VIDEO Un baiat de 11 ani din Los Angeles a absolvit liceul cu nota maxima: Nu ma consider un geniu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 7 iunie 2009, 14:40 Actualitate | Internaţional

Moshe Kai Cavalin
Foto: Captura Youtube.com
Moshe Kai Cavalin, un baiat de 11 ani din Los Angeles, a absolvit liceul cu nota maxima, potrivit The Huffington Post. Pustiul-minune este pasionat de astrofizica si arte martiale, ii admira pe Albert Einstein si Bruce Lee, dar nu vrea sa fie considerat un geniu. "Ma consider un copil normal, care munceste mult si da tot ce are mai bun", spune modest Moshe Kai Cavalin, citat de msnbc.com.



Moshe Kai Cavalin, a caru mama este taiwaneza, iar tatal, israelian, a inceput liceul la varsta de 8 ani, fiind cel mai tanar elev din clasa. In cele din urma, el a ajuns sa le dea lectii unora dintre colegii sai, de 19 sau 20 de ani.

Moshe intentioneaza acum sa scrie o carte pentru copii, despre "cum sa ai succes la scoala" si se pregateste pentru concursuri de arte martiale.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1498 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    copil minunat (Duminică, 7 iunie 2009, 16:13)

    Holon [utilizator]

    Ceea ce imi place la el e ca inteligenta sa neobisnuita e dublata si de principii morale, semne ale unui geniu sanatos. Sper ca astfel de copii sa devina tot mai numerosi. Prin ei umanitatea poate spera la un viitor mai bun.
    • -5 (7 voturi)    
      Auzisem de efortul evreilor de a penetra Asia ... (Duminică, 7 iunie 2009, 17:24)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Holon

      ..dar nu am crezut ! pe unde se duc in diaspora afacerilor ei vor sa semene 'fizic'cu restul populatiei ;acum vad ca polenizeaza taiwaneze ,ceea ce foarte interesant ! Rezultatele se vad ;copii cu inteligenta evreiasca si cu aspect chinez!
      • 0 (2 voturi)    
        Eneas, de unde ai auzit... (Luni, 8 iunie 2009, 13:06)

        Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        ...despre acest "efort" ? Posteaza un link, ca sunt curios.
        "Polenizeaza"? Arata ca in gradina botanica.
        Si inca dupa un plan dinainte conceput, nu?
        Hai ca e ridicol.
  • -3 (5 voturi)    
    la americani terminarea (Duminică, 7 iunie 2009, 21:00)

    smen [anonim]

    liceului la un copil corespunde cu intelectul unuia dintra 8a la noi asa ca nu ma mira
    • +4 (4 voturi)    
      ai dreptate (Duminică, 7 iunie 2009, 22:00)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui smen

      nea smen. Copii de clasa 8a de la noi sint semianalfabetii aia cu manele la telefon si care il admira pe vanghelie si vor sa fie ca el?
      • -2 (4 voturi)    
        greseala mare (Duminică, 7 iunie 2009, 23:55)

        smen [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        tovarase bec,nu de la ''noi'' ca mata stai in america,oricum manelistii de la noi sunt mici copii pe langa rockerii satanisti drogati din state
    • +1 (1 vot)    
      . (Luni, 8 iunie 2009, 14:09)

      Mda [anonim] i-a raspuns lui smen

      mai stii multe mituri d-astea? :|
  • -1 (1 vot)    
    mesajul meu (Duminică, 7 iunie 2009, 22:04)

    chelu [anonim]

    am trimis un mesaj in legatura cu eroarea din articol in urma cu cateva ore dar nu a fost publicat. baiatul a terminat colegiul (in romania ii zice si facultate) nu liceul.
  • +3 (3 voturi)    
    college - definitia corecta (Luni, 8 iunie 2009, 1:19)

    silvia [anonim]

    In reportaj e vorba de "community college", unde absolventii de liceu invata 2 ani si apoi se transfera la universitati (pentru alti 2 ani) pentru a-si lua diploma (bachelor - licenta la noi). Cam asta e diferenta intre "college" si facultatea din Romania.
  • +2 (2 voturi)    
    cvhvhgvhv (Luni, 8 iunie 2009, 14:10)

    cp [anonim]

    e la ei vip-urile sint pustani de genul asta,iar la noi sint Sexi Braileanca ,Nikita,Eba ..graitor,nu????