Israelul sfideaza SUA si refuza sa inghete procesul de colonizare

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 18 iunie 2009, 10:26 Actualitate | Internaţional

Seful diplomatiei israeliene, ultranationalistul Avigdor Lieberman, a sfidat miercuri seara, la Washington, administratia Obama, reafirmand opozitia Israelului de a ingheta colonizarea evreiasca in teritoriile ocupate, relateaza AFP.

"Nu avem nicio intentie sa modificam echilibrul demografic in Iudeea-Samariteana", a declarat Lieberman, utilizand denumirea israeliana pentru Cisiordania.

"Dar nu putem accepta viziunea unui inghet absolut si complet al colonizarii", a adaugat Lieberman, intr-o conferinta comuna cu Hillary Clinton, cu care a avut o intrevedere de peste o ora.

Lieberman a invocat acordurile informale din trecut cu administratia Bush, care, sustine Israelul, lasa poarta deschisa pentru noi constructii in colonii.

El a sfidat-o astfel deschis pe Hillary Clinton, care a cerut recent stoparea procesului de colonizare: "Fara colonii, fara avanposturi, fara exceptii legate de cresterea naturala".

Hillary Clinton, care parea usor tensionata alaturi de Lieberman, si-a reiterat insa pozitia.

"Vrem ca procesul de colonizare sa inceteze. Credem ca este o componenta importanta, si chiar esentiala, in eforturile de a ajunge la un acord de pace global si in procesul de creare a unui stat palestinian vecin cu statul evreu", a spus seful diplomatiei americane.

Oricare ar fi "aranjamentele" cu administratia Bush, Clinton a dat asigurari ca nu exista "niciun acord informal sau verbal aplicabil". 


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1748 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Deh, dublu standard (Joi, 18 iunie 2009, 10:37)

    vio [anonim]

    Cand Iranul sfideaza Sua, Sua anunta ca hmm, invazia nu e departe si-si mai misca amenintator portavioanele prin zona.
    Forumurile se umplu brusc de cunoscatori ai geopoliticii si strategiei care "stiu" ei ca Iranul e rau si violent, bomba atomica, Hitler, daca nu acum, cand? sa bombardam Iranul cat mai repede ca sa fie bine etc.
    • 0 (0 voturi)    
      aviz intenautilor (Vineri, 19 iunie 2009, 18:04)

      fanel [anonim] i-a raspuns lui vio

      dragi forumisti aveti grija sa nu care cumva sa jigniti pe cei cu perciuni si palarii pentru ca veti fi acuzati de ceea ce se numeste politically correct, antisemitism, si va va manca Bau Bau sau chiar mai rau va vor cere despagubiri cum le-au facut la nemti, auoleu unde-i ala cu mustacioara...
  • -4 (14 voturi)    
    Israelul sfideaza SUA... chiar asa? (Joi, 18 iunie 2009, 11:17)

    evreul [anonim]

    Stimate domn Marius Mihaiescu
    Putina distantare si ceva echilibru nu v-ar strica. V-ati pozitionat deja de o parte a conflictului si ne-ati aratat clar de partea cui sunteti, atata vreme cat ati folosit expresia "sfideaza". Israel ca orice alt stat are dreptul sa aiba propria pozitie fata de teritoriile LUI !!! Nu poate sa vina nimeni sa ii spuna sa cedeze teritorii atata vreme cat acele teritorii ii apartine de drept si de fapt !!! Statul palestinian NU A EXISTAT NICIODATA !!! Este un compromis pe care SUA vrea sa il faca pentru a obtine asa zisa pace in Orientul Mijlociu, insa aceasta pace NU se va obtine astfel!!! Nici in Kosovo nu au obtinut nimic sfasiind teritorii sarbesti cu forta si nici aici nu vor putea obtine nimic. Pentru ca in spatele acestor atitudini se ascund de fapt sentimente clare de ura fata de Israel, si deopotriva fata de Dumnezeul lui Israel. Acesti oameni fara Dumnezeu cauta sa faca pace fara Dumnezeu, insa aceasta nu este decat ceea ce arabii numesc "hudna" sau pace temporara, ca sa se reinarmeze. Este mai degraba un armistitiu, cu scopul clar si precis de a se regrupa si a reataca in forta. Cine isi imagineaza ca arabii vor inceta terorismul in momentul in care un nou stat, palestinian, va aparea pe harta lumii, se insala amarnic si va plati pretul naivitatii sau ignorantei lui. Si asta pentru ca ura nu are nationalitate si rasa. Este o trasatura universala a pacatului. "Cine nu este din Dumnezeu, uraste pe fratele sau" spunea sfantul apostol Ioan. Deci ura este apanajul celui ce respinge pe Dumnezeu.
    Nu cred ca este stat in aceasta lume mai terirozat si mai blamat ca acest mic stat. Si aceasta presiune este atat de nedreapta si atat de rau intentionata, incat te miri cum de mai rezista Israelul ? De n-ar fi fost Dumnezeu cu el, ar fi fost facut una cu pamantul de multa vreme !!!
    • +4 (8 voturi)    
      fals (Joi, 18 iunie 2009, 11:32)

