Germania - doi copii de 6 ani, care au construit o minicentrala nucleara de jucarie, au pus pe jar un oras intreg

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 23 iunie 2009, 14:22 Actualitate | Internaţional

Doi copii de 6 ani care au construit o centrala nucleara de jucarie i-au pus pe jar pe locuitorii oraselului Oelde din vestul Germaniei, relateaza AFP. Pentru a construi centrala nucleara in miniatura, cei doi copii au folosit carcasa unui computer, pe care au lipit o hartie cu semnul de material radioactiv. Hartia fusese printata dupa ce copiii au descarcat simbolul respectiv de pe internet.

Lucrurile s-au comlicat in momentul in care copiii si-au luat o mica pauza de la joaca de-a centrala nucleara, abandonandu-si pe strada "jucaria", iar un trecator care a vazut semnul radioactiv a alertat autoritatile.

Pompierii veniti la fata locului au delimitat un perimetru de securitate, in timp ce postul local de radio le-a cerut locuitorilor sa ramana in casele lor.

Cei care si-au dat seama, in final, ca obiectul radioactiv nu este altceva decat o jucarie creata de proprii copii au fost parintii celor doi, care au informat autoritatile. 


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3399 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Ce naiba? (Marţi, 23 iunie 2009, 14:35)

    Atomicu' [anonim]

    O carcasă de calculator cu o hârtie pe ea e 'minicentrală nucleară'? Păi în cazul ăsta, oameni buni, hadeţi să ne facem toţi minicentrale nucleare, ce nevoie mai avem de plutoniu? O carcasă de 60-70 de lei, o coală de hârtie şi o imprimantă. Cine credea că soluţia la criza de energie poate fi atât de simplă.
    • -1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 23 iunie 2009, 22:32)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Atomicu'

      si eu care credeam ca doar americanii sunt capabili de o asemenea "gandire".
  • +1 (3 voturi)    
    prostia (Marţi, 23 iunie 2009, 14:35)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ecologisto-corecta va mai face multe victime.
    • +1 (5 voturi)    
      si cum e mai bine? (Marţi, 23 iunie 2009, 18:45)

      prostu' [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Macar daca prostia ecologisto-corecta ar fi si problema noastra principala... Noi avem deversari ilegale prin toate raurile si incendii la gropile de gunoi...

      Oare unde e mai bine?!
      • 0 (0 voturi)    
        in (Marţi, 23 iunie 2009, 22:37)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui prostu'

        acest moment e cel mai bine sa fii activist econazist. Esti pe val, cam cum erau evreii sovietici in Europa de est in anii '50.
  • +5 (5 voturi)    
    Ajutor! (Marţi, 23 iunie 2009, 14:38)

    Vlad U. [utilizator]

    "Hartia fusese printata dupa ce copiii au descarcat simbolul respectiv de pe internet."

    Alerta! Opriti Internetul, vorbeste dl. Geoana!

    Serios acum, exprimarea e nefericita. Parca e contextul unei crime: "Copilul si-a omorat parintii dupa ce a vazut niste filmulete pe youtube."
  • +3 (3 voturi)    
    Micii teroristi... (Marţi, 23 iunie 2009, 15:51)

    nobody [anonim]

    Si uite asa apar teroristii de tita...
    Lumea e bolnava, de fapt "ajutata" sa se imbolnaveasca astfel...
  • 0 (8 voturi)    
    Mare e gradina (Marţi, 23 iunie 2009, 16:08)

    Radiu226 [anonim]

    Cita prostie in tarile pline de corectitudine politica!!! Vezi o bucata de hirtie lipita de niste copii si chemi pompierii. Eu zic ca cei care au alertat pompierii ar trebui amendati, sa plateasca cheltuielile ocazionate de eveniment. De asemenea, poza lor ar trebui sa apara peste tot cu mentiunea: 'ASA NU! Prostia se ia, feriti-va de asemenea produse ale societatii noastre!'
    • +2 (6 voturi)    
      mai bine alertezi autoritatile ... (Marţi, 23 iunie 2009, 16:37)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Radiu226

      decit sa se intimple accidente !
      Poate n-ai aflat inca ca autoritatile de-aia sunt facute, sa actioneze si la sesizari !
      Diferenta fata de Romania e ca in Germania numei nu ar face glume cu cutii cu insemne de radioactivitate, de aceea cetateanul a sesizat corect autoritatile !
      Dar daca cadea dintr-o cine-stie masina o cutie cu material radioactiv, iar niste copii s-ar fi jucat cu cutia aia ???
      Nu crezi ca pierderile ar fi fost mai mari ???
      Oricum stirea e de fapt divers ...
      • 0 (4 voturi)    
        corect (Marţi, 23 iunie 2009, 18:42)

        didan [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        absolut corect!
        stirea e formulata alarmist si chiar suspectez o oarecare exagerare (au pus pe jar un oras intreg), iar atitudinea si reactia oamenilor perfect normale, intr-o societate normala.
        • 0 (2 voturi)    
          tu (Marţi, 23 iunie 2009, 22:41)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui didan

          si gheorghe sinteti coboriti direct din romanele lui Orwell. Mai pe romaneste, direct din copac.