Aproape un milion de turisti britanici confunda numele destinatiilor de calatorie. Printre confuzii se numara si Bucuresti/Budapesta

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 31 mai 2009, 17:28 Actualitate | Internaţional

Aproape un milion de britanici care au planuit sa-si petreaca vacanta in afara tarii si-au cumparat bilete catre destinatii gresite fiindca au confundat numele unor orase, releva un sondaj citat de revista Sunday People, in editia de duminica. In jur de 950.000 de turisti au incurcat intre ele orase care au denumiri asemanatoare, precum Lisabona (Portugalia) si Lisburn (Irlanda de Nord), Viena (Austria) si Venetia (Italia), dar si Budapesta, capitala Ungariei, cu Bucurestiul.

Mai mult, peste 100.000 dintre acestia nu si-au dat seama de greseala decat dupa ce au ajuns la destinatie, uneori aflata si la mii de kilometri distanta de cea in care doreau sa ajunga.

Astfel, cea mai intalnita confuzie este intre Palma de Mallorca (Insulele Baleare) si La Palma din Insulele Canare. Mai departe, britanicii confunda frecvent capitala portugheza Lisbona si orasul Lisburn din Irlanda de Nord, Amman din Iordania si statul Oman, aflat la aproape 2.500 de km distanta, sau Venetia din Italia cu Viena, capitala Austriei. In topul acestor rusinoase gafe ale calatorilor britanci se afla si confuzia intre Bucuresti si capitala tarii vecine, Budapesta.

Statistica reprezinta rezulatul unui sondaj realizat de site-ul www.travelsupermarket.com. Potrivit lui Bob Atkinson, ghid expert al site-ului de calatorie, "desi pare amuzanta, situatia este una ingrijoratoare, data fiind proportia mare a populatiei britanice care nu stie unde se afla locurile respective."

Sondajul mai arata si ca 1,9 milioane de turisti ajung la destinatie cu moneda gresita.

"Rezultatele sunt alarmante, intrucat demonstreaza ca cei care isi planifica astfel de calatorii nu se documenteaza suficient, lucru care in schimb le-ar putea salva din timp si din bani", adauga Atkinson.

Studiu scoate la iveala si greselile agentiilor de turism, de multe ori aceastea incurcand codurile unor orase, precum Bordeaux (BOD) din Franta cu Bodrum (BJV) din Turcia, sau orasul american Los Angeles (LAX) cu Lagos (LOS) din Nigeria. 


Citeste mai multe despre   






















1284 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    ... (Duminică, 31 mai 2009, 18:10)

    Tiberiu [anonim]

    nasoala treaba sa-ti doresti un concediu pe malul Dunarii si sa ajungi sa admiri gunoaiele plutitoare de pe Dambovita :))
  • +1 (11 voturi)    
    englezii beti (Duminică, 31 mai 2009, 18:15)

    patriotul [anonim]

    Acum inteleg ce era cu 3 englezi beti la restaurantul Budapesta care injurau de mama focului.Constatasera ca restaurantul Budapesta nu este in Budapesta.

    Sper sa nu se trezeasca din betie cand aleg destinatiile si sa mai faca confuzii ca sa avem si noi ceva turisti straini.
  • +8 (14 voturi)    
    x (Duminică, 31 mai 2009, 18:36)

    xulescu [anonim]

    de ce mintiti in titlu? In articol spune clar ca aproape un milion de turisti confunda diverse destinatii, nu spune ca un milion de turisti confunda Bucurestiul cu Budapesta
  • +5 (5 voturi)    
    Asa sa fie? (Duminică, 31 mai 2009, 18:50)

    Ioan [anonim]

    Eu inteleg ca 950.000 de englezi au confundat DIVERSE destinatii si nu ca TOTI au confundat Bucurestiul cu Budapesta.
    Proteveismul vad ca patruns si pe voi...
  • +3 (9 voturi)    
    Stupid people (Duminică, 31 mai 2009, 19:05)

    Symbol [utilizator]

    Cat de dobitoc poti sa fii, sa nu ai macar curiozitatea sa te uiti pe harta (si) pe internet, ca sa stii unde vrei sa ajungi?Alcoolul le-a luat si putina minte pe care o aveau...
    • +3 (9 voturi)    
      ia mai toarna un paharel.... (Duminică, 31 mai 2009, 20:27)

      ispy [utilizator] i-a raspuns lui Symbol

      ... sa ne ratacim nitel...
  • -2 (12 voturi)    
    Dee, pai acesta... (Duminică, 31 mai 2009, 19:12)

    Corneliu [anonim]

