Netanyahu pune conditii pentru crearea Palestinei: Fara armata, fara acorduri cu tari ostile si o recunoastere deplina a statului evreu

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 iunie 2009, 12:51 Actualitate | Internaţional

Viitorul stat palestinian trebuie sa fie complet demilitarizat, sa nu aiba aviatie militara si arme grele, sa nu semneze tratate cu tarile ostile israelienilor si sa accepte Israelul ca un stat evreu. Acestea sunt cateva dintre conditiile pe care premierul israelian Benjamin Netanyahu le solicita pentru a accepta crearea statului palestinian, sustine publicatia The Washington Times.

Iata care sunt conditiile cerute de Netanyahu:
  • statul palestinian trebuie sa fie demilitarizat, sa nu aiba o forta aeriana, armata permanenta si arme grele;
  • palestinienii nu trebuie sa semneze acorduri cu state ostile Israelului;
  • un viitor stat palestinian trebuie sa permita avioanelor civile si militare israeliene acces neconditionat in spatiul aerian al Palestinei, sa accepte stationarea trupelor israeliene la granitele sale de est si de sud;
  • palestinienii trebuie sa accepte Israelul ca un stat evreu.
Washington Times afirma ca recunoasterea de catre Netanyahu a statului palestinian reprezinta "o schimbare majora" de atitudine pentru premierul de la Ierusalim. Benjamin Netanyahu pare sa fi cedat presiunilor Administratiei americane, dupa ce premierul israelian si-a exprimat in nenumarate randuri opozitia in fata solicitarilor SUA de a opri infiintarea de colonii evreiesti in teritoriile ocupate. In acest context, Channel One TV din Israel a afirmat ca un oficial american i-a spus marti lui Netanyahu in Ierusalim: "Vom schimba lumea. Va rog, nu ne stati in cale". Consilierii lui Netanyahu ar fi interpretat declaratia ca "pe o amenintare".

Premierul israelian urmeaza sa tina un important discurs duminica, interpretat de analisti si ca un raspuns la mesajul catre lumea araba pe care Barack Obama l-a rostit saptamana trecuta in Cairo.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1107 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    Adevarat independent (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 13:17)

    barbq [anonim]

    Deci un stat fara spatiu aerian propriu, fara armata, cu trupe israeliene care pot intra oricand in tara si stationate in cel mai bun caz la granita, probabil cu colonisti care se tot extind...ce mai....e clar, evreii chiar vor pace! O oferta de nerefuzat pentru palestinieni :)
    • -1 (3 voturi)    
      Plus holocaust (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 19:20)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui barbq

      Propun si o conditie de baza pentru crearea statului palestinian - introducerea studierii holocaustului la liceu, ca in orice stat european civilizat.

      Nu e greu de implementat daca exista vointa politica.
    • 0 (2 voturi)    
      ce pace? (Duminică, 14 iunie 2009, 2:09)

      marius [anonim] i-a raspuns lui barbq

      pai dupa ce au facut evreii ultima oara in Gaza de n-au lasat nici presa sa intre, au ucis si copii , acuma ca a venit Obama sunt de acord cu pacea dar daca ramanea Bush le faceau holocaust la palestinieni
  • -5 (7 voturi)    
    hmm.. (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 13:28)

    ion [anonim]

    oare de ce dintr-o data vreau sa ma mut pe luna? :(
    "vom schimba lumea"
    dupa ce masuri ia obama asta....e de rau :( o sa ajunga rau lumea...osa ajungem sa privim spre rusia ca spre luminita de la capatul tunelului daca continua asa :(
  • 0 (4 voturi)    
    raspuns evreu (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 13:51)

    marius [anonim]

    ceva de genul va acceptam sa existati si atit. tipic evreiesc, ei au uitat cum se prezentau in 1948. probabil vor sa mai fie niste razboaie prin zona.
  • -1 (3 voturi)    
    nerezonabil (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 14:54)

    Mihai-G [utilizator]

    Cineva spunea ca Netanyahu a intrat cu hotarare in 1993.
  • -2 (2 voturi)    
    oare (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 15:02)

    humpty dumpty [anonim]

