Cine sunt oficialii americani care au participat la intalnirea grupului Bilderberg si ce au discutat ei

de Adrian Novac     HotNews.ro
Joi, 28 mai 2009, 10:06 Actualitate | Internaţional

Mai multi oficiali din Administratia Obama au participat, intre 14-17 mai, la intalnirea anuala a grupului Bilderberg, desfasurata in apropiere de Atena, relateaza site-ul Politico, care precizeaza ca printre acestia s-au numarat Richard Holbrooke, Paul Volcker, numarul doi din Departamentul de Stat, James Steinberg, precum si directorul Agentiei Nationale pentru Securitate (NSA), generalul Keith Alexander.

Informatia pe scurt:
  • Holbrooke, Steinberg, Zoellick, Rockefeller si Wolfowitz s-au numarat printre americanii care au participat la intalnirea grupului Bilderberg de langa Atena
  • Administratia Obama refuza sa comenteze participarea oficialilor sai
  • Ziarist: Participantii au decis ca lumea se va confrunta cu un an, un an si jumatate de criza financiara intensa
Intre americanii care au participat la intalnirea de langa Atena s-au numarat si presedintele Bancii Mondiale, Robert Zoellick, miliardarul David Rockefeller, academicianul Barnett Rubin si neoconservatorii Richard Perle si Paul Wolfowitz.

Unul dintre participantii la reuniunea grupului a declarat ca Holbrooke, care este emisar special al Departamentului de Stat, a prezentat noua politica a Administratiei Obama in legatura cu Afganistanul si Pakistanul, in timp ce Steinberg a vorbit despre liniile generale ale diplomatiei americane sub guvernarea democrata.

Administratia Obama: No comment

Un oficial de la Casa Alba a declarat ca Paul Volcker, care este unul dintre consilierii economici ai presedintelui Obama si seful Economic Recovery Advisory Board, nu l-a reprezentat pe liderul american la intalnirea desfasurata la hotelul Astir Palace, in Vouliagmeni, la 40 de km de Atena. De altfel, Casa Alba, Departamentul de Stat si NSA au refuzat sa spuna daca Alexander, Holbrooke si Steinberg, care au mai participat si la alte reuniuni ale grupului Bilderberg, au reprezentat Administratia Obama la intalnirea din mai si din ce bani a fost platita deplasarea lor in Grecia.

De asemenea, oficiali de la Washington au negat informatiile  potrivit carora consilierul economic Larry Summers si secretarul Trezoreriei, Timothy Geithner, ar fi participat la intalnirea din Grecia, desi jurnalistul Jim Tucker, care urmareste de cateva decenii reuniunile Bilderberg, afirma ca Geithner, care "primeste ordine de la elita globala", a fost prezent la Atena.

Politico precizeaza ca nu este neobisnuit ca oficiali americani in functie sa participe la reuniunile organizatiei, desi intalnirile anuale atrag in principal fosti oficiali guvernamentali din SUA. De exemplu, Henry Kissinger a participat la doua dintre reuniuni in timp ce conducea Departamentul de Stat, in timp ce prestatia senatorului John Edwards la intalnirea din 2004 de la Stresa (Italia) a fost decisiva in selectarea lui, dupa doar o luna, ca vicepresedinte pentru candidatul democrat la Casa Alba, John Kerry.

Unul dintre participantii la intalnirea din acest an a spus insa pentru Politico ca "intalnirile Bilderberg sunt unele dintre ultimele secrete bine pastrate din lume" si ca "nu au autoritatea de a lua decizii". Participantul a respins acuzatiile ca Bilderberg "se ocupa de comploturi la nivel mondial", afirmand ca "este vorba de un grup folositor si serios de oameni care au contacte si care, in mod obisnuit, invita cativa membri din Administratia americana pentru a le spune care sunt politicile pe care le urmeaza".

Un grup controversat

Bilderberg Group este o organizatie ce include lideri politici, oameni de afaceri, academicieni si ziaristi, care se intruneste anual incepand din 1954. Organizatia sustine o agenda globalista si afirma ca notiunea de suveranitate nationala este depasita.

Intalnirea de anul trecut s-a desfasurat la Westfields Marriott in Chantilly (Virginia). La fiecare patru ani, reuniunile se desfasoara in SUA sau Canada. Cea de-a 57 intalnire a membrilor Bilderberg Group a avut loc, intre 14-17, in Vouliagmeni, in apropiere de Atena. Sute de politisti, cateva nave militare si barci cu scafandri din trupele de elita au asigurat securitatea intalnirii. Presa din capitala Greciei a relatat, de asemenea, ca grupul a cerut protectia a doua avioane de lupta F-16 si a unui elicopter al politiei locale.

