Patru pasageri au ratat zborul Air France 447: Suntem norocosi, insa simtim si o imensa tristete pentru cei care au murit

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2009, 13:20 Actualitate | Internaţional

O incurcatura cu rezervarile de bilete, avionul prea aglomerat si pasiunea unui taximetrist brazilian pentru fotbal sunt lucrurile care au facut ca mai multi pasageri sa rateze zborul Air France 447, care s-a prabusit luni dimineata in Oceanul Atlantic, relateaza AP. Toate cele 228 de persoane aflate la bordul aeronavei si-au pierdut viata.

Cativa dintre pasagerii norocosi au declarat ca senzatia de usurare este pusa in umbra de sentimentul pierderii imense pe care il simt fata de cei morti in urma prabusirii avionului.

"Este miraculos dar si trist in acelasi timp", a declarat Amina Benouargha-Jaffiol, care a incercat in van sa se imbarce in avion duminica seara. "Desigur, ma simt norocoasa la un anumit nivel, insa simt si o tristete enorma pentru cei care au murit", a declarat femeia, care a apelat la un prieten diplomat sa o ajute, pe ea si pe sotul sau, sa urce la bordul avionului, fara succes insa.

Un alt pasager, marinarul sloven Andrej Aplinc, a reusit sa scape dupa ce a ajuns mai repede la aeroport, deoarece taximetristul brazilian se grabea sa vada un meci de fotbal. Barbatul in varsta de 39 de ani s-a imbarcat intr-un avion Air France care a decolat la ora 4 p.m. din Rio de Janeiro, mai repede cu cinci ore fata de cursa 447. "Sunt atat de bucuros ca am zburat mai repede", a declarat Aplinc, aflat la casa sa din Radelj Ob Dravi (Slovenia).

Brazilianul Gustavo Ciriaco trebuia sa plece cu zborul de la ora 4 p.m., insa a ajuns tarziu la aeroport. Coregraful brazilian, care mergea in Europa si avea o conexiune de zbor la Paris, a reusit intr-un final sa-i convinga pe reprezentantii Air France sa plece la timp, altfel ar fi trebuit sa se imbarce in cursa 447.


"Sindromul supravietuitorilor"

"Supravietuitorii de acest fel au deseori nevoie de consiliere psihologica", a declarat Guillaume Denoix de Saint-Marc, al carui tata s-a numarat printre cei 170 de oameni ucisi in 1989 cand teroristii libieni au aruncat in aer avionul DC-10 al companiei UTA. "Ei pot avea probleme psihologice mari. Am intalnit o multime de astfel de oameni", a declarat barbatul,  care conduce o asociatie ce ajuta victimele dezastrelor aeriene. Denoix de Saint-Marc a mentionat cazul unor piloti si insotitori de bord care zburasera cu aparate DC-10 si care, dupa atentatul din 1989, au renuntat la cariere "din cauza problemelor psihologice mari si a alcoolismului".

Psihiatrul Ronan Orio a precizat ca aceste traume se numesc "sindromul supravietuitorilor", fiind caracteristice unor situatii de lupta sau de criza: cei care supravietuiesc se simt ca si cum ar si-ar abandonat colegii de suferinta. Orio a recomandat insa ca astfel de traume sa fie vazute intr-o lumina pozitiva: "Oamenii care se imbarca intr-un avion si au o noua sansa, castiga la loto. Ei au dreptul sa continue unde ceilalti au murit".

Dupa ce nu au reusit sa se imbarce in avion, Benouargha-Jaffiol si sotul sau au parasit aeroportul si s-au intors atunci cand aparatul fusese deja dat disparut. "Acest gen de tragedie ar trebui sa ne dea tuturor o lectie de umilinta si umanism. Nimeni nu traieste vesnic. Adesea uitam acest lucru", a spus femeia.


Citeste mai multe despre   






















8353 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    ce sa mai cred? (Vineri, 5 iunie 2009, 13:38)

    andrei [anonim]

    "zborul Air France 447, care s-a prabusit luni dimineata in Oceanul Atlantic, relateaza AP."

    deci s-a prabusit sau nu? sau daca nu vedem inseamna ca nu exista?
    • +3 (3 voturi)    
      crezi ce vrei (Vineri, 5 iunie 2009, 16:04)

      Locke [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Sunt unele lucruri pe care daca nu le vezi, inseamna ca nu (mai) exista: cum ar fi un avion lung de 60 de metri, inalt de 18 si cantarind vreo 200 de tone.

      Daca a plecat din Brazilia si nu a ajuns in Franta dupa 4 zile, cu mesaje automate de "sisteme nefunctionale" si "cadere libera", din pacate nu mai pluteste altundeva decat in imaginatia naivilor.
    • +2 (2 voturi)    
      Un lucru e sigur... (Vineri, 5 iunie 2009, 18:48)

      Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Sus nu mai este, ca in patru zile i s-ar fi terminat gazul. La Paris nu a ajuns... parerea mea e ca trebuie cautat pe jos!

