RIA Novosti: Basescu uluieste lumea cu infantilismul sau geopolitic

de Olga Popescu     HotNews.ro
Marţi, 19 mai 2009, 11:58 Actualitate | Internaţional

Presedintele Romaniei, Traian Basescu, nu inceteaza sa uluiasca lumea cu infantilismul sau geopolitic, scrie Vladimir Novosadiuk, seful reprezentantei agentiei RIA Novosti la Chisinau, intr-un articol de o duritate fara precedent in ultimii ani. Basescu "a socat comunitatea europeana si pe vecinii lui moldoveni cu o noua perla", scrie Novosadiuk, referindu-se la declaratiile facute la Piatra Neamt de presedinte, care a spus ca semnarea unui tratat frontalier cu Moldova l-ar transforma in partenerul lui Ribbentrop si Molotov”.

Ziaristul rus sustine ca aceste declaratii fac parte din aceeasi serie de manevre ale birocratiei romanesti cu recenta cerere de anulare a Tratatului care a stabilit granita dintre Moldova si Romania.

In acest context, autorul articolului crede ca presedintele roman nu ar trebui sa uite ca prin amintitul tratat in componenta Romaniei au fost incluse Transilvania si Adealul. "Iar acolo de mult mocnesc tendinte separatiste”, sustine jurnalistul rus.

Vladimir Novosadiuk apasa pedala unei teme recurente in presa ucraineana si moldoveana filo-rusa: presupusele revendicari teritoriale ale Romaniei indreptate impotriva Ucrainei. "Basescu si-a indreptat ochiul de gospodar si asupra unor raioane ale Ucrainei, ceea ce Kievului nu i-a placut absolut deloc".

Novosadiuk revine, pe acest fundal, la evenimentele de la Chisinau din 7 aprilie si readuce in memoria cititorilor episodul atacurilor asupra cladirilor Parlamentului si Administratiei Prezidentiale, “vandalizate de tineri cu apucaturi huliganice, care strigau lozinci romanesti si care au arborat pe edificiile distruse drapelul Romaniei si pe cel al UE”.

“Privind lucrurile prin prisma tuturor acelor intamplari, declaratiile lui Basescu capata trasaturile clare ale unui fel de plan secret, indreptat spre distrugerea statalitatii moldovenesti”, continua ziaristul, invocand explicatiile expertilor.

Novosadiuk citeaza chiar cateva din afirmatiile “demne de retinut” ale presedintelui Basescu, fara a oferi insa si sursa acestora: “mai devreme sau mai tarziu vom seca raul Prut, pentru ca toti romanii sa fie din nou impreuna”; “conform noului concept de politica externa al Romaniei, Moldova ramane in centrul unei atentii deosebite din partea Romaniei”; “alegerile din aprilie vor fi un test important si noi speram ca ele vor fi suficient de democratice pentru a justifica nivelul de incredere acordat Republicii Moldova de noi si de partenerii nostri europeni”.

Prin urmare, apreciaza ziaristul facand din nou referire la politologi, dar fara a numi vreunul, “planul secret al lui Basescu nu mai este de mult pentru nimeni o taina. Acest plan vizeaza crearea asa numitei Romanii Mari prin alipirea teritoriilor fostei Basarabii – actuala Moldova, a Bucovinei de Nord din Ucraina si a raioanelor sudice din regiunea Odessa”.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

8674 vizualizari

  • +8 (48 voturi)    
    Turul 2 al prezidentialelor-Basescu vs Geoana. (Marţi, 19 mai 2009, 12:02)

    Elena [anonim]

    Atunci romanii vor face o alegere clara.Basescu este singurul politician roman care nu se teme de Moscova.
    • +15 (41 voturi)    
      UNIRE!!! (Marţi, 19 mai 2009, 12:18)

      MA&TR [anonim] i-a raspuns lui Elena

      uuuu
      nnn
      iiiiiiiii
      rrrrr
      eeee!

      traiasca romania mare!
      • +4 (16 voturi)    
        istorie (Marţi, 19 mai 2009, 17:52)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui MA&TR

        Rusu asta avea prea multa vodca la bord cand a scris articolul. Pactul la care se face referinta nu a facut decat sa smulga Basarbia din sanul tarii. Transilvania nu am "primit-o" noi atunci, ea era atunci, este si va fi Romania. In 15-20 de ani partea din Basarabia care se afla in componenta actualului stat Moldova se va reintoarce si ea la tara mama. Sa moara rusii si altii ca ei de ciuda.
    • +2 (28 voturi)    
      RIBENTROP NEIN ! MOLOTOV NIET ! (Marţi, 19 mai 2009, 13:07)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Elena

      Basescu le zice fain !
      Falia de timp si ideologie
      care ne separa
      de Ribentrop si Molotov
      este mult prea adancă.
      *
      Ce rost ar avea efortul de a o strabate ,
      cand e infinit mai simplu
      sa te compromiti
      stand comod la un sprit cu Von Becalli ,
      amandoi cu fetele inrosite de betie unsuroasa.
    • -11 (39 voturi)    
      Oricine, numai EL nu!!! (Marţi, 19 mai 2009, 14:33)

      freelancer [anonim] i-a raspuns lui Elena

      Basescu este politicianul roman care face cele mai mari si grave prostii de politica externa, sacrificand pe termen lung interesele nationale pentru josnicele lui ambitii electorale ... Este evident disperat de caderea abisala in sondaje, iar perspectiva de pierdere a alegerilor ii da fiori reci cu iz de "mititica" ... si atunci apeleaza la "aspirina saracului cu duhul", o ia pe aratura nationalista si toarna public toate prostiile care ii vin in cap. Cu oricine va intra Basescu in turul al II-lea, va pierde! Oricine, numai EL nu !!!!
      • -7 (23 voturi)    
        Basescu (Marţi, 19 mai 2009, 15:54)

