VIDEO ATENTIE: IMAGINI SOCANTE! Un doctor posteaza pe internet un video cu o tanara impuscata in protestele din Teheran

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 iunie 2009, 22:07 Actualitate | Internaţional

Tanara a murit in mai putin de 2 minute
Foto: LiveLeak
IRAN: Un videoclip care arata o tanara ucisa de militiile basidj a fost postat pe internet. Potrivit informatiilor disponibile pana in prezent, tanara a fost impuscata direct in inima, in timp ce statea alaturi de tatal sau si urmarea demonstratiile.



Un membru al militiilor basidj a tras de pe acoperisul unei locuinte civile, sustine un doctor care a incercat sa o salveze pe tanara.

"Sunt doctor, si m-am grabit sa o salvez. Dar impactul glontului a fost atat de devastator incat victima a murit in mai putin de doua minute", scrie cel care a postat imaginile pe internet.

Imaginile au fost filmate de un prieten al doctorului.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

25978 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    D-zeu s-o ierte! (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 22:18)

    theseeker [anonim]

    Din pacate marile transformari nu se realizeaza decat prin mari suferinte. R.I.P.
    • -19 (37 voturi)    
      care d-zeu (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 22:40)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui theseeker

      al tau sau al ei?
      RIP neuroni
      • +4 (10 voturi)    
        e acelasi ... (Duminică, 21 iunie 2009, 2:06)

        alin [anonim] i-a raspuns lui gigi

        tu duci lipsa de neuroni retardule , rau va mai spala astia pe creier de poti sa spui asa ceva vazand videoclipul
      • +4 (10 voturi)    
        victime nevonovate (Duminică, 21 iunie 2009, 2:39)

        florin [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Dumnezeul tuturor cap patrat nu conteaza ce religie esti ce culoare a pielii ai, unii zic ca Isus ar fi fost negru...
      • +5 (5 voturi)    
        Dumnezeu e doar unul, si la noi si la ei, acelasi (Duminică, 21 iunie 2009, 17:10)

        un cetatean international [anonim] i-a raspuns lui gigi

        doar ca are alt nume. D-zeu s-o ierte si s-o odihneasca! mi-ar place sa vad politicienii din toate tarile adunati intr-o tara numai a lor, sa plece si sa ne lase. sunt convins ca ne descurcam fara ei. POLITICIENI DIN TOATE TARILE UNITI-VA! SI LASATI-NE!
    • +7 (9 voturi)    
      Tirania teocrata din Iran trebuie sa ia sfarsit (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:55)

      Addy [utilizator] i-a raspuns lui theseeker

      "The Iranian police commander, in green uniform, walked up Komak Hospital Alley with arms raised and his small unit at his side. “I swear to God,” he shouted at the protesters facing him, “I have children, I have a wife, I don’t want to beat people. Please go home.A man at my side threw a rock at him. The commander, unflinching, continued to plead. There were chants of “Join us! Join us!” The unit retreated toward Revolution Street, where vast crowds eddied back and forth confronted by baton-wielding Basij militia and black-clad riot police officers on motorbikes." (extract din http://www.nytimes.com/2009/06/21/opinion/21tehran.html?_r=1&ref=global-home )

      Teocratia iraniana a pierdut orice sprijin popular. Este un regim ce guverneaza prin frica chiar intre reprezentantii sai. Actualmente in Iran, se actioneaza pe linie ierarhica pe baza de amenintari cu moartea. Singurul care se crede de neatins este liderul suprem.
      • +4 (6 voturi)    
        Si asta e ? (Duminică, 21 iunie 2009, 14:06)

        dragos [anonim] i-a raspuns lui Addy

        Liderul suprem e ayatolahul nu ? Adica din cate stiu eu, ala e unul din principalii vinovati pt ce se intampla acu acolo.
      • +4 (4 voturi)    
        Toate tiraniile trebuie rasturnate (Duminică, 21 iunie 2009, 16:14)

        Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Addy

        Toate tiraniile (şi zic eu şi monopolurile) trebuie răsturnate: politice, economice şi financiare.
        D-abia atunci se poate vorbi de libertate, egalitate , democraţie în lume.

        Sper ca aceste demonstraţii în Teheran sa răstoarne regimul teocratic.
    • -4 (4 voturi)    
      !! (Duminică, 21 iunie 2009, 1:52)

      ia cucu [anonim] i-a raspuns lui theseeker

      Doamne fereste!
    • +5 (17 voturi)    
      Exact ca in '89 in Romania ,mor doar inocentii ! (Duminică, 21 iunie 2009, 10:13)

      Ab Dool [anonim] i-a raspuns lui theseeker

      Credeti ca ala care a tras la alegere, intro fata nevinovata, era militian basidj? doar pentru ca era imbracat ca un basidj? Sau aia care au tras in Romania erau teroristi palestinieni ?
      Totul e provocarea durerii si indignarii prin uciderea inocentilor ,ridicand tensiunea 'revolutionara' a populatiei !
      In Iran se joaca cartea imensa a resurselor petrol si gaze ;in Iran , de bine de rau sunt alegeri presedentiale la termen, cu competitori care chiar se infrunta ; in Egipt lui Moubarrak ii urmeaza fiul lui Moubarrak ,atat de democrat e Egiptul in care la presedentiale se castiga cu 99,9 %;in Arabia Saudita, pepiniera terorismului islamic ,daca nu esti din familia Saud esti un zero ;dar si Egiptul si Arabia Saudita sunt prietenele SUA;e simplu :"daca nu esti cu SUA esti impotriva ei" si nici Obama nu va schimba sensul istoriei conform principiului "zece directii ,un singur sens "
      Pacat ca mor inocentii ,experienta traita si de Romania !D-zeu sa o ierte !
      • 0 (2 voturi)    
        bravo ab dool (Luni, 22 iunie 2009, 13:54)

        mihaela [anonim] i-a raspuns lui Ab Dool

        Aduceti-va aminte Basarabia, recent. Tineri omorati in bataie, insa NIMENI nu a reactionat ! Se pregateste IRAN-ul pentru "civilizatia" si "valorile" occidentale. Veti vedea..
    • -2 (4 voturi)    
      i (Duminică, 21 iunie 2009, 15:01)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui theseeker

      cand boii nostri de jandarmi i-au atacat pe copii aceia cre VROIAU sa protesteze impotriva NATO nimeni din acesta de tara EBA comunisto securista nu s-a scandalizat
      s-au scandalizat cand au fost batuti in iran
      tara de rahat este frumoasa dar este lociuta de imbecili ce stau cu mana intinsa la stat sa le dea ajutoare sociale ca apoi sa voteze cu comunistii care-i tin acasa
  • -13 (45 voturi)    
    dublu standard (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 22:25)

    ilie [anonim]

    Cand in ianuarie israelienii au ucis cu sange rece 1400 de palestinieni in Gaza, intre care sute de copii si femei agentiile de presa au tacut chitic. Nici macar n-au avut voie sa protesteze ca ziaristilor le-a fost interzis total accesul in Gaza de catre armata israeliana. Cand evreii au aruncat bombe cu fosfor asupra populatiei civile din Gaza.

    De ce astazi toate "marile agentii de presa" fac clabuci si colporteaza marsav contra rezultatului alegerilor perfect valide si democratice din Iran, contra presedintelui Ahmadinejad reales cu 62% din 40 milioane de voturi.

