Un angajat al unei centrale din Marea Britanie a evitat din greseala un dezastru nuclear

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 iunie 2009, 14:12 Actualitate | Internaţional

Decizia norocoasa a unui angajat al unei centrale nucleare din Marea Britanie, de a folosi spalatoria centralei pentru a-si spala cateva haine, a dus la evitarea unui dezastru nuclear, arata un raport de securitate citat de Daily Mail. Incidentul a avut loc in ianuarie 2007, cand, gratie faptului ca a intrat in spalatorie, angajatul a observat o scurgere la un rezervor de racire.

Pana ca el sa dea alarma, peste 40.000 de galoane (echivalentul a peste 180.000 de litri de lichid radioactiv) s-a scurs prin acea crapatura, o parte din acesta ajungand in Marea Nordului, insa efectul asupra mediului a fost minor, potrivit raportului.

Cu toate ca nivelul apei din rezervor scazuse cu mai mult de un picior (peste 30 de centimetri), niciunul dintre sofisticatele sisteme de alarma ale centralei de pe coasta Suffolk nu a reactionat.

Cum urmatoarea patrula de securitate care ar fi trebuit sa verifice starea rezervorului era programata abia peste 10 ore, iar in acest timp, nivelul apei din rezervorul de racire putea scadea destul cat sa aiba loc o explozie, angajatul care a facut din greseala descoperirea a evitat, cel mai probabil, un veritabil dezastru nuclear.

In cazul in care s-ar fi produs o explozie, sute de vieti ar fi fost in pericol, din cauza raspandirii de material radioactiv in zona.

Incidentul s-a produs in ianuarie 2007, la cateva zile dupa ce centrala nucleara fusese inchisa pentru a fi desfiintata.


Citeste mai multe despre   






















5886 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Daily Mail... (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 14:40)

    Razvan007 [utilizator]

    "Daily Mail" este Libertatea de la noi. Hai sa fim seriosi cu astfel de stiri.

    La centralele nucleare exista sisteme de protectie si supra-protectie. Era imposibila disparitia de substante radioactive in asemena cantitate fara ca senzorii sa raporteze ceva.
    • -1 (3 voturi)    
      imposibil? (Duminică, 14 iunie 2009, 11:05)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      si Titanicul era imposibil de scufundat. Nu exista imposibil.
  • +4 (4 voturi)    
    explozie norocoasa.. (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 15:28)

    Dragomir [anonim]

    Corect tradus din engleza nu este "explozie" ci supra-incalzire, sau cum zic ei "meltdown"; situatie in care bucatile radioactive incep sa topeasca podeaua si sa emane nori puternici radioactivi... exact ce s-a intamplat la Cernobil.
  • +3 (7 voturi)    
    picior? galoane? (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 15:52)

    ano1 [utilizator]

    "Cu toate ca nivelul apei din rezervor scazuse cu mai mult de un picior"
    "peste 40.000 de galoane (echivalentul a peste 180.000 de litri de lichid radioactiv)"

    Va rog mult nu ma mai luati cu de astea picioare si galoane parca ati fi roboti traducatori, sunteti in romania treziti-va , aici se vorbeste romaneste. Se invart in mormant bunicii nostri cand vad ca odraslele lor pupa-n fund alte limbi ( scuzati expresia dar e romaneasca-de aceea nu cred ca e neoie de cenzura din partea sa(i)t - ului)
    • +3 (5 voturi)    
      :) (Duminică, 14 iunie 2009, 0:26)

      io [anonim] i-a raspuns lui ano1

      ba dimpotriva, pe vremea bunicilor mei - anii '30 - '40, limba engleza era foarte la moda. de la diminutive si nume englezesti, pana la dictionare, muzica si petreceri.
      nu suntem noi chiar primii peste care dau schimbarile. tot timpul ni se pare ca istoria incepe sau se termina fix cu noi. nu suntem de fapt decat niste repetitii.
    • +1 (5 voturi)    
      Esti putin cam incult... (Duminică, 14 iunie 2009, 4:01)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui ano1

      daca ai impresia ca galon e doar in engleza. E doar unul din multele neologisme din limba romana. Probabil ai vrut sa spui ca noi, romanii, nu folosim frecvent unitatile astea de masura si era bine daca nu erau folosite. Au fost folosite si traduse! Nu iti e destul de clar? Bati campii cu bunicii si strabunicii! Lumea evolueaza....dar tu te prostesti...
      P.S.
      Doar o intrebare. Cum numesti tu mouse-ul de la calculator? Soarec? sau cum? Bunicii nu se invart in mormant cand tu spui mouse?
  • +2 (8 voturi)    
    ca să vezi (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 16:09)

    kk [utilizator]

    britanicii ăştia salvează lumea şi fără să vreie, o au în sânge... fără ei am fi pe nicăieri
  • +6 (8 voturi)    
    greseala (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 16:26)

    marius [anonim]

    Nu din GRESEALA a observat ci din INTAMPLARE!
    Si iata ca si ei au tinut ascuns evenimentul.
    Ce sa mai zici de rusi?
  • -3 (7 voturi)    
    stire ? (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 17:00)

    Adriana [anonim]

    Ce relevanta are un fapt petrecut in ianuarie 2007 ?
  • -1 (1 vot)    
    Sizewell (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 20:27)

    Dan D. [utilizator]

    http://en.wikipedia.org/wiki/Sizewell_B_nuclear_power_station
  • 0 (2 voturi)    
    fals (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 21:05)

    giga [anonim]

    in zona reactoarelor nucleare sunt intezise activitatile auxiliare.....gen masina de spalat la subsol in cazul de fata
    in plus ce se mai putea intampla la o centrala nucleara oprita de cateva zile...asa cum scrie in articol
    o fi confuzie intre centrala nucleara si spalatorie unde o masina a ramas fara apa
  • +3 (3 voturi)    
    Incoerenta jurnalistica (Duminică, 14 iunie 2009, 10:52)

    goe [anonim]

    "Incidentul s-a produs la cateva zile dupa ce centrala fusese inchisa."

    No comment, Hotnews!
    • 0 (0 voturi)    
      n-ai inteles tu bine (Luni, 15 iunie 2009, 12:36)

      zvezda [anonim] i-a raspuns lui goe

      Era inchisa dar nu si oprita :)
      Angajatul ala care a salvat lumea a mai lasat-o sa mearga putin ca sa produca curent pentru masinile de spalat de la subsol. Doar senzorii erau opriti, ca sa nu consume aiurea. Ce naiba, nu v-ati prins?
      /