Nicolas Sarkozy produce stupoare: A schimbat opt ministri ai cabinetului condus de François Fillon

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2009, 9:39 Actualitate | Internaţional

Nicolas Sarkozy
Foto: Hotnews
Nicolas Sarkozy surprinde inca o data. Presedintele francez a prezentat marti un guvern "profund remaniat", cu opt noi nume de ministri, scrie France24. Printre cei care urmeaza sa preia conducerea unor ministere se afla Frederic Mitterrand la Cultura, Michele Alliot-Marie la Justitie si Brice Hortefeux la Interne.

Presa din Hexagon se astepta, insa, la schimbarea a doar doua nume, dupa ce Sarkozy a anuntat modificari de "reajustare" pentru inlocuirea Rachidei Dati si a lui Michel Barnier, de la Justitie si Agricultura, ce au fost alesi ca europarlamentari.

Liderul de la Elysee nu s-a oprit la ei, si a folosit prilejul pentru a reimprospata guvernul lui François Fillon. Si daca Luc Chatel a revenit in fruntea Ministerului Educatiei, iar Christian Estrosi a preluat Industria, schimbarile cele mai importante privesc ministerele Culturii, Internelor, Justitiei, Muncii, Agriculturii si Administratiei, scriu jurnalistii francezi.

Un Mitterrand in echipa lui Sarkozy

Este fara indoiala cea mai frumoasa surpriza oferita de Sarkozy, scrie presa din Hexagon. Liderul de la Elysee asociaza astfel noii sale echipe un nume prestigios. Nepotul fostului presedinte François Mitterrand si actualul sef de stat se cunosc bine. Producator, realizator si cineast, Frederic Mitterrand este si autorul a mai multor opere, in care vorbeste si despre homosexualitate si orientarile sale sexuale.

Brice Hortefeux a obtinut in sfarsit portofoliul la care visa demult: Ministerul de Interne, unde o inlocuieste pe Michele Alliot-Marie. Aceasta din urma nu paraseste insa guvernul Fillon IV, ci se instaleaza la sefia Ministerului Justitiei. Xavier Darcos este noul ministru al Muncii, in locul lui Brice Hortefeux.

La Ministerul Agriculturii, conducerea va fi in mainile lui Bruno Le Maire, care paraseste functia de secretar de stat pe Afaceri Europene. Trezorier al Miscarii Democrate, Michel Mercier intra in guvern la sefia Ministerului Administratiei.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1490 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Se poate ! (Miercuri, 24 iunie 2009, 9:43)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    Republica prezidentiala !
    Si nimeni nu vorbeste de DICTATURA sau INCALCAREA CONSTITUTIEI.

    Deci se poate ! Un exemplu bun.
    • 0 (8 voturi)    
      pai (Miercuri, 24 iunie 2009, 10:30)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      si in USA e la fel. Dar la mintea unora acolo e dictatura.
    • -1 (5 voturi)    
      Constitutia a fost amendata anul trecut. (Miercuri, 24 iunie 2009, 10:32)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Deci totul este normal.
    • -1 (7 voturi)    
      Cum sa facem sa fie si la noi? (Miercuri, 24 iunie 2009, 10:56)

      Contrapunct [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Un comentariu corect! Cum am putea schimba si noi Constitutia, pentru a avea un sistem de guvernare precum cel francez? Dealtfel, majoritatea populatiei Romaniei ESTE CONVINSA ca avem acelasi sistem, si ca Basescu are puteri depline.

      Cine a decis in numele nostru sistemul de guvernare/Constitutia si pe ce considerente? Sa evitam dictatura? Un non-sens, pentru ca- dictatura a fost impusa de comunistii veniti de la rasarit.
      • +1 (1 vot)    
        Poţi schimba Constituţia de cite ori vrei (Miercuri, 24 iunie 2009, 17:05)

        Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Contrapunct

        Poţi schimba Constituţia de cite ori vrei: dacă legile nu sunt respectate şi primii care le încalcă sunt cei care le întocmesc atunci toata vorbăria despre schimbarea Constituţiei este inutila.