Din cauza caracterului secret al intalnirilor si al refuzului de a prezenta comunicate de presa, grupul a fost acuzat frecvent de comploturi la nivel mondial. Participantii nu au voie sa vorbeasca despre cele discuate in timpul reuniunilor, grupul nu are pagina de internet si nicio intalnire nu este inregistrata.

Grupul Bilderberg poarta numele unui hotel din Olanda unde membrii fondatori - printul Bernhard al Olandei, Joseph Retinger, David Rockefeller si Denis Healey - s-au intalnit prima data in 1954. Participantii la intalnirile grupului sunt protejati de serviciile secrete ale principalelor state reprezentate, in frunte cu CIA.

Un ziarist ce urmareste reuniunile grupului, Daniel Estulin, declarase inainte de intalnirea de la Atena ca membrii grupului urmau sa discute, in principal, chestiuni financiare, intre care viitorul dolarului american, criza economica globala si ratele mari ale somajului in diferite tari. Estulin afirma ca, in final, "au castigat participantii care sustineau o depresiune intensa, dar scurta, astfel incat vom avea un an, un an si jumatate de criza financiara extrem de intensa".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

10810 vizualizari

  • +6 (18 voturi)    
    vin vremuri grele (Joi, 28 mai 2009, 11:03)

    alexei [anonim]

    Aseara au dat pe b1tv filmul "Endgame" facut de Alex Jones. A fost prezent in studio si ziaristul roman Paul Dorneanu care a fost la Atena intre 14-17 mai cu ocazia "sedintei" Bilderberg. Un om curajos, un jurnalist adevarat, jos palaria in fata lui.

    http://www.infocon.ro/

    Ceea ce spune in articol se va intampla. Urmeaza vremuri crancene, copii! Legea junglei. Scapa cine poate.

    in final, "au castigat participantii care sustineau o depresiune intensa, dar scurta, astfel incat vom avea un an, un an si jumatate de criza financiara extrem de intensa".
    • +1 (5 voturi)    
      N-as paria... (Joi, 28 mai 2009, 15:59)

      Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui alexei

      pe succesul Bilderberg-ilor, exista cineva mult mai mare si mai puternic deasupra lor, dar se pare ca deocamdata ii mai lasa. Desi nu cred sa-i mai lase prea mult...

      Vedeti si "The Obama Deception"

      http://video.google.com/videoplay?docid=7886780711843120756
    • -4 (4 voturi)    
      Sper sa fie asa (Joi, 28 mai 2009, 18:13)

      moroes [utilizator] i-a raspuns lui alexei

      Sper din tot sufletul sa se puna in aplicare concluziile la care au ajuns membrii acestei intalniri, si anume neimplicarea in economie pentru ca aceasta sa-si urmeze cursul natural si recesiunea sa se termine cat mai repede.

      Din pacate, nu va fi asa, fiindca suntem condusi de populisti gen bOcBAMA care ne varsa banii pe proiecte de 'ajutorare' si 'relansare' ce nu fac decat sa prelungeasca aceasta criza si sa creeze mai multe probleme decat rezolva, pe termen lung.

      Dar, desigur, 'pe termen lung suntem cu totii morti'.
  • +10 (20 voturi)    
    Cine sunt ei? (Joi, 28 mai 2009, 11:36)

    Gabriel [anonim]

    Conferinţa anuală a Grupului Bilderberg este categoric cea mai importantă întâlnire din lume, pentru că la ea participă în fiecare an mai mulţi lideri mondiali, mai mulţi politicieni de vârf, mai multe personaje regale şi lideri ai afacerilor, decât la orice altă întâlnire sau eveniment, de orice gen, de oriunde.

    Summitul G8 şi Forumurile economice mondiale sunt simple evenimente de duzină prin comparaţie cu conferinţele Bilderberg. Nu există nici o altă întâlnire la care să participe conducătorii tuturor instituţiilor internaţionale majore, precum Banca Mondială, Fondul Monetar Internaţional, Naţiunile Unite şi Uniunea Europeană.

    Publicul larg ar trebui să creadă că grupul Bilderberg NU conduce lumea, dar categoric membrii acestui grup sunt oamenii care conduc lumea.

    Fără îndoială, lumea este controlată de un număr restrâns de oameni extrem de bogaţi, care au mai multă putere decât orice guvern naţional, şi care nu sunt aleşi pe aceste poziţii.

    Biderberg pur şi simplu oferă un cadru formal pentru ca toţi aceşti oameni să se întâlnească în fiecare an.

