VIDEO O incursiune a lui Vladimir Putin determina un lant de supermaketuri sa reduca preturile - presa rusa

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 25 iunie 2009, 10:56 Actualitate | Internaţional

Putin, verificand preturile
Foto: www.premier.gov.ru
Premierul Vladimir Putin a ordonat conducerii impietrite a unui supermarket, unde a efectuat miercuri o vizita surpriza, sa reduca preturile, solicitare care i-a fost indeplinita fara prea multe comentarii de conducerea magazinului, relateaza presa rusa de joi, citata de AFP.

Plimbandu-se printre standuri, alaturi de conducerea lantului de supermarketuri Perekrestok, Putin s-a oprit brusc in fata unui stand in care erau prezentati carnati afumati.



Iata mai jos dialogul dintre Vladimir Putin si Iuri Kobaladze, directorul pentru relatii comerciale al grupului X5 Retail, care detine lantul de supermaketuri, redat de cotidianul Kommersant.
  • Putin: Pentru ce costa acesti carnati 240 de ruble (7,5 dolari)? Este normal acest lucru?
  • Kobaladze: Dar sunt carnati de inalta calitate! Priviti, acestia de aici costa doar 49 de ruble
  • Putin: "E prea scump
  • Kobaladze, timid: Nu...
  • Putin, fluturand o hartie: Pot sa va arat marja de profit pe care o aveti. Uite, pentru acest tip de carnati, marja este de 52%
La raionul de carne, premierul s-a lansat intr-o noua tirada impotriva preturilor practicate de supermarket, estimand ca pretul este cu 200% mai mare decat cel normal.

"Este dublu fata de pretul normal. Vi se pare normal asta? E prea scump", l-a criticat Putin pe Kobaladze, care a cedat si a promis sa reduca preturile incepand de vineri.

Chiar inaintea acestei vizite, Putin ceruse, in cadrul sedintei de guvern, stabilirea unui echilibru just al preturilor la producatori, distribuitori si consumatori, in numele "echitatii sociale", in momentul in care Rusia se confrunta cu o criza economica deosebit de puternica.

Escapada sa in raioanele supermarketului vine la cateva saptamani dupa vizita 'teatrala' intr-un mic orasel din regiunea Sankt-Petersburg, unde muncitorii unei fabrici de ciment nu-si primisera salariile de foarte mult timp.

In fata camerelor de luat vederi, Putin s-a rastit la oligarhul rus Oleg Deripaska, proprietarul uzinei, caruia i-a aruncat stiloul pentru a semna un contract de reluare a productiei.


Citeste mai multe despre   






















8934 vizualizari

  • -6 (26 voturi)    
    Model pentru Basescu (Joi, 25 iunie 2009, 11:05)

    George [anonim]

    Cred ca asa viseaza sa ajunga Basescu. Pe unde trece el sa se faca partie, sa dicteze masuri care sa fie indeplinite automat, fara cracnire. Si stiti care nedumerirea mea? Ca foarte multi dintre noi ar dori asa ceva...
    • -13 (19 voturi)    
      Exact (Joi, 25 iunie 2009, 11:56)

      Horea [anonim] i-a raspuns lui George

      Exact la asta ma gandeam si eu - ce i-ar mai placea Baselului nostru daca ar putea sa faca si el la fel! Si ce sufera saracul ca nu este bagat in seama cand da indicatii pretioase la toata lumea, ca nea Nicu si apoi se pisa toti pe indicatiile lui...
      • +11 (13 voturi)    
        cred ca e bine sa fiti atenti la ce se discuta (Joi, 25 iunie 2009, 12:22)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Horea

        ...exista alte articole despre Basescu.
      • -2 (4 voturi)    
        exact (Joi, 25 iunie 2009, 15:44)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Horea

        la asta ma gandeam si eu, carnatii aia facuti la ordinul lui baselu au fost pusi special pe raion la un pret dublu ca Putin sa critice. In felul acesta Baselu' a ajutat puterea sovietica. Moarte lui!
      • +6 (8 voturi)    
        Daca. . . (Joi, 25 iunie 2009, 16:16)

        Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Horea

        . . .Presedintele Basescu (nu baselu cum ca un nesimtit te exprimi) ar fi asa cum spui de mult nu ai mai fi scris prostii pe forumuri! Dar pentru specimene ca tine o dictatura ar fi de dorit!
        • 0 (0 voturi)    
          dedeiu (Duminică, 28 iunie 2009, 21:18)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

          a fost ironic, si nu cu presedintele. Mai intit cititi comentariile si dupa aceea judecati.
    • -4 (14 voturi)    
      e o mica problema... (Joi, 25 iunie 2009, 12:12)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui George

      basescu nu are sriul in spate (si sriul nu are forta kgbului)....
      si tot basescu nu are totusi iqu lu putin

      masurile asta sunt clar populiste , dar macar sunt facute cu cap...
    • 0 (12 voturi)    
      Pai... de ce nu? (Joi, 25 iunie 2009, 12:18)

      martianu [anonim] i-a raspuns lui George

      Tu ai impresia ca in Romania e democratie? NU... e o mare haiducie... toti te fura pe fata si pe la spate. De o mana de asta forte este nevoie, sa puna cainii pe ei ca nu se mai poate.
      Cat despre Putin, el a capatat o nuanta negativa in presa pt actiunile lui impotriva occidentului... insa n-am auzit niciodata sa faca ceva rau pt rusi.
      • +4 (8 voturi)    
        Nimic rau pentru rusi? (Joi, 25 iunie 2009, 13:45)

