Doi tineri retinuti la Belfast au fost pusi sub acuzare pentru atacurile asupra tiganilor romani

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 21 iunie 2009, 10:30 Actualitate | Internaţional

Doi adolescenti retinuti sambata au fost pusi sub acuzare pentru atacurile rasiste impotriva familiilor de romani din Belfast, scrie Irish Independent.

Adolescentii de 15, respectiv 16 ani au fost arestati in timpul unei operatiuni a politiei in sudul Belfastului.

Sambata, peste 200 de persoane au participat la un mars antirasism in centrul Belfastului.

Casa unei alte familii de romani din Belfast a fost atacata cu pietre in noaptea de miercuri spre joi, dupa ce mai multe familii de tigani din Romania au fost nevoiti sa se mute, in urma unei serii de atacuri extremiste care au avut loc in aceasta saptamana.


Citeste mai multe despre   






















673 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    tigani (Duminică, 21 iunie 2009, 10:44)

    rdr [utilizator]

    nici nu ma mir ca-i ataca pe tigani. si le dau dreptate.
    • +1 (3 voturi)    
      borati (Duminică, 21 iunie 2009, 10:53)

      bbor [anonim] i-a raspuns lui rdr

      corect
    • -3 (5 voturi)    
      mandru ca esti roman? (Duminică, 21 iunie 2009, 11:13)

      ??? [anonim] i-a raspuns lui rdr

      Si zici ca esti mandru ca esti roman? Si zici ca tiganii trebuie atacati?
      Ai dreptate sa fii mandru ca esti roman. Uite ce reprezentativi sunt pentru tine alesii: eBa, Becali, Vadim si altii...
      • 0 (2 voturi)    
        ma mir (Duminică, 21 iunie 2009, 13:00)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui ???

        dupa atatia ani de tiganizare chiar e de mirare ca mai exista romani care sa nu aprobe trimiterea de clovni la Bruxelles
  • +4 (4 voturi)    
    Romani? (Duminică, 21 iunie 2009, 10:53)

    Acidutzuh [anonim]

    Romani?parca cereau sa fie numiti Rromi..eu unul prefer stramosescul :"Tigan"...nu era picior de roman printre ei...erau toti din originea amintita mai sus.. si paote ca poporul roman ar trebui sa ia aminte de la irlandezi sau unguri asupra modalitatii de a rezolva problema prezentei lor
  • +5 (5 voturi)    
    respect (Duminică, 21 iunie 2009, 11:21)

    xqx [anonim]

    Tot respectul pentru irlandezi. Astia nu vor sa se tiganizeze. Sunt o natie care tine la valorile ei, nu ca romanii care se reped sa adopte orice obicei si orice comportament ce le permite sa-si justifice lenea si nesimtirea.
  • +3 (3 voturi)    
    say yes to racism (Duminică, 21 iunie 2009, 11:29)

    elore [anonim]

    de ce nu au curajul ziarele si televiziunile sa recunoasca, ca de fapt pe tigani ii alunga toata lumea si din italia si din irlanda si de peste tot. Daca scrie in buletin ca are cetatenie romana nu inseamna ca bunu-su a fost stefan cel mare mihai viteazu sau mircea cel batran. probabil ca avea un nume indian si venea din india.
    • +3 (3 voturi)    
      Bre, nu esti "politically correct". Vrei (Duminică, 21 iunie 2009, 12:54)

      Avalhon [utilizator] i-a raspuns lui elore

      sa iti sara in cap europenii ca discriminezi aceasta "nobila" rasa? Doamne fereste!
  • 0 (0 voturi)    
    avertisment rasist din partea "Loyalist C18" (Duminică, 21 iunie 2009, 13:21)

    irish_boy [anonim]

    "Romanian gypsies beware beware

    "Loyalist C18 are coming to beat you like a baiting bear

    "Stay out of South Belfast and stay out of sight

    "And then youse will be alright

    "Get the boat and don't come back

    "There is no black in the Union Jack

    "Loyalist C18 'whatever it takes'."


    sursa: http://www.guardian.co.uk/world/2009/jun/21/race-northern-ireland-romanian-gypsies
  • +2 (2 voturi)    
    Ţiganii nu pot fi români, pentru că sunt ţigani! (Duminică, 21 iunie 2009, 13:48)

    Mitica [anonim]

    Avem rugămintea să gândiţi înainte de a scrie diferite titluri gen "ţigani români".

    Nu există aşa ceva - fie sunt ţigani, fie sunt români. Pot fi cel mult ţigani cu cetăţenie română, sau ţigani originari din România ...

    Ar trebui văzut totuşi câţi dintre ei sunt maghiari - fiindcă în locul de origine - judeţul Bihor, membrii etiniei ţigăneşti se dau drept unguri !

    Primordial trebuie să stopăm cheltuirea banilor publici pentru repatrierea ţiganilor sau pentru ajutoare sociale pentru hoţi, prostituate sau cerşetori profesionişti!

    Să emigreze în America, pentru că acolo este mai multă democraţie ca în România !
  • +1 (1 vot)    
    Ei sunt diferiti (Duminică, 21 iunie 2009, 13:53)

    L. Dumitru [anonim]

    Asa le trebuie ca peste tot pe unde se duc nu fac nimic bun.Trebuie sa avem odata curaj si sa spunem ca sunt tigani ... eu ma simt diferit de ei chiar daca toti avem cetatenie romana ei nu sunt ca mine si nu vreau sa fiu confundat cu ei.
  • +2 (2 voturi)    
    nu mai au tupeu?? (Duminică, 21 iunie 2009, 15:29)

    rex [anonim]

    ma mir ca sunt asa mielusei. in romanica sar imediat si incep scandalul; uite ca in belfast nu mai au atata tupeu.
    propun sa importam niste nazisti sa mai curete si orasele noastre...