    Grupul Bilderberg nu este democratic. Membrii săi nu sunt aleşi şi el nu dă socoteală oamenilor de pe planetă; acelaşi lucru este valabil şi pentru Banca Mondială, Fondul Monetar internaţional, Naţiunile Unite, sau cele mai puternice corporaţii sau bănci.

    Şi totuşi, deciziile luate de aceste grupuri afectează fiecare fiinţă umană de pe Pământ, acum şi pentru multă vreme de acum înainte. Iar ceea ce este cel mai înspăimântător este totalul secret care înconjoară întâlnirile Bilderberg.

    Atunci când au loc, aceste superconferinţe nici măcar nu sunt menţionate la ştiri. Dacă atât de multe personaje importante din lume se reunesc pentru a pune la cale destinele planetei, este evident că ar trebui date nişte explicaţii publicului larg. Dar nu ni se aruncă decât praf în ochi – că este un simplu forum de discuţii!

    fragment de la http://alturl.com/QEYX
    • +4 (10 voturi)    
      interesant (Joi, 28 mai 2009, 12:50)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      Am vazut ca ceea ce am copiat in comentariu a primit si minusuri. Rog sa va explicati pozitia notarii printr-un comentariu lamuritor.

      Chiar nu inteleg ce va deranjeaza...?!
      • +1 (11 voturi)    
        .... (Joi, 28 mai 2009, 13:19)

        theman [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

        cred ca primesti minusuri din cauza teorie conspirative in care crede lumea .... nu vor sa stapaneasca pe nimeni , vor bani nostri , se intalnesc sa puna la punct noi afaceri ......... doar atat , restul in opinia mea sant povesti
        • +3 (11 voturi)    
          Comentariu lamuritor (Joi, 28 mai 2009, 13:38)

          Gabriel [anonim] i-a raspuns lui theman

          Desigur ca pentru a dezvolta subiectul ar fi nevoie de un site intreg, ceea ce nu-mi propun aici :)

          Totusi, "cea mai buna aparare este atacul", si cel mai eficient mod de a opera este de a declara adeversarului ca tu nici nu existi (in felul asta il aburesti ca nu are cu cine sa se confrunte).

          Mai pe scurt, conspiratia mondiala a gasit de cuviinta ca este foarte eficient sa se ascunda sub denumirea de "TEORIE" (ceea ce duce la gandul ca nu exista in realitate, fiind doar un concept lipsit de reflectare concreta) pentru a-si desfasura neingradita planurile bine puse la punct.

          Ca sa inchei, pentru mai multe detalii cauta asiduu atat pe internet cat si diverse carti publicate care-ti demonstreaza fara putinta de respingere ca "teoria" nu e o simpla teorie si ca actioneaza foarte eficient in infaptuirea planurilor sale.

          Daca intr-adevar crezi sincer ca este doar o teorie, inseamna ca nu ai gasit INCA acele resurse care te vor lamuri. Cauta si vei gasi.

          Daca insa esti constient ca ceea ce spun e adevarat si totusi sustii "teoria", atunci ma bucur ca primesc minusuri pentru ca inseamna ca comentariile mele deranjeaza pe cineva care se simte dator sa le minimalizeze cat mai eficient, prin minusuri.

          :)
          • -2 (6 voturi)    
            Bilderberg (Joi, 28 mai 2009, 13:56)

            Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

            To say we were striving for a one-world government is exaggerated, but not wholly unfair. Those of us in Bilderberg felt we couldn't go on forever fighting one another for nothing and killing people and rendering millions homeless. So we felt that a single community throughout the world would be a good thing.
        • 0 (4 voturi)    
          banii? (Joi, 28 mai 2009, 18:09)

          mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui theman

          vor banii nostri? si daca nu avem, ca tot ei ne-au inghitit tot? si daca ei sunt cei care decid cat ne platesc si ce facem pentru banii pe care ni-i dau? eu as zice ca ei vor doar forta noastra de a ii face pe ei bogati - de a munci pentru a le spori lor profiturile. uitati-va la ce se petrece in china, studiati politica delocalizarilor... bani nu mai au de unde stoarce de la noi, dar ne pot pune la munca pe platatiile de bumbac moderne, in forma de companii delocalizate. nu mai aduc sclavii la ei, le duc de lucru slclavilor acasa. si daca nu muncesc cum trebuie, isi iau mai-marii juvcariile si pleaca... sau concediaza 100 de oameni dupa o luna si ii inlocuiesc cu alti 100 pe care ii vor re-inlocui luna viitoare. intre timp, ca nu ai loc d emunca devine egal cu no vrei sa muncesti, deci mori! mori, gandac, ca nu estii sa te supui!
          • +2 (2 voturi)    
            Stai linistita (Vineri, 29 mai 2009, 11:21)

            ala [anonim] i-a raspuns lui mirunamara

            Nu mai au nevoie de mult de banii nostri...

