presa libera(deseori libera si de profesinalism,dar totusi libera!),îmbuibat si satul care înjura democratia ca e chipurile "haos" si nu se duce la vot,ca deh,el e prea destept si scârbit de politica?Uite desteptule,iranienii v-au dat un exemplu de dorinta de libertate:ei vor sa aiba exact ceea ce ai tu deja în materie de libertate si ceea ce tu nu stii sa apreciezi!Esti pur si simplu penibil "amice"(stii tu fraza din Caragiale!),dar mai ales esti un nesimtit care nu are nici urma de pietate pentru o persoana ucisa miseleste de reactiunea mullahilor!
      • +1 (7 voturi)    
        dostoievski (Joi, 25 iunie 2009, 20:25)

        media freak [anonim] i-a raspuns lui popeye

        mai baiete, ce te-ai imflamat asa? stai catinel... or de la prea mult spanac ti se trage??? Spanacul stiu ca umfla muschiul, asupra creierului nu prea stiu ce efecte are, dar m-ai lamurit tu acum cu reactia ta plina de avant revolutionar... pai se poate tu, intelectual subtire, sa te dedai la jigniri grosolane???

        Cum ziceam, stai linistit si hai sa o luam incetisor. Ce ti se pare tie batjocoritor din textul postat de mine? ca au pus tunurile media pe caz? ce, nu-i asa? cati mor mai in sudan, in somalia, si prin alte parti ale lumii, fara ca tu, intelectual de dambovita, nici macar nu ai habar? cati? Sute, mai, mii si noua nici macar nu ne pasa! Si stii de ce? Ca nu e expunere media! Te-ai prins? Si de ce nu e expunere media? Ca acolo nu e petrol!!! A, ce zici, incepi sa faci niste conexiuni mai profunde??? Daca da, esti pe drumul cel bun, daca nu, mai ia o cutie de spanac si incordeaza-ti muschii, poate mai gasesti si alte epitete in afara de "prostoloc" (vad ca il repeti obsesiv, probabil ai tu motivele tale ascunse).

        Mai departe, am zis ca nimanui nu-i pasa de Neda si ca a fost folosita pe post de fitil emotional. Hai sa luam cazul unui barbat musulman, cu barba si cu figura tipica a iranianului de rand. Ce zici, ar mai fi avut acelasi impact in randul constiintei publice? Raspunsul e evident pentru oricine cu mai mult creier si mai putin muschi, dar, avand in vedere circumstantele, ma vad nevoit sa fiu mai explicit: CU SIGURANTA NU!!!!

        Prezenta lui Coelho in ecuatie serveste tocmai scopului mentionat: PR cat mai agresiv. Personal nu prea ma dau in vant dupa acest scriitor mult supraapreciat de marea masa a cititorilor. Ipostaza lui de intelectual subtire ce se apleaca asupra problemei confera povestii o nota trendy, de bon ton intelectual, de natura sa o mute in atentia publicului ce se crede cult, doar pentru faptul ca l-a citit pe Coelho. Acest lucru e suficient pentru a starni interesul prostimii: a celor care nu l-au citit pe Coelho, dar au auzit de el
        • +3 (5 voturi)    
          continuare (Joi, 25 iunie 2009, 20:38)

          media freak [anonim] i-a raspuns lui media freak

          ...(sau macar de razboinicul luminii, e plina lumea de astia, chiar si ciobanii nostri mioritici au auzit de el).

          Cam asta e tot ce am avut de spus. Imi pare sincer rau de Neda, si am si zis in mesajul original “pacat de ea”, dar cred ca erai cu ochii la spanac si nu ai mai citit pana la sfarsit!!

