Ministrul ucrainean al Apararii: Rusia si Romania sint potentiali inamici ai Ucrainei

de Olga Popescu     HotNews.ro
Vineri, 22 mai 2009, 11:33 Actualitate | Internaţional

Ministrul ucrainean al apararii, Iuri Ehanurov, considera Rusia si Romania inamici potentiali ai tarii. Intrebat, in direct la emisiunea „Suster Live” a canalului de televiziune „Ucraina”, cine ar putea fi eventualii inamici ai Ucrainei, ministrul a raspuns, citat de K2Kapital.com: „Cred ca cei care formuleaza pretentii teritoriale la adresa Ucrainei... In prezent, sunt doua tari ai caror politicieni ies cu afirmatii in acest sens, cu exceptia conducerii supreme”.

Dezvoltand subiectul, el a precizat ca este vorba de Romania, ai carei politicieni pun la indoiala actualele granite ale acestei teri. Uneori, asemenea judecati sunt emisie inclusiv de conducerea superioara a Romaniei, care a vorbit deja despre nerecunoasterea granitelor cu Moldova. „Asemenea declaratii sunt foarte periculoase”, a estimat ministrul.

Al doilea stat potential inamic al Ucrainei este, in opinia lui Ehanurov, Rusia. „Exista problema Crimeii, iar dupa Caucaz o lume intreaga a ajuns la concluzia ca exista chestiunea securitatii regionale”, a spus el.

In context, ministrul a subliniat ca in relatiile Ucrainei cu vecinii trebuie sa domine prietenia, dar in acelasi timp trebuie sa fii suficient de puternic pentru ca „nimanui sa nu-i treaca nici macar prin minte ca un vecin poate fi atacat”. Cotidianul electronic Newsru.ua aminteste, in context, ca anterior, presedintele Moldovei, Vladimir Voronin, a declarat ca actiunile Romaniei ameninta nu numai integritatea teritoriala a Moldovei, dar si pe cea a Ucrainei.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2229 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    ucraina (Vineri, 22 mai 2009, 11:42)

    Haha [anonim]

    Suster live e un fel de Duminica in familie ? ;)))
    Vorbeste si iuri sa nu taca.
  • +1 (5 voturi)    
    cam asa e (Vineri, 22 mai 2009, 11:46)

    sandica [anonim]

    cam are dreptate, deoarece intr-o buna zi tinutul Hertei va fi parte a Romaniei
    • +1 (1 vot)    
      Romania Mare (Vineri, 22 mai 2009, 13:25)

      un_crestin_ortodox [anonim] i-a raspuns lui sandica

      Bucovina, Basarabia, tinutul Hertei, zona Odessa(orasul Antonescu) si parti ale Maramuresului ucrainian vor fi intr-o buna zi romanesti. deci, va fi Razboi!
      • 0 (0 voturi)    
        mai mult decat atat (Vineri, 22 mai 2009, 15:17)

        Dacul [anonim] i-a raspuns lui un_crestin_ortodox

        si din Moravia pana la Bug.
        Deci razboi cu:
        - Ungaria
        - Slovacia
        - Cehia
        - Ucraina
        - Bulgaria

        Ah, dar Burebista nu era ortodox (sau era?).
        Avem insa o problema: a murit in 44 i.e.n.

        Si acum draga crestin_ortodox vise ero(t)ice placute.

        Exista probleme mai arzatoare decat scurmatul in rahatul altora.
        • 0 (0 voturi)    
          cretin (Vineri, 22 mai 2009, 15:51)

          un_crestin_ortodox [anonim] i-a raspuns lui Dacul

          esti cam dus... Ungaria? SLovacia? de unde le-ai mai scos pe astea?? Burebista??
          • 0 (0 voturi)    
            Daca te dai tare la istorie (si geografie) (Vineri, 22 mai 2009, 19:55)

            Dacul [anonim] i-a raspuns lui un_crestin_ortodox

            Ia de-aici daca tot vrei "razboi":

            http://fr.wikipedia.org/wiki/Burebista

            Mai bine culca-te si incepe un razboi in pat!
  • +8 (8 voturi)    
    Pretentii teritorialae ?? (Vineri, 22 mai 2009, 12:03)

    cir [anonim]

    Romania nu a formulat pretentii teritoriale la adresa nici unui stat fie el vecin sau nu !

