Barack Obama si-a dus sotia la teatru. Republicanii: Presedintele se distreaza pe banii contribuabililor

de E.M.     HotNews.ro
Duminică, 31 mai 2009, 11:31 Actualitate | Internaţional

Presedintele american Barack Obama a asistat alaturi de sotia sa Michelle, sambata seara, la un spectacol pe Broadway, in New York, informeaza AFP. Gestul presedintelui a starnit critici aprinse din partea republicanilor, care il acuza ca se distreaza pe banii contribuabililor.

"In timp ce presedintele Obama se pregateste sa decoleze catre cartierul teatrelor din Manhattan la bordul Air Force One pentru a asista la un spectacol pe Broadway, General Motors se pregateste sa depuna bilantul si familiile din America lupta ca sa isi plateasca facturile", arata Comitetul national republican intr-un comunicat.

Intr-un alt comunicat, seful statului a explicat ca "i-am promis sotiei mele in timpul campaniei ca o voi duce sa asiste la un spectacol pe Broadway cand totul se va termina".

Cuplul Obama a ajuns la New York la bordul unui avion militar pentru o cina in cartierul West Village din Manhattan si o seara la teatru. Costul total al iesirii nu a fost inca estimat de Casa Alba, a precizat AFP.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1334 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    and.. (Duminică, 31 mai 2009, 11:40)

    fionnfionn [anonim]

    if he farts creates global warming..
  • +8 (10 voturi)    
    Ce idioti americanii astia (Duminică, 31 mai 2009, 11:42)

    patrunjel [utilizator]

    Deci astia is chiar retardati mental.

    Cand au pompat 900 de miliarde si apoi inca 1200 de miliarde bailouturi din banii lor catre banci , acolo trebuiau sa fie indignati.

    Dupa principiul "bancile singure la profit dar asociate cu statul la pierderi".

    Acum se isterizeaza pt bani de bilete la teatru. Bine ca prostia nu doare.

    MA fratilor ,asta e o picatura intr-un ocean fata de ce bani au deturnat de la voi catre sistemul bancar PRIVAT prin bailouturi.
    • +1 (1 vot)    
      cred ca era vorba de zobr... (Duminică, 31 mai 2009, 15:17)

      Alexandru Zegrea [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

      ...nu de pretul biletelor la teatru.
  • +1 (11 voturi)    
    Ca Basescu.. (Duminică, 31 mai 2009, 12:00)

    ion [anonim]

    Obama seamana perfect cu Basescu(nu fizic) a spart cutumele, a schimbat ierarhii, lupta cu un sistem care nu-l vrea, dar trebuie sa se obisnuiasca cu el.
    Nu stiam cine-i "Obama" cel dorit de Iliescu, il avem este Basescu!
    • +2 (6 voturi)    
      asa (Duminică, 31 mai 2009, 12:18)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ion

      ... si ai aflat toate astea despre el din simplu fapt ca a facut o vizita la teatru ? Fie asta, fie comentariul tau chiar nu are nici o legatura cu articolul.
    • -2 (2 voturi)    
      Serios (Duminică, 31 mai 2009, 15:02)

      Hawk3y3 [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Cand l-ai vazut tu pe Basescu la teatru ? :)
  • 0 (6 voturi)    
    Democratii de la noi. (Duminică, 31 mai 2009, 12:09)

    Horosanu gheorghe [anonim]

    Nu mi se pare ceva iesit din comun a critica pentru orice pe seful statului.Este un obicei planetar.Amintiti-va cand Iliescu spunea ca nu ar trebui sa distrugem sistemele de irigartii,sau faptul ca sistemul Caritas nu-i in regula.Potop de injurii,'Comunist KAGB-ist.Indiferent ce ar spune Basescu astazi ,spune cu un anumit interes,desi uneori macar are dreptate.Nu este asa oameni buni.Sa fim carcotasi ne credem cineva,chit ca o fi chiar in detrimentul nostru.Poate ar trebui sa ne mai gandim atunci cand facem anumite afirmatii.Dambla.
  • -4 (8 voturi)    
    Previzibil (Duminică, 31 mai 2009, 12:52)

    eXe [anonim]

    "i-am promis sotiei mele in timpul campaniei ca o voi duce sa asiste la un spectacol pe Broadway cand totul se va termina"
    Si eu care credeam ca munca cea grea incepe abia dupa ce devii prezidentul celui mai puternic stat de pe planeta. Previzibil totusi. La ce te poti astepta de la un tip care a fost pus acolo doar pt. imagine. Atitudinea este specifica stangii in general care e preocupata aproape exclusiv de forma si mai putin de fond (vezi atitudinea lui CTP fata de Obama).
    • +6 (8 voturi)    
      teatru (Duminică, 31 mai 2009, 13:06)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui eXe

      adica daca ajunge omu' presedintele sua nu mai are voie la teatru ca o face doar de dragul imaginii !!!
      si mai si cheltuie banii americanilor muritori de foame....sunt de acord ca stanga e procupata doar de imagine,dar mai bine un presedinte cu pretentii de cultura decat un analfabet ca bush jr.
      • -5 (7 voturi)    
        M-am referit la faza cu "se va termina" (Duminică, 31 mai 2009, 13:48)

        eXe [anonim] i-a raspuns lui alpha

        Nu ma intereseaza ce face in timpul liber. Ma intereseaza ca are c-am mult timp liber pt. vremurile astea si mai ales ca el lasa sa se inteleaga ca greul pt. el a trecut in momentul in care a ajuns presedinte.
        Cat despre Bush prefer un tip cu principii clare si hotarat in aplicarea lor, unuia care e mai preocupat de cultura decat de ce se va intampla maine cu angajatii de la GM. In fisa postului nu scrie ca trebuie sa fie cult sau sa fie cool, ci scrie ca trebuie sa conduca bine.
  • +5 (7 voturi)    
    Republicanii... (Duminică, 31 mai 2009, 13:11)

    daniel [anonim]