      ion [anonim] i-a raspuns lui evreul

      Cisiordania nu e parte a statului Israel. d-aia se numeste teritoriu ocupat (din 1967). Cisiordania e parte a statului israel numai in hartile israeliene. in hartile romanesti, de exemplu, nu apar asa (sau daca apar, prost cine le-a creat).
      • -4 (8 voturi)    
        Cisiordania nu se numeste teritoriu ocupat (Joi, 18 iunie 2009, 12:41)

        evreul [anonim] i-a raspuns lui ion

        Cisiordania este numita teritoriu ocupat de catre cei ce il considera ocupat, deci sunt in opozitie fatisa cu Israel. Va imaginati ca nu se poate sa spui "teritoriu ocupat" fara sa te pozitionezi automat de partea celui "ocupat" sau invadat. In realitate, acele teritorii apartin de milenii statului Israel, si spre documentare este ideal daca puteti citi Sfanta Scriptura, care ofera inclusiv date istorice clare, dovedite stiintific si necombatute de nici un cercetator al Istoriei Orientului Mijlociu. Nu spun prin aceasta ca tot ce face Israelul este bine, intru-cat este condus tot de oameni care sunt supusi greselii. Insa afirm clar ca Israelul are dreptul istoric asupra teritoriilor respective, si, dincolo de aspectul teritorial, mai important este aspectul urii fata de Israel. Aceeasi ura mare a simtit-o si Hitler impotriva evreilor, si este si astazi puternica, alimentand fel de fel de scenarii. In realitate, daca in loc de Israel ati pune Romania, cu siguranta cu perspectiva dvs s-ar schimba. Nu ne-am simti deloc bine sa ne urasca o lume intreaga si sa nasca la adresa noastra ca neam o sumedenie de minciuni cusute special cu ata alba... Nu am luat teritoriul nimanui, desi il pretind si alte tari, si vrem doar sa traim in pace in tara noastra.
        Cu respect,
        evreul
        PS Nici macar nu sunt evreu, dar ii respect si iubesc cata vreme le cunosc istoria si cata vreme ma pretind crestin, adica urmas al lui Hristos, care, intre noi fie vorba, nu S-a nascut la Urziceni, ci la Betleem, in Iudeea, adica Israelul de astazi.
        • +5 (7 voturi)    
          stimate domnule evreu (Joi, 18 iunie 2009, 13:49)

          MirceaA [anonim] i-a raspuns lui evreul

          vad ca tot amintiti de ura pe care toti, de la Hitler incoace (de fapt inca din antichitate), impotriva poporului Dvs. Am o intrebare. De unde vine aceasta ura si de ce este alimentata? Daca imi dati un raspuns cinstit la aceasta intrebare, ma inclin in fata Dvs.
          • -3 (9 voturi)    
            nu in fata mea trebuie sa va inclinati (Joi, 18 iunie 2009, 14:55)

            evreul [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

            Stimate domn MirceaA
            nu in fata mea ar trebui sa va inclinati, desi imi este clar ca expresia folosita de dvs este doar la modul figurat, insa Cel ce merita inchinarea noastra este doar Dumnezeu, prin Isus Hristos.
            In ce priveste motivul urii fata de evrei, raspunsul imi este mai clar ca intrebarea. Cand tie iti merge bine in pofida trendului general, nu e normal ca toata lumea sa te urasca? Cand Dumnezeu ma binecuvinteaza pe mine, cel de langa mine fierbe de ... "bucurie"... Evreii au fost mereu in atentia speciala a lui Dumnezeu, pentruca EL a vrut sa arate omenirii intregi ce se intampla unui popor care asculta de EL. Necazul este ca nici evreii nu au ascultat de Dumnezeu mereu, si au trebuit sa suporte consecintele dureroase ale neascultarii lor. Inclusiv faptul ca aproape 2000 de ani au disparut din istorie ca popor arata pedeapsa pe care Dumnezeu a ingaduit-o peste ei pentru ca L-au omorat pe Fiul lui Dumnezeu! Dar Dumnezeu nu tine mania pe vecie, spune Biblia... acum i-a strans din nou in tara lor.
            Insa, domnule MirceaA, insasi prezenta urii in viata cuiva este un semn ca acolo ceva nu functioneaza cum trebuie. Ca sunt evrei, tigani, rusi, unguri sau alte categorii, este un semn rau. "Cine uraste este un ucigas" spune Biblia, asa ca nu trebuie sa iei viata cuiva neaparat ca sa fi ucigas, ci il poti sa-l omori doar in inima ta. Tot crima este. Deci, daca v-am raspuns pe plac, sa va inclinati inaintea lui Isus, Evreul meu drag, daca nu, va indemn sa nu raspundeti urat. Cu stima, evreul.
            • +3 (3 voturi)    
              Dupa vizunea dvs ... (Joi, 18 iunie 2009, 17:08)