        Virgil [anonim] i-a raspuns lui freelancer

        o mare pacoste pe capul nostru . Vazand ca spunand ce-i vine la gura ,a reusit castigarea tuturor alegerilor ,la care a participat ,o tine si ca peresedinte in acelasi mod .dar ce merge la un om politic oarecare sau la unprimar ,fie si al capitalei ,nu merge cu rolul de sef al statului .
        Prestatia lui ca presedinte a fost una jalnica si ,desi toata lumea o spune ,el si apropiatii luinu sunt capabil de obiectivitate .
        Mare pedeapsa a fost sa ne captusim cu un marinar invatat sa comande si cand are si cand nu are dreptate ,cu un marinar catarat in functii prin mijloace dubioase ,cu un trecut dubios ,cu un prezent cetos ,,care ne taraste la dezastru ,si dezonoare
        Lacom si lipsit de scrupule ,nu are decenta sa -si puna stavila ambitiilor si sa ne lase . El stie ca nu merita sa conduca tara si cred ca ,pe ascuns ,se mira singur de norocul lui ,de cat suntem de prosti si cat de usor este de manipulat poporul roman
        Nu ma priveste fizicul lui ,dar cand il vezi cum se baga ,cum vorbeste si -si acorda importanta ,cred ca se crede si frumos si destept si cu succes la femei. Sunt ,din pacate ,femei care ii fac jocul si-i canta i struna . Stim noi unele . vedem ca se inconjoara de tipe inalte ,planturoase ,care rasar din necunoscut ,doar pentru ca le propulseaza el . .Aceste ipochimene cu care semana ca statura morala ,il vor lasa balta in clipa cand se va clatina .
        De altfel si partidul ,pe care la modificat si imins din stanga in dreapta ,este format doar din fripturisti yes meni. Ce doctrina ;ce interes pentru tara ?
        Totul se va prabusi cand va cadea Basescu
        Daca pica capitanul si se scufunda vaporul ,vom asista la un adevarat exod al sobolanilor
        Nu mai trebuie sa insir nume . Ii vedem la Tv
        ,impaunandu-se cu prestatia lor la guvernare ,pupandu-l apasat pe Basescu sidand din colt in colt .
        vor alerga in cele patru zari cand se va prabusi Basescu
        Ar trebui sa-i pozeze atent ,de la celelalte partide ,ca sa ii recunoasca ,cand vor incepe sa sara din barca
        • +7 (25 voturi)    
          @ virgil & freelancer (Marţi, 19 mai 2009, 16:09)

          Gimmy [anonim] i-a raspuns lui Virgil

          Nimicnicilor degraba ingenuncheati de spranceana incruntata a ruznacilor,

          Bunicii mei au murit pe frontul de Est tocmai pentru ca sa readuca tara in granitele ei si sa o tina la adapot de imputiciunea bolsevica!

          Iar voi acum scuipati ca netotii pe oricine spune in fata lumii ca romanii nu mai stau in genunchi si inteleg sa-si ceara drepturile cu demnitate!

          Orbilor bicisncii la trup si la minte, nu meritati numele de romani!
          • +2 (12 voturi)    
            Gimmy esti cam PROST ! (Marţi, 19 mai 2009, 21:33)

            Freelancer [anonim] i-a raspuns lui Gimmy

            Si tatal meu a luptat pe frontul de est, a fost ranit de doua ori, maresalul Antonescu a fost idolul vietii lui, dar toate astea, ca si moartea bunicilor tai pe acelasi front, n-au nicio legatura cu prostiile pe care le face Basescu. Intelegi? Ma tem ca nu , asa ca du galeata-n pod si lasa-ne!
            • -2 (4 voturi)    
              ... (Miercuri, 20 mai 2009, 1:27)

              piktor [anonim] i-a raspuns lui Freelancer

              unde anume a fost ranit tatal tau, din ce unitate facea parte si cum il chema?
              asta ca sa fim precisi...
              as vrea sa verific...
              ca dupa vocabular, intre tine taica-tau e o diferenta imensa, tu pari ca doar ai luptat cu vodca in carciuma din coltul satului
              • -1 (3 voturi)    
                Freecancer PSD (Miercuri, 20 mai 2009, 13:11)

                Alex [anonim] i-a raspuns lui piktor

                E normal ca pesedistul de serviciu sa
                spumege anti Basescu, altfel n-ar mai avea vreo ratiune de a exista. E bine pentru forumuri sa se manifeste si specia asta, in toata splendoarea prostiei lor !
            • -2 (2 voturi)    
              Prostul striga prostul (Miercuri, 20 mai 2009, 13:07)

              V [anonim] i-a raspuns lui Freelancer

              Freelancer, incearca sa nu faci afirmatii cum ca altul e prost, cand pe tine abia te duce neuronul sa te inchei la sireturi. Daca maine se organizeaza un concurs de prostie, sunt sigur ca iei premiul I cum laudae. Gimmy are dreptate, Basescu e pana acum singurul politician care spune lucrurilor pe nume, chiar daca nu sunt corecte politic. Nici un roman adevarat nu e impacat cu situatia actuala a Moldovei, atunci de ce sa nu spunem ADEVARUL si sa ne prefacem ca e bine?
          • 0 (2 voturi)    
            Cinste Lui, dar... (Miercuri, 20 mai 2009, 8:38)

            Eu [anonim] i-a raspuns lui Gimmy

            Tota cistirea memoriei celor ce au udat cu sange lor pamantul tarii, datorita carora avem liniste.
            A murit intre Prut si Nistru? Sau intre Nistru si Don???
            Poate am platit si pentru trecerea Nistrului?!!
            Acum vom plati si pentru prostiile ce ies pe gura POTENTILOR nostrii conducatori.
    • +6 (12 voturi)    
      Romania Vs Moldova (Marţi, 19 mai 2009, 14:59)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Elena

      Cine bate?
      Rusia sau Romania
      Moldova sau Ardealul?

      Cred ca uitam ceva - acum suntem in UE.

