Ayatollahul Ali Khamenei: Iranul nu va ceda in fata fortei

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2009, 13:11 Actualitate | Internaţional

Ghidul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, a declarat miercuri ca autoritatile nu vor ceda in fata fortei, dupa valul de manifestari care au fost declansate de realegerea presedintelui Mahmoud Ahmadinejad, relateaza AFP.

"In cursul recentelor incidente legate de alegeri, am insistat asupra necesitatii de a se aplica legea si voi continua sa insist in acest sens. Nici sistemul si nici oamenii nu vor ceda in fata fortei", a declarat el.

Din 12 iunie, cand Mahmoud Ahmadinejad a fost reales presedinte, Iranul este teatrul unui val de manifestatii de protest fara precedent de la revolutia din 1979.


Citeste mai multe despre   






















1204 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    Nici RITZI nu va ceda in fata bunului simț (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:26)

    MIHAI 2 [anonim]

    De aceea nici nu are rost sa facem
    alte manifestatii,
    decat cea din turul 2 de la prezidentiale.
    • +7 (7 voturi)    
      Ce legatura are stampila primariei cu coada magaru (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:49)

      Un roaman anonim [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      Da, in turul doi votati bine! Nu votai partidul lui Vanghelie, pentru a nu transforma Romania in tara in care interlopii au puterea totala. Acum astept minusuri de la pdsristi pentru ca nu au ce replica justificata sa-mi dea. In rest nu stiu ce legatura are Iranul cu ceea ce se intampla la noi.
  • +6 (8 voturi)    
    Imi vine rau (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:28)

    Avalhon [utilizator]

    cand citesc sau aud "ghidul suprem". Un fanatic/ care se crede trimisul lui Dumnezeu. Ah, unde nu-l traznesti, Doamne, pentru blasfemie!
    • 0 (6 voturi)    
      Cine sa-l trazneasca? (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:59)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Avalhon

      Pai nu-l trazneste, Doamne- Doamne asta pentru ca nu exista!

      Exista doar fanatici care cred ca exista !
      • +2 (4 voturi)    
        intrebare (Miercuri, 24 iunie 2009, 14:41)

        bobo [anonim] i-a raspuns lui Ion

        ...dar daca exista?!
        • -4 (6 voturi)    
          Raspuns (Miercuri, 24 iunie 2009, 15:26)

          Ion [anonim] i-a raspuns lui bobo

          ...dar daca Pamintul este plat ?!
      • 0 (0 voturi)    
        Traiesti degeaba Ioane (Vineri, 26 iunie 2009, 19:09)

        jedi [utilizator] i-a raspuns lui Ion

        Cand ai sa afli adevarul despre Dumnezeu ai sa plangi ca un copil mic pana nu ai sa mai ai lacrimi !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Intrebarea este (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:37)

    un roman [utilizator]

    Cine este Iranul?
    Ayatolahul si Ahmadinejad sau poprul iranian?
  • +5 (5 voturi)    
    Care ghid? (Miercuri, 24 iunie 2009, 15:08)

    Corneliu [anonim]

    Stirea originala din AFP vorbeste despre liderul suprem si nu despre vreun ghid. D-l Mihaiescu putea utiliza cuvantul original transferat si in dictionarul limbii romane, sau sa-l traduca prin "conducator". "Ghid" se potriveste mai mult pentru o excursie organizata, treaba pe care n-o fac tocmai iranienii...
    Si venind vorba de "Conducator", au mai fost prin istorie cativa numiti astfel, care au adus catastrofe, de exemplu Hitler, Stalin, Antonescu, Ceausescu.
    Aiatolahul asta este si el pe lista, iar Ahmadinejad e doar un bufon sinistru care-i exprima ideologia.