Familia unui iranian ucis in timpul protestelor, obligata sa plateasca 3.000 de dolari - taxa pentru gloantele folosite la impuscarea tanarului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 23 iunie 2009, 18:41 Actualitate | Internaţional

Familia unui tanar iranian in varsta de 19 ani, ucis sambata, in timpul protestelor care au urmat alegerilor din aceasta tara, trebuie sa plateasca 3.000 de dolari, contravaloarea gloantelor folosite pentru ca tanarul sa fie impuscat, pentru a putea recupera de la morga trupul neinsufletit al acestuia, relateaza Wall Street Journal.

Tatal tanarului le-a explicat angajatilor de la morga ca nu are acesti bani si a cerut o scutire de la plata acestei "taxe", motivand ca este veteran al razboiului dintre Iran si Irak. In cele din urma, autoritatile au acceptat sa predea familiei trupul neinsufletit al tanarului fara plata acestei taxe, insa au pus conditia ca inmormantarea sa nu aiba loc la Teheran.

Tanarul Kaveh Alipour a fost impuscat sambata, cand se intorcea de la un curs de actorie. El a fost prins in mijlocul ciocnirilor violente dintre protestatari si fortele de ordine. Tanarul in varsta de 19 ani a fost impuscat in cap in timp ce traversa o intersectie din centrul Teheranului.

Detaliile mortii sale raman incerte, in conditiile in care tanarul era singur cand a fost impuscat. Kaveh Alipour nu era, insa, implicat in niciun fel de activitate politica si nu luase parte la protestele care au urmat alegerilor din Iran.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2774 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    mai, dar cu ce au tras in el? (Marţi, 23 iunie 2009, 18:48)

    gigel [anonim]

    rachete de croaziera? de 3k usd cred ca puteau sa cumpere 10k cartuse de ak47. absurd..
    • 0 (2 voturi)    
      cam ciudat (Miercuri, 24 iunie 2009, 10:24)

      moro [anonim] i-a raspuns lui gigel

      este ciudat faptul ca era singur cand s-a tras in el....vreun sniper?
  • -6 (10 voturi)    
    o masura.... (Marţi, 23 iunie 2009, 18:53)

    Nicky [anonim]

    Mi se pare o masura corecta si echitabila! Nu e normal ca cetateanul iraninan sa plateasca taxe ca statul sa impuste golanii. Dar e un pic ca scump, cu ce naiba au tras in el?
  • +5 (9 voturi)    
    pff... (Marţi, 23 iunie 2009, 19:15)

    Stefan [anonim]

    Ce stupid, lupti pentru tara ta, pentru viitorul urmasilor tai, iar apoi ei iti omoara fiul.
  • +1 (15 voturi)    
    Hmm... (Marţi, 23 iunie 2009, 19:35)

    Leo T. [anonim]

    Autorul articolului: "Farnaz Fassihi at farnaz.fassihi@wsj.com".
    Alt citat: "the elder Mr. Alipour was told the family had to pay an equivalent of $3,000 as a "bullet fee"—a fee for the bullet used by security forces—before taking the body back, relatives said."
    Deci rudele i-au spus reporterului ca tatalui victimei i s-a spus (de catre cine?) sa plateasca taxa respectiva.
    Pina informatia nu e confirmata si de alte surse, mie asta-mi suna a dezinformare "marca" CIA.
    • +1 (5 voturi)    
      stire buna/ stire proasta (Marţi, 23 iunie 2009, 20:13)

      io [anonim] i-a raspuns lui Leo T.

      chestia cu taxa ceruta pentru glont am mai auzit-o de la iranieni fugiti din iran dupa revolutia din '79.
      in schimb acum pare o stire trasa de par (de ce cei de la morga au cerut banii? si de ce au renuntat apoi asa usor? si 3000 de dolari?). eu nu am gasit-o altundeva decat pe WSJ si bloguri (si pe site-urile romanesti de stiri, bineinteles :D).
      o stire mai interesanta ar fi cea despre discursul lui Obama in ce priveste Iranul. sau despre soarta celor arestati de autoritatile iraniene.
      • +1 (9 voturi)    
        Circul vicios (Marţi, 23 iunie 2009, 20:54)