        George [anonim] i-a raspuns lui martianu

        Dar la teatrul ala, cand a omorat 200 de civili ca sa scape de 10 ceceni? Dar la scoala aia unde a ucis sute de copii pentru prinderea a 5-6 ucigasi (mi se pare ca 2 au si scapat)?
        • -3 (5 voturi)    
          aia este o politica extremista (Joi, 25 iunie 2009, 15:45)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui George

          Mai bine omori 200 de civili si le arati teroristilor ca la tine in tara NU exista terorist, decat sa ai parte de alte 100 de antentate in care sa moara 200.000 de civili.
          • +4 (4 voturi)    
            Logica de fier (Vineri, 26 iunie 2009, 0:51)

            soferul [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

            Deci 10 teroristi sunt ucisi impreuna cu 200 de civili. Teroristii devin probabil ceea ce-si doreau cel mai mult: MARTIRI. Populatia e inspaimantata. Iar tu crezi ca asta va duce la mai putine astfel de atacuri in viitor.

            Dupa cum spuneam: logica de fier, dar cred ca ti-au furat-o cei ce aduna resturi metalice.
            • 0 (0 voturi)    
              logica de fier (Vineri, 26 iunie 2009, 6:36)

              dedeiu [anonim] i-a raspuns lui soferul

              Ai mai vazut alte atacuri teroriste in Moscova dupa cele intamplate? Ca tot vorbim de "logica de fier", hai sa ii zicem de hartie.
    • -1 (5 voturi)    
      Eroi nationali (Joi, 25 iunie 2009, 12:32)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui George

      Nu uita ca esti in tara in care la loc de cinste sunt pusi Tepes si Cuza. La ce te astepti ?
    • +1 (3 voturi)    
      Nu te atinge de supermaketuri, Base! (Vineri, 26 iunie 2009, 4:00)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui George

      Proprierarii supemarketurilor din tara noastra trebue sa se uneasca, sa faca un cartel, sa isi angajeze cei mai buni avocati, din tara si din strainatate, ca sa-l impiedice pe Base sa le ceara reducerea preturilor, sa ii lase sa isi stabileasca ei o rata de profit care le-ar fi indestulatoare.
      Sa nu ii suparam. Ne-am putea trezi fara cele 80% din alimente ca nu ar mai sosi in tara. Ne-am condamna singuri la inanitie, si asta de ce? Ca sa isi faca Base propaganda electorala, lovind tocmai in cei ce ne asigura alimente pentru copilasi.
      Intrega populatie e multumita de preturile actuale, stabilite de supermarketuri.
      Societatea civila trebue sa scoata oamenii in strada, ca sa isi declare multumirea fata de preturile actuale,practicate de supermarketuri.
      Sefii sindicatelor sa organizeze iesirile in strada. Sa participam si noi, comentatorii cei mai activi, mai responsabili. Jos Basescu! Nu?
      • 0 (2 voturi)    
        @om bun (Vineri, 26 iunie 2009, 13:39)

        _0travitu [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

        amice esti orb?? citeste drq articolul inainte sa te trezesti scriind baliverne doar de dragul lui zeus.
    • +1 (1 vot)    
      ce memorie scurta avem (Vineri, 26 iunie 2009, 19:29)

      goe [anonim] i-a raspuns lui George

      Mie practicile astea imi amintesc de anii cand era Nastase premier. Nici nu vreau sa ma gandesc ce putea sa urmeze daca iesea presedinte. Perversul si diabolicul domn Ady l-ar fi intrecut si pe ceausescu, fara doar si poate.
  • -7 (23 voturi)    
    Vorba lui Caragiale (Joi, 25 iunie 2009, 11:07)

    marius [anonim]

    "Stii ce ne trebuie noua? O dictatura ca in Rusia!"

    Uite de ce...
    • 0 (4 voturi)    
      Ma crucesc (Joi, 25 iunie 2009, 16:10)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui marius

      citind atatea comentarii (vedeti in josul listei!) ale oamenilor care isi doresc un dictator 'luminat'!

      Ce vreti voi, mai oameni buni, o combinatie intre Stefan cel Mare, Vlad Tepes si Robin Hood??!!!!!