    Netanyahu nu are bunici romani ?
  • +4 (4 voturi)    
    obama (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 15:22)

    yyyxxx [anonim]

    face foarte bine, chiar si cu aceste limitari crearea statului palestinian ar fi foarte buna; in timp se vor slabii limitarile
  • -1 (1 vot)    
    Un stat mai nestat !!! (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 21:45)

    silvia [anonim]

    Cam asa ar trebui sa fie statul palestinian. Iar pace va fi in Orientul apropiat la sfantu' asteapta .
  • -1 (1 vot)    
    iauzi (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 22:32)

    kalu [anonim]

    ce tari sunteti si voi si americanii care le spuneti tuturor ce au de facut. Da cine sunteti voi ba, stapanii lumii? Pai asa vreti voi ba sa fie bine, doar pentru voi? Asi spune eu mai multe da nu face bine la sanatate.
  • -1 (1 vot)    
    hahaha (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 23:56)

    gonzo [anonim]

    independenta de-asta are si Ploiestiul ! :))
  • -1 (1 vot)    
    Bibi nu vrea (Duminică, 14 iunie 2009, 2:27)

    niv [utilizator]

    de fapt acest Stat, conditiile lui sunt graitoare; iata deci motivul pentru care in schimb ar fi de acord cu mentinerea conflictului sine die...pacat ca in 1947 nimeni nu a cerut din partea palestinienilor sa-si spuna EI conditiile in care sa ia nastere un Stat Evreu, Israelul...Tocmai la aceasta izbitoare asimetrie se refera notiunea de "Nakba"!
  • 0 (2 voturi)    
    democraţie cu condiţii (Duminică, 14 iunie 2009, 8:06)

    Ana Armanca Ardeleanu [anonim]

    Dacă statul palestinian va fi şi demilitarizat şi fără o forţă aeriană, armată permanentă, dacă nu poate semna acordurile pe care le vrea, ce fel de stat va fi acela?
    Bizar mod de a vedea democraţia are Netanyahu!
    Până la urmă vor reuşi să-i enerveze pe toţi arabii...
  • 0 (2 voturi)    
    evreii (Duminică, 14 iunie 2009, 10:00)

    Vic [anonim]

    Până la urmă o să se sature şi americanii să pompeze dolari în Israel... Oricum pe arabi nu-i mai văd mult suportând.
    • 0 (0 voturi)    
      americanii nu pompeaza din pasiune :P (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 9:56)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Vic

      cat timp va fi petrol in zona araba, este un interes mare pentru prezenta unei forte dependente de america, cum este israelul. deci pana se termina hidrocarburile, americanii vor pompa. ei nu pompeaza numai bani, scot si profit....ca pe timp de razboi se vand arme (la ambii combatanti)
  • 0 (2 voturi)    
    arabi (Duminică, 14 iunie 2009, 10:02)

    Tudor [anonim]

    De ce am suporta noi toţi antipatia lumii arabe din cauza evreilor,dacă nu se potolesc?! Avem noi ceva de împărţit cu lumea araba? NU.
  • +1 (1 vot)    
    pace (Duminică, 14 iunie 2009, 15:38)

    mihai [anonim]

    asta e abia inceputul formarii statului...cu siguranta vor beneficia de armata si alte treburi mai incolo.....poate prin recrearea Palestinei se va ajunge la pace in Orient
    • 0 (0 voturi)    
      Ce-i aia "recreearea Palestinei"? (Duminică, 14 iunie 2009, 22:02)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Mihaitza draga, care recreere? Pai n-a existat in trecut niciodata un stat numit Palestina!
      Aceasta regiune geografica a fost tot timpul incorporata ca provincie in cadrul altor state. Singura perioada in care acolo a existat un stat independent a fost in perioada Israelului antic. De atunci ea a trecut neincetat din mana in mana, iar in perioada Imperiului otoman ajunsese intr-o paragina de nedescris (vezi insemnarile de calatorie ale lui Mark Twain).