      Daca putem sa ii induplecam pe majoritatea cetatenilor moldoveni sa accepte din nou cultura romaneasca. asta se va face doar
      1. redescoperind aceste VALORI romanesti care au disparut sau au devenit blesteme pentru cei ce traiesc aici si in afara tarii.
      Ar trebui sa inlocuim coruptia si hotia (ex: Becali, Voiculescu, Vantu) cu ceva mai atractiv si din alte puncte de vedere (ex: Ciorian, Eliade, Brancusi).

      Eu vreau sa plec din Romania de ani buni, multi prieteni pe care ii apreciam au plecat, iar in ziare sau discutii de oriunde nu auzi decat ce nasoi sunt romanii. Daca asta o zicem noi, care suntem romani, cum sa ne accepte si iubeasca altii?

      2. neimpunand nimaniu nimic ci doar oferind aceasta oportunitate - de a fi european.
  • +17 (39 voturi)    
    Natzie... (Marţi, 19 mai 2009, 12:07)

    dvribe [anonim]

    mai perversa,mai grandomana,mai..mai...mai...(ar mai incapea destule )ca rushii nu se gaseshte pe Terra.Am spus!
    • -11 (27 voturi)    
      Ai spus o prostie colosala! (Marţi, 19 mai 2009, 14:49)

      Tata lu' Pintea [anonim] i-a raspuns lui dvribe

      Pentru ca afirmatia ta e perfect valabila...pentru romani,nu pentru rusi! Ar trebui sa fim mai modesti si mai amiabili in relatia cu Rusia,nu sa-i tratam cu lipsa de respect.Ei nu ne-au tratat niciodata cu lipsa de respect in toata Istoria noastra (vezi: episoadele 1711,1834,1878,1958) si nici nu ne-au pretins slugarnicie asa cum ne pretindeau americanii pana mai deunazi. Basescu e un cretin amputat de creier daca-si inchipuie ca asmutind nationalismul romanesc impotriva rusilor va castiga capital politic.Oricum,si daca prin absurd babuinul nu se va retrage din cursa prezidentiala si va ajunge din nou presedinte,la anu' il impusc cu mana mea! Am zis!
      • +7 (21 voturi)    
        cred ca glumesti (Marţi, 19 mai 2009, 15:18)

        ady [anonim] i-a raspuns lui Tata lu' Pintea

        prefer "pretentiile" USA decit "respectul" rusiei (nu rusilor), din asa mare respect abia s-au dat dusi din tarile Romane dupa episodul 1806-1812, si cu o bucatzica serioasa de teren(nu chiar pana la Siret cum ar fi vrut, doar pana la Prut).
        Tot din "respect" au uitat sa puna frana in 40 la granita Bucovinei si Maramuresului istoric, zone pe care de fapt nici nu ceruse-ra sa le eliberam(initial).
        Scuza-ma tata', da esti slab rau la istorie ... sau poate prea bun dar partinitor :-) ???
        As fi de cord cu RESPECT fata de noi insine, dar pentru asta cred ca e nevoie sa iasa la pensie 2 generatii de jurnalistii romani ai lu' peste care habar nu au sa scrie si care au un efect extrem de nociv prin interpretarile gen 5 o'clock news ale realitatii noastre de zi cu zi.
      • -3 (11 voturi)    
        :)) (Marţi, 19 mai 2009, 15:35)

        paulmateescu [utilizator] i-a raspuns lui Tata lu' Pintea

        Nu mai spuneti ca o sa il impuscati, stiti prea bine ca nu veti face asta, dupa cum stiti si faptul ca nu se va retrage din cursa pt presedintie.

        Oricum, afirmatii de genul asta sunt destul de riscante. In alta tzara (manastire-ntr-un picior) ati putea fi considerat "terorist", si atunci drepturile v-ar fi automat suspendate, retinerea pe termen nedefinit, tortura, perchezitiile neautorizate ar fi legale etc etc.
      • +3 (17 voturi)    
        afirmatia lui dvribe (Marţi, 19 mai 2009, 15:37)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Tata lu' Pintea

        nu este valabila nici pentru romani si nici pt. rusi,in schimb vine 'manusa' pt locatarii Kremlinu lui indiferent ca au fost 'albi' sau 'rosii'

        in privinta 'respectului' cu care ne au' rsfatat' ,pot spune doar ca nu a fost diferit de respectul cu care Rusia a tratat si alte popoare,iar exemplul -cel care arata cum a fost jefuita Ro chiar si dupa ce a adus sacrifici enorme in ww2, inclusiv armata romana folosita in cele mai dificile lupte din Tatra pt a salva vietii ale 'rosilor' si a permite astfel 'rosilor' s a ocupe o suprafata cat mai mare din Germania -este mai mult decat edificator
        • 0 (18 voturi)    
          Prietene, directia5,... (Marţi, 19 mai 2009, 16:07)

          Prostilor, votati PSD/PNL sa v-o mai tragem o data [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          avem un exemplu mai recent: respectul fata de Georgia si tratarea Republicii Moldova ca gubernie rusa. Asta este respectul de care este in stare Rusia. Daca Rusia i-ar trata pe ceilalti cu respect, ar avea numai de castigat, dar nu o face. Va pierde totul pe termen lung.
        • -1 (19 voturi)    
          Ba nu-i edificator deloc,s-avem pardon! (Marţi, 19 mai 2009, 16:12)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