            FED'ul e al lor ce mai pot sa-si doreasca. in plus toate companiile mari si foarte din lumea asta sunt detinute de cateve corporatii detinute de cele 13 familii...

            acum credeti ce vreti dar ascultati si voi ce zicea JFK si nu cred ca pe el il poate acuza cineva de teoria conspiratiei ... din nefericire cazul lui dovedeste ca nu este doar o "TEORIE"

            Varianta editata
            http://www.youtube.com/watch?v=z42o16H-nPA&feature=related

            Originalulu mult mai amplu

            Pt1.
            http://www.youtube.com/watch?v=GuvGEdR0THc&feature=related

            Pt2.
            http://www.youtube.com/watch?v=nHtOquNXJng&feature=related

            Pentru toti cei care cred ca e vorba de o "TEORIE A CONSPIRATIEI" sper ca va veti pune niste intrebari!

            v-as mai recomanda si
            http://www.youtube.com/watch?v=J2xtVd6QS0o
        • -1 (3 voturi)    
          Just Game (Joi, 28 mai 2009, 19:11)

          Patriotul [anonim] i-a raspuns lui theman

          Da. Asta ar fi un efect colateral. Nu ii intereseaza decat banii, fara sa mai tina cont si de vietile oamenilor care robotesc ptr bunastarea lor. Planeta este impartita in sfere de influenta, teritorii economice in continua expansiune. Doresc sa alinieze vietile tuturor acestor sclavi moderni la un venit "decent" si un nivel de trai pe care sa-l accepte fara discutii, care sa intretina un mediu prielnic in care acesti sclavi sa se reproduca dupa criteriile si credintele specifice fiecarei zone. totul este ca intr-un joc de strategie in care construiesti orase unitati de productie asiguri functionalitatea sistemului... numai ca, printreacesti papusari sunt si acest grup Bildenberg.
        • 0 (0 voturi)    
          cauta (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 18:10)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui theman

          pe youtue interviu cu Aaron Russo.Vei ramane surprins sa afli ca nu vor banii nostri,iti garantez eu asta.
      • +3 (7 voturi)    
        Nu te supara frate (Joi, 28 mai 2009, 14:48)

        lupu' singuratic [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

        Nu te supara frate.

        Asa-i pe aici. Smecherii stau la panda noteaza ce ai comentat tu cu negati/pozitiv in timp ce altii isi pun cat de cat mintea la contributi.
        Mintea la contributie nu si-o pun, sa vada bai e cat de cat adevar in ceea ce spune persoana ca si-a dat cu presupusul. Nu ei sunt cu coasa.

        Asta-i dovada ca unii sunt prosti de-a binelea. Ca la fotbal - in timp ce aia mimeaza jocul altii dau sfaturi dupa margine. Dar ce sfaturi! Ca te baga de unde aiv enit.
      • +3 (7 voturi)    
        .... (Joi, 28 mai 2009, 14:51)

        lupu' singuratic [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

        A si sa nu uit. Eu vorbesc in general, nu fata de stirea in cauza.
        Teoria conspiratiei, ne teoria conspiratiei asa ti se intampla. Ei vor sa auda numai ce vor ei. Ce le gadila lor urechea.
      • +4 (8 voturi)    
        sa moara si capra vecinului (Joi, 28 mai 2009, 17:59)

        mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

        Si eu m-am mirat vazand cate minusuri ai incasat. Sunt perfect de acord cu ce spui si nu pot sa imi explic minusurile decat prin "teoria" "sa moara si capra vecinului" = daca eu o duc prost, si simt ca ma sufoc, si ca asta nu e viata, ailalti de ce sa o duca mai bine, de ce sa deschida ochii, de ce sa caute solutii? sa moara sa caprele lor!
        stii, vreme lunga m-am intrebat cum se face ca, in ciuda puterii extraordinare pe care clar o au aceste organisme supra-nationale, globale, nu ne impiedica sa discutam, sa scriem comentarii si sa facem carti si site-uri impotriva lor. he, he, ce, prosti ar fi ei! ne lasa sa ne zbatem ca fluturii in fata unei fereste inchise, iar cand inceram disperati sa iesim mizeaza pe chiotele de ras ale celor care se uita la noi, care vad ca nu reusim sa iesim, desi nu stiu de ce. si ne facem de ras si ne piere cheful si puterea...
    • -9 (15 voturi)    
      cica grupul bilderberg nu e democratic.... (Joi, 28 mai 2009, 15:33)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      ar fi culmea ca stabilitatea lumii sa se bazeze pe un sistem democratic. acesta este un domeniu super-profesionalizat iar in astfel de sisteme democratia nu are ce cauta.... numai profesionalismul conteaza.... iar daca bilderberg conduce lumea, eu sint foarte multumit de cum o conduce. acum 21 de ani eram bintuiti de comunism, nu aveam nici internet nici telefonie mobila, nu aveam nici libertatea de a calatori si nici bani... daca exista vre-un guvern mondial eu ii multumesc pentru ce a facut si face pentru romania. oricum, idea ca "poporul" a distrus sistemul comunist prin "revolutie" este doar o poveste de adormit copiii (pacat de singele varsat....).
      • +5 (11 voturi)    
        esti inca mic (Joi, 28 mai 2009, 18:15)

        mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

        esti inca mic si tanar. la conceptii politice si economice, cel putin. as vrea sa ai dreptate. lumea ar fi mai frumoasa daca ai avea dreptate. din pacate...
        internet nu aveau nici capitalistii acum 21 de ani, ca nu se inventase inca. iar telefoanele mobile erau la inceput si la ei. libertatea de a calatori e un drept natural, nu capitalist. iar daca tu ai bani, e sansa ta. mai sunt insa cel putin 4 miliarde pe planeta asta care nu se bucura de asta. sper sa nu faci parte dinte cei care ii cred pe ei vinovati in exclusivitate de faptul ce nu au.
        da, faza cu poporul care a distrus comunismul nici nu mai adoarme copiii... copiii adorm cu telenovele, barfe sau... alcool. istoria nu mai conteaza, oricum...
        • -9 (9 voturi)    
          hai sa mai cresc (Joi, 28 mai 2009, 20:16)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui mirunamara

          daca exemplul concret cu scumpa noastra patrie nu te-a convins, atunci sa luam lumea intreaga. toata lumea civilizata are internet cu care comunicam liber. la fel si telefoane cu preturi ridicol de mici inclusiv la convorbiri internationale. astia care conduc lumea au cel utin meritul ca nu s-au opus....de disparitia vizelor in europa vad ca nu zici nimic. daca cineva conduce lumea atunci sa-i multumim pentru asta. la fel pentru preturile zborurilor aeriene. .... mi-a placut faza cu "drept natural".rezulta din teoriile creationiste sau evoutioniste?....si zii asa, 4 miliarde au fost lasate pe dinafara. pai astia cam resping lumea civilizata. uita-te la irak. americanii le-au adus, direct sau indirect, internetul si telefonia mobila si prin satelit, libertatea cuvintului si de asociere lebera, libertatea de calatorie si cam toate atributele unui stat civilizat. si ei pun sau accepta sa se puna bombe.... sau situatia din iran, afganistan si chiar pakistan unde populatia respinge modul de viata civilizat (nu-ti recomand, daca esti femeie, sa verifici asta la fata locului...). astia or s-o duca bine atunci cind bilderberg va ajunge si acolo.... roaga-te pentru asta.....sau....cine stie cum gindesti!
          • +1 (3 voturi)    
            de acord cu dorinteodor (Vineri, 29 mai 2009, 7:24)

            atreus [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

            Si sa nu uitam ca acum vreo 100 de ani erau mult mai multe razboaie decat acum. Sa nu uitam ca acum mai bine de 50 de ani oamenii se omorau intre ei cu milioanele. Sa nu uitam ca istoria consemneaza razboaie aproape permanent pana in urma cu 50 de ani. Se poate spune ca acum 50 de ani a inceput o perioada de relativa pace. Da, nu e totul perfect dar e infinit mai bine. Declaratiile unor presedinti dezaxati nu mai duc la razboaie, exprimarea publica a ideilor personale, a credintelor si a parerilor nu mai duc la linsaj sau ardere pe rug. Toate astea s-au intamplat dupa ce niste oameni inteligenti proveniti din diverse state au inceput sa se inteleaga intre ei. Deci, da, nu am nici o problema cu acesti politicieni care se intalnesc, fie ca isi zic "bilderberg" fie altfel. Daca credeti ca e rau, atunci de ce nu comparati cu ce se intampla prin 1941 sau prin 1913 sau prin 1870. Nu cred ca vreunuia dintre voi v-ar fi placut sa traiti in vremea aia. Mie in orice caz nu!
          • +1 (1 vot)    
            aia 4 miliarde (Vineri, 29 mai 2009, 16:58)

            marius [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

            de unde stii tu cum era Irakul pe timpul lui Saddam?aia aveau dreptul sa calatoreasca pe unde vor aveau si telefonie, irakul dpdv financiar o ducea chiar bine
            tii partea americanilor doar pentru ca ti se par ca sunt sistem de referinta in privinta capitalismului dar aceasta nu este o scuza pentru a fi de acord cu invadarea altor state si uciderea de oamni nevinovati
      • 0 (0 voturi)    
        Si crezi ca acum ai scapat de comunism? (Luni, 1 iunie 2009, 11:39)