              Bogdan [anonim] i-a raspuns lui evreul

              Dumnezeu este un fel de Ceausescu. Daca nu asculti esti pedepsit la canal respectiv la 2000 de ani de cazne. Primitiva viziune, demna de evul mediu.
        • +2 (6 voturi)    
          rasu plansu... (Joi, 18 iunie 2009, 14:20)

          r123 [utilizator] i-a raspuns lui evreul

          Ai spus "nu am luat teritoriul nimanui, desi il pretind si alte tari, si vrem doar sa traim in pace in tara noastra".

          Este incredibil cum voi chair credeti ca sunteti nevinovati, ca-i dreptul vostru dat de sus sa faceti ce faceti... Cum poti sa zici ca nu ai luat teritoriul nimanui cand voi construiti asezari pe pamant privat detinut de altcineva.

          http://www.nytimes.com/2007/03/14/world/africa/14iht-web-0314israel.4902167.html

          Teritorul ocupat in mintea ta inseamna ca ai voie sa faci ce nedreptati vrei, sa deportezi civili in stanga si in dreapta, sa confisti propritati private, doar pentru ca "tu ai ocupat teritorul ala intr-un razboi". Ce domnle, ce conventie de la Geneva, ce drepturile omului care specifica si dreptul la proprietate (nerespectat de Israel in 48 si 67 cand a dat sute de mii de arabi afara din orasele lor pe care imediat le-a daramat, nerespectat nici un ziua de azi), ce rezolutii ONU impotriva Israelului, astea nu conteaza pentru Israel si pentru tine.

          Deci sa ne lasati cu chestii gen "vrem pace" cand voi de fapt vreti doar pamant. Daca ati vrea pace ar inseamna "Palestinian right of return" si rezolutia ONU 194.
        • +1 (5 voturi)    
          drept istoric (Joi, 18 iunie 2009, 14:31)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui evreul

          ce ne-am face daca Italia s-ar trezi ca are dreptul istoric sa revendice toate teritoriile ocupate odata de catre Imperiul Roman, si asa si celelalte imperii istorice?
          • +2 (2 voturi)    
            Sincer... (Joi, 18 iunie 2009, 15:36)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui mihai

            ... nu stiu de ce am impresia ca am trai mai bine daca am fi in Italia. Mie unu nu mi-ar fi greu sa respect legile italiene.
            ;-)
    • +2 (6 voturi)    
      si Hitler a fost foarte religios (Joi, 18 iunie 2009, 11:40)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui evreul

      Pe fiecare nasture si catarama a armatei germane a dat ordin sa scrie "Dumnezeu este cu noi " ( Got mit uns ), si el era ferm convins, in nebunia lui, ca este alesul lui Dumnezeu pentru a-i extermina pe evrei.

      Statul Palestina nu a existat niciodata, dar oare ce inseamna coloniile evreiesti?

      Sugerez sa priviti evolutia colonizarii Palestinei de catre evrei in ultimii 50 de ani...

      Din pacate pentru evrei, dupa macelul din Gaza Israelul pierde simpatia tarilor aliate.

      De ce in Fasia Gaza sunt 1,5 milioane de "refugiati"?