      Tu ce parere ai, Andrei? Continuam sa speram ca va ateriza la Paris sau consideram ca s-a prabusit undeva?
  • 0 (2 voturi)    
    E de film... (Vineri, 5 iunie 2009, 13:42)

    ik [anonim]

    Final destination ??!!
  • +4 (4 voturi)    
    mda... (Vineri, 5 iunie 2009, 13:50)

    liviu_ [utilizator]

    sincer sa fiu din astia 4 numai 2 vad ca chiar au ratat zborul ca 2 sau rugat sa li se dea bilete, deci nu aveau...
    in fine...

    "sindromul supravietuitorului" este din cate stiu eu la persoane care au trait dezaastrul, dar au supravietuit, nu la cele care l-au ratat din diverse motive...
  • +4 (4 voturi)    
    pasagerii (Vineri, 5 iunie 2009, 13:59)

    the [anonim]

    Ma bucur pentru persoanele ramase în viata, ceeace nu-mi micsoreaza tristetea pentru cei disparuti.
    Pe de alta parte, mi se pare nepotrivita "reclama" pe care si-o face familia dr. Jaffiol, in toata presa lumii.
    Dupa o logica simpla :
    in avion erau 228 de persoane (cu copii si echipaj cu tot)
    capacitatea minimala a lui A330-200 este de 253 PASAGERI

    http://fr.wikipedia.org/wiki/Airbus_A330
    (vezi Caracteristici tehnice)

    asa ca mai erau disponibile cel putin 25 de locuri, chiar daca NU scadem din 253 un mic numar de membri ai echipajului ...
    Cum de n-au avut loc dr. Jaffiol si sotia, la bord, cu toate interventiile la consulat, Air France, etc. ?
    Nu trag concluzii, nici nu astept raspuns.
    • +2 (2 voturi)    
      configuratia avionului (Vineri, 5 iunie 2009, 15:20)

      maria [anonim] i-a raspuns lui the

      Fiecare companie aeriana isi configureaza nr de locuri in functie de niste criterii proprii. La A330, capacitatea maximala in versiunea economica este de 253 de pasageri. Dar Air France avea in jur de 40 de locuri in clasa Business ... ceea ce explica diferenta. In astfel de momente ar trebui sa incetam a fi penibili, ci sa ne gandim la lucruri mai "inalte" si chiar sa ne rugam pentru cei disparuti. In rest, multa tacere!
    • +1 (1 vot)    
      Business Class (Vineri, 5 iunie 2009, 15:23)

      marius [anonim] i-a raspuns lui the

      Te-ai gandit ca poate locurile alea in plus erau la Business Class, iar ei aveau bani doar de Economic?
    • 0 (0 voturi)    
      ce aia? (Vineri, 5 iunie 2009, 15:48)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui the

      Ce e aia "capacitate minimala"? O aeronava poate sa zboare si cu 5 pasageri daca "vrea ea"

      Lasa wikipedia si mai cugeta si tu inainte sa scoti ceva din tastatura.
    • 0 (0 voturi)    
      check-in ? (Vineri, 5 iunie 2009, 17:06)

      me [anonim] i-a raspuns lui the

      Tu ai zburat vreodata cu avionul ? Te-ai gandit ca poate au ajuns tarziu si s-a inchis check-in ul ? Cu 40 de minute inainte de zbor nu mai intra nimeni ca trebuie sa ajunga bagajele in avion, sa treaca pasagerii de security check, de control pasapoarte etc. Doar n-o sa astepte tot avionul daca intarzie un pasager. Deci putea sa fie avionul si gol, daca au intarziat n-au intrat. Bafta lor...
      Mare pacat de cei decedati, o mare tragedie.
      • 0 (0 voturi)    
        configuratia locurilor (Vineri, 5 iunie 2009, 18:16)

        radub [anonim] i-a raspuns lui me

        AirFrance Airbus 330-200 are 179 de locuri la economy si 40 la Business. Deci 219 in total. Dar au fost doar 216 pasageri la bord, 3 piloti si 9 stewardesse. In total 228. Deci 3 locuri erau goale desi cativa pasageri ajunsi la aeroport cu 4 ore inainte de decolare au cautat sa obtina inca un loc. Li s-a spus ca avionul este plin pana la ultimul loc.Nici interventiile ambaasdei Frantei nu au rezolvat problema. Deasemenea nimeni nu a afirmat sa fi pierdut zborul din cauza unei intarzieri etc.
  • 0 (0 voturi)    
    lost cu aroma de fotbal (Vineri, 5 iunie 2009, 16:58)

    huawa [anonim]

    next on lost: ma intreb putea lipsi fotbalul din telenovela?