Primaria unui oras american le cere potentialilor angajati parolele de acces la site-uri de socializare pentru a le verifica trecutul

de Adrian Novac     HotNews.ro
Vineri, 19 iunie 2009, 11:04 Actualitate | Internaţional

Primaria unei localitati din Montana (SUA) le cere persoanelor care aplica pentru un loc de munca in administratia locala sa-i prezinte numele de utilizator si parolele la toate site-urile de socializare la care sunt membre pentru a le verifica trecutul. Potrivit informatiilor publicate de Montana's News Station, potentialii angajati trebuie sa dezvaluie care le sunt parolele de acces, printre altele, la Facebook, Google, Yahoo, YouTube.com.

"Va rugam sa enumerati toate paginile de internet personale sau de afaceri, site-urile sau calitatea de membru in toate grupurile de pe Internet, cluburile sociale sau forumuri, de genul (insa fara a fi limitate la): Facebook, Google, Yahoo, YouTube.com, MySpace etc.", se precizeaza in formularul de angajare in administratia din Bozeman City. Acesta include trei randuri unde aplicantii trebuie sa enumere paginile de socializare, numele de utilizator si parolele de acces.

Formularul sustine ca aplicantul ii da municipalitatii permisiunea sa cerceteze "trecutul sau, precum si referintele, caracterul, locurile de munca anterioare, educatia, istoria creditelor, cazierul de la politie".

Cazul a iesit la suprafata dupa ce o persoana care a aplicat pentru un post municipal a fost nevoita sa completeze formularul. Persoana s-a plans in legatura cu incalcarea drepturilor sale la intimitate. Municipalitatea a afirmat insa ca multe dintre locurile de munca sunt in departamentele de politie si de pompieri. "Facem aceste cercetari pentru a ne asigura ca oamenii pe care-i angajam au cel mai inalt caracter moral si se potrivesc perfect cu cerintele Primariei", a declarat avocatul municipalitatii, Greg Sullivan.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1635 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    vs (Vineri, 19 iunie 2009, 11:08)

    bucatar [anonim]

    comunism democratic sau democratie comunista?
    • 0 (6 voturi)    
      Aici o sa ajungem si noi (Vineri, 19 iunie 2009, 11:24)

      hopa [anonim] i-a raspuns lui bucatar

      Ceausescu nici nu ar fi visat sa ajunga pana acolo. Vai de noi si mai ales de copii nostri. Bineinteles ca aici nu vezi dizidenti care sa urle si sa strige in gura mare.
    • +5 (7 voturi)    
      nu e comunism, e prostie (Vineri, 19 iunie 2009, 12:09)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui bucatar

      din pacate si in USA ajung inculti, de altfel probabil bine intentionati in functii publice, iar cand sunt in fata unori incercari noi fac greseli teribile.
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 19 iunie 2009, 11:34)

    Lord Sith [utilizator]

    Ce pana mea (de la palarie)...Astia au luat-o razna...se intoarce lumea cu fundul in sus. Cum ramane cu secretul corespondentei???
  • 0 (10 voturi)    
    Comunism mai comunist decat comunismul (Vineri, 19 iunie 2009, 11:35)

    Keloo21 [anonim]

    Din moment de CNN este detinuta de CIA si majoritatea trusturilor de media sunt detinute de corporatii nu exista democratie, libertate de exprimare sau alte drepturi. Din moment ce Bush a legalizat tortura printru-un decret prezidential impotriva suspectilor de terorism, SUA nu are democratie. Sua nu mai are democratie de la JFK incoace. MEdia manipuleaza mintile americanilor in ce directie se vrea. Asa a fost cu Irakul si asa se va intampla si cu Iranul. La fel se intampla si la noi, vezi cazul Ridzi pitzi care a cumparat spatiu de emisie la TV pt ea si pt EBA, inainte de campanie. Beliti bine ochii la ce se scrie si ce se da pe "sticla". Nu degeaba avem un "trio" de senzatie in Pe Vadim-Becali-EBA.
  • +5 (5 voturi)    
    abuz (Vineri, 19 iunie 2009, 11:59)

    Mihai-G [utilizator]

    O aberatie.