        Exemplu: când oamenii aleşi sa conducă votează legi fără sa înţeleagă ce votează situaţia devine "comică".
    • +1 (7 voturi)    
      Nou nu suntem republica prezidentiala (Miercuri, 24 iunie 2009, 11:04)

      xypto [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Asta e diferenta. Dar oricum ce pretentii sa avem de la fanii Base daca nici cardasia cu comunistii de la PSD nu i-a pus lamurit cu ce personaj avem de-a face
    • +1 (5 voturi)    
      Lasati sistemul asa! (Miercuri, 24 iunie 2009, 11:58)

      FLORIN [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Poate ati uitat ca Iliescu a condus Romania 13 ani. Daca dam puteri sporite si ajunge unul ca Becali presedinte? Inca nu suntem pregatiti pentru o republica prezidentiala...
    • +3 (3 voturi)    
      Totul se reduce la calitatea oamenilor care conduc (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:07)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Totul se reduce la calitatea oamenilor care conduc politic o ţară.

      Dacă interesele oamenilor politici sunt orientate către îmbogăţirea personala sau familiei atunci nici un model sau sistem nu este bun.
    • 0 (2 voturi)    
      In Romania nu se poate (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:39)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      pentru simplul fapt ca nu poti sa-l compari pe Basescu cu Sarkozy, e o diferenta ca de la pamant la cer.
    • +1 (1 vot)    
      nu se poate (Miercuri, 24 iunie 2009, 16:57)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Bai desteptule, Franta e republica prezindetiala si de aia se poate!.
  • +2 (6 voturi)    
    clar ca se poate, dar nu suntem in stare ... (Miercuri, 24 iunie 2009, 10:30)

    robespierre [anonim]

    totodeauna s-a putut, si in america se poate (usa e modelul cel mai clar de rep. prezidentiala), etc
    in plus, in franta, au forjat sistemul asta dupa ce au facut o gramada de revolutii si taiat o multime de capete, pana s-au stabilizat niste reguli clare ...
    problema la noi este daca suntem noi in stare sa functionam in sistemul asta, respectiv daca societatea e pregatita (si aici nu ma refer la nostalgicii dupa ceausescu si alte maine forte) ci toata lumea, institutiile, autoritatile, electoratul, etc ...
  • 0 (6 voturi)    
    Avem (Miercuri, 24 iunie 2009, 10:58)

    G [anonim]

    Dar noi avem o republica prezidentiala. Republica prezidentiala basesciana Romania.
  • 0 (4 voturi)    
    Ce mai remaniere (Miercuri, 24 iunie 2009, 11:12)

    CTC [anonim]

    Parca ar fi Romania. In afara de cei doi care au ajuns europarlamentari, ceilalti au fost rotiti de la munca la interne, de la interne la justitie, ... Si la ei se pricep la toate, dar mai bine la ce lucreaza acum :)
  • +2 (6 voturi)    
    Franta performanta (Miercuri, 24 iunie 2009, 11:42)

    bogdan [anonim]

    Franta are cea mai performanta administratie publica, cea mai buna infrastructura din lume, cea mai buna cheltuire a fondurilor publice si unul din cele mai bune sisteme de sanatate publica.
    Cum cu o Constitutie ce permite acest lucru, cu o clasa de functionari publici de elita - vezi scolile de tip ENA, Franta a facut un lucru bun modelul trebuie urmat. Chiar daca politicienii lor, ca si la noi, nu au excelat, decat in acte de coruptie, sistemul a functionat. Daca tot ne pretindem francofoni ar fi bine sa luam exemplul lor. Din pacate luam numai trunchiat ceea ce ne permite sa pacalim electoratul.
    • +4 (4 voturi)    
      Franta ? (Miercuri, 24 iunie 2009, 12:13)

      dana [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Unde este Germania cu infrastructura prietene francofon? Sisteme sociale de educatie si sanatate mai bune decat in Franta cred ca o sa gasesti in Tarile Scandinave, - asta e parerea mea nu te supara pe ea.
    • +1 (3 voturi)    
      ha ha ha (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:41)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      cea mai performanta administratie publica, cea mai buna instarstructura din lume etc etc?!
      Mai spart!

      Eu zic sa mai citesti si despre alte tari inainte sa tragi concluzii.
      De exemplu, doar din UE:
      Elvetia, Austria, Germania sunt mult peste Franta la oricare din capitolele enumerate de tine!

      Hai pa!
      • +1 (1 vot)    
        Mai (Miercuri, 24 iunie 2009, 14:19)

        Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        MAI du-te si invata limba romana, ca M-AI spart cu gramatica!
  • 0 (2 voturi)    
    Era sa uit (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:42)

    un roman [utilizator]

    De bun ce este sistemul social si de asigurari de sanatate din franta este falimentar de ani de zile.