    De ce aceasta manipulare ordinara la scara planetara?
    • +16 (30 voturi)    
      esti cam obtuz (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 22:48)

      beefeaterman [utilizator] i-a raspuns lui ilie

      Mai Ilie, tu vezi imaginile de mai sus?
      Esti putin tampit?
      Fata aceea a murit impuscata pentru ca demonstra.
      Dreptul la opinie este un drept pe care ea nu l-a avut.
      Tu, care traiesti in aceasta lume "manipulatoare" din afara Iranului ai acest drept.
      Ce spui tu NU ARE LEGATURA cu subiectul de aici.
      • -6 (26 voturi)    
        Un raspandac ordinar (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:19)

        Axul [anonim] i-a raspuns lui beefeaterman

        Unu, fata nu demonstra, ci asista.
        Doi, este curios cum de stie "doctorul" cine a omorat-o. De fapt, nu este curios, este similar cu teroristii din 1989.
        • +2 (14 voturi)    
          ce e asa curios? (Duminică, 21 iunie 2009, 0:35)

          jack [anonim] i-a raspuns lui Axul

          e clar cine a omorat-o, singurii cu arme pe acolo sunt acele militii ale regimului. Sau poate crezi ca CIA si-a bagat coada? Aia sunt oameni obisnuiti care au fost mintiti de regimul lor si acum sunt haituti si omorati pentru ca liderul lor se crede trimisul divinitatii.
          • -1 (5 voturi)    
            Ai dreptate: CIA e fata mare (Duminică, 21 iunie 2009, 22:25)

            Axul [anonim] i-a raspuns lui jack

            Am dat telefon la CIA si mi-au confirmat ca nu si-au bagat coada... proprie.
        • +4 (6 voturi)    
          De cazul Frumusanu va mai amintiti ? (Duminică, 21 iunie 2009, 7:26)

          Mitica [anonim] i-a raspuns lui Axul

          .
      • +8 (16 voturi)    
        manipulare (Duminică, 21 iunie 2009, 1:34)

        ia cucu [anonim] i-a raspuns lui beefeaterman

        Frate cred ca manipularea inseamna controlul informatiilor pt a-ti induce o anumita opinie.

        Cand Washingtonul a cerut intarzierea unei operatiuni de mentenanta a Twiter pt a putea transmite live imagini cu violentele din Teheran..de ce nu ati reactionat?? Cand mureau oameni in palestina de ce nu faceai tampiti vinovatii??...iti spun eu de ce..pt ca NU STIAI !!! Si pt ca nu iti aratau copii arsi de bombe cu fosfor si oameni facuti zob de exploziile unor rachete israeliene. O sa vezi doar ce iti arata ei..si se bazeaza pe reactia ta de ura pt a justifica o interventie in Iran.

        Tu esti un exemplu clar de om manipulat. Un video cu o inocenta care moare impuscata si un grup de oameni care incearca disperat sa o salveze plus tatal care urla in diperare.
        Acest film trezeste ura in inimile tuturor. Si este o ura contra regimului din Iran. Este o ura controlata de media si foloseste pt a justifica o inteventie militara. O sa afli peste 10 ani ca un grup de bancheri americani si-au dublat averile in urma unui razboi in Iran.

        Asa ca timpit esti tu domnule Beefeaterman.
        • +3 (9 voturi)    
          sa ne intelegem (Duminică, 21 iunie 2009, 12:19)

          beefeaterman [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

          Cred ca nu stii sa te informezi.
          In timpul operatiunilor Israeliene din Gaza au existat suficiente informari legate de victimele civile facute de IDF.
          La inceput ele erau difuzate de posturile de televiziune arabe, deoarece acestea aveau birouri acolo.
          Dar in cca 5 zile si CNN reusise sa intre "fraudulos" si a difuzat imagini cu copii mutilati.
          Ba chiar pe CNN si BBC (banuiesc ca si pe alte canale occidentale, dar nu le-am urmarit) a fost transmisa in continuu drama unui doctor palestinian a carui casa fusese bombardata.
          Acesta sunase, imediat dupa ce casa ii fusese bombardata, la ambulanta dar nu i se raspundea. Asa ca si-a sunat un prieten, prezentator la Al Jazeera parca (imi asum greseala) care era in direct. Acesta a dat convobirea live pe post in care se putea auzea doctorul palestinian plangand si cerand ajutor. In continuare, mass media a organizat o "operatiune de salvar" daca vrei.
          Am divagat, dar ceea ce vreau sa spun este ca toata lumea incearca sa manipuleze. Noi incercam sa ne manipulam intre noi, corporatiile incearca sa-si manipuleze clientii, tarile...cetatenii...pentru a atinge un scop.
          Totul e sa nu fii "tampit" si sa ai grija mereu sa te informezi din mai multe surse si sa incerci sa-ti faci propria opinie.
          • +1 (5 voturi)    
            S-a terminat cumva petrolul? (Duminică, 21 iunie 2009, 16:19)

            Doar Curios [anonim] i-a raspuns lui beefeaterman

            S-a terminat cumva petrolul în Alaska sau Canada?
        • +5 (9 voturi)    
          Of (Duminică, 21 iunie 2009, 12:33)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

          Si cati nu sunt ca acest Beefeaterman...

          Tocmai din cauza ca marea masa a oamenilor din aceasta zona "civilizata" a Planetei sunt de o ignoranta indescriptibila le permite unor criminali de talie mondiala sa fie inca la putere si sa-si faca jocurile.

          Din cauza unor oameni (din pacate, asa cum am zis deja, MULTI) gen Beefeaterman care cred ca apara niste libertati ale individului, guvernele mincinoase sunt lasate sa declanseze razboaie.

          Voi intreba la infinit, pana mi se va raspunde. UNDE sunt celebrele WMD-uri din Irak? Cine castiga acum de pe urma acelui razboi? Chiar daca Saddam era si el un criminal, cati oameni NEVINOVATI au murit dupa exterminarea lui? Tot Saddam e vinovat, nu?

          Raspunsul e DA, pentru ca asa ne spune si ne inoculeaza mass-media aservita. Se prezinta mereu si mereu crimele ALTORA, niciodata ALE NOASTRE.

          Trupele "eliberatoare" sunt sfinte, ei nu comit crime, ei nu au nicio responsabilitate morala pentru ceea ce se intampla. Restul sunt rai, diabolici, omoara oameni nevinovati.

          Ei las, ca se baga americanii peste ei si acolo unde acum moare un om nevinovat, vor muri sute. La cate dovezi clare avem, trebuie sa fii dus cu pluta sa nu vezi adevarul. Dar la cate capete de tinichea a produs mass media si guvernele manjite de sange, nu ma mir de nimic.
          • 0 (4 voturi)    
            hai ca esti tare (Duminică, 21 iunie 2009, 12:53)

            beefeaterman [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            Hai ca imi place.
            Cam ce legatura are ce ai spus tu cu ce am spus eu?
            Tu singur afirmi "pentru ca asa ne spune si ne inoculeaza mass media aservita".
            Eu iti spun sa verifici informatia pe care mass media ti-o da din mai multe surse, de la mai multe "mass medii" daca vrei :)
            Dar mass medie ne aservita nu exista. Ea nu este neaparat aservita unui guvern, stat etc dar cu siguranta are un scop. Pro sau contra cu cel pe care il ai tu.
            Sa inteleg ca sunt multi ca mine care iti spun verifica informatiile, nu te lasa manipulat?
            Daca aceasta este situatia, atunci nu pot decat sa ma bucur.
            Din pacate insa vad ca fie nu vrei sa intelegi ce spun, fie...nu poti.
          • +1 (1 vot)    
            Si pentru astea... (Duminică, 21 iunie 2009, 19:00)

            ventilator [anonim] i-a raspuns lui nano2k

            http://xrl.us/bexr7j

            http://xrl.us/bexr7o

            tot americanii sunt de vina?
        • -3 (7 voturi)    
          Conspirationist idiot. (Duminică, 21 iunie 2009, 12:53)

          donjoe [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

          Bai inutilule, vezi ca ai o problema la gura: iti ies cuvinte din ea. Ai putea s-o inchizi si sa te intorci la supt.
        • +1 (3 voturi)    
          conflict israeliano-arab (Duminică, 21 iunie 2009, 20:25)

          adrian onicescu [anonim] i-a raspuns lui ia cucu

          Cred ca sunteti de acord ca avem un diferent cu maghiarii. Ei practic cer teritorii. Au si o baza juridica, fostul imperiu austro-ungar a carui existenta este certa. Ce-ati faca daca in loc de negocieri, de emiterea oficiala de pretentii fata de statul roman, ar incepe sa trimita rachete pana acolo unde ar ajunge ele?
          Ati decide sa raspundeti militar? Cand? dupa prima racheta? dupa cea de-a zecea?
          Sunteti de acord ca indivizii care pretind autonomie teritoriala sa traga cu tunul spre orasele locuite de majoritari romani?
        • +3 (3 voturi)    
          Siiiigur (Luni, 22 iunie 2009, 12:54)

