Frauda masiva. Fosti angajati ai organizatiei umanitare World Vision International, acuzati ca au furat din ajutoarele umanitare pentru Liberia

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2009, 8:32 Actualitate | Internaţional

Trei fosti oficiali ai organizatiei crestine umanitare World Vision International sunt acuzati de o frauda importanta, de peste un milion de dolari, contravaloarea unor ajutoare umanitare care erau destinate Liberiei.

Ei ar fi sustras alimente si materiale de constructii destinate liberienilor si le-ar fi vandut pe pietele locale pentru a obtine beneficii personale, scrie AP.

Investigatorii spun ca frauda a fost atat de mare incat doar 9% din ajutoarele alimentare au ajuns la cei carora le erau destinate.

Impotriva celor trei au fost formulate 12 capete de acuzare intre care: frauda, furt, influentarea martorilor si mintirea anchetatorilor.

Joe Bondo, un liberian care a lucrat ca director executiv pentru organizatia americana, este retinut intr-o inchisoare din Washington, inca din 20 mai. Numele celorlalti doi nu a fost dat publicitatii.























1333 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    ..... (Vineri, 5 iunie 2009, 9:30)

    sile [anonim]

    Membrii organizatiilor Crestine fura !!???

    As fi curios sa stiu ce parere au despre asta crestinii nostri,care sustin ca morala crestina este cea care salveaza lumea de toate relele.
    • +3 (7 voturi)    
      morala ateista (Vineri, 5 iunie 2009, 9:48)

      iul_autentic [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Cum poti sa spui ca ala de fura avea o morala crestina ? Tocmai prin ce a facut a demonstrat ca avea o morala ateista. Singurele acuzatii pe care le poti face sunt ca parintii lui nu l-au educat bine iar organizatia nu l-a evaluat corect.
      • 0 (0 voturi)    
        ?? (Vineri, 5 iunie 2009, 19:21)

        anca [anonim] i-a raspuns lui iul_autentic

        pai aceeasi logica o aplic si teroristilor musulmani care pateaza imaginea religiei lor
    • +2 (4 voturi)    
      crestini care fura (Vineri, 5 iunie 2009, 9:51)

      Daniel Branzai [anonim] i-a raspuns lui sile

      Iuda a furat din punga colectiva si L-a vandut pe Isus. Nimic nou sub soare. Pentru asta a murit Isus. Ca sa ne ierte de vina. Morala crestina nu va salva lumea. Lumea merge in iad. Numai cei care cred in Isus vor fi salvati. Pacatul oamenilor nu desfinteaza dreptatea lui Dumnezeu.
    • -1 (3 voturi)    
      Ce sa spuna crestinii? (Vineri, 5 iunie 2009, 10:24)

      lupu'singuratic [anonim] i-a raspuns lui sile

      Condamn acest lucru. Din principiu sunt contra sa dau altora sarcina si fondurile mele in ai ajuta pe altii.
      Prefer sa ma duc personal sa ii inmanez ceea ce am sa-i dau celui in necaz decat sa lasa pe alticineva.
      Ex. personal - intr-o anumita conjuctura ajutoarele datede maica-mea au ajuns pe mana altuia decat acolo unde era destinat. Si stupoare. La cateva zile dupa ce a donat ajutoare pt sinistrati a obs. ca din lucrurile donate de dansa, cateva boarfe donate la biserica erau pe femeia de serviciu.
      Mai zici ceva?
    • -1 (3 voturi)    
      dar... (Vineri, 5 iunie 2009, 11:45)

      un oarecare [anonim] i-a raspuns lui sile

      sunt buni crestin si mila domnului e mare... citesc biblia inca de 2 ori... baga 3 flotari in biserica si isi plutesc eternitatea pe un nor pufos....
  • +1 (1 vot)    
    totul pana la bani (Vineri, 5 iunie 2009, 9:36)

    vsp [anonim]

    dupa cum spuneam
    totul pana la bani
    :))
  • -2 (6 voturi)    
    Crestina? Nu... (Vineri, 5 iunie 2009, 9:53)

    obelix [anonim]