      Pentru ca in ultimii 50 de ani statul evreu le-a demolat casele unde traiau de generatii pentru a construi case pentru evrei...
      • -4 (8 voturi)    
        nu sunt religios, sunt crestin (Joi, 18 iunie 2009, 12:56)

        evreul [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        stimate domn Ovidiu
        va respect pentru ca va exprimati clar parerea intr-un limbaj ce este o exceptie pe forumurile noastre. Curat si ingrijit, fara patima si in cunostinta de cauza.
        Insa doresc sa va indrept privirea spre urmatorul aspect: daca Hitler era crestin (la asta cred ca va refereati cand ati spus religios), cum este posibil sa vrei sa omori pe poporul despre care Biblia in care spui ca crezi iti spune ca evreii sunt poporul prin care Dumnezeu a ales sa isi arate maretia pe pamant? Bine ati spus ca era nebun. In Biblie este un verset care spune:" Nebunul zice in inima lui: nu este Dumnezeu!"
        IN ce priveste atitudinea liderilor evrei, nu sunt de acord cu tot ce fac ei, insa merg pe urmatoarele premise:
        1) orice om care se implica adanc in ceva, risca sa greseasca si pentru asta vor plati
        2) ura colectiva impotriva lor de altfel imi arata ura lumii impotriva lui Dumnezeu, si, in spatele lumii acesteia se ascunde dumnezeul veacului acesta, Satan. Stiu ca niciodata nu va fi pace in Orientul Mijlociu. NICIODATA. Poate sa cedeze Israelul cat or ceda, pana nu vor disparea de pe harta lumii, NICI un stat arab nu va avea pace!!! Este declaratia facuta de Ahmadinejad, presedintele Iranului !!! Asadar, lupta aceasta merge dincolo de revendicari teritoriale. Este o lupta ideologica. Deaceea noi, ca si crestini, ar trebui sa ne pozitionam clar de partea Israelului, pentru ca Mantuitorul nostru de acolo vine. La Betleem S-a nascut si langa Jerusalim a murit! El este nascut din Maria, evreica, si Iosif, evreu. Asadar, cum as putea sa urasc eu pe stramosii Mantuitorului meu? Chiar daca gresesc, este ca si cum gresesc copiii mei. Ma supara dar tot ii iubesc. Pentru ca sunt ai mei!
        Cu stima
        Evreul
        PS Sunt evreu doar pentru ca sunt al lui Hristos, nu de neam.
      • 0 (4 voturi)    
        daca (Joi, 18 iunie 2009, 13:22)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

        Hitler a fost foarte religios, inseamna ca Papa Ioan Paul II era activist in slujba ateismului.
        Mai documenteaza-te in legatura cu religiozitatea lui Hitler.
      • 0 (2 voturi)    
        nu stiam de unde (Joi, 18 iunie 2009, 13:51)

        MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        nu stiam de unde cunosc "Dumnezeu este cu noi" a lui Hitler. Mi-am amintit... pe dolar scrie "Credem in Dumnezeu"
      • +1 (3 voturi)    
        colonizare (Joi, 18 iunie 2009, 14:35)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        o alta miscare a evreilor ultra ortodocsi este costruirea de case (blocuri de apartamente) imprejurul Ierusalimului vechi, exclusiv pentru evrei, pentru a putea depasi ca numar si pentru a exclude crestinii si musulmanii din zona.
        o fi corect?
        • 0 (0 voturi)    
          Maalei Adumim, de exemplu, (Vineri, 19 iunie 2009, 2:22)

          niv [utilizator] i-a raspuns lui nicu

          o uriasa colonie evreiasca tinand in "menghina" Ierusalimul de Est, este populata in speta de rusofonii veniti de pe intinderile ex-URSS-ului, si ei nu sunt ultra-religiosi ci descurcareti, ultra-nationalisti...
      • 0 (0 voturi)    
        macelul din AZA" a fost riposta contra hamas care (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 3:36)

        TOBIAS SILVIU [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        a tras rachete indiscriminabil contra cetatenilor israelieni nevinovati mame si copii timp de 8 ani!
        aici nu a fost un "macel" ci un act de aparare impotriva unui statut de teroristi fara nici o prejudecata si fara frica lui Dzeu.
        care stat din lume ar fi suportat cu atata rabdare sa fir atacat!
    • +2 (4 voturi)    
      pacea (Joi, 18 iunie 2009, 14:27)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui evreul

      domnule evreu,
      din intamplare am auzit chiar evrei din Israel care isi aduc aminte ca inainte ca statul Israel sa se infiinteze, evreii si musulmanii convietuiau pasnic in teritoriile azi cuprinse de ura.
      deci se putea. acum de ce nu se poate oare?
  • +4 (8 voturi)    
    stai prost rau cu istoria evreule..... (Joi, 18 iunie 2009, 12:00)

    roman [anonim]