        Alina [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        cauta mai bine.....
  • +1 (9 voturi)    
    Vreau un Basescu si in Spania! (Joi, 28 mai 2009, 12:15)

    Ioana [anonim]

    In timp ce in Romania, se duce o campanie inedita de democratie, in statele UE, cu o veche democratie si o larga putere de influenta in Europa si in America, cu o puternica experienta in UE, vad cu stupoare cum mass-media este FALS libera, prin intermediul careia, se ascunde cu buna stiinta adevarul despre ce se intampla in lumea intreaga. De aceea, vreau un Basescu si aici, poate asa devine, poco a poco, mass-media din intreaga lume, LIBERA, in adevaratul sens al cuvantului, iar dreptul la libera exprimare, nu v-a mai fi oprimat de nimeni. Nimeni nu are dreptul sa ascunda adevarul, fie el si printul si regele si Rokefeler in persoana. Va sarut si va iubesc, numai bine!
    • +5 (5 voturi)    
      nu ai inteles (Joi, 28 mai 2009, 13:55)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      resa nu vrea sa fie libera si sa aibe probleme de adaptare, economice, juridice etc. Presa vrea sa fie asculatoare si supusa(vezi Antenele) unui sef care sa plateasca ....
    • -2 (6 voturi)    
      Ia-l, (Joi, 28 mai 2009, 14:03)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Ioana

      ti-l dam de tot, pastreaza-l numai pentru voi, noi suntem generosi, renuntam la el in favoarea voastra. Numai ia-l mai repede.
    • -1 (1 vot)    
      ce e aia "presa libera"? (Vineri, 29 mai 2009, 12:08)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      discutia este transata de mult. presa face parte din clasa mare a firmelor comerciale. daca n-are profit ea moare. asa ca pentru presa principala problema este cea economica. din cauza asta presa n-are cum sa fie nici "libera", nici "fals libera". presa scrie ce se intimpla pe baza unei selectii si interpreteaza lucrurile pentru a fi pe placul celor care vor cumpara. in felul acesta presa este impartita in "nise" si este modelata ce cei care cumpara. cum ai vrea sa fie altfel? .... un american a pus lucrurile la punct pentru totdeauna. el zice cam asa: presa nu este neaparat cinstita, nu este neaparat independenta, nu este dezinteresata si poate sa minta cu buna stiinta. ceea ce este esential pentru o presa libera este diversitatea. atunci cind despre acelasi lucru auzi pareri diferite si chiar diametral opuse, atunci ai suguranta ca ai o presa libera. nu are cum sa fie altfel; nu exista nicaieri un detinator absolut al adevarului si chiar daca ar exista, o presa libera scrie ce vre ea in functie de interesele ei....iar cu cei care conduc spania, lasa-i in pace ca bine fac ce fac. ar fi bine sa avem si noi un sistem normal cum au spaniolii. iar daca ai stresuri in spania, nu te descarca cu fantasme dind romania ca exemplu....
  • +3 (9 voturi)    
    bilderberg (Joi, 28 mai 2009, 12:56)

    The Saker [utilizator]

    ma bucur ca in sfarsit incepe sa fie expus si in presa de la noi, chiar daca inca timid, grupul bilderberg si politica sa de reducere a populatiei planetei, saracire a populatiei, control total, dictatura mondiala .
  • -4 (14 voturi)    
    Grupul Bilderberg (Joi, 28 mai 2009, 13:52)

    Todo [anonim]

    Iata ca iar incepe

    O gramada de looseri care isi dau cu parerea cum le controleaza altii vietile.

    Normal ca se intilnesc oameni cu influenta politica imensa si oameni cu bani multi- din totdeauna au facut-o, si in antichitate se vedeau sefii de triburi cu aia care faceau negot.

    Si normal ca urmaresc PROFITUL -TOTI o facem. E vreunul aici care nu a vandut nimic la viata lui, si atunci cand a vandut, a dorit sa o faca la cost fara sa castige nimic?

    BANII fac BANI- asta este legea, si daca nu ai bani nu o sa faci. Daca ai multi, o sa faci si mai multi.