        Racheta Anti-Patriot [anonim] i-a raspuns lui io

        pai cica presa romana e libera.. sa va dea ce cereti: circ!
        conspiratii, tigani care va fac de ras prin lume, scandaluri, omoruri, personalitati de 2 lei, asta se cauta, cel putin pe site-ul asta. la subiecte din astea apar zeci de comentarii, la area c-ar ar face putina lumina si curatenie prin capete tulburate de ignoranta, nu se imbulzeste nimeni. deci fac redactorii afacere buna!
        Spor la comentat!
        • +1 (5 voturi)    
          multumim, la fel (Marţi, 23 iunie 2009, 22:04)

          hm [anonim] i-a raspuns lui Racheta Anti-Patriot

          si dumneavoastra? - tot un mic amator de circ sau doar va clateati ochii prin articolasul acesta?
  • -3 (7 voturi)    
    lasati minciunile (Marţi, 23 iunie 2009, 22:06)

    fsds [anonim]

    nu mai faceti jocul clasic al cia.
  • -3 (7 voturi)    
    Manipulare ordinara (Marţi, 23 iunie 2009, 22:47)

    Radical_thinker [anonim]

    Nu stim cum stau lucrurile. Dar stim ca Vestul, si in special America, are tot interesul sa denigreze Iranul.
    Scena asta cu cerutul banilor de 2 lei, nu trebuie sa fii prea inteligent sa intelegi ca este o mizerie WSJ. Si in timpul revolutiei romane se vorbea dupa cateva zile de miscari in strada de zeci de mii de morti, comandouri ale mortii, gropi comune etc. Si s-a vazut apoi adevarul.

    Pana una alta, Iranul este o democratie - chiar daca nu pe placul Americii, care pentru cine mai si citeste, stie in ce fel s-a implicat in politica statului iranian. A devenit o moda ca dupa alegeri, daca nu convin unui partid si mai e si sustinere din afara, sa se nasca miscari de strada. Va amintesc Moldova si ROMANIA: va amintiti cand Basescu ameninta cu iesitul in strada daca nu castiga? Cand ne se explica el cu virusii informatici etc? In sfarsit... Iranul s-ar putea sa fie o noua victima a politicii americane. Sau poate nu...
    • +4 (6 voturi)    
      tu ai citit ce spui? (Miercuri, 24 iunie 2009, 0:13)

      jack [anonim] i-a raspuns lui Radical_thinker

      iranul este o democratie? tu esti *** sau te prefaci? nici macar iranul nu spune ca este democratie, spune ca este teocratie. desi adevarul este ca iranul e doar o dictatura ca oricare alta. si cum nu stim cum stau lucrurile? tu ai citit marturiile care pe posteaza iranienii? ai vazut filmuletele de pe youtube? sau crezi ca si pe alea le-a regizat CIA? tu si cei ca tine vreti sa faceti pe desteptii si tot ce aratati este ca sunteti ignoranti si neinformati, ca sa o spun frumos. Du-te te rog frumos si locuieste in democratia iraniana zilele astea, si incearca sa-ti practici libertatile acolo sa vedem ce parere au autoritatile iraniene.
    • +1 (1 vot)    
      iti doresc (Miercuri, 24 iunie 2009, 17:20)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui Radical_thinker

      sa traiesti in democratia din Iran - si vorbim DUPA! asta daca mai apari... daca nu, facem cheta si platim taxa aia...promit!
  • +4 (4 voturi)    
    Au avut consilieri moldoveni ? (Marţi, 23 iunie 2009, 22:59)

    Cristi [anonim]

    Ca doar in Rep Moldova am auzit ca rudele sa pleasca pentru zilele de incarcerare ale copiilor , asta daca vor sa-i ia acasa....
    Se vede treaba ca este scumpa carnea de oaie la Teheran de cand cu criza asta...
  • -2 (6 voturi)    
    Dap... (Marţi, 23 iunie 2009, 23:38)

    ken [anonim]

    Wall Street Journal? Acelasi ziar care dupa succesul rasunator din Irak sustine si nevoia de a bombarda Iranul?

    BTW, daca se produce schimbarea de regim, neocon-ii si Israelul vor accepta ca Iranul sa dezvolte un program nuclear - cel putin civil??
  • 0 (2 voturi)    
    Nu mai dati stiri de acest gen.... (Miercuri, 24 iunie 2009, 11:47)

    moroshANKA [anonim]

    ...caci s-ar putea sa intre la idei si Guvernul Romaniei si sa aprobe solicitarea lui Iliescu de a obliga familiile celor impuscati la Revolutie sau pe "golanii de la Universitate" sa plateasca despagubiri statului.
  • +1 (3 voturi)    
    Protectia Consumatorului (Miercuri, 24 iunie 2009, 12:20)

    K4 [anonim]

    Eu zic sa faca plangere la protectia consumatorului pentru ca li se solicita taxa pentru un serviciu pe care nu l-au solicitat. Daca tot ne batem joc unii de altii ...