          A.Simionescu [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

          Sa inteleg ca regimul de la Teheran este unul care respecta drepturile omului, libertatea de expresie etc si ca de fapt totul este o manipulare a jidanilor masoni din SUA...De fapt Iranul este singura tara cu adevarat democrata din lume. Nu? Oamenii protesteaza pentru ca sunt indusi in eroare de CIA...Nu-si dau seama de libertatea de care se bucura...NU?
      • -1 (1 vot)    
        drepturi (Duminică, 21 iunie 2009, 15:46)

        afrikanu [anonim] i-a raspuns lui beefeaterman

        Desteptule, dreptul de care vorbesti a fost dobandit in `89, de romani si to in aceleasi conditii ! Pe ce lume traiesti ? theseeker are dreptate cu comentariul sau, doar ca e prost inteles de unii ca tine !
        • 0 (2 voturi)    
          pe ce lume... (Duminică, 21 iunie 2009, 19:04)

          beefeaterman [utilizator] i-a raspuns lui afrikanu

          Cum sunt cei ca mine? Avand in vedere ca ma cunosti...presupun, daca faci afirmatii despre mine.
      • +2 (2 voturi)    
        ingrjorare (Luni, 22 iunie 2009, 10:48)

        adriana [anonim] i-a raspuns lui beefeaterman

        Ma ingrijoreaza faptul ca moartea a devenit subiectul cel mai banal la stiri. Cautam senzationalul cu orice pret..Daca putem sa privim un om in ochi atunci cand moare,cu o curiozitate desantata, atunci suntem pe deplin satisfacuti...Fata aceea a murit pentru un ideal. Pentru acelasi ideal au murit si la noi tineri. Dar au murit de fapt pentru ca altii sa isi faca afacerile si noi nici macar sa nu ne mai ducem la vot,sa stam acasa si sa postam pe forum, indeiferenti la tot din jur, singuri in fata computerului.Nu e si asta un fel de moarte?Oare nu suntem morti si nici nu ne-am dat seama?
    • +3 (23 voturi)    
      sa lasam ochelarii de cal... (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 22:56)

      cv [anonim] i-a raspuns lui ilie

      de pe ochi...
      Dar cind palestinieni se explodau acolo unde era multimea mai mare ca sa faca cit mai multe victime printre civilii israelieni?! Dar cind israelieni au fost linsati cu cruzime deoarece au patruns din greseala pe teritorii palestiniene?!... S-au aratat imagini? S-au aratat destule imagini din teritoriile palestiniene dupa razboi (cel putin in Occident)...

      Nu va ginditi ca poate alegerile acolo sunt la fel de "perfect valide si democratice" ca pe vremea lui Ceausescu la noi?

      ps de unde ati scos "1400" de victime?!!
      • +3 (9 voturi)    
        1417 (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:23)

        io [anonim] i-a raspuns lui cv

        cum de unde? cine are ochelari de cal? de aici http://www.pchrgaza.org/files/PressR/English/2008/36-2009.html (e referinta de pe wikipedia, pentru cine vrea surse aprobate de stim noi cine), sau din o suta de alte locuri, sau din memorie. 1417 victime, dintre care 313 copii.
        "israelieni linsati cu cruzime deoarece au patruns din greseala pe teritorii palestiniene"? - sa mor de ras acuma? poate colonisti israelieni, care numai din greseala nu "patrund" pe teritorii palestiniene, ci iau cu japca pamanturile palestinienilor, in timp ce un palestinian nu are voie sa calce in respectivele colonii.
        as vrea sa va reamintesc ca aici este vorba despre Iran, si probabil nimeni nu are chef sa verse lacrimi pentru bietii israelieni carora le pica tencuiala din bucatarii de la rachetele palestiniene.
        • +3 (3 voturi)    
          conflictul israelo-palestinian (Duminică, 21 iunie 2009, 19:47)

          adrian onicescu [anonim] i-a raspuns lui io

          Cand Premierul Barak i-a oferit lui Arafat varianta pace contra teritorii acesta a refuzat impreuna cu hamas. Ei nu vor pace pentru ca ei nu recunosc statul israel, ei nu vor negociere ci o revenire - imposibila dealtfel - la situatia de dinaintea crearii statului Israel (prin vot al tarilor membre ale organismului premergator ONU. Palestinienii, nu uitati vor sa lucreze numai in Israel pentru ca sunt platiti la nivel occidental si, atentie, unde sunt colegi de munca cu israelianul obisnuit. Daca n-ar fi bine de ce vor sa lucreze in Israel? De ce nu pleaca la munca in Egipt, Iordania? Romanii cum pleaca atunci cand au nevoie de bani?
      • +3 (7 voturi)    
        si tu ai MARE dreptate (Duminică, 21 iunie 2009, 0:44)

        ministrul crizelor de urgenta [utilizator] i-a raspuns lui cv

        e adevarat ca si arabii nu sunt usi de moschee cand e vorba de atacuri miselesti! dar lucrurile trebuie sa aiba intorsatura celor din spatiul ex-iugoslav: nimeni nu se iubeste dar nu se deranjeaza unii pe altii!
        orientul este o lume plina de frumos si diavolesc, ambele tipuri duse pana la extreme.
        oricum in iran e o revolutie aranjata si repeta scenariul din '89 pe fondul unei nemultumiri consistente in randul populatiei.
        • +3 (7 voturi)    
          asa e (Duminică, 21 iunie 2009, 12:35)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ministrul crizelor de urgenta

          "oricum in iran e o revolutie aranjata si repeta scenariul din '89 pe fondul unei nemultumiri consistente in randul populatiei"

          Mare adevar grait-ai.
      • 0 (6 voturi)    
        clar (Duminică, 21 iunie 2009, 1:42)

        ia cucu [anonim] i-a raspuns lui cv

        domnule CV, cei ce se arunca in aer sunt indcotrinati pana in maduva oaselor

        israelul nu exista pana in 48 sau ai uitat ca occidentul si-a bagat nasul si a creat o tara pe teritoriul alteia...