    ...este nivelul de cultura a occidentalului. Deci nici europenii nu sunt mai breji decat americanii.
    Oameni buni, nu va mai faceti complexe fata de ei.
  • -4 (6 voturi)    
    Daca ar fi fost consemnat ... (Duminică, 31 mai 2009, 20:10)

    Marse [anonim]

    ... si nivelul studiilor (nu ma indoiesc ca multi sunt absolventi de liceu), ne-am fi putut forma o imagine asupra a cea ce a ajuns prestigiosul sistem de invatzamant britanic ...
  • +8 (8 voturi)    
    Nu ar fi rau... (Duminică, 31 mai 2009, 20:38)

    Radu [anonim]

    Budapesta arata super! Daca ar arata Bucurestiul cel putin jumate de cum arata Budapesta ar fi un mare pas inainte pentru tara asta.
    In ~1700 austriecii faceau comert pe Bega. Acum pe Bega abia pluteste un Kaiac. Piatra cubica pusa de austro-ungari este scoasa din drumurile timisorene si vanduta la autrieci. Nu suntem in stare nici sa pastram ce avem dar sa mai construim ceva.
    Fac de 2-3 ori pe an drumul de Budapesta si 3sfert din acseta il parcurg pe autostrada. Spre Bucuresti numai gropi!
    • +6 (8 voturi)    
      Sibiu (Duminică, 31 mai 2009, 20:50)

      sb [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Cel putin bucurestenii stiu sa faca distinctia intre ei si "provincie".
      Veniti la Sibiu sa vedeti orasi si "capitala". Oricum este peste Bucuresti.
  • -6 (6 voturi)    
    Cat de prost trebuie sa fii !!!!??????????????? (Duminică, 31 mai 2009, 20:58)

    gabriel4west [utilizator]

    Cat de prost trebuie sa fii !!!!???????
    • 0 (2 voturi)    
      Cam ca tine asta este masura (Duminică, 31 mai 2009, 23:09)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui gabriel4west

      Am măsurat şi calculat.

      Rezultatul este acesta draga Gabriel:
      Cam ca tine asta este măsura dacă ţii sa ştii cit de prost trebuie sa fii.
      • +1 (1 vot)    
        bravo... (Marţi, 2 iunie 2009, 0:46)

        abcde [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

        Bravo Tantzo si Costeleee!!! I-ati zis-o!! Si in acelasi timp v-ati facut cunoscut gradul vostru ridicat de inteligenta...ca si orice alt cocalar care intra pe forumul hotnews sa insulte pe altii sau sa pescuiasca greseli gramaticale (nerealizand ca unii scriu pe fuga in pauza de la servici si mai dau pe langa taste).

        Nu am nici o legatura cu domnul mirat, de inteligenta indoielnica "gabriel4west" caruia i-ati raspuns, dar imi sunt super antipatici tipii de genul "tanta si costel" ..put a arogantza prosteasca si a oameni de proasta calitate...
  • +1 (1 vot)    
    wow... (Duminică, 31 mai 2009, 21:05)

    daniel [anonim]

    ce tare... sa vrei sa mergi in Los Angeles... si sa aterizezi din cauza unui pacalici de la agentia de turism taman in inima Africii... macar bine ca nu e razboi civil in Nigeria :D
  • +1 (5 voturi)    
    Inculti,prosti si nesimtiti (Duminică, 31 mai 2009, 21:30)

    Crapu' [anonim]

    Englezii ca de fapt toti insularii debordeaza la superlativ de toate apelativele din titlu.
    Caz real:
    Un irlandez de 27 de ani, studii universitare m-a dat pe spate cind mi-a spus ca nu stie ce e hocheiul pe gheata!!!!!
    Nu mai am nimic de spus..
  • +1 (1 vot)    
    ce sa astepti de la ei (Duminică, 31 mai 2009, 23:53)

    florin [anonim]

    am ramas masca cand am fost la niste prieteni in londra si amicii lor englezoi se faceau praf si pulbere in fiecare seara; inclusiv femeile. englezii de rand sunt niste scandalagii, iar noaptea cand ies din bar urineaza pe strada. si mai ziceam ca sunt in tara civilizata...vai de capul lor
  • 0 (0 voturi)    
    eu - romanul (Luni, 1 iunie 2009, 3:21)

    ew [anonim]

    romani - bagati la cap - restul lumii nu are ce sa ne arate.
    poate - decat cum sa devenim mai prosti ca ei sa se simta si ei bine 5 minute :)

    deci relaxati-va... multi dintre voi sunteti de 5 ori mai buni decat orice misca in vest pe post ... lideri :)))))

    desigur sunt si exceptii - dar ca medie excelam cu siguranta...