Vladimir Voronin il ataca pe Traian Basescu si acuza misiunea FMI ca a parasit Moldova "ca o femeie care pleaca de la un barbat"

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2009, 17:07 Actualitate | Internaţional

Vladimir Voronin
Foto: Agerpres
Vladimir Voronin revine cu declaratii in forta. "Moldova este o creatura a pactului Ribbentrop-Molotov, ce fel de declaratie e asta?", s-a intrebat retoric presedintele Republicii Moldova, in cadrul unei conferinte de presa in care l-a atacat pe Traian Basescu pentru "declaratiile impotriva Chisinaului". "Vom scoate vizele pentru romani atunci cand Europa ne va da acces liber", a avertizat liderul de la Chisinau, citat de Unimedia.

Voronin despre misiunea FMI: "Am reusit pentru ca nu ati fost voi aici"
De tirul presedintelui moldovean nu au scapat nici reprezentantii misiunii Fondului Monetar International, acuzati ca au parasit tara "ca o femeie care pleaca de la un barbat". "Ati vazut ce bucurie era in presa de opozitie ca FMI a plecat din tara, ca o femeie cum pleaca de la un barbat. Au plecat si in 2001, au plecat inca o data in 2004, au plecat si acum", a precizat Voronin. "Am reusit pentru ca nu ati fost voi aici”, a incheiat el, citat de Jurnal de Chisinau.

"Opozitia e de vina pentru tot ce se intampla in tara"
A urmat opozitia, aspru criticata de Vladimir Voronin. "Opozitia este de vina pentru tot ce se intampla in tara. Tot ei sunt vinovati de relatiile externe ale Republicii Moldova", a continuat presedintele, recomandandu-le liderilor partidelor liberale sa nu mai piarda timpul cu actiuni inutile; si asa "nu au capacitati sa stea in parlament si sa conduca lumea". "Eu nu am auzit ca opozitia sa condamne declaratiile unioniste ale lui Traian Basescu", a subliniat apoi liderul de la Chisinau.

"Avem de-a face cu organizatii criminale, conduse din afara"
Referindu-se la viitoarele alegeri parlamentare, Voronin a avut grija sa precizeze ca "PCRM va participa la toate dezbaterile electorale televizate in campania electorala (...). Credem ca aceasta va spori ratingul partidului nostru". Intrebat in legatura cu boicotarea alegerii presedintelui, din 3 iunie, Voronin a replicat ca "noi nu avem de-a face cu partide politice, ci cu organizatii criminale, care sunt conduse din afara tarii".

"Multumiri pentru prietenii nostri rusi"
Inamici sunt europenii, romanii, dar in niciun caz rusii, de la care primesc ajutor permanent, sustine presedintele. "Nu vom oferi nimic in schimb, in afara de multumiri pentru prietenii nostri rusi. Federatia Rusa a demonstrat inca o data ca nu e indiferenta de problemele Moldovei", a declarat Voronin; asta dupa ce a anuntat presa de la Chisinau ca, pe langa creditul de 500 milioane dolari americani, rusii vor mai acorda 20 milioane de dolari pentru repararea cladirii Parlamentului, vandalizata in timpul protestelor din 7 aprilie 2009. 

"Lui Chirtoaca sa i se deschida slitul si sa i se introduca un şobolan"
Din discursul presedintelui moldovean n-au lipsit nici obscenitatile, scriu ziaristii de la Jurnal de Chisinau. Iar exemplele nu se lasa asteptate. Prima victima a imaginatiei lui Voronin a fost Dorin Chirtoaca, vicepresedintele Partidului Liberal si primarul Chisinaului. "Lui Chirtoaca trebuie sa i se deschida slitul si sa i se introduca un şobolan. Oricum e holtei", a declarat presedintele. Un raspuns care i-a luat prin surprindere pe jurnalistii care il intrebasera cum va rezolva problema cainilor si a sobolanilor din Chisinau.