      Dictatura e tot dictatura, iar dictatorul e tot dictator, indiferent daca se numeste monarh absolut sau republica prezidentiala!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        depinde din ce parte privesti (Vineri, 26 iunie 2009, 14:13)

        Laur006 [anonim] i-a raspuns lui Geo

        Intr-o societate in care necinstea, indisciplina si nerespectarea legilor este practicata de majoritatea agentilor economici, cum crezi ca ar fi privit un om care doreste starpirea acestor tare sociale cu orice pret - moarte, somaj, Canal, etc? Desigur - dictator! Nu ma tenta sa raspund daca as fi de acord :-) cu un astfel de conducator...
  • -11 (25 voturi)    
    noi nu avem... (Joi, 25 iunie 2009, 11:12)

    cetateanu [anonim]

    Noi nu avem ,din pacate, astfel de lideri !!
    Ai nostri nu se gandesc decat cum sa faca mai multi bani pentru campania prezidentiala! Bineintzeles, bani pe spinarea populatziei!
    In aceasta logica sunt favorizatzi oligarhii, baronii care contribuie cu fonduri la partid ! Nu li se zice nimic daca jupoaie populatzia ,dimpotriva! daca o fac pentru binele partidului este O.K. !!!!
    • +2 (8 voturi)    
      politic si economic (Joi, 25 iunie 2009, 12:16)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui cetateanu

      in capitalism economicul dicteaza politicul iar in comunism politicul dicteaza economicul.rezultatele se cunosc! ce s-a intamplat acolo arata ca rusia e ancorata puternic in comunism atat ca mentalitati cat si ca actiuni.
  • -4 (18 voturi)    
    nu are drum incoace, dl Putin? (Joi, 25 iunie 2009, 11:13)

    Ovidiu [anonim]

    il asteptam cu drag si speranta....

    Daca nu are timp sa mearga la Supermarket la noi, nu e o problema, dar macar la banci sa intre putin...
    • +1 (11 voturi)    
      corect... (Joi, 25 iunie 2009, 12:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      la ei era marja de profit de 50-200% la noi e de 200-500% :D
      da oficiu concurentei sau care dracu se ocupa de asta ia spaga si tace din gura...
    • +13 (13 voturi)    
      mda (Joi, 25 iunie 2009, 12:24)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      ma indoiesc ca demersurile de genul asta al lui Putin au efect macroeconomic. ...cred ca isi face campanie sau ceva de genul... iar faptul ca toti tremura in fata lui e cam trist pentru rusul de rand care de secole nu stie ce este libertatea.
  • -3 (9 voturi)    
    normal (Joi, 25 iunie 2009, 11:14)

    Bogdan [anonim]

    Kobaladze e georgian, normal ca tarul nu are chef sa-i imbogateasca Maica Rusia pe aceste capuse nerecunoscatoare.
  • +10 (14 voturi)    
    Si ce, n-are dreptate? (Joi, 25 iunie 2009, 11:33)

    AlinN [anonim]

    Daca va uitati cu atentie obsevati ca toate lanturile de supermarket-uri au 2-3 produse la preturi excelente. Acelea sunt produse care atrag anumite categorii de oameni, si la restul au adaosuri semnificative. Chiar scandalul acela cu laptele luat de la tarani la 0.5RON si vandut in supermarket la 6 RON , era iscat tot pe astfel de principii. Omul nu mai are timp sa analizeze in parte, si se pacaleste.
    Solutia: educatia educatia si iar educatia.
    • -3 (7 voturi)    
      multi vad, putini cunosc (Joi, 25 iunie 2009, 12:39)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Nu stiam ca taranii vand direct la supermarketuri. Eu am vazut ca pe lampte scie o alta marca decat "lapte de la taran". Nu cumva ar trebui sa ne indreptam catre procesatori? Care sunt si ei niste intermediari ca si supermarketul. Si fiecare trebuie sa traiasca
      • +1 (5 voturi)    
        Asa este, cunoaste Consiliul Concurentei. (Joi, 25 iunie 2009, 13:29)

        AlinN [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Dar nu face nimic, probabil mituit. Ca asa merg treburile in republica sud-americana romania.
  • -5 (15 voturi)    
    *** (Joi, 25 iunie 2009, 11:34)

    adriana [anonim]

    vreau sa-l vad si pe BOC facand asta !!!
  • +2 (12 voturi)    
    :)) (Joi, 25 iunie 2009, 11:34)

    unu [anonim]

    Imi e mila de Tiriac. Se aude ca o sa viziteze Boc un magazin Metro din capitala. :)). Va d-ati seama cat de mic o sa se faca Tiriac (are aproape 2 m) in fata uriasului Boc (sub 1.70)? :)) :)) :))
    • +5 (7 voturi)    
      tiriac (Joi, 25 iunie 2009, 12:11)

      alina [anonim] i-a raspuns lui unu

      Ar trebui sa te faci tu mic si sa mai mergi o data la scoala si sa inveti gramatica limbii romane!!
    • +3 (3 voturi)    
      Gramatica (Joi, 25 iunie 2009, 13:41)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui unu

      Eu imi d-au seama, dumneavoastra va da-ti seama? Ei, ele isi d-a-u seama?
  • +1 (9 voturi)    
    :) (Joi, 25 iunie 2009, 11:35)

    Razvan [anonim]

    dupa cum zicea un amic:
    sa treaca si Boc pe la carrefour sa vezi ce-i rad aia in nas..
  • -1 (11 voturi)    
    Marius (Joi, 25 iunie 2009, 11:40)

    VDN [anonim]

    nu mi-au placut ultimele doua paragrafe.
    si nici formularea cu "fluturand o hartie".
    in rest e bine :P

    In Romania se fac achizitii publice legale dar imorale. Spun guvernantii.