    Sunteti ca tiganii (nomazi) si ati gasit niste arabi toleranti pana cand ONU a creat statul Israel in 1945. Pana in 1945 nu a existat tara, statul, voievodat sau regat cu numele de ISRAEL. Pe teritoriul palestianian ati avut aroganta sa va insusiti un teritoriu care nu va apartinea. Ca ati trait acolo impreuna cu arabii a fost greseala arabilor ca va tolerat pana atunci. Cine spunea ca musulmanii sunt teroristi se inseala. Evrei sunt si dupa terminarea celui de al doilea razboi mondial un focar in orientul mijlociu. Sunt 64 de ani de conflicte continue si tot insistati sa aveti propriu stat in detrimentul dreptului istoric si natural al palestinienilor. Luati fratilor in siberia, africa, australia ca tot manipulati cu banii orice.
    • -3 (7 voturi)    
      draga romane ca si mine (Joi, 18 iunie 2009, 13:09)

      evreul [anonim] i-a raspuns lui roman

      dragul meu roman
      si eu sunt tot roman, dar m-am numit evreu pentru ca simt cu ei. Nu sunt surprins deloc de agresivitatea din mesajul tau pentru ca face parte din agresivitatea generala importiva Israelului. As vrea sa iti spun ca Israelul a existat MULT inainte sa existe vreo alta civilizatie in zona!!! Daca vei citi Sfanta Scriptura ( si daca spui ca esti roman, sigur trebuie sa fi crestin ortodox, adica drept credincios in Hristos), atunci vei sti ca Avraam a plecat spre o tara pe care Dumnezeu i-a promis-o.
      Apoi, daca folosesti afirmatia "arabi toleranti" inseamna ca nu cunosti religia lor. Sunt convins ca majoritatea arabilor, cel putin a celor pe care ii cunosc eu, sunt destul de toleranti, insa in tara lor, ei nu sunt deloc toleranti. Asadar, nu evreii au intrat in turnurile gemene, ci arabii, si nu ei urasc lumea civilizata, ci arabii. Si asta pentru ca dumnezeul lor, allah, ii indeamna sa ucida orice alt credincios care nu crede in coran. Daca vei citi coranul, vei ramanea uimit ca titlul suprem sau recompensa suprema in raiul islamist, o primeste cel ce omoara un crestin. Tolerant, nu? Asta nu inseamna ca noi sa raspundem la fel, nici vorba, insa imi ofera mie un cadru in care sa inteleg cu cine am de-a face de fapt.
      Ca evreii sunt un focar in Orientul Mijlociu este deasemenea o afirmatie complet gresita. Ei sunt SINGURA natiune din Orientul Mijlociu care sunt democratie, economie de piata, au stabilitate economica demonstrata, stabilitate politica deasemenea etc. Nici o alta tara nu ofera un cadru atat de stabil ca Israelul in zona aceea.
      In ce priveste evreii si asemanarea lor cu tziganii, este iarasi o dovada a felului gresit in care privesti problema. Insa este loc pentru toate parerile, cu conditia sa fie expuse cu respect.
      Cu respect romane!
      Evreul roman
      • +1 (3 voturi)    
        Adevaruri - rog combatere cu argumente (Joi, 18 iunie 2009, 14:19)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui evreul

        Mai jos, felul meu (cred unic) de a interpreta religia, credinta, Dumnezeu...

        1. Dumenzeu, daca exista, este unul pentru toti.
        2. Dumnezeu, daca este drept, nu favorizeaza un om in detrimentul altuia in baza nationalitatii lui.
        3. Dumnezeu, daca este iubitor de pace, nu are cum sa iubeasca pe cei care isi fac dreptate cu arme.
        4. Dumnezeu, daca este precum scrie in Biblie, nu ii iubeste pe bogati, ci pe cei umili.

        Daca cele de mai sus nu pot fi combatute, atunci 99% din oameni traiesc in minciuna, manipulati fiind pentru a urmari interesele unor grupuri mici de oameni (liderii bisericilor, familiile regale arabe, conducatorii statelor ...). Si daca si asta e adevarat, dragule roman evreu, tu nu gandesti liber, ci crezi ce ti-au spus altii ca este adevarat si ce au scris altii ca este adevarat. Dumnezeu ti-a dat minte si liber arbitru, foloseste-le si gandeste singur!

        Sper ca nu mi-ai luat sfatul de la final in nume de rau si sper la un reply argumentat mai mult din invatamintele proprii decat din Biblie.
        • 0 (2 voturi)    
          incercare.... (moarte n-are) (Joi, 18 iunie 2009, 16:25)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui xyz

          Hai ma anonimule xyz, ca incerc sa-ti raspund eu:

          1. "dumnezeu" = divinitate, zeu (lat. Lat. dom(i)ne deus = persoană înzestrată cu însuşiri fizice şi morale excepţionale).
          => sunt mai multe astfel de persoane.

