Marea Britanie: Au disparut mai multe harduri cu informatii secrete despre consumul de droguri, datoriile si amantele angajatilor Royal Air Force

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 25 mai 2009, 18:29 Actualitate | Internaţional

Fisiere continand informatii extrem de delicate privind personalul Royal Air Force, precum relatii extraconjugale sau plata unor prostituate, au fost furate, a anuntat luni The Guardian, citat de AFP. Datele nu erau protejate sau cifrate, astfel incat ele puteau fi accesate de oricine.

Aceste informatii, stocate pe hardurile a trei calculatoare aflate la baza din Innsworth, in sud vestul Angliei, au disparut in septembrie anul trecut.

O nota interna, obtinuta de The Guardian, avertizeaza asupra riscului ca aceste date sa ajunga "pe maini rele" si sa fie folosite pentru a tine prima pagina a ziarelor afectand, astfel, "reputatia" fortelor aeriene.

Hardurile "contineau informatii despre condamnari in justitie, detalii precise privind gradul de indatorare, situatia medicala, folosirea de droguri, recurgerea la serviciile prostituatelor sau relatiile extraconjugale" a circa 500 de persoane, potrivit acestei note.

"Aceste date furnizeaza o excelenta lista de tinte pentru serviciile de informatii straine si pentru ziaristii de investigatii", se ingrijoreaza autorul notei interne.

Un purtator de cuvant al Departamentului Apararii nu a putut confirma natura informatiilor furate.

Cu toate acestea, "nu exista dovezi care sa sugereze ca informatiile furate sunt cautate de elemente criminale sau ostile", a adaugat sursa citata.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1288 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    propunere (Luni, 25 mai 2009, 18:36)

    urcan [anonim]

    Sa-i ajutam pe camarazii nostri de arme din NATO si axa Washington - Londra - Bucuresti - Chisinau sa-si recompleteze agendele galante! Fetele noastre nu asteapta decat atat! Onoare lor!
  • +1 (11 voturi)    
    Do you vorb romaniana, va rog? (Luni, 25 mai 2009, 18:45)

    Cristi [anonim]

    Cand am vazut harduri mi-a stat mintea in loc. Sa fie hârduri? Nu era mai simplu si mai de bun simt sa spuneti discuri? Mai aveti respect pentru limba romana?Si sunt foarte multe exemple de acest fel la dvs.! Dar voi sunteti mai smecheri faceti cuvinte din doua limbi prin hibridizare! Se pune o radacina englezeasca si se freaca bine cu terminatii romanesti pana iese o varza!
    • +3 (3 voturi)    
      E foarte corect cum a scris editorul (Luni, 25 mai 2009, 19:48)

      Anonimizat2 [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      ar fi o problema totusi, acelea nu sunt "discuri", ci chiar Hard Disk Drive. Adica chiar un aparat intreg care contine discuri din aliaje metalice. Daca ai fura discurile singure nu ai putea face nimic cu ele, probabil s-ar corupe toata informatia de pe ele odata ce nu mai sunt in mediul protectiv.
      Deci, discuri nu e un cuvant corect pt a desemna ce s-a furat. E ca si cum ai spune ca s-a furat o bucata de plastic cand te referi la telefon, ca sa nu folosesti cuvinte de origine frantuzeasca.
      • -1 (3 voturi)    
        Soft disk drive (Luni, 25 mai 2009, 20:24)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Anonimizat2

        De ce sa nu folosesti cuvinte de origine francezo-frantuzeasca? Adica nu poti spune ca ai citit in "ChaudNouvelles" cum au disparut niste "dururi"?
    • +3 (3 voturi)    
      cristi lasa-ne (Luni, 25 mai 2009, 20:05)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Cristi lasa-ne. Hard este un neologism, deja acceptat de o gramada de lume. Discuri pot fi si discurile de pick-up, cd-uri etc. Discuri dure cum zic unii nu e folosit de aproape nimeni, inventat de lingvisti si degatlegai. Ar fi putut zice hard-disk dar e dificil si oricum, pana si copii inteleg ce e ala un hard. nu prea mai esti la zi, te-ai prins?
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Marţi, 26 mai 2009, 2:13)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui vasile