        eu zic sa incerci sa-ti formezi o parere si cam atat pt ca nu sti nicio data ce e in spatele fiecarui glont tras si a fiecarui atentat

        si ca tot venii vorba de interese, stiati ca 2 agenti ai serviciilor speciale englezesti se plimbau in irak cu gipul deghizati in arabi si trageau la intamplare in oameni??..au fost capturati de politia irakiana si armata engleza a dat buzna in puscarie si ia eliberat?? STIAI ASTA??? stiai ca sunt oameni pregatiti sa manipuleze multimile?? si sunt folositi la proteste si au fost folositi si la revolutia de la noi??
        • +2 (2 voturi)    
          conflictul arabo-israelian (Duminică, 21 iunie 2009, 19:57)

          adrian onicescu [anonim] i-a raspuns lui ia cucu

          Daca occidentul "nu-si baga coada", acum postati in rusa. Sarbii i-ar fi mancat la rotisor pe bosniaci croati si altii varianta inversa e valabila. Ce-am fi fost fara victoria aliatilor in cel de-al doilea razboi mondial? Fara sa-si fi bagat americanii coada? Ca nici un european nu se baga pentru noi? Israelul a fost creat in urma holocaustului si conform dreptului supravietuitorului de a-si revendica teritoriile din care a fost izgonit de romani. Adica dreptul functioneaza la fel ca si la romani, suntem aici pentru ca ne-am format aici. Muncim in spania. asta inseamna ca ne pierdem dreptul la teritoriu? Evreii au fost izgoniti din tara lor de catre romani. In Romania se revendica "teritorii" de catre supravietuitori ai caror parinti sau bunici, sau stra-bunici le-au detinut inca din 1900. Restul e negociere, dar daca nu te-au omorat, ai dreptul sa-ti revendici teritoriul din care te-au alungat. Repet, restul e negociere, cat, cum, cu conditia sa ai si partener care sa te recunoasca ca atare, in calitate de mostenitor cu drepturi legitime. Arabii, multi dintre ei nu recunosc evreilor acest statut chiar daca, atentie, niciodata palestina nu a fost golita de evrei. acestia au continuat sa existe in acele teritorii din toate timpurile post-biblice
      • +2 (4 voturi)    
        Cv-ule lasa retorica ca nu tine (Duminică, 21 iunie 2009, 1:51)

        marinelu turmentat [utilizator] i-a raspuns lui cv

        Pai din ziare, parca si ONU au spus ca au fost 1400. Gata deja ati ati uitat? Mare noroc ca trebuie implementata democratia in Iran ca mai sufla si Amerika si Israelul ca prea sunt toti cu ocheanul pe ei. Si raportul civili Israelieni- civili palestinieni morti inclina rau de tot spre palestinieni. Hai ca nu suntem toti orbi si prosti. De ce nu a sflat nimeni o vorbulita de faptul ca Ahmadinejad s-a intalnit cu rusii, chinezii si altii la Ycaterinburg in ziua in care exploda "revolutia" ? Din cauza ca se discuta serios abandonarea dolarului ca moneda de rezerva, sau din cauza ca americanii au vrut si ei la intalnire si li s-a spus sa cante la alta masa?

        http://globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=13969
        • 0 (4 voturi)    
          de spus a spus si hotnews (Duminică, 21 iunie 2009, 12:36)

          beefeaterman [utilizator] i-a raspuns lui marinelu turmentat

          ca Ahmadinejad s-a intalnit cu rusii, ba chiar ne-a aratat si conversatia plina de mesaje si importanta pe care cei doi au avut-o :)
          Happy new year!!!!
    • +2 (24 voturi)    
      nu mai spune.. (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:00)

      sandoval [anonim] i-a raspuns lui ilie

      ca sa fim corecti in ceea ce priveste standardele,sa nu uitam "vitejia" luptatorilor palestinieni care lansau rachete de pe acoperisurile scolilor si spitalelor. si,pana una alta,conflictul la care facem referinta,a fost inceput din "initiativa" palestienilor. si ca sa inchei,singurul tau standard e antisemitismul pe care-l emani.bye!
      • +1 (5 voturi)    
        Uiti in ce tara traiesti (Duminică, 21 iunie 2009, 12:41)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui sandoval

        Presupunand ca esti roman, uiti ca si inaintasii nostri au folosit fel si fel de metode "miselesti" de a se APARA!

        Ex: parjolirea lanurilor, otravirea fantanilor, etc.
        Este echivalentul terorismului actual, atata numai ca pe atunci nu aveai bombe, asa ca faceai ce puteai.

        Inainte de orice comentariu, faceti distinctie intre unii care ataca si altii care se apara!

        Daca unii sunt antisemiti, asa cum cu usurinta ii cataloghezi, atunci multi cu gandirea ta sunt antiumani, pentru ca nu ganditi, ci repetati fara niciun filtru ceea ce vi se spune la TV.
        • +2 (2 voturi)    
          conflict arabo-israelian (Duminică, 21 iunie 2009, 20:02)

          adrian onicescu [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          Noi parjoleam un teritoriu care a fost al nostru. Nu uitati ca inainte de proclamarea statului Israel 1in'46 palestina nu exista decat ca parte a iordaniei si egiptului. Nimeni nu revendica teritoriile acelea din partea Iordaniei si Egiptului. Palestinienii erau o minoritate considerata "tiganii" arabilor chiar de catre fratii arabi. De ce nu le-au facut ei tara? Simplu, pentru ca parte din populatia palestinei era evreiasca de pe vremuri biblice. Noi parjoleam si aparam un drept statal legitim, legal oficial recunoscut si conjunctural contestat. Situatia e cu totul alta in Israel
    • +12 (26 voturi)    
      Ba!! (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:10)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui ilie

      Ba idiotule. Ba cretinule. Comunistu' dracu ce esti...

      Am prieteni in Iran. Ba handicapatule, tu stii ce acolo? TOATA populatia il catalogheaza pe presedinte drept "tiran" ., si tu zici ca e democartie? Hai zi si de Voronin ca e un presedinte bun, iubitor, patriot.

      Ba cand aud/vad oameni ca tine, imi vine sa va mor pe voi in bataie. Du-te tu si traieste in Iran. Du-te tu si stai in Palestina.
      • +2 (4 voturi)    
        cam dur (Duminică, 21 iunie 2009, 12:46)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Tinere, cel putin la minte, esti exemplul tipic de personaj pe care "lumea noua" si-l doreste. Plin de ura, ascultand de televizor, gata sa loveasca in stanga si in dreapta pentru a-si impune punctul de vedere.

        Nu vi se pare ciudat ca astfel de indivizi traiesc intr-o parte a Globului care se considera "civilizata"?

        "imi vine sa va mor pe voi in bataie". Bravo, esti exact ceea ce se doreste de la tine sa fii. O vita fara personalitate, imbuibat de minciuni si gata sa faci prapad.

        Lumea este departe de a se civiliza, indiferent cate crize si razboaie am avea.
    • +9 (17 voturi)    
      ori esti naiv ori esti... (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:13)

      Vlad I [anonim] i-a raspuns lui ilie

      Daca erau "perfect valide si democratice" mai numarau votrurile odata, e doaua ori, de cate ori era nevoie, dar care sa fie motivul de nu vor sa le numere pe toate, ghici? Chestia cu Gaza o spui pe jumatate, evreii au bombardat dupa ce Hamasul lucid si stiind ce face, a rupt armistitiu si lansa rachete spre Israel, o zi , doua, trei. Nu aveau prea mare precizie dar facea mari pagube economice si sociale in israel, sunau alarmele si toata lumea in beciuri, unul este la frizerie, altii la magazin, copii sunt la scoala parintii dupa alarm trabuiesc linistiti fiecare ca inca copilul este intreg, imagineaza-ti intr-un spital maricel sa duci toti pacientii de 2-3 ori pe zi in beci, ca asa vrea muschii Hamasului finantat de Teheran, si pe deasupra stiind bine ca armata Israeului ii poate terde de pe harta in doua luni de conflict direct. Ti se pare prea responsabila actiunea hamas cu rachetele?
      • +5 (7 voturi)    
        hamas nu a incalcat primul acordul (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:30)

        io [anonim] i-a raspuns lui Vlad I

        nu hamas a incalcat acordul de incetare a focului, ci israelul! a spus-o Mark Regev, pe atunci purtator de cuvant al prim ministrului israelian Olmert
        http://www.youtube.com/watch?v=zfFMZ7Y-s_c
        - sunt chestii stiute, in plus aici nu este vorba despre Palestina, ci despre Iran
    • +1 (3 voturi)    
      none (Duminică, 21 iunie 2009, 0:01)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui ilie

      si oare tu nu ai standarde duble? de ce ai ales sa nu traiesti intr-o tara ca aceea? trebuie sa iti dai seama si tu ca daca europa este astazi ceea ce este, si atrage atatia oameni, este si pentru ca nu a permis ca asa un regim despotic sa poate conduce pe teritoriul ei!
    • -1 (5 voturi)    
      petrol (Duminică, 21 iunie 2009, 0:18)