In urma cu mai bine o luna, presedintele Traian Basescu anunta ca Romania considera inutila semnarea unui tratat de frontiera cu Republica Moldova, in conditiile in care statul vecin este mostenitorul unei parti a frontierei fostei URSS, recunoscuta de Bucuresti in trecut. "Consideram inutila semnarea unui tratat de frontiera care sa faca din seful statului roman un partener al lui Ribbentrop si Molotov", a declarat liderul de la Cotroceni, in cadrul primului Forum al autoritatilor locale din Romania si Republica Moldova, organizat la Piatra Neamt.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4161 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    citate ... comentate (Miercuri, 24 iunie 2009, 17:12)

    e.u. [utilizator]

    "Opozitia este de vina pentru tot ce se intampla in tara." .. tare bine ar fi daca nu ar exista opozitie nuh? :-P comunistule!!!

    "PCRM va participa la toate dezbaterile electorale televizate in campania electorala" .. participati numai voi nuh?

    "Inamici sunt europenii, romanii, dar in niciun caz rusii" .. inapoi la soviete cu voi .. istoria se repeta, auzi crezi ca ai sa traiesti cat soseaua nationala?
  • +6 (8 voturi)    
    reparatii parlament (Miercuri, 24 iunie 2009, 17:15)

    cobra [anonim]

    20 milioane de dolari pentru repararea cladirii Parlamentului? ha, ha, ha. Cu banii astia se construiesc 4 cladiri identice. Ce idiot...
  • +7 (7 voturi)    
    Ce se intimpla, Voronine? (Miercuri, 24 iunie 2009, 17:31)

    Ivan [anonim]

    Daca se rasteste in felul acesta inseamna ca are probleme.
    Fuge pamantul de sub picioare?
    "De vina sunt altii" - tipic comunist.

    ...
    Probabil ca nu o sa aiba majoritate nici dupa urmatoarele alegeri.
  • +5 (5 voturi)    
    estimare (Miercuri, 24 iunie 2009, 17:32)

    Ovidiu [anonim]

    Deadline: 30 Aprilie 2010
    Republica Moldova va fi in faliment.
  • +9 (9 voturi)    
    . (Miercuri, 24 iunie 2009, 17:50)

    radukku [utilizator]

    Eu cred ca FMI a parasit RM ca un barbat care afla ca sotia lui are sifilis si hiv.
  • +6 (6 voturi)    
    Ridicol (Miercuri, 24 iunie 2009, 17:52)

    flix [anonim]

    Pacat ca multi chiar o sa-l creada...
  • +9 (9 voturi)    
    Psihanaliza... (Miercuri, 24 iunie 2009, 18:03)

    Observator [anonim]

    "Lui Chirtoaca trebuie sa i se deschida slitul si sa i se introduca un şobolan. Oricum e holtei"
    Aceasta e declaratia PUBLICA a presedintelui comunist al Moldovei, "creatura" pactului Ribbentrop-Molotov...

    Ce abis psihanalizabil se acunde in aceasta declaratie... Mai usor tov. Voronin: va "cauzeaza"...
  • +6 (6 voturi)    
    a scos capul din groapa (Miercuri, 24 iunie 2009, 18:10)

    arcade [anonim]

    uite la el!dupa vizita la fratii lui rusi a inceput sa faca pe smecherul,sa -si arate bilele care nu le are!
    dupa ce a tacut si a inghitit ,acum dupa ce a supt putin de la mama rusia ,a iesit iar in fata dandu-se mare conducator de osti.
    mars la cotet potaie bolsevica!
  • +4 (4 voturi)    
    Obscenitati la comunisti (Miercuri, 24 iunie 2009, 18:16)

    Vlad I [anonim]