          2. Depinde cum se poate obtine nationalitatea respectiva. Daca eu sunt dumnezeu si ii grupez pe toti oamenii care mi se inchina intr-o natiune, atunci da, ii favorizez pe baza nationalitatii.
          Dupa cum as face si cu cetatenii romani care fac de rusine Romania prin strainatate - le-as retrage cetatenia -, la fel as face si cu inchinatorii care ma inseala. :-)

          3. Corect, pai daca eu sunt dumnezeul lor, atunci ma astept sa ma lase pe mine sa fac praf inamicul, nu sa se descurce fara mine. Adica... chiar daca s-ar bate ei cu arme, eu trebuie sa fac dreptate, nu ei. :-)

          4. Dumnezeul din Biblie mi se pare ca l-a iubit pe Iov, care avea o declaratie de avere destul de plina. Bogatia si umilinta nu se exclud reciproc.
          • +1 (1 vot)    
            rereply (Joi, 18 iunie 2009, 17:19)

            xyz [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

            Multam de raspuns, mi-a facut bine tonul ironic, luasem lucrurile prea in serios :)

            Dumnezeu fie cu tine! Oricine ar fii El.

            PS: Cred ca am chemare de lider spiritual. :)
        • +1 (1 vot)    
          Dar pe cei umili si bogati .. (Joi, 18 iunie 2009, 17:12)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui xyz

          .. ? Ce face cu ei? Ii iubeste sau nu . Si daca da sau nu... de unde stii?
          Ce inseamna bogat? Dumnezeu se uita in contul din banca inainte de a decide daca te iubeste sau nu?
          Cum se manifesta iubirea lui Dumnezeu pentru cei umili?
          Stiti voi pe cine iubeste Dumnezeu si pe cine nu.
      • +2 (4 voturi)    
        te-ai demascat (Joi, 18 iunie 2009, 14:27)

        Blajanu [anonim] i-a raspuns lui evreul

        Dragul meu evreu-roman. Am sesizat intr-unul din multele texte pe care le-ai postat aici, texte foarte mieroase si aparent tolerante, un mic pasaj care ma pune pe ginduri. Iata-l:
        ..."daca spui ca esti roman, sigur trebuie sa fi crestin ortodox".
        Ce vorbesti nene? Esti discipol al lui Nae Ionescu, cel care a facut afirmatia imbecila ca nu poti fi roman daca nu esti ortodox?
        E complet fals si te invit sa-ti revizuiesti parerile despre o parte a propriului tau popor si abia apoi sa te amesteci in ciorba insingerata din Orientul Mijlociu.
        • +1 (3 voturi)    
          demascare (Joi, 18 iunie 2009, 14:44)

          nicu [anonim] i-a raspuns lui Blajanu

          demascare, demascare, dar iata de unde vine ideea ca in statul Israel e logic ca toata lumea sa fie evreu. musulmani, crestini etc sa plece unde or vedea cu ochii.
          :) super tare.
      • 0 (2 voturi)    
        expansiune legitima (Joi, 18 iunie 2009, 14:32)

        gruia [anonim] i-a raspuns lui evreul

        Ati facut o comparatie cu Romania, sa o ducem mai departe: daca romanii, cosiderand ca o parte din nordul Bulgariei e vechi teritoriu romansec, s-ar apuca sa trimita oameni cu corturile care sa inainteze 10 metri pe luna (sa zicem) pana la a ocupa intregul Cadrilater? Ca doar e o parte din Dobrogea strabuna!
      • +1 (5 voturi)    
        Imi place cum gandesti (Joi, 18 iunie 2009, 14:40)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui evreul

        Sunt 2 fapte istorice: (tot zici tu ca le cunosti istoria).
        1. Evreii am migrat in teritoriul unde este acuma Israel ( Moise, tara fagaduintei bla).
        2. Arabii au venit si ei ceva mai tarziu pe teritoriile alea.

        Concluzia unui 'evreu'. E pamantul nostru ca acum x ani eram acolo. Dar de ce nu cei de dinainte.

        Dar de ce nu luam noi tara la toate popoarele slave de prin europa. Eventual la americani ca doar acuma x ani nu era a lor :-). Esti f naiv amice.
      • +1 (1 vot)    
        mai lasa-ne (Joi, 18 iunie 2009, 18:15)

        oarecare [anonim] i-a raspuns lui evreul

        cum poti sa generalizezi asa ceva??? ca toti arabii sunt extremisti! dar se vede dupa exprimarea ta evlavioasa ca e ceva aiurea cu tine! daca tu pretinzi ...crezi in d-zeu si ca invidia, ura e crima, de ce vorbesti asa de religia islamica????
        nu ar trebui sa-i acceptam pe toti?
  • -1 (5 voturi)    
    Concluzie generala. (Joi, 18 iunie 2009, 15:59)