      Vasile Roaita [anonim] i-a raspuns lui ilie

      Mai Ilie ...
      raspunsul este unul singur. Iran-ul este al patrulea rezervor de petrol si gaze naturale din lume. Mai tineti minte cand s-au dus in Iraq pt armele de distrugere in masa? La fel se vor duce si aici ... sa instaureze democratia.
      Ce naiba mah ... n-ati invatat inca sa cititi printre randuri?
    • 0 (6 voturi)    
      ai MARE dreptate (Duminică, 21 iunie 2009, 0:40)

      ministrul crizelor de urgenta [utilizator] i-a raspuns lui ilie

      se vede rau de tot mana americanilor! ei sunt cei care fac filme despre che guevara si injura regimul sandinist sau se fac ca nu vad gherilele Farc din columbia. acum sunt sigur ca negociaza cu rusii si cu chinezii pentru "eliberarea" iranului. au irakul, vor si iranul. ganditiva ce puter ar avea daca ar stapani orientul mijlociu si petrolul de acolo. ( adio motoare cu hidrogen sau electrice)
    • +2 (4 voturi)    
      cam asa (Duminică, 21 iunie 2009, 2:42)

      florin [anonim] i-a raspuns lui ilie

      pai isrelienii nu au permis accesul presei in Gaza tocmai sa nu se vada victimele copii si femei niste marsavi , criminali la fel ca regimul lui Ahmadinejad
  • +2 (18 voturi)    
    un regim nebun, criminal (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 22:25)

    The Saker [utilizator]

    se adevereste ca e un regim al terorii; si nici o armata din lumea asta nu va putea sa invinga dorinta oamenilor pt libertate; dupa ce toate aceste manifestatii se vor opri, un alt regim dictatorial, insa mult mai pervers, cel din USA va avea in sfarsit sustinerea opiniei publice mondiale sa bombardeze Iranul, direct, sau prin intermediul Israelului, creand de mii de ori mai multe vicitme in randul poipulatiei civile.
    Pacat ca toti acesti oameni inocenti sunt doar niste victime colaterale in lupta dintre niste regimuri sangaroase si criminale, si aici ma refer atat la Iran , cat si la USA.
    • +1 (7 voturi)    
      mda (Duminică, 21 iunie 2009, 0:58)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

      am lasat emotia deoparte si am gandit inca o data mai lucid; se prea poate sa mie o diversiune, de genuil celei facute in decembrie 89 la noi; cum bine spunea cineva mai jos, daca chiar se dorea decimarea populatiei iesita in strada, se tragea cu mitraliera sau cu alte arme de foc inn mod organizat si in 5 minute se curata piata; incepe sa puta a deiversiune, creata de "agenturili straine" sponsorizate de CIA, asa cum au mai facut ei de altfel in Iran si acum vreo 30 de ani, ori in toata America de Sud in ultimii 30 ani, incepand cu Nicaragua, Guatemala, Panama, Peru, Argentina, etc; din pacate fata aceea inocenta a murit pt un ideal, fiind folosita drept marfa in jocul murdar al agentiilor secrete imperialiste.
    • -2 (4 voturi)    
      regimuri sangeroase si criminale (Duminică, 21 iunie 2009, 11:35)

      ta31 [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      Nu stiu daca scrii aberatiile astea din capul tau sau te plateste cineva sa le scrii. Care naiba e regimul ala democratic in care ti-ar placea sa traiesti? Rusia, Siria?
      Daca tu urasti in halul asta aliatii tarii tale este o problema serioasa cu tine. Locul tau potrivit ar fi probabil una din chestiile la care Eminescu zicea intr-o poezie sa dai foc.
      • -1 (1 vot)    
        :) (Duminică, 21 iunie 2009, 23:28)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui ta31

        puscaria sau casa de nebuni ? ;)
        apropos de aliatii tarii mele, pana in 89, cand aliatii tarii mele erau URSS ori China, tot asa mustrator erai fata de cei ce criticau aliatii de nadejde ai Romaniei comuniste?
        gandeste de doua ori, omule, si nu te mai repezi sa dai cu piatra.
  • +8 (12 voturi)    
    Incredibil si trist (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 22:26)

    Oana [anonim]

    Am prieteni iranieni, persoane extraordinare, in afara de asta cunosc destul de bine situatia din Iran, dar sunt socata de ceea ce vad - si din pacate nimeni nu va face nimic pentru ei.
  • +15 (17 voturi)    
    Offfff :( (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 22:28)

    Addy [utilizator]

    Si totusi inca vor aparea oameni care vor zice ca asa ceva e normal, ca e un sistem ce se apara de imperialisti.Mai dati dracului anti-americanismul si pro-americanismul zilele astea. Nu e vorba de America, e vorba de niste oameni care s-au saturat sa fie condusi de niste bestii umane, ce se cred trimisi divini.Acolo oamenii sunt omorati de un regim ce nu-si are locul in timpul istoric actoric.O revolutie democratica ar favoriza in primul rand pe cei din Iran.
    • -1 (5 voturi)    
      america da lectii (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:25)

      Vlad I [anonim] i-a raspuns lui Addy

      Americanii au 200 de ani de democratie, au si ei defecte si excese, dar in doua secole nici un presedinte nu i-a trecut prin cap sa devina dictator, adica sa vrea al treile mandat sau pe viata. Este o tara religioasa intre tarile civilizate, dar toate religiile lumii isi profeseaza nestingherit crezul, ba chiar prin anii 60 oficial a fosi inscrisa biserica lui satan, cu toate drepturile. Noi chiar si azi am avea pr. daca niste nebuni ar vrea sa inregistreze oficial asa ceva, si asta dupa 50 ani.
    • +1 (7 voturi)    
      imi pare rau (Duminică, 21 iunie 2009, 1:49)

      ia cucu [anonim] i-a raspuns lui Addy

      Ceea ce spui tu este cu totul adevarat intr-o lume ideala..

      problema este ca America are interese si poporul iranian va suferi din cauza asta.. ceea ce vedem acuma e doar inceputul a ceea ce s-ar putea transforma intr-un razboi civil sau o interventie militara americana..

      populatia a iesit in strada pt libertate si vor lupta pt ea..intrebarea este...vor lasa americanii poporul iranian sa fie liber?? eu cred ca nu, desi imi doresc sa nu am dreptate
  • +7 (7 voturi)    
    PW (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 22:30)

    szasz [anonim]

    Power to the people !!!!
    • -1 (1 vot)    
      Ce faci Gulie aici pe un forum romanesc? (Luni, 22 iunie 2009, 14:01)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui szasz

      Ce faci Gulie aici pe un forum romanesc şi scrii în engleza?

      Te dăduşi dracului, iţi pute limba romana, nu mai poţi scrie în romana şi trebuie musai sa scrii în engleza.

      Sa ştii ca a scrie "Puterea este a poporului" este foarte bine în limba romana.
  • +3 (7 voturi)    
    ref. articol din iran (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 22:47)

    COMPREHENSIVU [anonim]

    ...felicitari hotnewus...
  • +7 (13 voturi)    
    Cine isi ucide propriul popor ..... (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 22:50)

    Moromete [anonim]

    Lui Ilie pot sa-i spun doar atat : dute-n Israel si fa o tura cu autobuzul sper sa nu auzi un strigat de palestinian plin de dinamite . Aici criminalul este presedintele iranului care isi ucide propriul popor. Ai uitat de revolutia din '89 sau ai probleme cu memoria.
    Dumnezeu so ierte !
    • +1 (3 voturi)    
      Moromete (Duminică, 21 iunie 2009, 12:51)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Moromete

      Mai bine fa tu altceva.