    Intamplator si comunistii nostri s-au intrecut in spiritul declaratiilor tip Vdim, probabil vor sa aduca in randurle lor electoratul "select "a lui Vadim si Becali.
  • +5 (5 voturi)    
    Declaratii de Presedinte crestin? (Miercuri, 24 iunie 2009, 18:50)

    Burebista [anonim]

    Acest Voronin, se vede ca nu prea a fost dus la biserica. Acest mesaj trebuie copiat si trimis la tot poporul din Basabia, acel popor care nu are net si tv cablu sa vada si ei ce graieste ,,tatuca" . Sa vada cine este carmuitorul tarii si la ce se gandeste el, tara este in mare nenorocire. Nu sunt locuri de munca si el are ganduri de mari realizari, ce-i drept pentru sobolani.
    FMI , care ajuta tarile aflate la mari nevoi, nu vede in acest om o persoana responsabila. Un presedinte de stat nu are discursuri asemenea grupurilor criminale. Ma intreb la cati a mai introdus sobolanul in slit. Intreb ziaristi daca nu-i miroseau mainile a sobolani.
    • 0 (0 voturi)    
      Voronin: "Iisus a fost primul comunist" (Joi, 25 iunie 2009, 10:27)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Burebista

      Mai e ceva de spus???
  • +3 (3 voturi)    
    moldo (Miercuri, 24 iunie 2009, 20:08)

    vasa [anonim]

    Credca Moldova a parasit Rromania,a fugit de tara Mama ca si o ./
  • +3 (3 voturi)    
    Molotova (Miercuri, 24 iunie 2009, 22:16)

    ion [anonim]

    Asa zisa republica moldova este cu adevarat o creatura a pactului Ribbentrop-Molotov. Orice politician roman care sustine altfel nu poate reprezenta Romania si nici partidul din care ar face parte!
  • +1 (1 vot)    
    Ce este de facut (Miercuri, 24 iunie 2009, 23:15)

    Razvan Basarabia [anonim]

    Mi se pare normal sa luati atitudine in alegeri, destinul nostru este comun, romanii ii asteapta pe fratii lor cotropiti. voronin e la noi persoana non grata.
  • 0 (0 voturi)    
    Metode vechi (Joi, 25 iunie 2009, 8:55)

    Mircea Rusnac [anonim]

    Despre metodele folosite de cand lumea de catre comunisti, detalii numeroase pe http://istoriabanatului.wordpress.com/
  • 0 (0 voturi)    
    stau si ma intreb ... (Joi, 25 iunie 2009, 9:57)

    alex [anonim]

    de ce nu revigoram industria de armament interna putin ... am face 2 lucruri bune - unire si iesire din criza ...
  • 0 (0 voturi)    
    hopa ma (Joi, 25 iunie 2009, 10:52)

    HopaMitica [anonim]

    "Multumiri pentru prietenii nostri rusi"
    Inamici sunt europenii, romanii, dar in niciun caz rusii, de la care primesc ajutor permanent, sustine presedintele. "


    Se suceste Stefan cel Mare in mormant cand 'vede' ce indivizi rusofoni se declara urmasii sai , scuipa-n tara si pupa-n russia !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Femeia lui Putin (Joi, 25 iunie 2009, 15:09)

    Metallicus [anonim]

    nu am eu o parere prea buna despre fmi, dar la faza asta tov. voronin a dat-o in bara. nu fmi-ul e femeia, ci el. doar ca voronin e femeia lui putin. presedintele celui de-al doilea stat românesc (sa spunem lucrurilor pe nume!!!!) are o mentalitate de mireasa de penitenciar.
  • 0 (0 voturi)    
    asta-i nebun (Joi, 25 iunie 2009, 18:55)

    cosmin [anonim]

    si, ca toti nebunii, nu-si da seama ca sfarsitul lui cu cat il amana mai mult, cu atat va fi mai dramatic. pacat ca "deranjul" va fi suportat si de moldoveni care, chiar daca-s destul de inapoiati, sunt totusi ok fata de alte popoare.