Rusia: Functionarii si politicienii vor fi amendati pentru greselile gramaticale

de Olga Popescu     HotNews.ro
Marţi, 23 iunie 2009, 11:05 Actualitate | Internaţional

Functionarii si politicienii din Rusia vor fi amendati pentru interventiile lor prost articulate gramatical si lingvistic, de la posturile de radio si televiziune, scrie presa rusa. Sanctiunile vor fi prevazute intr-o noua forma a Legii limbii ruse, iar la stabilirea sumelor de penalizare se vor folosi dictionarele considerate etalon.

„Este anormal ca un functionar sa nu stie cand sa foloseasca semnele de punctuatie, sensul corect al cuvintelor si expresiilor folosite sau sa recurga fara jena la un limbaj inadecvat. Astfel de fenomene trebuie combatute”, au explicat surse ale guvernului de la Moscova.

In forma sa actuala, Legea limbii ruse nu prevede masuri – administrative sau in justitie – impotriva functionarilor care nu vorbesc corect si civilizat, scrie cotidianul Trud.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

599 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    La noi (Marţi, 23 iunie 2009, 11:22)

    grabit [anonim]

    Daca s-ar aplica la noi legea asta, n-ar mai lua parte din politicieni salariul!
    • 0 (0 voturi)    
      bun zis (Vineri, 26 iunie 2009, 14:46)

      bueh [anonim] i-a raspuns lui grabit

      cu banii aia am iesi din criza instant
  • 0 (4 voturi)    
    Comunisti au fost - stalinisti ramâne ! (Marţi, 23 iunie 2009, 11:23)

    MIHAI 2 [anonim]

    Constat cu stupiditate c-a rusia
    e in continuuuuară
    tributală vechelor naravuri
    bolșevici.
    M-ă mir că kaghiebiștii aștia
    înrăiți nui trimte si in lagarul gulag
    pe dizidenții care sunt,
    pe motiv de pretext
    ca nu vorbește corect rusește.
    *
    Va daț sema c-ă înapoiații ăștia
    ar fiii în stare s-o amendeze pe
    Elena Traianovna
    (devușka EBușka)
    la nesfarșit...de ciudă ca ea e
    in Sovietul European.
    unde pe ei no s-ăi
    primeascka nikagda ?!
    • 0 (0 voturi)    
      genial (Marţi, 23 iunie 2009, 11:55)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

      "Constat cu stupiditate" -tare, frate.

      Insa n-ar fi chiar rea legea, inainte de devuska ar scapa tara de alt politician care este.
      • 0 (0 voturi)    
        Multam ! Si eu zic ca ar fi o lege buna (Marţi, 23 iunie 2009, 12:22)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui if0014

        Inclin sa cred ca ar redestepta spiritul civc,
        daca s-ar da un 10% denuntatorilor.
        *
        Sute de mii de cetateni singuratici sau
        organizati in carteluri
        ar sta in fata televizoarelor - exact cum stam si acum - dar inarmati cu pixuri, foi de hartie si dictionare,
        ca sa vaneze greselile de exprimare ale politicienilor.
        Ar fi o Mega Cronica a Carcotasilor cobinata cu Daciada.
        *
        Altii cu reportofoanele ar intinde capcane lingvistice functionarilor de la ghișee
        *
        Foarte curand bugetul național ar incepe
        sa se redreseze.
        *
        Iar daca printre cei amendabili ar fi inclusi si
        jurnalistii - oau - cursul de schimb ar fi tot de 4,2 , dar invers , 4,2 EURO pentru un RON.
    • 0 (0 voturi)    
      unde-ai invatat sa scrii? (Vineri, 26 iunie 2009, 14:44)

      bueh [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      Ma fraiere PD-L-ist, unde ai invatat sa scrii? i-ai avut profesori pe Vanghelie si EBA? Mare e prostia in tara asta.
  • +1 (3 voturi)    
    pe cand si la noi??? (Marţi, 23 iunie 2009, 11:34)

    Alex [anonim]

    ce-ar mai creste bugetul Romaniei ... si am face si altceva decat sa ne amuzam pe la diverse emisiuni de modul in care vorbesc 'cei ce ne reprezinta' :)
    • 0 (0 voturi)    
      abia astept (Marţi, 23 iunie 2009, 12:13)

      hbunny [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      va dati seama ca nu ar mai trebui s ale platim noi salariile si le-ar plati singuri din fondul creat special pentru incasarea acestor amenzi :D
      probabil la un moment dat satui sa tot scoata bani din buzunar uni vor renunta sa ne mai plictiseasca cu aberatii lor pe la radio, televiune sau ziar.
      numai bine ar face o asemenea lege
    • 0 (0 voturi)    
      SUBSCRIU (Marţi, 23 iunie 2009, 12:14)

      Ion I [anonim] i-a raspuns lui Alex

      da, si la noi, si la noi

      hai ma sa facem un proiect de lege ca parca avem dreptul daca ne strangem multi cu semnaturi de prin toata tara :)

      Vanghelie, teme-te! :)
  • +3 (3 voturi)    
    de rasu` plansu` (Marţi, 23 iunie 2009, 11:35)

    tudor [anonim]

    pai si la noi de ce nu se baga asa ceva? marean vanghelee ar sta tot timpul la coada la amenzi...si ca sa treaca timpul care este cu folos la sta de vorba cu baseasca junior
  • 0 (0 voturi)    
    Cea mai tare lege (Marţi, 23 iunie 2009, 15:57)

    Daniel [anonim]

    Mi se pare normal, cum reprezinti statul daca tu habar n-ai sa vorbesti limba oficiala corect.

    Ar trebui si la noi o astfel de lege, ar fi plin de amenzi.
  • 0 (0 voturi)    
    hahaha (Marţi, 23 iunie 2009, 18:24)

    MirceaA [anonim]

    daca s-ar aplica la noi, politicienii nostri ar trebui sa vina cu bani de acasa. Nu le-ar ajunge nici cat fura, la ce aberatii gramaticale fac.
  • 0 (0 voturi)    
    Buna lege (Marţi, 23 iunie 2009, 19:37)

    Andrei [anonim]

    Dar ar trebui adaugati si jurnalistii pe lista