    Nu au decat sa le verifice cazierul, nu sa vada daca acum 10 ani au aparut beti prin ceva poza.
  • -2 (6 voturi)    
    usa (Vineri, 19 iunie 2009, 12:11)

    alex [anonim]

    usa este latrina democratiei si cel mai bun exemplu de neo-comunism, nazism sau alta forma de extremism.
    exista alte cai de verificare a unor viitor potentiali angajati in politie, sau alta organizatie care necesita acest lucru.
    • -1 (3 voturi)    
      pai care e? (Vineri, 19 iunie 2009, 16:56)

      _Jack_ [utilizator] i-a raspuns lui alex

      e cel mai bun exemplu de neo-comunism sau nazism? ca nu se poate si una si alta, nu prea se inteleg intre ei nu de alta..
  • +1 (3 voturi)    
    Invasion of privacy (Vineri, 19 iunie 2009, 12:47)

    metallicus [anonim]

    ^In vremurile bune de odinioarã, s-ar fi gãsit vreun grup de apãrare a libertãtzilor civice care sã protesteze în fatza unui astfel de abuz. Pretentzua tov. primar din Bozeman City este încalcã prevederile Constitutziei SUA. Cu nerushinare!!!
  • 0 (2 voturi)    
    oi (Vineri, 19 iunie 2009, 13:14)

    ion voicu [anonim]

    asta e pentru astia care nu pot trai fara sistem si care accepta orice. este o forma tipica de sclavie moderna.
    e firesc ca statul sa faca abuz de puterea pe care o are asupra cetateanului si la fel de firesc este ca cetateanul sa se opuna acestei tendinte. totul este ca acest echilibru sa fie stabil.
  • -1 (1 vot)    
    Sper ca-i o greseala (Vineri, 19 iunie 2009, 14:13)

    Mihai [anonim]

    Parte cu parolele. E de ajuns sa stii contul de utilizator ca sa afli destule detalii despre cineva.

    Oricum, sunt alte firme care fac analiza firelor de par pt a depista cine s-a drogat. Pana la urma poti sa refuzi si asta e, cauti urmatorul angajator.
    • +3 (3 voturi)    
      De ce alt angajator? (Vineri, 19 iunie 2009, 15:16)

      Metallicus [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      De ce sã-tzi cautzi alt angajator? Astfel de practici ar trebui sã li se interzicã prin lege ORICARUI ANGAJATOR!!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    ce taaare ! (Vineri, 19 iunie 2009, 15:27)

    SPEEDY [anonim]

    Cum adica ? Deci, ca sa dai cu spuma carbonica pentru a stinge focul, trebuie sa afle ei daca nu cumva in urma cu vreo n-shpe ani iti placea sa porti plete ? Si se intampla in tara democratiei ? Bine, acum, parafrazandu-l pe distinsul PALEOLOGU, ministru al culturii : S-A CACARISIT ! Si, cand ma gandesc cati se inghesuie prin BUCURESTI sa obtina visa green card ! Succes tuturor ... Cat despre noi, preferam EUROPA - parca nici STALIN nu era chiar asa de idiot ( si ala nu prea era in EUROPA )
  • -1 (1 vot)    
    Stalin cu accent american (Vineri, 19 iunie 2009, 16:03)

    Tantza si Costel [anonim]

    Ieri dărîmau din greșeala casa omului, azi iți verifica ceea ce ai vorbit/scris pe Internet.

    Mîine ce o mai fi?
  • +3 (3 voturi)    
    niste nebuni (Vineri, 19 iunie 2009, 16:59)

    _Jack_ [utilizator]

    clar ca si primaru si aia care s-au gandit la asta nu sunt normali la cap. Avand in vedere ca sunt in montana, adica la tara, la ce sa te astepti? niste incuiati. Dar pt cei care sar in sus si tare, va anunt ca este un caz cat se poate de izolat. iar verificarea cazierului nu se pune, se face peste tot in lume, tu ai angaja un hot la tine la magazin?
    • +1 (1 vot)    
      sclavagism modern (Vineri, 19 iunie 2009, 21:27)

      goe [anonim] i-a raspuns lui _Jack_

      Iti garantez ca o gramada de "oraseni" din SUA sunt de acord cu violarea intimitatii, daca este pentru un "scop nobil". Notiunea de "principiu" a murit demult in SUA. "Freedom of speech" a devenit "dreptul sa-ti dau in cap daca nu-mi convine ce spui". Daca nu esti de acord cu guvernul esti nepatriot, dusman, etc. Un fel de stalinism mai voalat dar totusi diferit prin faptul ca majoritatea gandeste asa, ceea ce e de-a dreptul infricosator!