Americanii au lansat doua sonde lunare 

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 19 iunie 2009, 6:38 Actualitate | Internaţional

Cele doua sonde lunare americane LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) si LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite) au fost lansate joi noaptea, la bordul unei rachete portante Atlas V, de la baza aeriana Cape Canaveral din Florida, potrivit imaginilor transmise de televiziunea Nasa, scrie AFP.

Atlas V a decolat la ora locala 17:32, 23:12, ora Romaniei, cu 20 de minute mai tarziu decat se stabilise initial, din cauza conditiilor meteorologice nefavorabile.

Motorul primei trepte a rachetei portante, alimentat cu amestec de kerosen si hidrogen lichid, a functionat timp de 4 minute si 10 secunde, inainte de separarea celei de-a doua trepte, numite Centaur.

Sonda LCROSS ramane atasata de Centaur si se va plasa pe o orbita care o va duce in vecinatatea lunii in aproximativ trei luni. Centaur se va prabusi intr-un crater lunar din apropiere de polul sud, niciodata expus luminii solare, pentru a determina daca pe luna exista apa sub forma de gheata.

Sondele vor permite agentiei spatiale americane sa pregateasca intoarcerea americanilor pe Luna in jurul anului 2020, pentru prima data din 1972.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1114 vizualizari

  • -9 (13 voturi)    
    2020 ?? (Vineri, 19 iunie 2009, 7:51)

    The Saker [utilizator]

    "sa pregateasca intoarcerea americanilor pe Luna in jurul anului 2020" :)
    2020????
    atat de mult le trebuie, acum, cu tehnologia de acum, incat abia in 2020 spera sa se "reaintoarca" :)
    inca o dovada a faptului omul nu a fost niciodata pe luna, si evenimentul din 1972 a fost o mare farsa, o manipulare regizata de Hollywood mana in mana cu CIA.
    este un film documentar remarcabil pe net care demonstreaza asta.
    suna a conspiratie, da, insa cei care studiaza poblema isi pun mari semne de intrebare.
    • -8 (12 voturi)    
      filmul (Vineri, 19 iunie 2009, 9:21)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      se numeste "The Illuminati Secret Space".Daca-l vezi,intelegi de ce nu s-a pus piciorul pe Luna!
      Si nu numai....
      • +9 (11 voturi)    
        domnilor... (Vineri, 19 iunie 2009, 10:32)

        cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui vlad

        ....sunteti neghiobi.
    • +8 (10 voturi)    
      Da: 2020 (Vineri, 19 iunie 2009, 9:24)

      AnDy [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      1. Am vazut documentarul si chiar la inceput zicea ca "nu va bazati 100% pe ce zice documentarul, se prezinta lucrurile dintr-un singur punct de vedere".
      2. Nu cred ca-i grabeste nimeni pe americani sa ajunga mai repede.
      3. In '72 s-au dus pentru cercetari (si ca sa demonstreze ca pot). Acum vor sa se duca pentru exploatare... deci au nevoie si de utilaje.
      4. Daca nu ar fi fost pe luna... rusii ar fi fost primii care sa zica ca mint... insa ei tac (si acum si atunci).
    • +4 (6 voturi)    
      Priamidele sunt o farsa facuta de Hollywood (Vineri, 19 iunie 2009, 12:01)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      Pentru ca nici dupa mii de ani nu se mai construiesc!
      Iti zic eu, sunt o farsa ;)
  • +6 (10 voturi)    
    Farsa, da.... (Vineri, 19 iunie 2009, 9:18)

    CCCP [anonim]

    Asa de mare farsa incat nici macar propaganda Uniunii Sovietice - dusmanul de moarte al SUA in anii aceia - nu a indraznit sa infirme aselenizarile americane (ca au fost mai multe). Asta dupa ce statiile de urmarire si ascultare sovietice au monitorizat (cu neplacere, desigur :P ) cu foarte mare atentie fiecare misiune lunara...
    Nemaipunand la socoteala zecile de mii de oameni implicati in programul lansat de John F. Kennedy...cu siguranta CIA le tine gura inchisa tuturor...de fapt i-a injectat cu "serul tacerii" care i-a facut pe toti dobitoci care inghiti pe nemestecate povesti senzationale gasite pe Web.
    PS Breaking news:i Elvis traieste si apare din cand in cand..."alesilor"
    • -7 (9 voturi)    
      rusii (Vineri, 19 iunie 2009, 9:51)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui CCCP

      nu au fost "dusman de moarte al SUA"! Tot razboiul rece a fost o mare pacaleala,ca multe altele in "istoria" pe care sclavii Pamantului trebuie sa o inghita pe nemestecate! Daca ai putea lasa deoparte prejudecatile,ai intelege...
    • -5 (9 voturi)    
      un alt punct de vedere (Vineri, 19 iunie 2009, 9:57)

      observator [anonim] i-a raspuns lui CCCP

      Argumentele tale nu sunt 100% valabile. Americanii puteau trimite o racheta cu care baza sa poata comunica. Rusii nu puteau verifica daca sunt sau nu oameni la bord.

      Zecile de mii de oameni au construit ceva. Foarte putini au stiut daca acel ceva va merge sau nu.