    Alternativ, ar trebui sa veniti cu o idee geniala sau un produc genial, va spune ceva Google sau Apple, si atunci veti fi de success. Daca nu , ramaneti angajati la primariile de sector sau in cal mai bun caz la o corporatie din Grecia sau Franta, si plangeti-va de mila ca Bilderberg va controleaza viata.

    Iar aia care sunt dusi cu distrugerea planetei, extinctia oamenilor si alte teorii triste- fratilor, cumparati-va conserve si niste arme, niste pamant in padure, casele de lemn sunt ieftine, si
    o sa fiti feriti de apocalipsa la Vascauti
    • +3 (7 voturi)    
      nedumerire.... (Joi, 28 mai 2009, 14:28)

      Kata [anonim] i-a raspuns lui Todo

      Daca elita vrea sa castige bani de ce nu si-i tipareste singura pentru ca are toate instrumentele in mana? Credeti ca se intalnesc pentru afaceri? Ce inseamna afaceri pentru ei? Ganditi si actionati daca puteti...
      • +2 (2 voturi)    
        o face deja (Joi, 28 mai 2009, 15:42)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Kata

        Federal Reserve Inc. este o corporatie formata din banci private care emit dolarii :).
        Poti sa iei orice bancnota de US si ai sa vezi la emitenti FR.
      • -2 (2 voturi)    
        ia sa gindim putin.... (Vineri, 29 mai 2009, 12:23)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Kata

        atunci cind apare o problema este cam greu sa o mai rezolvi. oamenii inteligenti anticipeaza aparitia unei probleme si actioneaza ca problema sa nu apara..... daca problema a aparut, atunci e cam tirziu pentru o rezolvare normala si atunci trebuie gasite solutii de compromis..... de exemplu, in 1864 teritoriile romanesti erau controlate de rusi si de turci. eram clar ancorati in mediul cultural oriental. atunci "cineva" a actionat pentru re-cuplarea noastra la europa, proces inceput atunci si aproape terminat dupa aproape 150 de ani. poti fi sigur ca nu romanii au luat deciziile si nu romanii au actionat. ....as zice sa le multumim celor care, aproape cu forta, ne-au adus in europa unde ne este de fapt locul........asa ca cei care conduc lumea nu au interese economice (fii sigur ca nu mor de foame....).... mai in zilele noastre avem cazul kosovo unde au fost schimbate granitele unui stat suveran. desi decizia a fost incorecta din punctul de vedere a dreptului international, ea este corecta din punctul de vedere al stabilitatii zonei. sirbii nu ar mai fi fost niciodata acceptati de populatia kosovo ca administratori ai teritoriului si ramineau niste milioane de refugiati care nu ar fi avut unde sa mearga. nu exista alta solutie de asigurarea stabilitatii zonei decit cea care a fost luata. dar cei care conduc lumea merg mai departe. acum se lucreaza ca serbia sa intre in nato si in ue, la fel ca si kosovo. cind asta se va intimpla (10 ani? 20 de ani?...) vor disparea granitele economice intre serbia si kosovo si, cine stie, o unificare politica ar putea fi luata in consideratie. cam acelasi mecanism este activat pentru moldova..... cam cu asta se ocupa cei care conduc lumea..... guvernele n-ar putea sa faca asta deoarece guvernele au interese politice imediate si sint schimbate des.....cred ca te-am lamurit ca nu pentru bani se aduna cei care conduc lumea...
    • +1 (5 voturi)    
      chiar? (Joi, 28 mai 2009, 18:18)

      u2 [anonim] i-a raspuns lui Todo

      chiar crezi ceea ce ai scris? sau ai textul pregatit si-i dai copy/paste?
    • +2 (6 voturi)    
      esti grav! (Joi, 28 mai 2009, 18:21)

      mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui Todo

      esti grav! si incurabil! pacat de tine!
    • -2 (6 voturi)    
      mda (Joi, 28 mai 2009, 19:56)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Todo

      una din putinele pareri rationale de pe acest forum; dar ce sa-i faci ... cu ignorantii creduli care vad peste tot doar teorii ale conspiratiei nu poti discuta rational
  • -3 (7 voturi)    
    O posibila explicatie? (Joi, 28 mai 2009, 13:57)

    Gabriel [anonim]

    Am incercat de mai multe ori sa devin membri Hotnews, respectand indicatiile din pagina de inregistrare.

    Nici pina acum nu am reusit sa primesc mailul de confirmare.

    Constat ca majoritatea comentariilor sunt postate de [Anonim], adica autorul nu are cont la Hotnews, probabil din aceeasi cauza, ca si la mine.