    Exista in opinia publica romana si moldoveana un curent in favoarea unei uniri cu Basarabia, insa acest lucru poate fi decis numai in mod democratic, prin vointa cetatenilor moldoveni si romani.
    In nici un caz Romania nu va intreprinde actiuni de natura sa submineze integritatea Moldovei, stat recunoscut oficial ca suveran, independent.,si sprijinit in mod constant in relatiile cu Uniunea Europeana.
  • +2 (2 voturi)    
    pe ei ,copiii mei! ocupati garile si televiziunea (Vineri, 22 mai 2009, 12:14)

    Eneas [anonim]

    strategia de aparare a Ucrainei a identificat cu greu doi dusmani de moarte ai tinerei republici :un elefant si un paduche;rog persoanele care au condus pe calatori la tren,sa coboare din vagoane si sa identifice :cine e paduchele si cine e elefantul !??
    Erata din partea ministerului educatiei:(e invers) cine e elefantul si cine e paduchele ....aveti 30 de minute dupa cronometru ;nu va ajutati de desenele din cartea de colorat ....
  • +2 (2 voturi)    
    personaje second hand (Vineri, 22 mai 2009, 12:34)

    cartograful [anonim]

    Romania nu mai poate formula pretentii teritoriale, a fost una din conditiile aderarii la NATO si UE. Asta nu inseamna ca nu poate primi inapoi tinuturile luate cu japca de rusi si apoi lasate mostenire Ucrainei. Baietii astia au o mare problema in Ucraina si pentru ca nu stiu sa o rezolve incep sa-si ameteasca poporul cu pericolul din afara (va suna cumva cunoscut?).
    • +1 (1 vot)    
      pierdut diplomat (Vineri, 22 mai 2009, 12:47)

      titi [anonim] i-a raspuns lui cartograful

      pierdut diplomatie, gasitorului recompensa.
  • 0 (4 voturi)    
    Sa dea Bunul Dumnezeu! (Vineri, 22 mai 2009, 12:40)

    Russophilos [anonim]

    Rusia si Romania sint potentiali inamici ai Ucrainei
    - SPER CA DA!
    • 0 (0 voturi)    
      Sper ca nu! (Luni, 25 mai 2009, 10:04)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Russophilos

      Rusia e singura putere in estul Europei cu care nu se poate discuta. Rusia are politicieni de foarte buna calitate, care negociaza la sange si manipuleaza la greu. Asta nu e o baza sanatoasa pt. relatii reciproc avantajoase.

      Eu sper ca intr-o eventuala confruntare cu Rusia Ucraina si RO sa fie de aceeasi parte.
  • -1 (3 voturi)    
    Luam si negociem pe urma (Vineri, 22 mai 2009, 12:46)

    maresal antonescu [anonim]

    ar trebui sa ocupam si moldova si basarabia si discutam pe urma cu ei;) ... daca mai vor.
  • +1 (3 voturi)    
    Unde-s avioanele de lupta? (Vineri, 22 mai 2009, 12:51)

    Eu [anonim]

    Cred ca ar trebui luata foarte in serios dotarea armatei cu armament modern in cantitati suficiente. Ne place sau nu, suntem intr-o zona instabila politic, de aici nu au existat niciodata in istorie perioade fara razboi. Vrem, nu vrem, putem oricand sa ne pomenim implicati intr-un razboi si trebuie sa fim pregatiti sa ne aparam. Cat despre aliatii nostri din nato, putem sa ne uitam cum se comporta in afganistan, unde fiecare incearca sa trimita cat mai putini soldati, si pe aia pe care ii trimite ii tine cat mai departe de zonele cu lupte. Daca mai punem la socoteala si atitudinea celor din vest fata de romania si romani, putem sa ne intrebam daca 9n caz ca suntem atacati de, sa zicem ucraina, ne-ar ajuta cineva.
  • 0 (2 voturi)    
    Criza sistemului ideologic rusofil (Vineri, 22 mai 2009, 12:55)

    buncrestin [utilizator]

    Ucraina apasa pe accelerator la unison cu Rusia, nu sunt prosti. Acuzele la adresa Rusiei sunt doar formale, cu acordul Rusiei, de fapt joaca acelasi joc. Ucrainei ii surade ideea sa aiba Transnistria pe degeaba, decat s-o ia la schimb cu sudul Basarabiei, tinutul Herta si ce-a mai rams locuit de romani in Bucovina (Cernautiul ma tem ca e pierdut pt.totdeauna). Ucraina nu poate trai la nesfarsit cu statul de avorton politic al lui Stalin si nici nu poate ascunde la nesfarsit natura sa puternic filorusa. Tot ansamblul de metode folosite pana acum pentru mentinerea influentei in zona este in criza, pe masura ce populatiile europei de est sunt expuse tot mai mult si mai incontrolabil ideilor de democratie si libertate.
  • 0 (2 voturi)    
    NATO? (Vineri, 22 mai 2009, 13:18)

    finlandezul [anonim]

    Daca doctrina de aparare a Ucrainei a identificat Romania ca potential inamic, iar ministrul apararii face astfel de declaratii, atunci cum se explica dorinta Ucrainei de a intra in Nato? Vor sa se alieze cu un inamic?
    Hmm, pina la urma cred ca e mina Moscovei care face tot posibilul sa tina Ucraina in afara Nato si atunci demonizarea Romaniei serveste de minune intereselor rusesti. Iar membrii coloanei a cincea rusesti din Ucraina (si din Moldova) au trecut, fireste la treaba..