        Bineinteles ca sunt la zi, folosesc mult calculatorul, am inteles repede despre ce e vorba insa nu e nici moral nici corect sa acceptam pe nerasuflate cuvinte straine, doar pentru ca o gramada de lume o face! Trebuie sa existe o norma si accea e DEX-ul si Academia Romana! Tie ti se pare corect sa citesti "update-uri" in loc de actualizari, sa citesti despre depresia (ca in psihologie) economiei sau deducerea (ca in logica) cheltuielilor sau de aplicatia (ca in inginerie) pentru numai stiu ce job (adica slujba, loc de munca etc)? Problema e mult mai larga cu Hotnews! Si pacatul cel mai mare e ca uitam usor ce limba bogata aveam spurcand-o cu asa-zisele neologisme care n-ar trebuie sa patrunda atunci cand au echivalent romanesc deja.
    • +1 (3 voturi)    
      Esti prost de dudui (Luni, 25 mai 2009, 20:11)

      George [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Mai bine taceai din gura!!!!!!!!!!!!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Marţi, 26 mai 2009, 2:18)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui George

        Ei nu zau?! Si de ce ma rog sunt prost? Pentru ca-ti atrag atentia cat de degradat scrie Hotnews? Chiar crezi ca nu stiu ce vor sa zica? Problema e ca mi-e sila sa vad bocancii lor in limba noastra! Am pretentia sa citesc articole curate! Cam atat amice! Cam repede arunci cu injurii! Ai face mai bine sa meditezi putin!
        • 0 (0 voturi)    
          nu chiar (Marţi, 26 mai 2009, 9:32)

          nevrmind [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          cuvantul nu ar fi prost. mai degraba "academician" roman tipic. sau francez, ca de la ei copiem.
          stii cum se spune la hard in manualele de specialitate din ro? discul dur. ghici de unde am copiat ca papagalii: de la unii care zic ordinateur din prea maaaare mandrie nationala bazata pe trecut.
          era atat de greu sa introducem in noul doom hard/hard disk in loc sa legalizam prostia prin acceptarea lui "complect" ca forma corecta?
    • 0 (0 voturi)    
      Un pic de gindire inainte.. (Marţi, 26 mai 2009, 14:22)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      .. de a face pe cineva prost ar prinde foarte bine.
      'Harduri' este o exprimare total nefericita cum bine a observat Cristi. O data ca exista echivalent in romaneste ('disc dur') si a doua oara ca daca nu agreezi forma romaneasca (mie personal nu-mi place in mod deosebit) poti sa folosesti termenul corect de hard-disk. De asemenea in conditiile in care un cuvint nu a fost inca adoptat in limba romana corecta este forma 'hard-uri' (care insa nu ar insemna 'hard-disk-uri' ci s-ar referi la hardware in general).
  • 0 (0 voturi)    
    oameni buni, articolul are un subiect (Miercuri, 11 august 2010, 16:19)

    bobo [anonim]

    Sunt total de acord cu observatia lui Cristi, iar datorita faptului ca oamenii ca el sunt pe cale de disparitie, acelasi lucru se intampla si cu limba romana care se transforma progresiv intr-o romgleza de o vulgaritate care n-ar trebui sa ne caracterizeze modul in care ne exprimam, mai ales ca avem o limba minunata.
    Ce mi se pare mie amuzant este observatia ca NIMENI nu a comentat cu privire la tema articolului, iar asta spune multe despre energia critica prost indreptata a romanilor care se cearta ca oile intre ei, iar cand trebuie sa atitudine si sa se ridice impotriva guvernului, cel care i-a adus in stadiul asta....... mi s-a facut sila sa mai scriu.....