      Ia vreo cativa romani, mergeti in SUA, cereti sprijin, apoi mergeti in Ungaria de ex, sau in Germania, nu conteaza, infiintati-va o tara a voastra, impusa cu forta (pentru asta vei avea nevoie de o mare armata - cam ca cea evreiasca), omorati-i pe cei care se opun si imaginati-va ca veti trai fericiti si ca nimeni nu o sa va deranjeze.

      Ignoranta si logica se exclud. Alege una din ele.
      • 0 (0 voturi)    
        ignoranta si logica (Duminică, 19 septembrie 2010, 20:34)

        Adrian Onicescu [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Incercati un exercitiu de logica dar el trebuie sa inceapa cu anul 70 cand a fost distrus al doilea templu si o mare parte din evrei au fost alungati din Iudeea. O alta parte a ramas acolo. Mult dupa ei au aparut triburile arabe. Evreii nu au murit in calitatea lor de subiecte istorice si de drept, nici nu au incetat sa-si revendice dreptul de a se intoarce in Palestina langa cei ce nu au plecat niciodata. Cine are drept la teritorii si cine nu? Evreii trebuiau sa fie ucisi? Trebuiau sa existe in Moldova pana cand in anumite localitati ajunsesera la o proportie de 50 la suta din populatie? Nici un alogen nu e primit cu bratele deschise si daca nu are unde sa se duca singura solutie e masacrul. Repet, evreii au avut o tara, peste 150000 nu au parasit-o niciodata iar cei ce au parasit-o au fost fortati sa o faca. De ce nu votati o lege care sa ia cetatenia romanilor plecati la munca in Spania sau Italia? Care sunt solutiile pe care le puneti in loc atunci cand hotarati sa distrugeti ceva?

        Adrian Onicescu
  • +7 (11 voturi)    
    trist (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 22:51)

    Mitza_003 [anonim]

    E foarte trist ce se intampla. Suntem in 2009 si uitati ce se intampla in lume. Imi pare rau de planeta asta.
    • +8 (14 voturi)    
      iran (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:14)

      un simplu observator [anonim] i-a raspuns lui Mitza_003

      sa fim seriosi !! Adevaratul vinovat pt. toate nenorocirile din Iran este ayatolahul ala idiot
      • -2 (6 voturi)    
        a (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:50)

        euu [anonim] i-a raspuns lui un simplu observator

        sau Mosadul?
        • +1 (1 vot)    
          sau amandoi (Duminică, 21 iunie 2009, 12:55)

          beefeaterman [utilizator] i-a raspuns lui euu

          Sau toti si Ayatolahul, si modadul si CIA, si SIE si FSB, NKVD KGB ETC S.A.M.D.
          Si Hitler si Stalin.
  • +8 (8 voturi)    
    ar fi bine (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:03)

    romanul [anonim]

    Trimiteti imaginile al ambasadele Iranului si la moschei, sa vada ca nu-i nevoie sa omori pt. Dumnezeu. Ultrareligiosii isi vad spulberate visurile sa duca revolutia islamica in toata lumea, de fapt ei au resit ca au interpretat asa profetiile.
  • -3 (17 voturi)    
    1989 (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:09)

    alex3191 [anonim]

    Cred ca "agenturili straine" isi fac din nou treaba :) Exact ca la noi in 1989. Faceti o paralele si comparati, vedeti cine are interesul sa scape de un presedinte (regim) prea independent, prea incomod. Nu-l simpatizez pe iranian, dar este evident toata aceasta manipulare mediatica, socanta , si cine anume se afla in spatele ei. In acelasi timp imi pare rau de oamenii nevinovati care trebuie sa moara pt ca cineva nu-l suporta pe iranian ...
    • +1 (7 voturi)    
      2009 (Duminică, 21 iunie 2009, 0:39)

      jack [anonim] i-a raspuns lui alex3191

      esti un ignorant care vrea sa bage totul pe spinarea occidentalilor. Stii cine nu-l suporta pe iranian? Iranienii. De aia sunt in strada. Cei ca tine merita sa traiasca in regimuri opresive precum iran sau coreea de nord, sa te vad atunci daca ii mai injuri pe "imperialistii capitalisti".
  • -4 (18 voturi)    
    Imi pare rau de fata (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:17)

    ALex [anonim]

    Un regim nu se mai schimba de multa vreme pe strazi. Cine mai crede azi in vointa poporului este inca destul de naiv. Exemple sunt garla, unul pezentat chiar mai sus: revolutia din 1989 din Romania.

    Imi pare rau sa spun, dar fata putea fi impuscata nu de un soldat al nebunului presedinta iranian, ci de un agent bine plasat al unei grupari care cauta pretexte de a-l rasturna pe presedintele iranian. Pe glont nu scrie cine l-a trimis si din partea cui e. Tanara a murit din pacate ca o fraiera orbita de un ideal, asa cum au murit si bietii de tineri care au intampinat cu piepturile goale gloantele "teroristilor" in 1989. Apropo: ati vazut vreun terorist?!? Si nu ma refer la terorist judecat sau condamnat, ci un singur terorist, atat.

    Revolutiile spontane se pregatesc temeinic, asta daca se doreste sa aiba cea mai mica sansa de izbanda. Survive today to fight tomorrow.
    • +2 (4 voturi)    
      . (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:52)

      ion [anonim] i-a raspuns lui ALex

      nu e chiar asa
      daca tragi pac pac pac bagi frica in aia care inca nu s-au alaturat si poate ii faci pe aia care sunt acolo sa plece.
      daca pui mitraliera pe afet si omori cateva sute de oameni odata atunci TOT poporul iranian o sa iasa pe strada ;)
      nu e chiar asa de simplu sa opresti o revolutie nici prin forta :)
  • +1 (11 voturi)    
    Inca ceva (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:20)

    ALex [anonim]

    Chiar credeti ca iranienii nu au in dotare mitraliere? Daca vrei sa decimezi adversarul, montezi una pe afet si tragi. In cateva minute piata nu mai are nici un manifestant, caci un glont de mitraliera poate strapunge mai multi oameni inainte de a se opri. Cand se trage glont cu glont pac, pac, pac, atunci este diversiune. Da, suna groaznic, dar asta e.
    • +1 (3 voturi)    
      inca ceva (Duminică, 21 iunie 2009, 11:48)

      ta31 [anonim] i-a raspuns lui ALex

      Esti complet dus cu pluta, nu sunt chiar asa de tampiti ca sa traga cu mitraliera in propriul popor ca atunci s-ar alege praful si pulberea din ei nu ar mai crede nici cei mai habotnici in ei.
  • +7 (11 voturi)    
    Prea multa ura (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:22)

    None [anonim]

    Prea multa ura.
    Egoismul ne conduce si ne omoara.
  • +1 (3 voturi)    
    O lumanare in semn de respect (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:28)

    Mishu [anonim]

    O lumanare in semn de respect

    Iranienii lupta ziua pentru democratie. Iar "securistii" regimului ii vaneaza din casa in casa.
    Iranienii ies in strada zi de zi. Si sunt batuti, arestati, impuscati.
    Iranienii au iesit in strada si azi. Alte sute de oameni vor fi terorizate de represiunea islamista.

    Minimul pe care il putem face noi, romanii, este sa aratam respect.
    Respect pentru studentii care au caminele devastate,
    respect pentru femeile ce refuza discriminarea,
    respect pentru toti opozantii regimului Ahmadinejad.

    Respect pentru cei vii si mai ales pentru cei morti.

    DUMINICA, 21 IUNIE, ORA 21, in fata Ambasadei Iranului de pe Bd. Lascar Catargiu 39
    Aprindem o lumanare in semn de respect.