    Nu va repeziti sa aruncati cu pietricica, Sensul cuvintului "crestin" al acestei organizatii nu este cel cunoscut de noi, europenii (ortodocsi sau catolici) , desi avem si noi "falitii" nostri, ci este cel cunoscut peste ocean, unde s-a reusit pervertirea sensului crestinismului...
    • 0 (4 voturi)    
      Ipocrizie cat incape (Vineri, 5 iunie 2009, 10:57)

      Stef [anonim] i-a raspuns lui obelix

      Fara suparare, dar crestinismul "de peste ocean" i-a condus catre o societate de 100 de ori mai curata si mai dezvoltata decat cea europeana, cu toata istoria si traditia noastra. Secularizarea ii trage acum in jos, spre umanismul european care nu promoveaza decat indiferenta.
      In alta ordine de idei, daca stau si ma uit la religia ortodoxa si influenta ei asupra societatii romanesti nu pot spune decat ca e falimentara, cum poti sa afirmi ca noi cunoastem un sens mai profund al cuvantului "crestin"?
      • -1 (1 vot)    
        ... (Vineri, 5 iunie 2009, 17:28)

        obelix [anonim] i-a raspuns lui Stef

        Mata, daca esti cetatean american, de ce mai scrii pe forumurile romanesti?
        Ai ales " o societate de 100 de ori mai curata si mai dezvoltata decat cea europeana", integreaza-te complet in ea si lasa-ne pe noi, ortodocsii astia "retrograzi" sa pierdem vremea pe-aici.
  • +3 (3 voturi)    
    lipitori se gasesc in fiecare balta (Vineri, 5 iunie 2009, 12:05)

    triplu nas [anonim]

    Indiferent de etichetarea "crestin", World Vision pare un cuib de pungasi fara constiinta. Eu am preluat in anii '90 trei patronaje la copii din Africa si am fost napadit cu scrisori de multumire si rapoarte despre beneficiile aduse de banii mei lor si familiilor. Ca la urma sa reiasa ca directoarea Martina Krones-Taurer a deturnat sume importante pentru o viata de lux precum si in sprijinirea sarmanului Karl von Habsburg in ambitiile sale politice la Parlamentul European. De-atunci prefer Crucea Rosie si in special SOS-Kinderdörfer, organizatie cu adevarat intru ajutorul copiilor.
  • +1 (1 vot)    
    Tatulici (Vineri, 5 iunie 2009, 12:15)

    ion [anonim]

    Poate ne spune Tatulici si ce s-a intamplat cu banii care au fost donati prin el catre aceasta organizatie din Romania si de care nu se mai stie nimic.
    • +1 (1 vot)    
      tatulici... (Vineri, 5 iunie 2009, 14:28)

      ana [anonim] i-a raspuns lui ion

      ...si-a luat apartament in Washington Residence, in sectorul 1. acolo valorau apartamentele si 1 milion de euro anul trecut ca e pe primul loc in rezidentialele din bucuresti
      • 0 (0 voturi)    
        rade ciob de oala sparta (Vineri, 12 iunie 2009, 23:32)

        Adriana [anonim] i-a raspuns lui ana

        Tatulici, de unde stie...pentru ca are apartament in acelasi bloc...tot cu 1 mil de eur. El a facut mai degraba banii pe spatele Romanilor cu emisiuni lacrimogene..
  • +1 (1 vot)    
    Alta e problema (Vineri, 5 iunie 2009, 14:03)

    Stefan [anonim]

    Ca e Worldvision, Oxfam, sau orice altceva, crestina sau nu, problema e mai degraba Liberia. Mai tineti minte ce se mai ciordea pe la noi din ajutoarele venite dupa revolutie ? Si cica suntem oarecum mai civilizati. Ce pretentii aveti de la niste angajati liberieni ai oricarei agentii ? Daca au vazut ca de la organizatia crestina se poate ciordi s-au declarat si ei crestini, ca sa capete acces la ciolan. S-ar fi declarat si frati musulmani, masoni, orice la nevoie.
    Din pacate e plina lumea de oportunisti. Si nu numai in Africa sau la organizatiile umanitare. Un exemplu care imi vine in minte sunt dragii nostri (si nu numai ai nostri) politicieni care dau clasa la furat si delapidat oricarui worldvisionist din monrovia.