    Corneliu [anonim]

    Dragi forumisti,
    din analizarea acestei ample, cuprinzatoare si mai ales constructive dezbateri, ca si din multe altele similare se poate trage o concluzie generala.
    Concluzia este ca va intereseaza incomparabil mai mult problematica legata de Israel si de evrei decat toate marile probleme ale lumii.
    Trebuie sa fie si motive.
    Motivele sunt in voi si nu in ceeace se petrece acolo.
    • +2 (4 voturi)    
      motivele ar trebui sa fie in umanitatea fiecaruia (Joi, 18 iunie 2009, 16:33)

      nkusa [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      nu, motivele sunt mult mai simple:
      - romanii sunt obisnuiti sa nu-i intereseze decat ce se intampla in ograda lor. tot restul lumii poate sa moara. bineinteles, ca in situatia contrara, cand patesc ei ceva, incep sa planga de ce nu-i ajuta americanii, occidentalii etc. putin civism nu le strica. acelasi civism care i-ar fi putut indemna pe mai multi sa mearga la mitingurile de solidaritate cu moldovenii in aprilie.
      - ca in romania oamenii erau intr-atat de spalati pe creier incat in ianuarie orice acuza impotriva masacrului israelian era interpretata ca antisemitism - o indoctrinare aproape egala cu cea a evreilor din israel - in timp ce in alte tari (grecia, franta etc.) au fost multi oameni revoltati de ce se intampla in Gaza. din fericire, acum vad ca, macar pe hotnews, s-au inmultit comentariile rezonabile, informate.
      - bizar e ca cei ce se pretind ortodocsi pana in maduva oaselor spun ca nu trebuie sa te intereseze daca oamenii sunt asupriti sau macelariti in alt colt al pamantului. unde este crestinismul?
      asa ca da, din perspectiva fenomenologica, motivele sunt in noi - nici mie nu mi-ar placea sa fiu palestinian in Gaza sau Cisiordania
    • 0 (2 voturi)    
      si (Joi, 18 iunie 2009, 17:00)

      nkusa [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      si mai sunt, bineinteles, regulile conversatiei. atata timp cat raman 'intelecturi' ce nu pot fi influentate de nici o informatie, complet autiste, e normal sa incerci sa le trezesti.
      • 0 (2 voturi)    
        Mai gandeste-te (Joi, 18 iunie 2009, 22:55)

        Nedumeritu [anonim] i-a raspuns lui nkusa

        Eu nu te voi putea intelege niciodata pe tine.
        Daca vezi un caine suferind pe strada nu iti doresti sa il ajuti (cainele = palestinienii invadati de evrei)?
        Totul se rezuma la asta: evreii nu au nici un drept de a coloniza Palestina (nici prin pace nici prin razboi). Si de aici oamenii (cel putin cei mai "destupati" si "nemiruiti") considera cauza palestinienilor una dreapta.
        Daca tu ai cumva informatii noi la adresa subiectului (si eventual ceva dovezi) care nu sunt complet autiste, astept un reply.
  • +1 (1 vot)    
    hmmm (Vineri, 19 iunie 2009, 1:20)

    Dapyx [anonim]

    Trecind peste argumentele pro si contra, arabi vs israelieni (pt evreul roman iti sugerez niste documentare realizate de francezi sa vezi ce fac "dragii" colonisti) e un moment istoric de la al II lea razboi mondial incoace...Israelul musca mina care i-a tinut in viata, fiindca fara sprijinul SUA acest stat ar fi fost deja sters de pe harta. Interesanta abordarea ambelor parti, de urmarit cum vor evolua lucrurile in continuare. Aroganta Israelului s-ar putea sa-i coste scump, mai ales ca au un capital de imagine dezastruos, SUA fiind singurul lor aliat.
    • 0 (0 voturi)    
      bine zis! (Vineri, 19 iunie 2009, 2:32)

      niv [utilizator] i-a raspuns lui Dapyx

      nimic mai adevarat!
  • +2 (2 voturi)    
    Avigdor Lieberman, sau Yvet, (Vineri, 19 iunie 2009, 2:45)

    niv [utilizator]

    reprezinta o frumoasa "podoaba", teribil de potrivit ca ministru de externe tel-avivian, incantatoare prezenta diplomatica israeliana, cred ca Hillary este de-a binelea coplesita de charisma moldoveanului, zau asa
    ! Adeptul politicii ultramilitariste, a pumnului de fier, promovand conceptul fascist al loialitatii fata de Stat, vis-a-vis, in contrast cu loialitatea fata de constiinta individuala, A.L. este un Jean-Marie le Pen israelian, originar din Chisinau...
    • 0 (0 voturi)    
      slab, slab... (Vineri, 19 iunie 2009, 10:54)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui niv