      Daca analizezi cate esecuri au avut americanii pana sa trimita primul om in cosmos te mira ce rata de succes au avut cand a fost vorba de aterizarea pe luna.
  • -5 (9 voturi)    
    farsa a Razboiului Rece (Vineri, 19 iunie 2009, 9:27)

    andrei [anonim]

    Intradevar, un argument in plus ca aterizarea lor pe Luna a fost o farsa a Razboiului Rece. Documentarele cu argumente si dovezi incontestabile sunt impresionante. Au nevoie de inca jumatate de secol pt a se "reintoarce"? ha ha
  • +7 (9 voturi)    
    Teoria conspiratiei, never ending story (Vineri, 19 iunie 2009, 9:52)

    soulhealer [anonim]

    Copii, eu inteleg tentatia de a da crezare la tot felul de teorii vehiculate de-a lungul anilor despre farsa aselenizarii pe luna. Este ceva aproape normal pentru toate evenimentele iesite din comun. Tentatia negatiei, neincrederea, s-au manifestat de-a lungul istoriei sub forma a zeci de teorii ale conspiratiei. De ce ar fi inscenat NASA 6 aselenizari? De ce ar fi cheltuit sute de miliarde de dolari doar pentru o farsa cand puteau inscena doar o aselenizare? Abandonarea misiunilor lunare s-a facut la presiunea contribuabililor americani pentru care cateva pietricele aduse de pe luna nu justificau sumele imense cheltuite. Reintoarcerea pe luna presupune o baza permanenta si exploatarea unor resurse pentru care tehnologiile nu sunt puse inca la punct. Plus fonduri uriase. Asadar, nu va mai mirati ca vor trece aproape 50 de ani! In ziua de azi e mai mult pragmatism si niciun strop din entuziasmul anilor de pionerat ai astronauticii cand SUA si URSS se intreceau in a obtine o pozitie dominanta.
  • +5 (5 voturi)    
    Parerea mea (Vineri, 19 iunie 2009, 10:28)

    opiniatorul [anonim]

    Ii inteleg pe cei care au o umbra de neincredere asupra versiunii oficiale cum ca americanii au aselenizat cu succes ... de mai multe ori chiar. INSA, dece acorda incredere absoluta celor care contesta acest fapt? Dece acesti contestatori sunt 100% credibili? Daca si astia fac parte dintr-o conspiratie, alta decat cea oficiala? Eu as fi circunspect 50%/50% fata de orice versiune.

    Dece au intrerupt americanii aselenizarile? Parerea mea e ca nu aveau ce sa mai faca. Ca sa duci acolo materiale/instalatii sau sa iei pietre iti trebuie o groaza de energie, pe care probabil nu o aveau la mom. respectiv. S-au dus, au luat catreva pietre, si gata, au dovedit ce trebuia sa dovedeasca...daca era ceva de dovedit.

    Acum insa probabil si-au dat seama ca le trebuie luna si din alte motive. Insa pentru acasta au nevoie de a trimite acolo instalatii, care de obicei sunt grele, iar dupa cum stiti trebuie o groaza de energie doar pentru a ridica in aer greutati mari, dar sa le mai si trimiti acolo, si eventual sa te mai si intorci. Probabil ca in 2020 or sa reuseasca sa isi faca uneltele necesare explorarii, motoarele necesare trimiterii acolo a respectivelor instrumente...etc. Nu uitati ca pana acum nu s-au concentrat pe zborurile selenare deci nu mai au tehnologia necesara. Asta necesita timp si probabil ca acum au primit finantarea. Sau totul este doar reclama ieftina la SUA si ce am vazut la TV e doar o inscenare...
  • +5 (5 voturi)    
    Istoria si conspitationistii (Vineri, 19 iunie 2009, 12:21)

    Mihai-G [utilizator]

    Cei care cred ca misiunile Apollo si aselenizarile au fost o farsa cred ca au un spirit de fronda prea dezvoltat si o capacitate de analiza prea subdezvoltata. Spun asta pentru ca sustinatorii ideilor conspirationiste de aici in mod clar nu au cercetat miile de dovezi existente.

    6 echipaje umane au aselenizat intre 1969 si 1972.
    Puteti incepe cu asta
    http://en.wikipedia.org/wiki/Independent_evidence_for_Apollo_Moon_landings
  • +1 (1 vot)    
    luna (Vineri, 19 iunie 2009, 12:32)

    lunica [anonim]

    Au fost de mai multe ori pe luna.. prima data in 1969
  • +1 (1 vot)    
    kerosenul arde in oxigen nu in hidrogen (Vineri, 19 iunie 2009, 12:41)

    Mihai [anonim]

    Stirea ca au lansat 2 sonde e nimic pe langa stirea trecuta neobservata. Americanii au reusit in sfarsit sa construiasca motorul fara oxigen. Functionand pe baza de kerosen si hidrogen lichid principiul inovator a fost folosit inainte sa fie patentat. Asa ca grabiti-va!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu te certa cu prostii. (Vineri, 19 iunie 2009, 12:44)

    Mircea [anonim]

    Spectatorii s-ar putea sa nu faca diferenta.

    Sa stai sa le explici la un nr de idioti de pe planeta asta cateva chestii care sustin obiectiv faptul ca s-a ajuns pe luna e mare risipa de vreme. De asemenea este o miscare idioata la randul ei.
  • -1 (1 vot)    
    daca au fost s-au nu au fost (Vineri, 19 iunie 2009, 13:57)

    smen [anonim]

    se va afla la un mnoment dat oricum,daca nu putem stii cu siguranta daca au fost sau stim sigur ca adevarul se va afla la un moment dat oricare ar fi el
    • +1 (1 vot)    
      . (Vineri, 19 iunie 2009, 15:44)

      Mda [anonim] i-a raspuns lui smen

      in sfarsit un raspuns mai bun. ai mai renuntat la obsesiile cu hamburgerii. sper.
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul adevarat (Luni, 22 iunie 2009, 13:42)

    atotcunoscatorul_problemei [anonim]

    Eu shtiu clar din surse oficiale ca asha si pe dincolo.
    Sa nu zicetzi ca nu v-am anuntzat.