    Putin mi se pare mai "european" din punct de vedere al sistemului propriu de valori.
  • -8 (12 voturi)    
    Moare basescu de ciuda ca nu poate si el asa ceva (Joi, 25 iunie 2009, 11:41)

    arpagic [anonim]

    Moare micul dictator de la noi ca nu poa' sa faca si el ce "vrea muschi lui". Pai de...unul s-a antrenat cu judo, altul cu paharul. O sa stea stafful prezidential tot weekend-ul nedormit sa nascoceasca lui bashi o faza à la putin, o sa vedeti. Vai de tara noastra.
    • -2 (10 voturi)    
      razi tu (Joi, 25 iunie 2009, 11:57)

      ceapa [anonim] i-a raspuns lui arpagic

      pun pariu ca dupa ce iesi din supermarket de la noi ai cam vrea sa i si tu un "putin" in tara, fie ca il cheama basescu sau gheorghe, care sa iti micsoreze preturile.
      • +2 (6 voturi)    
        Nu chiar nu as vrea (Joi, 25 iunie 2009, 13:30)

        Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui ceapa

        Pretul pentru un zbierat de reducere a preturilor este prea mare: asasinate de ziaristi, interdictii ale manifestatiilor, reglari de contrui mafiote in plina strade, teama zilnica....nu merci....prefer sa platesc putin mai mult, asteptand un Geoana, Antonescu sau Duda, in toamna.
  • +4 (12 voturi)    
    amuzant (Joi, 25 iunie 2009, 11:45)

    cristi [anonim]

    nu ma intereseaza rusii, in general am o parere proasta despre pozitia lor politica in lume, dar faza chiar mi s-a parut funny, cum sa nu-l iubeasca rusii pe dictator daca face pe robin hood pe acolo :)
  • -1 (11 voturi)    
    Joaca bine Putin (Joi, 25 iunie 2009, 11:46)

    Adrian [anonim]

    Ii dau 10 ;)
    • 0 (2 voturi)    
      ce mi-a placut: (Vineri, 26 iunie 2009, 9:42)

      Laur006 [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      1. Ca Putin a venit pregatit pt acest show: ca sa faci un calcul privind marja de profit al unui comerciant trebuie sa stii preturile de intrare. Iar daca seful ala nu a comentat in privinta calculelor Tatucului, inseamna ca asta chiar era bine informat. Nici nu ar fi de mirare, nu? :-)
      2. Nonsalanta cu care a raspuns Kobaladze (cf traducerii mass-media, ca io nu stiu rusa): "trebuie si noi sa facem bani din ceva, nu?" :-) :-) :-). Da, bey, da' nu va ganditi numai la "burtile" voastre... Ce, un profit de 20-30% va sta in gat? Las' ca pot producatorii sa munceasca moca, negustorii sunt mai smekeri...
  • +2 (8 voturi)    
    totul e minunat (Joi, 25 iunie 2009, 11:48)

    uau [anonim]

    cele mai mari jecmaneli au loc la nivelul intermediarilor. producatorii primesc in medie 10 la suta din pretul final de vanzare. problema e ca d-l Putin sta si el in spinarea acestui sistem, si ca a facut o recomandare la un magazin, dar nici nu s-ar gandi sa propuna o reglementare in acest sens.
    la fel cum toata lumea invinovateste bancile pentru criza actuala, dar sistemul bancar va depasi victorios criza.
    cainii latra, caravana trece
    • +9 (9 voturi)    
      Minunat, e putin spus (Joi, 25 iunie 2009, 12:05)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui uau

      Indiferent de parerile noastre, a consumatorilor despre corectitudinea modului de stabilire a preturilor, cred "democratia" din Rusia lui Putin ma face sa ma duc la vot la noi.
      Fratilor, ai nostri-s bomboane.
  • -3 (11 voturi)    
    Bravo Putin (Joi, 25 iunie 2009, 11:52)

    Liviu D. [anonim]

    Cu riscul de a fi catalogat comunist sau pro rus trebuie sa admit ca apreciez gestul lui Putin. Visez la un presedinte roman care sa faca ceva asemanator
    • +8 (8 voturi)    
      riscul (Joi, 25 iunie 2009, 12:26)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Liviu D.

      riscul e nu sa fii catalogat pro rus ci naiv.
  • +6 (8 voturi)    
    putin (Joi, 25 iunie 2009, 11:59)

    anca [anonim]