          In "a doua parte a WW2" noi am luptat vreo juma' de an impotriva germanilor dar in prima parte a razboiului am luptat ani in sir impotriva Rusiei sovietice.Era si normal ca in luptele din Tatra rusii sa-i bage la inaintare pe speriatii de militari romani,care credeau ca daca au dat-o cotita la spartul targului li se vor ierta omorurile din stepele rusesti.Atunci nu a fost cazul de respect,ci de dispret,pentru ca Romania atacase URSS alaturi de Germania.Sa nu-mi replici acum ca de fapt noi luptam pentru redobandirea Basarabiei,in 1940 rusii ne-au dat ultimatum si au ocupat Basarabia fara sa se traga un foc de arma,vorba aceea.Trebuia sa procedam la fel,sa le dam ultimatum,daca ne tinea cureaua,nu sa le declaram razboi.E si asta o forma de business international,si inca o forma pasnica si civilizata.Legea talionului."Cum?",vei spune,"Romania sa fi dat ultimatum Rusiei?Ha-ha!Ce gluma buna,frateeeee!".Dar nu e chiar ridicol,daca guvernul roman ar fi investit atunci mai mult in cercetarea stiintifica poate ca am fi reusit sa cream bomba atomica inaintea americanilor,ca tot ne mandrim cu geniul nostru national,nu???Dar guvernul roman nu a dat nici atunci doi lei pe Stiinta,asa cum nu da nici astazi...Trist,dar adevarat.
          • +2 (14 voturi)    
            Lectie de istorie (Marţi, 19 mai 2009, 17:59)

            Gordon [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            Unde ai invatat tu istorie nene? La scoala de tractoristi? Crezi ca daca noi aveam spatele asigurat plecam din Basarabia asa? Uiti ca atunci cand ne-au dat ultimatumul rusnacii eram inconjurati numai de dusmani, daca ziceam nu, sareau toti pe noi, inclusiv nemtii ca nu cumva sa le ia rusii petrolul de la Ploiesti
          • -1 (3 voturi)    
            Bai xuie (Marţi, 19 mai 2009, 23:26)

            georgmihai1211377215 [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            Bai xuie de kakhebist , dispari in stepa si uita limba romana.
      • -3 (9 voturi)    
        Babuinului @Tata lu' Pintea (Marţi, 19 mai 2009, 21:32)

        Sunt cu geana pe tine [anonim] i-a raspuns lui Tata lu' Pintea

        Sa mori tu, nenorocitule, daca traiesti cu idea ca poti sa dai pe goarna orice enormitate care iti trece prin capatana ta seaca! Infantilule...
        Ai impresia ca pentru asemenea afirmatii inconstiente nu va trebui sa platesti?! Te inseli amarnic, neispravitule...

        Cap patrat ce esti, ti-ai facut-o cu mana ta... Cretinule!
        • +6 (8 voturi)    
          Ha-ha,baga volumu' la maxim,ciurucule! (Marţi, 19 mai 2009, 22:10)

          Tata lu' Pintea [anonim] i-a raspuns lui Sunt cu geana pe tine

          Pune-ma sa platesc,cioflingaru' lu tata,'ti-ar neamu' al dracului de cimpanzei decerebrati,tu si Basescu al tau!!! Tu crezi ca ma poti clinti,paduche???Traiesti in tara asta pentru ca fiu' miu iti permite sa traiesti,spurcaciune! Mai bine ar chema el insectoizii in Romania,sa va manance de vii pe toti,deraiati infecti ce sunteti...
          • 0 (0 voturi)    
            Mare ti-e gradina ta.. (Luni, 25 mai 2009, 16:57)

            Tataie [anonim] i-a raspuns lui Tata lu' Pintea

            Mancaaav-as cine sant cretinii astia fratele meu? De unde au scapat?
      • -2 (2 voturi)    
        ... (Miercuri, 20 mai 2009, 1:29)

        piktor [anonim] i-a raspuns lui Tata lu' Pintea

        tu nu esti tatal lui Pintea, esti baiatu' lu' stalin
    • 0 (2 voturi)    
      ruznaci blestemati (Miercuri, 20 mai 2009, 13:11)

      V [anonim] i-a raspuns lui dvribe

      In toata istoria, n-am gasit un lucru bun facut de rusi. Orice au facut, chiar daca la inceput parea ceva pozitiv, la final se dovedea o nemernicie. Natiune hrapareata si perversa, duca-s-ar pe pustii. Bine zis, dvribe.
  • -4 (34 voturi)    
    Moldova... (Marţi, 19 mai 2009, 12:07)

    Lucian_Mares [utilizator]

    ar trebuie sa-si vada de-ale ei si noi de-ale noastre. Economia e la pamant, avem si criza politica si sociala pe langa cea economica, nu ne mai lipseste decat sa ne invrajbim cu minoritatile si cu vecinii.
    • +15 (27 voturi)    
      total gresit !!! (Marţi, 19 mai 2009, 12:29)

      Observator OSCE [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      Nenea Lucica, afla ca eu unul sunt dispus la sacrificii pentru Romania Mare. Si ca mine ca mine sunt multi altii.
      Chestia care nu imi place este ca trebuie sa-l votez Basescu pentru asta....dar daca trebuie o sa-mi sacrific 5 ani din viata, bunicii mei au murit pentru asta....

      In privinta economiei, nu-ti face tu probleme...in 1918 au fost probleme de 100 de ori mai mari odata cu Unirea ce mare....
      • -11 (27 voturi)    
        Poate nu (Marţi, 19 mai 2009, 12:50)

        Mario Popa [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

        Eu nu sunt dispus la sacrificii pentru Romania Mare si ca mine sunt multi altii (nu e ironie ci opinia mea).
        • +4 (20 voturi)    
          Vladimire...frica ti-e de interior..@Mario..pacat (Marţi, 19 mai 2009, 13:27)

          Cristian [anonim] i-a raspuns lui Mario Popa

          Nenea scribu'Vladimir a tremurat un pic cand i-a vazut pe copii moldovenilor rusofililor cantand ROMANESTE...inseamna ca politica de zeci de ani a tatucilor/gulagurilor a fost complet ineficienta.
          Ucraina tremura si ea pt bucatile primite moka de la tatuc..
          In concluzie...cetatea rusofila,creata arbitrar, poate cadea extrem de eficient datorita celor din interior...asta-i temerea cea mare...
          @Mario Popa...sa stii ca oameni care doar asteapta 'plesti' s-au vazut de sute de ani..nu sunteti 'noi'...dar stati linistit ca nu dorim lasi intre noi..
          @Observatorul OSCE:respect tie si inaintasilor tai!
          Iti urez numai bine si sa faci copii...ca ne trebuie gene puternice..
        • -1 (7 voturi)    
          Dar PATRIOTISMUL E ULTIMUL REFUGIU (Marţi, 19 mai 2009, 13:30)

          MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Mario Popa

          Al cui refugiu ?
          *
          Exista mai multe variante de traducere in romana si toate susceptibile de a fi cenzurate.
          *
          Pentru ca expresia provine
          de fapt din engleză,
          o limba care nu are nici pe departe
          expresivitatea dulcelui nostru grai
          cand e vorba de gasit vorbe insultatoare.
          *
          Cautati dar cu Google
          urmand formula
          ”patriotismul ultimul refugiu”
          • -1 (9 voturi)    
            Daca nu esti patriot atunci esti idiot. (Marţi, 19 mai 2009, 13:41)

            Dan [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

            Din aceasta dilema nu poti iesi.
            • +1 (13 voturi)    
              Patriotism european,poate! (Marţi, 19 mai 2009, 15:46)

              Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Dan

              Suntem parte din Uniunea Europeana,amice,si Uniunea noastra are relatii amiabile cu Rusia.Basescu al tau nu-i european decat cu numele,el ii trateaza pe rusi cu lipsa de respect,de parca ar fi sluga Washingtonului.Ceea ce nu-i departe de adevar,dealtfel.
              • 0 (0 voturi)    
                Bai Pintea (Luni, 25 mai 2009, 17:08)

                Geba [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

                Cat poate sa te orbeasca ura fata de Basescu bai tata? Ai fi in stare sa-l decapitezi si pe tac-tu pentru asta? Ai stofa de cominternist tata, nu glumesc.

                Relatii amiabile cu Rusia? Cand le-am avut scarnavie ca sa ma pui tu pe mine acum sa stau in genunchi in fata slinosuluicu vodca in bot?
                Bai, ma pis pe istoria pe care ai invatat-o tu bai sifiliticule moral? Tu invoci UE bai dezradacinatule bai? Ce ai tu in comun cu UE? Tu cel mult ai ceva in comun cu Iliescu dar si ala s-a mai emancipat un pic. Du-te tata in Siberia si lasa-ne.
            • 0 (4 voturi)    
              dilematicule (Marţi, 19 mai 2009, 17:31)

              calin [anonim] i-a raspuns lui Dan

              tu de ce nu poti patriot?
      • -11 (19 voturi)    
        ? (Marţi, 19 mai 2009, 13:12)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Observator OSCE

        Moldovenii NU vor unirea cu Romania, tocmai pentru ca Romania e saraca, corupta si penibila cu Basescu al tau. Vrei sa incepi un razboi de cotropire sau ce?
        • +9 (13 voturi)    
          cotropire ???? (Marţi, 19 mai 2009, 13:41)

          Observator OSCE [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

          Basescu nu este al meu si nici nu l-am votat. M-am trezit cu el la Cotroceni, dar conform constitutiei este si presedintele celor care nu l-au votat.
          Nu am spus ca vreau sa incep o "cotropire", dar nimeni nu a intrebat explicit romanii din RM daca vor sau nu unirea cu Romania.

          Daca ne referim in schimb la cererile de cetatenie (un milion) la un calcul simplu ne rezulta 35-40% din populatie favorabila unirii. Nu mai punem la socoteala cei care inca nu au depus actele de cetatenie !!!

          Spune-i lui Putin sau lui Voronin al tau sa nu-si mai bage coada in Basarabia vreo 2 ani si apoi sa vedem daca unirea vine de la sine sau nu. Ce zici de propunerea asta???
      • -2 (8 voturi)    
        te priveste! (Marţi, 19 mai 2009, 14:46)

        monica [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

        eu nu sunt dispusa sa preiau o gasca de hoti rusi cu titlu de "moldoveni" si a propos - de ce s-au declarat 65-70% din ei moldoveni si doar 2% romani la ultimul recensamint al populatiei?
        daca sunt atit de romani, de ce ii intereseaza acum sa vina in ROMANIA? Pentru ca suntem in UE? Nu ma intereseaza o astfel de gasca, iar Base oricum nu are votul meu.
  • +13 (31 voturi)    
    Nu zaietz ! (Marţi, 19 mai 2009, 12:08)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Ce si-ar mai mana rusu' tancurile spre "Evropa capitalista si decadenta" ... Si ce nervi mai are ca sunt popoare care spun NU nesimtirii rusesti.

    Macar si pentru asa ceva, si tot pe Base in votez.
    Nu omul unui comunist ca Iliescu care in '90 se grabea sa semneze un tratat umilitor.
    • -9 (19 voturi)    
      Rusii (Marţi, 19 mai 2009, 13:12)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      Ce sa-si mai mane rusii tancurile incoace.altii au fost mai iuti de picior,iar noi nu am aflat cand au venit.Niciodata Romania nu a fost ocupata asa de repede si fara sa traga niciun foc.
      Prietenul tau Base s- a nacut la 21 decembrie l989.Habar nu are ce este comunismul si cu ce se mananca.In momentul cand va dispare Ion Iliescu de de scena politica o sa fii foarte fericit - a disparut comunismul din Romania.Bai desteptule - in Italia partidul comunist ete in parlament si nu moare nimeni din cauza asta.Cu sau fara partid comunist,tot comunisti o sa fiti in comportament si peste o suta de ani.E in firea romanului.
  • -9 (35 voturi)    
    Traian cel Groaznic (Marţi, 19 mai 2009, 12:14)

    istvan cel mare [anonim]

    Basescu: "semnarea unui tratat frontialier cu Moldova m-ar transforma in partenerul lui Ribbentrop si Molotov".

    Autorul articolului crede ca presedintele roman nu ar trebui sa uite ca prin amintitul tratat in componenta Romaniei au fost incluse Transilvania si Adealul. "Iar acolo de mult mocnesc tendinte separatiste", sustine jurnalistul rus.