    Da mai departe!
  • -2 (4 voturi)    
    manipularea maselor (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:37)

    traian [anonim]

    In zilele fierbinti am fost pe baricade in 89 si imi pare foarte rau.Copii se faleau ca vor lucra in fabrica,uzina,banca ,scoala,unde lucrau si parintii lor.Apartamentele ,garsonierele sa dadeau gratis,celor ce aveau nevoie de ele.Asigurarea locului de munca era un drept sfint,consfintit de constitutie.Tinerii din Iran sunt manipulati de masmedia ocidentala si din SUA. Dorinduse un scenariu identic cu cel din estul Europei<vezi falimentele bancare,asazisele privatizari Petrom=3% redeventa statului roman si 97% statului austriac,,muncitori dati afara din locurile de munca,prapastia dintre cei bogati si cei tot mai multi saraci,rada de divorturi,sinucideri.
    PREZENTATI ACESTE ADEVARURI IRANIENILOR,SA SE PREGATEASCA SA-SI DEA BOGATIILE NATURALE PETROLUL CELOR CARE AU CAUZAT ACEASTA CUMPLITA CRIZA MONDIALA
    NU MAI INDOBITOCITI MASELE
  • -1 (3 voturi)    
    nu a fost impuscata in inima (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:42)

    smen [anonim]

    se vede clar ca nu a murit pe loc,la inceputul filmarii inca misca,dupa ce au puso jos a inceput sa ii curga sange din gura si nas semn al lovirii unor organe interne,probabil glont cu incarcatura mare de pulbere banuiesc ca ak47 de 7,62.
  • -2 (4 voturi)    
    ehe (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:46)

    Elemental [anonim]

    Campania de castigare a opiniei publice continua se pare. Ma mai astept la cateva imagini absolut zguduitoare care sa faca 99% din populatia occidentala sa spuna: "da dom'le, ce nenorociti astia din iran, e nevoie de NOI! de occidentali sa ducem democratia acolo si sa-i salvam pe bietii iranieni care au iesit in strada pur si simplu dintr-o simpla coincidenta cu intentiile criminale israeliano-americane de a ataca Iranul. Drept urmare sa se duca, sa intram peste ei si sa le ducem Mec-ul si KFC-ul sa se simta si ei bine. Sa implantam marile corporatii trans-nationale in Iran, sa le furam tot petrolul si sa ne doara in cot de populatia tarii asa cum s-a intamplat in Nigeria.
    Democratia americana e buna. Ne dati petrol si va dam Mec pe bani multi. Asa, iesiti in strada, muriti, scopul e nobil, Ronald McDonald vegheaza asupra voastra si asupra idiotilor care inca mai inghit campaniile media de manipulare.
  • -1 (3 voturi)    
    felicitari (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 23:51)

    ipr [anonim]

    felicitari celor care vad lucrile asa cum sunt ex:
    alex3191
  • -2 (4 voturi)    
    ! (Duminică, 21 iunie 2009, 0:14)

    tudor [anonim]

    Cum puteti posta astfel de imagini si mai ales video fara nici un fel de protectie gen +18.

    faceti din hotnews un site ogrish! mai urmeaza si cateva decapitari?

    probabil n-o sa-mi dati comentariu dar macar sper ca nu sunt singurul dezgustat!
  • -2 (4 voturi)    
    Asa ceva nu ar trebui postat (Duminică, 21 iunie 2009, 0:48)

    oricine [anonim]

    Daca vor sa isi spuna parerea in legatura cu incidentele din Iran, n-au decat sa scrie. Dar sa pui un asemenea clip pe site unde orice copil poate viziona acele cadre oribile da dovada de o lipsa de etica incredibila.
  • +2 (6 voturi)    
    MULTUMESC HOTNEWS (Duminică, 21 iunie 2009, 0:50)

    ministrul crizelor de urgenta [utilizator]

    pentru ca imi ai sansa sa fiu informat despre ce se intampla intro tara pe care desi nu am vizitato stiu ca are un parcurs cam ca al nostru inainte de '89.
    cred ca e condusa de 2dictatori si cvred ca sansa pe care o are acum nu trebuie irosita.
    dupa aceea o sa vedem ce au vreut americanii si/sau alte mari puteri in zona! e vreme pentru tot, dar acum trebuie sa ne plecam capetele in fata celor care mor pe strazi pentru convingerile lor curate si pure despre libertate.
    RESPECT TUTUROR IRANIENILOR CARE AU MURIT SI CARE VOR MAI MURI PENTRU LIBERTATEA URAMSILOR LOR!
  • -1 (3 voturi)    
    off... :( (Duminică, 21 iunie 2009, 0:50)

    un simplu om [anonim]

    ce n-ash da ca totzi tampitzii kre nu sunt cu nimic mai presus de animalele sa fie pusi in fatza la zid si sa fie exterminatzi :)
  • -2 (4 voturi)    
    prea dur.... o sa visez urat la noapte (Duminică, 21 iunie 2009, 0:57)

    :| :| :| :| emin :| :| :| :| [anonim]

    Cum puteti sa postati un video atat de violent?

    adica hai sa postam toate video-urile cu oameni care mor impuscati executati, decapitari si spanzurari live :| :| :| :| :| :| :| :| :| :|
  • -1 (3 voturi)    
    va urez.... (Duminică, 21 iunie 2009, 1:17)

    kelu [anonim]

    Multa democratie!!! Dar imi pare rau ca mai sunt oameni care ies in strada...

    Ceea ce vedem sunt, cum ziceti voi, carnati ce atrageti rating, imagini "socante" cu o fata care a murit pentru NIMIC!

    La fel a fost si la noi in '89... Oameni morti degeaba (ca iliescu si gelu voican sa zica ca a fost revolutie cu "teroristi").

    Obisnuiti-va: vor muri oameni ca sa traim mai prost. Asta NOI o cerem prin revolta noastra.

    Eu m-am convins: o sa sabotez sistemu' prin neparticiparea la nimic! Nu iesiti in strada ca va omoara! Fiti subvesrivi si sabotori!!!
  • -2 (4 voturi)    
    vad in jurul meu numai deontologi (Duminică, 21 iunie 2009, 1:20)

    qwerty [anonim]

    bai voi ori sunteti ametzitzi rau ori rau intentionati ori nu puteti sa ganditi mai mult decat un creier de gandac.imaginile ca asta sunt super ffff regretabile evident dar imagini ca astea pot fi oricand falsificate si puse pe internet in contextul in care de 2 sapt dc datzi pe CNN veti vedea numai reportaje cu iran de m-au zapacit.este clar ca se vrea destabilizarea tzarii si oamenii astia sunt manipulati aiurea.cine sa fie in spatele lor?america si israel evident.tocmai am vazut un interviu cu mirificul Kissinger..poate cel mai amre criminal de razboi din lume in care spune raspicat pe BBC ca america va trebui sa foloseasca forta impotriva iranului.frate ingusti la minte sunteti...
  • +5 (5 voturi)    
    GO IRAN! (Duminică, 21 iunie 2009, 1:47)

    macchiavelli [anonim]

    multe femei pe strazi in Teheran! extraordinar de multe femei. oare cum o fi, ca politist, sa ti se dea ordin sa dai in femei?! unele care ti-ar putea fi chiar mame ?!
  • +3 (3 voturi)    
    Revenire ! (Duminică, 21 iunie 2009, 2:46)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Faceam afirmatia ca terorismul a evoluat la nivel de stat: Iranul si Coreea de Nord cu amenintari nucleare, sa obtina ajutoare pentru milioane de nord coreeni, ce se confrunta de ani de zile cu o foamete de neimaginat pentru noi.La alegerea presedintelui Iranian ,se tragea semnalul, cu filmarile atacului asupra Ambasadei SUA unde coducea personal atacul.Ce sa ne miram.O incalcare grava a oricarei cutume diplomatice aduc personaje sinistra la putere.Cand raul nu e taiat,chirurgical de la radacina este sinonim cu povestea balaurului care face cap .Orice "taiere"ulterioara duce la dublarea capetelor.Amenintarea Iraniana este sa poata folosi energia in scopuri pasnice.Daca "pasnic"sacrifica connationalii ce va fi nu vreau sa -mi imaginez.Dar nu mor caii cand vor cainii.Nu este nici primul nici ultimul dictator "judecat"de divinitate.DDD
  • -2 (4 voturi)    
    Daca... (Duminică, 21 iunie 2009, 3:08)