          Sa ne vedem de bine, mon cher!!!
          • 0 (0 voturi)    
            da (Vineri, 26 iunie 2009, 19:33)

            marius [anonim] i-a raspuns lui media freak

            le zici bine trebuie sa privim sa deslusim evenimentele pentru ca in spatele se afla un scop ascuns mai ales intr-o tara exportatoare de petrol ca Iranul
        • +1 (5 voturi)    
          scuze pentru pleonasm... (Joi, 25 iunie 2009, 20:59)

          media freak [anonim] i-a raspuns lui media freak

          il gasesti tu...
          • -2 (4 voturi)    
            tot prostoloc! (Joi, 25 iunie 2009, 23:36)

            popeye [anonim] i-a raspuns lui media freak

            Prostul nu e prost destul daca nu e si fudul,nu-i asa "amice"? Si daca un iranian de "rând" barbos era împuscat pe strada nu ar fi fost tot asa compatimit(mai putin de tine)?Se vede ca ti-ai însusit rapid stilul cinic de argumentare:"fiindca acolo nu e petrol"blablablaurile de rigoare ale unui snob semi-analfabet ce se da "entelectual" ca sa o impresioneze pe vreo prostuta de la sat.În Bosnia si mai ales în Kosovo tot de petrol a fost vorba"amice"(stii ce vreau sa spun,vorba lui Caragiale!)?Sigur ca în Somalia si Sudan se moare cu nemiluita iar lumea nu prea se sinchiseste(din pacate,dar poti tu sa faci PE pentru ei ,nu?;numai ca atunci când se sinchiseste,si trimite,ca SUA,niste trupe pe acolo,iar sar snobii ca tine care se dau intelectuali pretentiosi nefiind de fapt decât niste idioti utili si condamna acest ac de neo-imperialism!Cum e de fapt bine pentru prostoloci care-si dau aere de îngâmfati asa ca tine?Dupa cum am mai spus si înainte:iranienii lupta pentru ceva ce tu ai deja,chiar daca te dai scârbit de atâta libertate si democratie.De ce nu emigrezi în Coreea de Nord,China,Rusia sau chiar în Iran sa vezi si tu cum e sa nu ai libertate de opinie?
        • 0 (4 voturi)    
          Please don't feed the troll. (Joi, 25 iunie 2009, 21:17)

          CFG [utilizator] i-a raspuns lui media freak

          media freak in cazul de fata esti un troll.
          • +1 (5 voturi)    
            De ce e troll? (Joi, 25 iunie 2009, 21:36)

            Daniel [anonim] i-a raspuns lui CFG

            E singurul om de aici care a spus niste lucruri adevarate, niste fapte. Pentru ce-i troll?
            • 0 (2 voturi)    
              DNFTT (Joi, 25 iunie 2009, 22:37)

              John [anonim] i-a raspuns lui Daniel

              http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_troll

              "Do not feed the trolls"
              • +1 (3 voturi)    
                Troll (Joi, 25 iunie 2009, 23:06)

                Gigi [anonim] i-a raspuns lui John

                "a troll is someone who posts controversial, inflammatory, irrelevant, or off-topic messages in an online community, such as an online discussion forum or chat room, with the primary intent of provoking other users into an emotional response"

                Mesajul nu este irelevant si nici off-topic, se refera strict la continutul articolului. Controversat poate parea unora, dar controversele stau la baza dialogului constructiv. Inflamator, cam mult spus, mie mi s-a parut ironic, cam agresiv, ce-i drept, dar agresivitatea sa este mai nuantata decat a lui popeye, care-i grobian de-a dreptul.

                ramane intrebarea: de ce-i troll?
                • 0 (0 voturi)    
                  Logica asta, bat-o vina ... (Vineri, 26 iunie 2009, 10:53)

                  John [anonim] i-a raspuns lui Gigi

                  Dupa ce ca nu argumenteaza mai si scrie neadevaruri cu titlu de adevar absolut.

                  Vezi ca este un "or" adica "sau", nu trebuie sa se intimple toate acelea 4 ca sa fie un troll:
                  "controversial, inflammatory, irrelevant, OR off-topic messages"

                  media freak le indeplinea pe primele doua ...
        • -1 (1 vot)    
          neee (Vineri, 26 iunie 2009, 1:49)

          hmm [anonim] i-a raspuns lui media freak

          nu cred ca de dambovita. magnetizantul "prostoloc" imi suna mai degraba a inovatie lingvistica din nord-vestul tarisoarei noastre.
          btw, frumos comentariu, sunt intru totul de acord
  • +1 (1 vot)    
    stai putin sa inteleg bine... (Vineri, 26 iunie 2009, 9:24)

    liviu_ [utilizator]

    in tara aia de kko esti blamat pentru ca incerci sa salvezi viata cuiva???
    mda... mare dreptate aveau aia de la halloween in "how many tears"... din pacate prea mare...