    Comentariu: Basescu este este un monument de prostie, tradator de tara, vandut plutocratiei mondiale elitieste, o catastrofa pentru Romania.
    • +8 (10 voturi)    
      cine nu-şi cunoaste istoria... (Marţi, 19 mai 2009, 13:06)

      predel [anonim] i-a raspuns lui istvan cel mare

      pactul ribbentrop-molotov nu a avut ca obiect atribuirea vreunui teritoriu vreunei tari altele decât GERMANIA şi URSS...
      ROMÂNIA a dobandit Ardealul dupa WWI consfintit la Trianon si Versailles (1919) prin urmare pactul mentionat (1938) nu avea cum să-i atribuie un teritoriu pe care îl deţinea deja.
      de menţionat ca in 1939 pierdem mare parte din Ardeal în urma diktatului de la Viena
      • +5 (7 voturi)    
        rectificare (Marţi, 19 mai 2009, 14:08)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui predel

        predel, pactul ribbentrop-molotov s-a semnat nu in 1938, ci la 23 august 1939. Diktatul de la Viena, prin care am pierdut aproape jumatate din ardeal a avut loc nu in 1939, ci la 30 august 1940. El a fost in principal cauza instaurarii, o saptamana mai tarziu, a regimului antonescian. Portiunea din Ardeal a revenit la patria mama imediat dupa instaurarea la 6 martie 1945 a regimului Petru Groza, fiind folosita de Stalin drept moneda de santaj pt instaurarea acestui regim.
  • +11 (17 voturi)    
    Foarte tare (Marţi, 19 mai 2009, 12:15)

    Ovidiu [anonim]

    Rimânii cuceritori... nu-i asa, doar am fost un mare imperiu in trecut, si ne cautam gloria pierduta
  • +7 (21 voturi)    
    O idee buna... (Marţi, 19 mai 2009, 12:19)

    Viorel [anonim]

    "crearea asa numitei Romanii Mari prin alipirea teritoriilor fostei Basarabii – actuala Moldova, a Bucovinei de Nord din Ucraina si a raioanelor sudice din regiunea Odessa".

    In felul acesta in sfarsit Romania o sa se imbogateasca efectiv de pe urma acestor teritorii inestimabile...

    Cata lipsa de creier... sau asa am vrea sa credem.

    Io zic sa lasam acolo toate teritoriile astea. Momentan Romania este folosita ca paravan la ce se intampla in Moldova: dictatura comunista.
    Paravan tocmai bun atat pt intern dar mai ales pt teatrul extern. Dam vina pe Romania in fata Europei si intern calcam in picioare drepturile omului.

    Felicitari regiei.

    Predictia mea este ca ne putem astepta in 10-15 ani ca Moldova sa se uneasca cu Ukraina si cu Rusia mai degraba decat cu Romania.
    Zic asta ca sa stim dinainte, sa nu ne pacalim singuri sau poate chiar sa facem ceva.
  • +16 (24 voturi)    
    pai, (Marţi, 19 mai 2009, 12:19)

    un roman [anonim]

    cum sa-si permita Base sa pomeneasca de Ribbentrop-Molotov ? Si mai e si recidivist, ca, data trecuta, a zis si ceva de tezaur ! E bun si NATO la ceva, ca altfel precis veneau rusii personal in Romania sa-i explice ce si cum !
  • +9 (25 voturi)    
    Hai sifon, dobi! (Marţi, 19 mai 2009, 12:21)

    Dragos [anonim]

    /

    dupa ce au facut vraiste prin toata europa, au indobitocit sute de milioane de oameni, au omarat in chinuri (inchisori si lagare de munca silnica) alte milioane, si nu mai departe de anul asta au invadat state suverane vecine (georgia) ....... astia, ba, se gasesc sa ne tina noua discursuri despre corectitudine geopolitica?????

    //
    • -6 (16 voturi)    
      Sifon (Marţi, 19 mai 2009, 13:14)

      Didi [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      Si americanii tai ce fac?!?!
  • +8 (22 voturi)    
    Imperiul rus- imperiul raului (Marţi, 19 mai 2009, 12:25)

    barasab [anonim]

    Romania nu cedeaza santajului energetic rusesc, deaceea Moscova bate in Basarabia. Romania ar trebui impreuna cu Ucraina, Polonia si tarile baltice sa faca front comun impotriva agresiunii rusesti. Acest imperiu este in stare de colaps si incearca sa traga la fund si alte state.
  • +12 (26 voturi)    
    Uitasem ..... (Marţi, 19 mai 2009, 12:27)

    Dragos [anonim]

    Bravo Base tata, macar un roman care mai are singe-n vine ...... sa stiu ca mor de Kalashnikov si tot n-ash tacea in fata rusnacilor!

    De, ... acuma are sens axa Bucuresti - Londra - Washington, nu-i asa domnilor analisti retardati, debili mintali care urlau la Circul Zilei ca Basescu bate campii!

    Habar n-aveti cata viziune politica are omul asta pe care-l scuipati left, right and center ..... totdeauna natiunea romana se trezeste cu o secunda mai tarziu in a-si aprecia oamenii de valoare .....
  • +16 (24 voturi)    
    stiati ca... (Marţi, 19 mai 2009, 12:29)

    alt roman [anonim]

    nemtii au fost mici copii pe langa rusi in materie de crime? prefer oricand ocupatia germana celei ruse.
    • 0 (0 voturi)    
      Serios?!?! (Miercuri, 20 mai 2009, 8:54)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui alt roman

      Sa sti ca unghiile scoase dor la fel de tare indiferent de cine sunt trase.
      Cred ca polonii nu vor nici ocupatia nemteasca nici cea ruseasca. Doar uniforma era alta.
  • +16 (22 voturi)    
    Indiferent... (Marţi, 19 mai 2009, 12:30)

    Vorbe goale [anonim]

    ... ce tendinte separatiste "mocnesc in Romania", aceastea nu se compara nici pe departe cu tendintele separatiste care mocnesc in imperiul rus.