    Cu toate acestea, votarea unui comentariu o face doar un membru Hotnews, deci ma intreb oare cine sunt acele persoane care au reusit sa devina membri Hotnews?

    Probabil ca nu oricine este membru Hotnews. Asa se explica minusurile capatate de comentariile care sustin adevarul, in pofida etichetarii de "teorie" a adevaratei conspiratii mondiale.

    Rog pe aceasta cale ca sa primesc raspuns chiar aici.

    NR: Multumim pentru semnalare. V-am retrimis mailul de confirmare. Verificati si in Bulk Mail
    • 0 (4 voturi)    
      nu! (Joi, 28 mai 2009, 18:58)

      aurelia [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      nu iti face griji! si mie mi-a luat vreo luna sa reusesc sa ma inscriu. pur si simplu imi dadea eroare. nu mi-a cerut nimeni nimic si cand a vrut tehnica sa mearga, a mers pur si simplu. deci, nu iti face probleme, merge!
  • +3 (3 voturi)    
    Pacat (Joi, 28 mai 2009, 14:08)

    Protonic [anonim]

    Pacat, era cat pe ce sa se termine criza si astia o adancesc cu consecinte incalculabile....
    Niciunul dintre ei nu este profet si se pare nici calculator in cap nu are.
    Ei se bazeaza pe informatii actuale si nu pe previziuni. Probleme sunt cu mult mai complexe si au o mare incarcatura psihologica....
  • +2 (6 voturi)    
    Multumesc Hotnews (Joi, 28 mai 2009, 14:18)

    gabry18 [utilizator]

    ... pentru ca mi-ati permis sa devin membru.

    In felul asta nu mai pot spune ca sunt membri doar cei care voteaza comentariile intr-un anume fel.
  • 0 (0 voturi)    
    daca n-ai bani voteaza "omama" de dabuleni (Joi, 28 mai 2009, 21:21)

    ioantepes [utilizator]

    astia "ie" tare preocupati de actiuni filantropice , au atatia banii de nu mai stiu ce sa faca cu ei asa ca cauta amarati carora sa le imparta bani . votati "genel omama " sa-i aduca aici la noi sa va umple pe toti romani cu bani din aia americani .
  • 0 (0 voturi)    
    O POSIBILA SOLUTIE (Vineri, 29 mai 2009, 22:05)

    Iustin [anonim]

    Daca tot stiti despre faptul ca guvernul mondial va deveni realitate in scurt timp si in fruntea lui va fi pus cel pe care Biblia il numeste antihrist care va sili pe toata lumea sa-si implanteze microcip pentru a putea fi controlat (ceea ce este lepadare de Hristos) iar dupa aceea Dumnezeu va ingadui o seceta si o foamete cum nu a fost nici in timpul lui Ilie, aveti vre-o ideie ce se poate face? Iata ce spune Sf. Efrem Sirul in sec IV:
    "Deci, multi din Sfinti, cati se vor afla atunci, la venirea spurcatului Antihrist, vor varsa rauri de lacrimi, cu suspine, catre Dumnezeu Cel Sfant, ca sa se mantuiasca de balaur si, cu mare sarguinta, vor fugi în pustietati, in munti si in pesteri, cu frica se vor ascunde. Si isi vor presara pamant si tarana pe capetele lor, rugandu-se noaptea si ziua, cu multa smerenie. Si li se va darui lor aceasta, de la Dumnezeul Cel Sfant, si-i va povatui pe dansii Darul Duhului Sfant in locuri hotarate, si se vor mantui, fiind ascunsi in gauri si in pesteri, nevazand semnele si infricosarile lui antihrist. Caci celor ce au cunostinta, cu usurinta le va fi cunoscuta venirea lui. Iar celor ce isi au mintea de-a pururea la lucruri lumesti şi iubesc cele pământesti, nu le va fi cunoscută venirea acestuia. Caci, cel ce de-a pururea este legat cu lucruri lumesti, macar daca ar si auzi, tot nu crede, ba il si uraste pe cel ce i-ar spune despre venirea lui Antihrist. Pentru aceasta Sfintii se intaresc in credinta spre a scapa, ca toata invaluirea si grijile vietii acesteia le-au lepadat.
  • 0 (0 voturi)    
    RE:prostii (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:01)

    Ovidiu [anonim]

    Grupul Bildenberg...evrei...masoni...iluminati...vor sa conduca lumea...prosti:))
  • 0 (0 voturi)    
    club bilderberg (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 0:20)

    david [anonim]

    http://www.bilderberg.ro