    Republicanii = adeptii pedepselor cu moartea, fani ai armelor si ai legalizarii vanzarii totale de arme, toata populatia redneck, statul Kansas (cel mai sarac si inapoiat din SUA), Sarah Palin, George Bush, si tot asa.
    Ce poti sa te astepti de la ei.
    • -1 (5 voturi)    
      ... (Duminică, 31 mai 2009, 14:59)

      Lol [anonim] i-a raspuns lui daniel

      ...prosperitate, crestere economica, micsorarea taxelor, securitate nationala, scaderea ratiei inflatiei etc.
      Democrati=suprataxare, redistribuirea veniturilor, bani dati de la buget intereselor private, mentalitate de loser etc.
  • 0 (2 voturi)    
    OBAMA spunea (Duminică, 31 mai 2009, 20:05)

    VDN [anonim]

    ."...să ne ştergem de praf şi să începem refacerea Americii"

    Un popor in suferinta care isi pune sperantele in Conducatorul lui alegandu-l cu o majoritate unica in istoria USA nu merita lasat nici macar pentru o piesa de teatru.

    Sufera cu El si bucura-te odata cu El ca de aceea esti Presedinte!

    reamintiti-va discursul lui Obama la care au tremurat de emotie sute de milioane de oameni:

    http://www.mediafax.ro/externe/discursul-lui-barack-obama.html?3614;3778141

    m-a dezamagit :(
  • 0 (2 voturi)    
    Ferice de inculti, caci vor stapani America (Duminică, 31 mai 2009, 22:08)

    fLoreign [utilizator]

    Dupa ce America a fost literalmente bagata in buda de un presedinte la fel de destept si de cult ca Vanghelie, acum era si cazul ca niste indivizi competenti sa incerce sa repare ce se mai poate.
    Mi se pare prea usor pentru niste ignoranti de pe coclaurile Sudului fundamentalist sa-i acuze pe actualii diriguitori ca sunt elitisti pentru ca pot savura un spectacol pe Broadway.
    Educatia prin cultura ajuta la refacerea Americii. Iar predicatorii setosi de bani ar fi bine sa se mai opreasca din astfel de afirmatii hazardate.

    Suna la fel cu somarea primarului Chisinaului de catre procuratura moldovei sa justifice deplasarea in State, cand el de fapt a fost invitat acolo pentru o prelegere la Harvard, pe banii organizatorilor.

    Mde, comunistii gandesc la fel cu fascistii republicani.
  • 0 (2 voturi)    
    my 2cents (Duminică, 31 mai 2009, 23:20)

    Laura [anonim]

    sper ca in sfarsit sa isi dea populatia seama ca Obama nu conduce de fapt America. Obama are o groaza de trepadusi pe langa el care fac totul. Presedintele, in cel mai bun caz, alege dintre cateva scenarii care ii sunt prezentate. In cele mai multe cazuri, i se da discursul pe care trebuie sa il recite. Nu cred ca Obama a pus la punct, cap-coada, nici un program economic/social etc. Nu are cum, nu are cunostintele necesare, si nici timpul necesar.
    Am citit, prin diverse reviste, ca diversi cantareti, actori, iau cina la Casa Alba cu familia Obama. Si invitarea lor presupune cheltuieli. De ce nu se oftica republicanii?
    Din punctul asta de vedere, Obama mi se pare ca se comporta ca un parvenit. "Am ajuns presedinte, am trecut greul. Acum, incepe distractia!!!"
    • 0 (0 voturi)    
      Presedintele inseamna intotdeauna echipa (Luni, 1 iunie 2009, 6:27)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui Laura

      Bineinteles ca asta face un presedinte, nu se poate ocupa de tot, nici macar atunci cand ARE cunostintele necesare. Asta era de la sine inteles. De asta e important sa aduca oameni capabili. Obama a reusit acest lucru, a adus chiar experti de talie internationala, chiar premii Nobel, nu incompetenti care dau bine pe sticla.
      Eu chiar nu consider o cheltuiala cu gradina de la Casa Alba, cu o receptie pentru Yo-Yo-Ma ori o seara la Broadway, pe acelasi nivel cu cheltuielile pentru garderoba Sarei Palin.

      Intelectualii rafinati nu au nevoie sa-si justifice gusturile in fata celor fata rafinament. Pot cel mult sa le stimuleze acestora prin propriul exemplu dorinta de a asimila cultura.
      • 0 (0 voturi)    
        cata ipocrizie (Luni, 1 iunie 2009, 16:50)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui fLoreign

        m-a apucat si greata dreaq... deci fosta administratie = prostul de bush, actuala = ECHIPA lui obama; wow! chiar: din echipa lui Bush a facut parte si taratura colorata ce l-a sustinut si consiliat pe obama... din fosta administratie a ramas si gates ca secretary of defense... a fost propus un republican ca secretary of commerce dupa ce s-a dovedit ce curat e mister richardson... cum e cu echipele, expertii si valoarea?? Si ca tot ai amintit de mari experti: vorbeai de expert-escrocul in taxe cu numele geithner?? Ce jena!!! Inca ceva: cand Palin a indraznit sa isi cumpere haine in campanie de la magazine de fite, i-a sarit toata lumea in cap - obama vad ca alimenteaza air force pentru a merge (TOT in vreme de criza) la spectacol... dar tara arde, obama se piaptana... nu? Ai aflat cumva cand iese la cafea cu dementul din north korea?? sau poate l-a luat la teatru, bah, si nu stim noi, republicanii de rand =))