      loialitatea fata de stat e fascista, iar loialitatea fata de propria constiinta e naturala? if so, question: ce te faci daca "constiinta" mea e suficient de laxa incat sa-mi permita sa te ucid, jefuiesc, umilesc, samd? constiinta nu poate fi invocata ca argument impotriva regulilor civice si a organizarii statale (cu loialitatea inclusa); avem deja exemplul tinerilor din "generatia fara frica", devotati doar propriei lor decaderi morale; drept urmare, aleg - sincer - ingradirile unui stat puternic in locul libertatii desantate, pe care oamenii, iute, o transforma in anarhie.
  • 0 (0 voturi)    
    Ceva mai multe si prufunde dezvaluiri despre evrei (Vineri, 19 iunie 2009, 18:37)

    Alla [anonim]

    Pt cei care inca mai viseaza ca macar cartea de capatai a evreilor Biblia le da dreptul sa pretinda ca ceea ce ei numesc Israel iar altii Palestina este “de drept” apartinatoare evreilor pai sa mai studieze dar de data asta mai bine, si vor vedea cu se spune clar ca evreii se trag din Ur-ul care pt cei cunoscatori ai istoriei stiu ca se afla in Chaldea adica actualul Irak. Aceste triburi evreiesti care nu difereau prea mult de triburile semitice inrudite cu ei: akkadieni, arabi, aramei, fenicieni, samariteni, samd care traiau in Orientul Apriopiat de atunci si care s-au perpetuat unele pana acum.
    Iar acum pt cei care cunosc fapte istorice si nu se inchina la lucrari mistico-mitilogice precum Vechiul Testament. Triburile iudaice au migrat din acea zona a Chaldeei –sudul Irakului de azi- cam prin sec XIV-XIII i.en ajungand in zona Palestinei/Israelului de azi cam in aceeasi perioada cu o alta populatie dar care venea de data asta din directive opusa adica Egipt su se numeau filisteni adica stramosii palestinienilor de azi fiind impinsi de vechii Egipteni catre Palestina ca urmare a invaziei Egiptului de catre popoarele marii din care faceau parte si filistenii. Rasial erau diferiti de evrei caci faceau parte din grupul de popare indo-europene care au invadat egiptul incepand cu sec XVIII a.C. sip e care cum am mai spus Egisptenii ii numeau Popoarele Marii caci venue de peste mare si nestiind cum sa-I numeasca, acestia , popoarele marii ajungand in nordul egiptului au fost in conflict cu Faraonii si chiar daca nu erau multi au rezistat militar din purul motiv caci detineau un avantaj tehnologic urias pt acea vreme: aremele si uneltele de fier care fusesera descoperite in Balcani de catre stramosii acestora de origine pelasgica.
    Filistenii erau dupa cum am spus diferiti pana si rasial de semiticii inconjuratori atat de diferiti caci evreii iau infatisat in povestile lor cu character istorico-mitologic precum gigantul Goliat. Asadar in aceleasi timp in care evreii sosea
    • 0 (0 voturi)    
      Da, Alla u Akbar! (Vineri, 19 iunie 2009, 23:16)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Alla

      Da, prietene arab, expunerea ta impresionanta si neterminata prezinta informatii cu totul false si trase de par. Acestea sunt exact cele folosite de propaganda araba in efortul de a delegitimiza Israelul in fata lumii.
      Dar tu stii de fapt adevarul...
      Deci, filistienii tai au aparut in acel loc cam in aceeasi perioada cu evreii, dar in confruntarea cu ei au fost infranti, si absorbiti de catre evrei, la fel ca si alte triburi..
      Dupa perioada primilor regi evrei ei dispar din istorie.
      Din acel moment si pana la rascoala lui Bar Kohba (135 d. Cr.) istoria Palestinei este dominata de evrei, pentru care acest loc a devenit patria lor, ramanand si azi ca atare.
      Arabii au cucerit Palestina in secolul 8, venind din sud cu Islamul si cu sabia, si numai de atunci se poate vorbi de o prezenta araba acolo.
      Denumirea de "Palestina" a fost impusa de stapanirea romana, in incercarea de a sterge pana si amintirea tarii numite si cunoscute ca Iudeea, care s-a opus cu atata indarjire acestei stapaniri, producandu-i sacrificii uriase in efortul de a o stapani.
      La acel timp insa, filistienii nu mai existau de mult ca popor sau minoritate, disparusera ca atare de mai mult de un mileniu.