Inalt oficial britanic demisioneaza din cauza scandalului privind cheltuielile publice

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Joi, 18 iunie 2009, 7:35 Actualitate | Internaţional

Un alt membru al guvernului britanic demisioneaza pe fondul desfasurarii disputei cheltuielilor, care a subminat respectul public pentru politicieni. Este vorba despre  secretarul de stat Kitty Ussher. Decizia survine in urma publicarii unei scrisori, potrivit careia s-a sustras de la plata taxelor de vanzare a unei proprietati. Acest fapt nu este ilegal, insa este privit ca un comportament inacceptabil pentru un demnitar.

La cateva minute dupa aceasta demisie, Downing Street a anuntat ca Ussher va fi inlocuita cu Sarah McCarthy-Fry, care a detinut pana acum functia de secretar de stat pentru Comunitati.

Scandalul cheltuielilor reuseste din ce in ce mai mult sa destabilizeze politica britanica. BBC noteaza ca, pana in prezent, dezvaluirile si afirmatiile in legatura cu acest subiect au fost esentiale pentru informatiile din ziare, in special pentru Daily Telegraph. In aceste conditii, Parlamentul de la Londra a decis sa publice cheltuielile tuturor membrilor guvernului, iar volumul imens de material informativ va atrage dupa sine cercetari de amploare.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

490 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    pt politicienii nostrii (Joi, 18 iunie 2009, 8:29)

    Sorin [anonim]

    Ai nostrii ajung la tribunal si nu demisioneaza....
  • 0 (2 voturi)    
    Decadenta si haos la britani (Joi, 18 iunie 2009, 8:30)

    Rulz Britania [anonim]

    E jale ce se intampla in era stangista Gordon Brown: scandaluri in serie, ministri dati afara, dezgust general pentru clasa politica, cel mai slab scor al laburistilor din 1945 pana azi !

    E incredibil, insasi ministra de finante se sustrage de la plata unor taxe..
    • +1 (3 voturi)    
      dezgust? (Joi, 18 iunie 2009, 9:05)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui Rulz Britania

      daca o demisie de onoare iti creaza dezgust in asa hal, oare cum cuantifici senzatia provocata de omologul roman, ministrul de finante Popogel, pentru aceleasi fapte daca nu mai grave. Si supliment iti mai si zambeste "complice" pe sub mustata...of, of...
      Daca ar avea aceasi atitudine si politicienii romani la "deconspirarea" de fapte eu nu as fi dezgustat ci pur si simplu bucuros.
      Dar ca sa invete ce este dezgust si umilinta as invita pe englezi sa vina si sa stea cateva luni in Romania, sau sa faca afaceri aici......
  • +1 (1 vot)    
    pe cand si la noi (Joi, 18 iunie 2009, 8:32)

    superior [utilizator]

    Oare cand va fi aceeasi atitudine si la noi in lumea politica?
    Ma intreb si eu, englezii astia nu sunt legati/lipiti de scaune/fotolii ca si "colegii" lor romani?
  • +1 (1 vot)    
    a subminat respectul public pentru politicieni (Joi, 18 iunie 2009, 9:26)

    zeze [anonim]

    ce inseamna asta?
  • +2 (2 voturi)    
    Importam ministri englezi (Joi, 18 iunie 2009, 9:53)

    cristi [anonim]

    Englezi sunt cu adevarat lorzi pentru ca daca au pierdut incredrea populatiei isi depun demisia de onoare. Eu propun ca primul ministru pentru romania sa fie numit un politician englez, dupa modelul firmelor care sunt conduse de straini iar subalterni sunt romani. Astfel s-ar rezolva problema disputei intre partidele de la putere. Prin urmare prim ministru englez si am curajul sa merg la vot.
  • 0 (0 voturi)    
    sad but true (Joi, 18 iunie 2009, 14:01)

    Cristi [anonim]

    englezii sunt un popor admirabil; romanii sunt un popor de hoti si de imbecili.