    Si mai incet cu infantilismul, ca presedintele vostru tocmai vrea sa infiinteze cea mai ridicola institutie dedicata "adevarului istoric". In calitate de est-europeni ne umfla rasul cand vorbiti, voi rusii, despre adevarul istoric... Zeci de ani ne-ati murdarit istoria prin indivizi precum Roller.

    Noi va stim bine si Europa va stie bine si ea... singura problema e ca deocamdata are nevoie de voi, dar asta s-ar putea schimba intr-o zi...
    • +10 (16 voturi)    
      in momentul.. (Marţi, 19 mai 2009, 12:50)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Vorbe goale

      cand fuziunea nucleara va fi folosita pt energie ..e o chestie de timp pana ce se dezvolta materiale sa reziste temperaturilor uriase..apoi rusul o ia iarasi pe cocoasa..no money
  • +13 (13 voturi)    
    Corecati-ma daca gresesc (Marţi, 19 mai 2009, 12:42)

    flix [anonim]

    <<...prin amintitul tratat in componenta Romaniei au fost incluse Transilvania si Adealul. >>

    Transilvania si Adealul nu faceau parte din Romania inca din 1918? Ce treaba a avut pactul Ribbentrop-Molotov cu asta!?

    E intoxicata rau presa din Bsarabia...macar de si-ar da seama de asta si basarabenii...
    • -3 (7 voturi)    
      Diktatul de la Viena - ring any bell, you a*hole? (Marţi, 19 mai 2009, 12:58)

      yorga [anonim] i-a raspuns lui flix

      @ flix

      Dictatul de la Viena (cunoscut şi ca Al doilea arbitraj de la Viena) a fost un act internaţional încheiat la 30 august 1940, prin care România a fost silită să cedeze aproape jumătate (43.492 km²) din teritoriul Transilvaniei în favoarea Ungariei horthyste. Acest act a fost impus de Germania Nazistă şi Italia fascistă în timpul celui de-al Doilea Război Mondial sub titlul de „arbitraj”.
      • +6 (6 voturi)    
        gaura pari a fi tu (Marţi, 19 mai 2009, 13:12)

        predel [anonim] i-a raspuns lui yorga

        subiectul vorbirii este pactul Ribbentrop-Molotov care cica ar fi atribuit Romaniei (nu i l-ar fi luat) Ardealul.
        e usor sa citesti fara sa intelegi?
        nu esti destul daca nu esti si fudul
      • +3 (9 voturi)    
        Despre "Pactul Ribbentrop-Molotov" (Marţi, 19 mai 2009, 13:13)

        yorga [anonim] i-a raspuns lui yorga

        pentru uzul forumistilor habarnisti:

        Pactul Ribbentrop-Molotov, cunoscut şi ca Pactul Stalin-Hitler, a fost un tratat de neagresiune încheiat între Uniunea Sovietică şi Germania nazistă, semnat la Moscova în la 23 august 1939 de ministrul de externe sovietic Viaceslav Molotov şi ministrul de externe german Joachim von Ribbentrop, în prezenţa lui Stalin.

        Scopul declarat al acestui pact era, din punctul de vedere oficial al Germaniei, ca cel de-al Treilea Reich să-şi asigure flancul estic în perspectiva iminentei invadări a Poloniei, petrecută de altfel cu o săptămână mai târziu, la 1 septembrie 1939. Pe de altă parte, Uniunea Sovietică voia să câştige timp, să prevină temporar o invazie germană, întrucât Armata Roşie avea prea puţini ofiţeri superiori, după executarea multora dintre ei din ordinul lui Stalin, în frunte cu mareşalul Tuhacevski, sub pretextul unui complot imaginar.

        În realitate, ambele ţări agresoare voiau să se asigure, cel puţin oficial, că vor avea spatele „acoperit” în procesul de împărţire în două a ceea ce rămasese neocupat şi/sau neîmpărţit din Europa.

        Consecinţele Pactul Ribbentrop-Molotov au fost practic continuate de pactul Churchill-Roosevelt-Stalin, care a propus la sfârşitul celui de-al doilea război mondial, în 1945, o nouă reîmpărţire a sferelor de influenţă în Europa, vestul urmând a se afla sub influenţa Statelor Unite ale Americii, iar estul sub influenţa a Uniunii Sovietice.
  • -10 (14 voturi)    
    Istoria de clasa IV-a (Marţi, 19 mai 2009, 12:54)

    titulescu [anonim]

    "Transilvania si Adealul nu faceau parte din Romania inca din 1918? Ce treaba a avut pactul Ribbentrop-Molotov cu asta!?"

    Ai uitat de Dictatul de la Viena (1940), prostutzule!Mai pune mana pe carte - ca de altfel majoritatea celor isi etaleaza incultura, prostia si creierul spalat pe acest topic..
    • +9 (13 voturi)    
      C'mon, stupid (Marţi, 19 mai 2009, 13:02)

      Petru Rares [anonim] i-a raspuns lui titulescu

      C'mon, stupid... Rusul amesteca aiurea Rib-Mol cu Tratatul de la Paris. Traian il neaga doar pe primul, nu si pe al doilea, aici este smecheria lui diplomatica, cred, foarte dibace. Asa ca.. nu te grabi sa amesteci Rib-Mol cu Viena 1940 si Paris 1947 asa cum vrea rusul.
    • +8 (8 voturi)    
      Chiar nu vad rostul atacurilor la persoana (Marţi, 19 mai 2009, 13:38)

      flix [anonim] i-a raspuns lui titulescu

      Nu stiu daca ai intrat vrodata pe un site de stiri strain: niste oameni citesc si eventual comenteza articolul. Culmea e ca le este respectata opinia, buna sau rea, corecta sau gresita, fara remarci personale...inca unul din miile de motive pentru care Romania nu va putea fi mai sus decat e.