    Problema este ca nu-si face datoria Consiliul concurentei.Sau , cel mai bine ar fi sa li se impoziteze cifra de afaceri. Dar asta ,cred, ca nu le convine multora.
  • -3 (7 voturi)    
    Demential (Joi, 25 iunie 2009, 12:04)

    Viki [anonim]

    Uite o idee pentru Boc: sa faca si el vizite de lucru, sa scada preturile, sa ajute oamenii (pe romani, cum spun si el si Base). Sau marinelu, ca tot una e si confuzia e maxima. Cred ca inainte de marile alegeri asa vor face: vor da de pamant cu speculantii. Sa traiti bine! si iar 5 ani de pomeni, scandaluri, minciuni, tunuri, smenuri, mita si circ.
  • +5 (15 voturi)    
    comunisti (Joi, 25 iunie 2009, 12:04)

    Marian [anonim]

    Oameni buni, piata trebuie sa dicteze pretul. Atat la locuinte cat si la lapte.
    Daca aia de la supermarket fac laptele 100 RON/litru, va garantez eu ca nu mai cumpara nici dracu'. Asa ca, daca la pretul actual se cumpara inseamna ca atata face.
    O lege de baza a economiei spune ca un produc costa exact atata cat cineva e dispus sa plateasca pentru el.
    De exemplu, criza a scazut vanzarile apartamentelor si implicit le-a scazut pretul. Nimeni nu are dreptul sa intre cu cizmele in piata libera.
    • +3 (9 voturi)    
      n-ai cu cine vorbi (Joi, 25 iunie 2009, 12:20)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      uita-te la comentariile de mai sus si ai sa vezi cit ii duce capul pe multi romanachi. Pe de alta parte, daca facea base asa ceva, sareau in sus: dictatoru', comunistu' etc.
    • +5 (9 voturi)    
      piata (Joi, 25 iunie 2009, 12:30)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      nici piata prea libera nu e buna. Au vazut americanii in anii 30 si de atunci instituie tot felul de reguili antitrust, statul se implica semnificativ in economie, etc. Dar, e si mai clar ca preturile dictate de o persoana(Putin) sunt un dezastru.
    • +4 (6 voturi)    
      preturi (Joi, 25 iunie 2009, 12:46)

      alina [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Nu zic ca n-ai dreptate...Dar comerciantii si producatorii se unesc in carteluri cand este vorba sa puna un pret la un anumit produs. Daca toti se inteleg sa vanda laptele cu 10 lei, asa vor face .Vezi cazul cu cimentul si nu numai.Daca la TV zice unul ca vor creste preturile la produsele x si y , automat le cresc toti ,ca tot se cumpara; este un fapt dovedit !
    • +5 (5 voturi)    
      capitalisti (Joi, 25 iunie 2009, 13:34)

      Viorel [anonim] i-a raspuns lui Marian

      economia de piata libera nu inseamna si lipsa de reguli sau de control. Pentru ca in lipsa regulilor nu mai exista concurenta, si unde e monopol pretul nu mai reflecta valoarea de piata! O economie in care producatorul vinde laptele cu 0,5 lei iar clientul final il cumpara din magazin cu 5 lei nu are cum sa fie o economie de piata, bazata pe concurenta.
    • 0 (4 voturi)    
      Tu crezi ce spui? (Joi, 25 iunie 2009, 15:23)

      Rebel [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Inainte de a spune o prostie, documenteaza-te. Pretul de achizitie a laptelui e de 0,5....1 leu. Daca in magazin il vinzi cu 100lei inseamna ca are pus in el aur sau cristale swarovschi. Cred? Tu ce zici? Sau esti patron de butic?
      • +3 (3 voturi)    
        Ba are dreptate (Joi, 25 iunie 2009, 16:50)

        finlandezul [anonim] i-a raspuns lui Rebel

        Pretul unui produs este determinat de suma de bani pe care consumatorul e dispus sa o plateasca. Daca suma asta e mai mica decit costul produsului atunci cel care il comercializeaza iese in pierdere. Daca suma e mai mare atunci profitul e mai mare.
        Desigur, regula asta nu e suficienta pentru a face piata sa functioneze cum trebuie dar asta e altceva. In nici un caz interventia statului care sa dicteze preturile nu e solutia.
      • +2 (2 voturi)    
        Rebele (Vineri, 26 iunie 2009, 0:57)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui Rebel

        cine te impiedica sa te duci la tarani si sa dai 2 lei pt litrul de lapte? Te obliga cineva sa-l cumperi de la Marian cu 100 Lei?