    L. Dumitru [anonim]

    Toate comentariile de aici pornesc de la premisa ca filmul e real. Sa nu uitam ca in ziua de azi tehnologia permite multe si ca manipularea se realizeaza in special prin prin mass-media. Nu spun neaparat ca e un trucaj daca e asa dumenzeu s-o ierte si sa nu-i ierte pe criminali.
  • 0 (4 voturi)    
    nu vreau să mă pronunţ (Duminică, 21 iunie 2009, 4:29)

    valer [anonim]

    referitor la justeţea demonstraţiilor sau dacă Ahmadinejad e mai rău ca americanii ori viceversa;
    cum avem experienţa unei revoluţii autohtone cam dubioase e firesc să fim sceptici

    dar ştirea asta are o formă de-a dreptul comică, nu prea în sprijinul demonstranţilor cum s-a intenţionat

    "statea alaturi de tatal sau si urmarea demonstratiile cand a fost impuscata de militiile basidj direct in inima" - sună ca şi cum locuitorii Teheranului, când nu găsesc un program ca lumea la televizor, ies să admire demonstraţiile cu familia - numai popcornul / cornetul cu seminţe mai lipseşte

    şi mă gândesc că dacă aş fi trăgător de elită în slujba unui dictator naşpet, aş trage totuşi în bărbaţii care se agită, nu în tipele ce stau şi se zgâiesc pe margine
  • -1 (3 voturi)    
    Incepe razboiul in Iran (Duminică, 21 iunie 2009, 8:25)

    Adruab [anonim]

    Acesta este inceputul razboiului. Ce nu a terminat Saddam o sa termine Americani. Regimul ultrareligios Islamic extremist. Nu e vb de Ahmadinejad sau de Ayatolah e vb de un concept periculos extremismul Islamic care poate izbucni in toata lumea. Dak nu merge in Iran de unde a pornit revolutia Islamica nu merge nicaieri.
  • +9 (11 voturi)    
    Iranul dat inapoi cu 200 de ani! (Duminică, 21 iunie 2009, 10:21)

    maria [anonim]

    Cand l-au izgonit pe sahinsahul Muhamad Rez Apahlavi Aliamer (nu-i mai stiu numele), Iranul era o tara super dezvoltata, cu industrie, receptiva la nou. L-au adus din exil pe Komeini sa-i tina analfabeti si sa-i domine cu religia! Acum nu sunt multumiti? Ar trebui sa fie ca cine le-a vrut binele si prosperitatea n'a fost bun, acum sa stea in genunchi si sa faca matanii lui Alah!
    • -4 (6 voturi)    
      Esti ruda cu sahul ? (Duminică, 21 iunie 2009, 11:32)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui maria

      Esti ruda cu sahul ? Las-o mai moale, baiatu' a fost pus de britanici si americani prin lovitura de stat pentru ca presedintele de dinainte, ales democratic, nationalizase industria petrolului. Si fii sigura ca nu de prea mult bine l-au dat jos iranienii, infruntand tot Vestul care-l tinea in brate. Acu' n-o fi fost mai bine cu Khomeini, si mai ales cu prostovanu de Khamenei, dar si sahul tot hot era.
  • +3 (7 voturi)    
    . (Duminică, 21 iunie 2009, 11:02)

    Mda [anonim]

    ce tot o dati cu americanii? i-ati vazut pe americani omorandu-si propriul popor in acest fel? mai terminati cu prostiile ca "americanii sunt de vina"
  • -4 (6 voturi)    
    "Sunt doctor, si m-am grabit sa o salvez" (Duminică, 21 iunie 2009, 11:36)

    kinn [anonim]

    "Sunt doctor, si m-am grabit sa o salvez" ... pai cum te-ai grabit tu sa o salvezi, filmand-o ? Plus ca a inceput filmarea chiar cand cadea fata pe jos ... ce viteza de reactie dom'le. E clar o facatura stil '89, ca sa asmuta populatia. Acuma nu zic ca nu e bine, adica regimu' chiar e tiran si a furat alegerile clar, ar trebui dat jos cu orice pret, dar fata asta a murit .....
    • +4 (4 voturi)    
      Nu doctorul filma. (Duminică, 21 iunie 2009, 13:13)

      donjoe [utilizator] i-a raspuns lui kinn

      Cineva a citit prost sursele. Doctorul s-a grabit s-o salveze si un prieten al lui filma.
    • 0 (0 voturi)    
      si ia zi tu mai desteptule ... (Joi, 25 iunie 2009, 17:43)

      alex [anonim] i-a raspuns lui kinn

      ce a fost mai in '89 - revolutia KGB sau CIA impotriva lui Ceausescu ??? poate si-au bagat si ei coada putin dar cine se saturase si a iesit in strada si a murit mai dobitocule in acele zile ???? POPORUL ROMAN exact. Ma enerveaza toti cretinii care una doua nu stiu altceva decat - in '89 nu a fost revolutie - a fost lovitura de palat, puci, perestroika, facatura KGB, facatura CIA s.a.m.d - pai care e definitia revolutiei - o schimbare profunda care afecteaza societatea si institutiile ei nu??? atunci cum care revolutie??? si fac ceva pe ei de oameni care au luat certificate de "revolutionar", si eu am fost putin pe strada atunci si uite ca n-am luat, si tatal meu a fost si s-a tras in el si uite ca n-a luat - adevaratii eroi si cei care merita recunostinta sunt cei care au murit si familiile lor . ATAT
  • +9 (9 voturi)    
    Condamnat la MOARTE! (Duminică, 21 iunie 2009, 12:00)

    Ardeshir [anonim]

    Voi cei care aparati cauza IRANULUI, poate va aduceti aminte de cazul medicului Ardeshir, iranian casatorit in TG Mures, cu o romanca, condamnat la moarte in Iran pt acest lucru (si-a tradat religia islamica). Mai trist este ca la vremea respectiva 2000, desi avea 2 copii, cetateni romani, rezidenta in Romania, statul roman a vrut sa-l trimita inapoi in Iran (unde exista o sentinta definitiva pe numele sau), deoarece pasaportul sau iranian expirase, iar cetatenia romana nu o primise inca....
    A fost oprit de la moarte cu ajutorul ProTV, care a fost cu el pana la Otopeni, unde urma sa fie imbarcat intr-un avion pt Teheran.
    Expliicatii medicului Ardeshir despre regimul democratic din Iran.
  • -1 (1 vot)    
    stupefiat (Duminică, 21 iunie 2009, 19:35)

    Bogdan [anonim]

    Cum sa postezi asa un clip?
  • -2 (2 voturi)    
    Dumnezeu care e numai unul s-o odihneasca in pace (Duminică, 21 iunie 2009, 20:01)

    dangerbb [anonim]

    Din pacate Marile Puteri isi baga coada si aici unde totusi era mai greu de penetrat dar probabil se termina petrolul mult mai repede decat se asteptau. Ceva se intampla iar teoria conspiratiei se cam termina aici.Nu putem decat sa ne rugam la bunul Dumnezeu
  • 0 (0 voturi)