Banii pusi la saltea, salteaua la gunoi. Cum a aruncat o israelianca un milion de dolari

de E.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2009, 14:25 Actualitate | Internaţional

In dorinta de a face o surpriza, o israelianca din Tel Aviv i-a facut cadou mamei sale o saltea noua pentru patul din dormitor, aruncand-o pe cea veche. Descoperind cadoul, destinatara cadoului a suferit un soc: in salteaua cea veche era ascunsa o mare suma de bani - circa un milion de dolari, relateaza Yediot Aharonot.

Din pacate, muncitorii de la serviciul de salubrizare ridicasera deja gunoiul de langa casa, inclusiv valoroasa saltea. Cele doua femei au mers apoi la groapa de gunoi din Hiria in cautarea ei. Au aflat insa ca gunoiul din zona locuintei lor fusese dus la alta groapa de gunoi din oras.

Dupa cum mentioneaza cotidianul Yediot Aharonot, cautarile nu s-au incheiat inca.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

8270 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Subiectul e bun... (Miercuri, 10 iunie 2009, 14:45)

    drJohn [anonim]

    ...pentru o comedie frantuzeasca :)
    • +4 (4 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 10 iunie 2009, 15:37)

      the [utilizator] i-a raspuns lui drJohn

      întrebare :
      cine face comediile frantuzesti ???
      :)))))))))))))
      • +1 (1 vot)    
        ha ha (Miercuri, 10 iunie 2009, 16:50)

        marius [anonim] i-a raspuns lui the

        good point. in afara de Louis de Funes nu exista comedie frantuzeasca.
        • +2 (2 voturi)    
          Dar de... (Miercuri, 10 iunie 2009, 19:57)

          Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui marius

          Les Visiteurs ai auzit?

          Dar de La cage aux folles?
          • 0 (2 voturi)    
            Tatty - Unchiul meu ? (Miercuri, 10 iunie 2009, 21:13)

            Mitica [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

            ;-)))
            • 0 (0 voturi)    
              mai (Joi, 11 iunie 2009, 16:01)

              baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Mitica

              nea mitica, se scrie "Tati" nu "tatty", ca nu scriem pe gardu' scolii: lory + gyg y= love.
    • 0 (0 voturi)    
      erau donatie (Joi, 11 iunie 2009, 0:16)

      adi [anonim] i-a raspuns lui drJohn

      cred ca banii erau pentru monumentul ce tocmai va fi construit pe spatiul verde din Bucuresti
  • +4 (8 voturi)    
    ma apuc de strins (Miercuri, 10 iunie 2009, 15:36)

    Itzic [anonim]

    Bineinteles ca nimeni nu a verificat suma. poate baba nu e chiar in toate mintile si a exagerat cu vreun 0 in plus?. Cum oare poti sa stringi un milion in saltea? Poate timp de citeva generatii? Nu ma refer aici la batrinii din Romania care pot stringe si 5 milioane numai din pensie ( vezi matusa tamara)
    • +5 (5 voturi)    
      ! (Miercuri, 10 iunie 2009, 16:09)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui Itzic

      Intreaba un evreu! Cred ca doar ei stiu raspunsul!
    • +2 (2 voturi)    
      1000.000 dolari (Miercuri, 10 iunie 2009, 16:36)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui Itzic

      1000.000 dolari in bancnote ar cantari peste 10kg si ar umple 2 rucsaci medii. O saltea cu 2 rucsaci cu bancnote in ea nu mai este saltea


      According to the U.S. Treasury, "In $100 bills, the weight of $1
      million is about 22 pounds." [that's 10 kg.]
  • +1 (1 vot)    
    Increderea in banci (Miercuri, 10 iunie 2009, 16:02)

    Dumitriu [anonim]

    Vad ca si la altii se poarta "ciorapul" si mai noua salteaua pentru depozitat banii!
  • +5 (5 voturi)    
    Si nu i-a facut o surpriza ? (Miercuri, 10 iunie 2009, 16:05)

    patrunjel [utilizator]

    "In dorinta de a face o surpriza, o israelianca din Tel Aviv i-a facut cadou bla bla bla"


    Apoi nu i-a facut o surpriza ? :)


    Eu zic ca i-a facut cea mai a dracului surpriza cu putinta pe lumea asta .
  • +4 (4 voturi)    
    Hagi-Tudose de Barbu Ştefănescu-Delavrancea (Miercuri, 10 iunie 2009, 16:08)

    barbu [anonim]

    Unul din bătrâni întrebă pe ctitor:
    - Ce bani a lăsat?
    - Un milion, răspunse ctitorul!
    - Cât face un milion?
    - Un milion? De zece ori câte o sută de mii.
    - Săracu Hagiu!
    - Dacă ar vedea el cum se cheltuieşte cu înmormântarea lui...
    - Ar muri! răspunse unul din bătrâni.
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Miercuri, 10 iunie 2009, 16:28)

    dani [anonim]

    o saltea care te scoate din criza =))
  • +3 (3 voturi)    
    Puteti sa spuneti cam pe unde a aruncat salteaua ? (Miercuri, 10 iunie 2009, 16:57)

    muschiuletz [anonim]

    Macar zona, asa.. in general...
    Mi-am luat deja bilet de avion
  • +2 (2 voturi)    
    or sa ceara despagubiri.. (Miercuri, 10 iunie 2009, 17:23)

    pagubasul [anonim]

    ..or sa ceara despagubiri de la statul roman pt ca parintii celor de la salubritate erau de origine romana si nu au verificat continutul saltelei cu buna stiinta. Pregatirea pentru plata, va face guvernul roman o comisie in cazul "salteaua"
    • 0 (0 voturi)    
      daa (Joi, 11 iunie 2009, 0:14)

      andu [anonim] i-a raspuns lui pagubasul

      exact angajatii erau romani si sunt acuzati de antisemitism asa ca Romania va plati milionul..
  • +2 (2 voturi)    
    reclama (Miercuri, 10 iunie 2009, 18:45)

    ovid [anonim]

    Nu stiu cat este de adevarata istorioara .
    Aici, in Canada, este un pub identic (o fiica care arunca salteaua plina de bani a mamei sale si-i cumpara alta noua) pentru o banca canadiana.
  • 0 (0 voturi)    
    e Dan ... (Joi, 11 iunie 2009, 0:09)

    royo [anonim]

    Cum care Dan? Diaconescu a deschis o filiala a postului OTV in Israel. Sunt si acolo o multime de gura casca. Dar acolo se discuta de bani, ca bani fac rating, Crime si oameni rupti in bucati vad aia zilnic nu sunt curiosi.
  • -1 (1 vot)    
    Surprizele in general... (Joi, 11 iunie 2009, 4:38)

    Victor [anonim]

    ...sunt placute; asta cu conditia sa nu-ti arogi (nici macar fata de cei foarte apropiati - vezi articolul) dreptul de a face din proprie initiativa si fara a cere permisiunea modificari ireversibile in viata altcuiva, chiar daca sunt aparent minore si chiar daca ai convingerea ca modifici lucrurile in directia cea buna; apoi ce te faci daca "preopinentul" e de alta parere? Din punct de vedere al invatarii acestui fapt, articolul e binevenit, chiar daca are dreptate Ovid si intamplarea nu e reala, ci e un truc publicitar.
  • 0 (0 voturi)    
    Update (Joi, 11 iunie 2009, 9:57)

    CoanaKiritza [anonim]

    Astept cu interes update care sa povesteasca daca s-au gasit banii, unde si cati erau!!!