        Daca eu maine cumpar o scobitoare cu un ban si o pun la vanzare cu zece milioane, care e problema ta?
        • -1 (1 vot)    
          problema mea? (Vineri, 26 iunie 2009, 9:59)

          Laur006 [anonim] i-a raspuns lui soferul

          Da' de bun simt ai auzit? Sau de respect pt clienti si parteneri de afaceri? Sau de multe alte principii din "economia de piata" cum ar fi concurenta loiala si respectarea legilor? Sau, lasa....
          • +1 (1 vot)    
            bun-simt ?? (Vineri, 26 iunie 2009, 10:56)

            Marian [anonim] i-a raspuns lui Laur006

            ca sa raspund unor intrebari:
            sunt inginer, simplu angajat al unei firme.

            in primul rand, in economie nu exista bun-simt. asta cu bunul simt sau afaceri reciproc avantajoase sunt prostii de 2 lei.
            daca tot stii de unde se ia laptele cu 0.5 RON, cumparati-l de acolo si vindeti-l cu 0.6 RON sa aveti bun-simt. atata ca laptele ala trebuie adunat, transportat, procesat, ambalat, transportat, pastrat in coditii bune, vandut. ba mai exista si pierderi (de exemplu mai expira cate un lot). si apoi vino si mai spune-mi de bun-simt si pretul de vanzare supra evaluat.
            • -1 (1 vot)    
              nu ai inteles... (Vineri, 26 iunie 2009, 12:42)

              Laur006 [anonim] i-a raspuns lui Marian

              Ma refer la bunul simt in ce priveste PROFITUL. Adica tot ce ramane dupa ce ai facut platile pt activitatile enumerate de tine.
              Daca tu consideri ca sunt prostii astea cu bunul simt in afaceri, concurenta loiala, respectarea contractelor cu orice pret, atunci sper sa ramai ceea ce esti - un simplu angajat. Ca eu nu as vrea sa iti fiu nici client si nici partener de afaceri. Din pacate, sunt prea multi "afaceristi" cu aceeasi conceptii ca si tine in Romania, de aceea ne merge asa de bine tuturora.
              • +1 (1 vot)    
                nu am inteles nimic din ideile comuniste (Vineri, 26 iunie 2009, 13:23)

                Marian [anonim] i-a raspuns lui Laur006

                in cei 8 ani de cand lucrez am ales sa merg pe partea tehnica si m-am ferit de sefie cat am putut. nu cred ca mi se potriveste si nici nu imi place ideea.
                dar trebuie sa intelegi ca nu exista bun-simt in afaceri. fiecare isi face afacerea cum crede de cuviinta. rezultatul e singurul lucru important. afacerea poate sa dispara sau sa prospere, depinde de abilitatea celui care o conduce si... cam atat.
                in rest, chestii tipic comuniste ca "sa fie bine la toti" ma lasa rece.
                • 0 (0 voturi)    
                  fie cum vrei tu (Vineri, 26 iunie 2009, 14:02)

                  Laur006 [anonim] i-a raspuns lui Marian

                  "sa fie bine la toti" e chestie comunista pt TINE... Pt altii este un principiu de viata...
                  Dar e ok. Am inteles ca pt tine nu are nici o importanta omenia in afaceri: esti un produs perfect al "perioadei de tranzitie". Nu are rost sa transformam comentariile in forum. Important e ca eu nu sunt ca tine, si nici nu mor de foame, ba chiar imi merge binisor :-)
    • +1 (1 vot)    
      piata (Vineri, 26 iunie 2009, 11:59)

      Vese [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Vad pe toate forumurile j de economisti care sunt de parere ca piata face tot. Piata libera nu mai exista de 100 de ani. De fapt nici atunci nu era libera insa era mai libera decat acum. Exista doar piete reglementate, altfel se duce totul de rapa. Iar ceea ce crezi tu ca e piata libera se numeste capitalism salbatic si crede-ma nu e o gogorita. De aceea exista legi antitrust, antimonopol, anticoncurenta neloiala, protectioniste, etc. Vedea-te-as muncind pe o piata libera a muncii. E clar ca Putin a facut show. Insa totodata e clar ca in general in tarile in curs de dezvoltare (unde suntem si noi btw), datorita lipsei de educatie, a legislatiei precare si a economiei deficitare hyperretailerii isi fac mendrele asa cum vor.
  • +5 (7 voturi)    
    preturi (Joi, 25 iunie 2009, 12:22)

    kato [anonim]

    Ce te faci cu monopolurile si cartelurile?
    Sunt convins ca niste controle serioase la supermarketuri pe contracte, legislatia muncii, etc. urmate de niste amenzi sau inchideree unuia ar avea efecte.
    • 0 (8 voturi)    
      surprindere (Joi, 25 iunie 2009, 12:42)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui kato

      Ai fi extrem de surprins daca ai vedea cati atarnaci au iesit la control acum si cate amenzi dau pentru a aduce bani la buget. De ce sa-i inchida? Lasa, dam amenzi ca avem nevoie pentru campania prezidentiala deja inceputa
  • +9 (13 voturi)    
    Mi se face pielea gaina... (Joi, 25 iunie 2009, 12:26)

    cohan [anonim]

    nu pentru practicile lui Putin, care nu ma mira deloc, ci pentru entuziasmul cu care il aproba unii.
    Cata incultura.
    • +1 (9 voturi)    
      incultura? (Joi, 25 iunie 2009, 12:47)

      ha [anonim] i-a raspuns lui cohan

      nu cred ca este vorba de incultura. dimpotriva. am vorbit cu tarani din zona apusenilor - acum vreo cinci ani primeau 3000 lei vechi pe litrul de lapte. timp in care la minunatul napolact din cj laptele era douazeci si ceva de mii. piata poate regla doar pretul celui care vinde. pe producatori ii fraieresc intermediarii.
      sau amaratii aia care culeg ciuperci? - ciupercile le erau rechizitionate de catre ocolul silvic (era bariera pusa si nu aveau voie sa iasa cu masinile) si erau platiti vreo treizeci de mii kg, acum vreo doi ani. stiti cat costa o portie de 100g la restaurant? sau, si mai bine, la un restaurant din vest?
      la fel se intampla cu toti producatorii, in afara de cei care au reusit sa-si faca un brand si sa controleze tot procesul, de la productie pana la vanzarea catre consumator. ce regleaza piata pentru un amarat de taran care se bucura ca-i dau treizeci de mii in plus?
    • 0 (8 voturi)    
      inca ceva (Joi, 25 iunie 2009, 12:54)

      ha [anonim] i-a raspuns lui cohan

      pentru cei care fac pe niznaiu, in 'Vest' exista subventii uriase pentru producatorii din agricultura.
  • +5 (5 voturi)    
    domnu Putin (Joi, 25 iunie 2009, 12:36)

    DIta [anonim]

    acest "Lider" care "se gandeste " la societate nu face decat sa isi mai asigure ceva timp in marele Kremlin...mi se pare mie sau incepe sa puta din nou a comunism dinspre Rusia?!
    • -1 (5 voturi)    
      comunism (Joi, 25 iunie 2009, 13:43)

      cabernet [anonim] i-a raspuns lui DIta

      nu cred ca rusii au nevoie de comunism dar de o mana forte da... altfel se transforma intr-o jungla .. se pare ca unele popoare ca traiasca in ordine trebuiesc conduse de asemenea leaderi. Probabil ar avea nevoie de un mix de capitalism cu dictatura.
  • -2 (6 voturi)    
    ce legatura este intre putin si basescu (Joi, 25 iunie 2009, 12:41)

    viorel [anonim]

    unul este prim ministru altul presedinte. Oare ati uitat ca si la noi se vopseau campurile verzi (ca sa para lanuri de grau verde) din elicopter?
    Asta vreti cu adevarat? Sa va dea Domnul !!!
  • +8 (10 voturi)    
    istoria se repeta... (Joi, 25 iunie 2009, 12:47)

    romi [anonim]

    .. iar cei care nu o cunosc vor face greselile inaintasilor.
    Pentru cei care isi doresc un Putin, sa nu uite ca ca pana in '89 asa mergeau lucrurile si la noi. Si nu a fost bine.
    Dictatura are si aspectele "neplacute", mai studiati istoria...
  • +4 (4 voturi)    
    "dublu" nu este echivalent cu "cu 200% mai mare" (Joi, 25 iunie 2009, 13:20)

    Dorin [anonim]

    Domnule Marius Mihaescu, dupa dumneavoastra daca un pret este dublu fata de pretul normal, asta inseamna ca este cu 200% mai mare? / (Raspunsul corect este ca este cu 100% mai mare).
    • +5 (5 voturi)    
      putin (Joi, 25 iunie 2009, 13:35)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      lasa, ca il asteapta si el pe Putin sa-i spuna ca a pus procentul prea mare! :))
  • +4 (4 voturi)    
    pretul normal (Joi, 25 iunie 2009, 13:37)

    I [utilizator]

    "Este dublu fata de pretul normal" zice Putin. In capitalism pretul normal e cel dictat de piata. In dictatura pretul normal e ala care-l vrea Putin...

    E rau la noi dar tot e mai bine ca la ei.
  • +7 (7 voturi)    
    comunism vs capitalism (Joi, 25 iunie 2009, 14:08)

    studintu' [anonim]

    Statul care dicteaza preturile sau regulile pe piata este un stat comunist, asta nu intra in discutie. Interesante si de discutat sunt reactiile cititorilor la aceasta masura. Multi dintre cei care au comentat sunt de acord si chiar sustin aceasta masura, daca extrapolam la nivel de populatie (desi incorect din punct de vedere statistic si sociologic) putem ajunge la concluzia ca Romanii sunt inca o natiune orientata preponderent catre metodele si "valorile" comuniste. Desi majoritatea romanilor aspira la, sa-i spunem, o bunastare de tip occidental, aceeasi majoritate spera sa ajungem acolo aplicand regulile si metodele comuniste. Prin urmare desi regimul politic s-a schimbat, noi construim in continuare comunismul utopic. In aceste conditii banuiala mea este ca singurii responsabili cu adevarat pentru rezultatele guvernarilor de pana acum suntem de fapt fiecare dintre noi. Indemul meu este: Invatati, Invatati, Invatati! :D (dar din manualele care trebuie)
    • 0 (4 voturi)    
      si, eventual, aplicati ce ati invatat (Joi, 25 iunie 2009, 14:29)

      ha [anonim] i-a raspuns lui studintu'

      admirabil comentariu. problema este ca pareri dinastea "comuniste" apar in conditiile in care capitalismul este "salbatic". in care lucrurile merg anapoda, in care capitalismul se aplica pe jumatate. in care, cum spuneam mai sus, functioneaza regulile economiei de piata, dar agricultura nationala nu este subventionata. toti absolventii de ASE de mai sus ar putea sa se gandeasca la acest lucru inainte sa sustina ca pretul il dicteaza piata. in momentul in care sufoci economia nationala, nu poti sa le reprosezi producatorilor de ce nu se aliniaza normelor europene.
  • -1 (5 voturi)    
    conteaza? (Joi, 25 iunie 2009, 16:56)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Conteaza ca e o masura comunista? Atata timp cat baba de rand face o economie de cateva zeci de ruble e totul ok.

    Problema nu pleaca e de la noi, consumatorii, problema e sus. Vi se pare normal ca un produs sa aiba un adaos de cateva sute de procente? Da ce conteaza asta, important e sa avem o atitudine europeana, nu? Sa ne fure dar noi sa cumparam in continuare ca n-avem incotro.

    Personal nu laud gestul lui Putin insa il consider necesar. Prefer o atitudine comunista care sa-mi economiseasca din bani in dauna unei gandiri democratice unde fiecare face ce vrea, creste preturile artificial si-si bate joc de consumatori.
    • +2 (6 voturi)    
      conteaza (Joi, 25 iunie 2009, 19:23)

      finlandezul [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      Deci tu crezi ca e o masura buna ca statul sau un dictator sa stabileasca pretul cu care pot fi vindute marfurile pe piata? Poate ne dai si exemple din lume unde chestia asta e aplicata cu succes..
      • 0 (4 voturi)    
        pai (Joi, 25 iunie 2009, 23:35)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui finlandezul

        el saracu' e postac pnldsr, adica prosovietic, cum ar putea gindi altfel?
        • 0 (2 voturi)    
          de ce generalizezi? (Vineri, 26 iunie 2009, 0:11)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Si eu sunt prosovietic si vreau sa il votez pe Basescu DESI acesta nu este comunist. Care este problema? In romania nu exista comunisti adevarati! Imi ramane ca varianta ceva normal si exprimat mai sus. Acesti FALSI comunisto-socialisti de pe forum vor doar bani. Pacat de voi.
          • 0 (0 voturi)    
            am o singura intrebare (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 12:58)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

            de ce esti prosovietic? Argumente, daca se poate.
      • -2 (6 voturi)    
        sau nu (Joi, 25 iunie 2009, 23:58)

        Dragos Stefan [utilizator] i-a raspuns lui finlandezul

        Atata timp cat cumparatorul face o economie de pe urma unei asemenea politici, eu sunt de acord.
  • -1 (1 vot)    
    tipul din spate (Joi, 25 iunie 2009, 20:55)

    catalin [anonim]

    eu ma intreb cine este tipul care apare la 1,43 in dreapta imaginii , in tricou.
    ori este un `spectator` bagaret, ori un actor, ori spp lor este bine mascat
  • +2 (6 voturi)    
    Va scapa esentialul (Joi, 25 iunie 2009, 22:30)

    suki [anonim]

    Si anume, ca tot acest show mediatic ascunde un dezastru economic, si mentine o iluzie in rindurile populatiei: altii sunt vinovati, dar ne salveaza maretul nostru conducator. E o iluzie crunta, care ii va costa pe toti rusii, poate multi dintre ei nevinovati.
    V-as recomanda mai multa moderatie in a aprecia cu entuziasm aceste prostii monumentale facute de acest individ veros, si f pervers; el isi urmeaza scopurile, si prostii vor plati oalele sparte.
  • -2 (2 voturi)    
    putin cel adevarat (Vineri, 26 iunie 2009, 2:46)

    mercenaru_de_serviciu [anonim]

    ba tovarasi, vou va scapa din vedere cateva lucruri:

    1. putin e prea destept ca sa vrea comunismul inapoi, ii este mult mai facil sa se exprime in democratie ...
    2. putin nu vrea puterea, el insusi este puterea din unbra rusiei.
    3 uita-te la putin cand e vesel si cand e suparat ( uita-te bine la el sa stii daca primesti vreo excursie in siberia sau un glont in cap mai pe seara )
    4. putin stie ce inseamna puterea exeplului, iar rusii cauta un om care sa-i indrume ca oile...

    5. voi va balacariti in idei ca economie de piata, comunism... dictatori.... cand putin a vrut sa dea un exeplu, clar, precis si foarte la obiect