      Dar revenind la articol...vorbeam STRICT de Ribbentrop-Molotov. Autorul sugereaza ca acest pact ar fi avut consecinta alipirea Transilvanie, ceea ce nu este adevarat!!!
  • 0 (12 voturi)    
    uite basarabia,nu e basarabia (Marţi, 19 mai 2009, 12:58)

    cofe_e [anonim]

    nu stiu ce mai tin minte rusii, dar din cate stiu eu prin tratatul ribbentrop molotov ne-au fost luate transilvania, tinutul hertei si basarabia.....si de catre cine? rusi si maghiari....asa ca ce tot face ala gat acolo...frate, stiu ca istoria o scrie ala mai puternic, dar de aici pana la a face lobotomie pe creier unui popor e o distanta destul de mare....i-ar trebui o replica domnului si un pic de lectie de istorie
  • +1 (19 voturi)    
    bata in balta (Marţi, 19 mai 2009, 13:11)

    fefe [anonim]

    Ca Rusia face o anumita politica de mare imperiu nu e cazul sa comentam aici ca stie toata lumea.

    Problema e ca Base in mare pierdere de electorat a inceput sa debiteze aiureli pentru consumul bizonului intern (nationalist nevoie mare) dar care sunt extrem de nocive pe plan extern.

    Granita noastra de est a fost stabilita prin Tratatul de pace de la Paris la care au semnat si americanii si englezii si frantuzii alaturi de marele tatic de la rasarit. Ne place sau nu ne place a vorbi acum ca tu nu recunosti granita de est, suna extrem de prost international, pe toate orizonturile nu numai la Moscova. Acea granita a fost recunoscuta in tratatele succesive cu URSS, iar statele succesoare ale URSS se asteapta sa fie recunoscuta in continuare. Ne facem imagine de stat revizionist, si absolut nimeni nu ne va sustine in niciun demers international.

    In plus noi avem un tratat cu Ucraina in care am recunoscut granita cu Ucraina tot o granita de pe vremea lui Molotov Ribentrop. Kievul se zbate sa scape de cizma rusilor, si ar putea fi un aliat extrem de bun in a mai rari manevrele rusesti in zona. Insa cand declari ca tu consideri granitele tale de est ca fiind incorecte iti faci Ucraina dusman si nu prieten. Adica ne izolam pe plan international si apoi ne autocompatimim ca nimeni nu ne sustine in Moldova.

    Declaratia respectiva denota imbecilitate politica cat cuprinde, si este total impotriva intereselor nationale.

    Unirea cu MOldova, doar cetatenii Moldovei o pot hotara. Sa facem Romania extrem de atractiva economic, autoritatile romane sa devina un model de cinste si eficienta, si atunci moldovenii se vor duce in masa sa voteze pentru o astfel de unire. Pina atunci sa ne vedem de ale noastre.
    • -1 (15 voturi)    
      hai ca esti fraier! (Marţi, 19 mai 2009, 13:41)

      s3xs1 [anonim] i-a raspuns lui fefe

      Poate te-ai grabit sau nu, dar ai facut-o de oaie! :)) Mai explica-mi 1 cum se face cu unirea asta prin vot? Deci, daca noi vrem ca sa ne unim cu USA: votam, hocus-pocus si suntem USA :))

      Lasa-te de comentarii politice! Ucraina si Moldova sunt inca in sfera ROSIE! Nici o alianta a statelor europene din vecinatatea rusiei nu-i poate face militar si energetic!

      Nu stiu cum stam pe plan UE la nivel militar comparativ cu rusia, dar din punct de vedere energetic, s-a demonstrat ca UE sta sub papuc cand e vorba de resurse energetice pe baza de combustibili fosili si derivati!
    • +3 (7 voturi)    
      Lui FEFE (Marţi, 19 mai 2009, 15:14)

      kukubau [utilizator] i-a raspuns lui fefe

      EXCELENT !.... In sfarsit, un comentariu absolut corect !
  • +3 (9 voturi)    
    efect (Marţi, 19 mai 2009, 13:17)

    predel [anonim]

    Efectul clar al acestui articol este cel de intoxicare. Uitati-va mai sus la cate discutii a iscat si ganditi-va ca daca noi ne putem certa ca chiorii fara a da macar o cautare pe wiki mai intai atunci cei carora le pasa si mai putin de istoria Romaniei cu ce idei vor ramane???
    • +1 (5 voturi)    
      Cine .. (Marţi, 19 mai 2009, 13:25)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui predel

      se cearta? Se poate ca unii sa aiba pareri diferite, sau sa nu fie suficient de bine informati, sau sa vorbeasca mai mult cu inima decat cu capul. Mie mi se pare foarte util schimbul de opinii, atata timp cat nu degenereaza in tiganism. Unii devin curiosi si dau o cautare pe wiki, si uite-asa se mai lumineaza putin.
  • +6 (8 voturi)    
    Mormaiala de mahmur (Marţi, 19 mai 2009, 13:20)

    Rosu [anonim]

    "Analiza" acestui "ziarist" rus este ea insasi dovada excelenta pentru infantilismul cu care este tratata in plan ideologic problema in media rusofona. Infantila este abia aceasta analiza, care pretinde ca ia in considerare situatia reala din Romania, ceea ce este, in mod evident, fals.

    Este pur si simplu o reactiune istericoida la declaratiile lui Basescu referitoare la tratatul comunismului cu nazismul... Este un reflex de conservare aproape pavlovian. Domnul "ziarist" rus reactioneaza emotional si fara sa dovedeasca viziune dincolo de obisnuita superficialitate...
    Sa ne scuteasca!
  • +1 (11 voturi)    
    agentura FSB de pe acest forum (Marţi, 19 mai 2009, 13:57)

    lucid [anonim]

    cum ii identifici? simplu: afirma ca in pactul ribbentrop - molotov ar fi fost vorba si de ardeal. diversiune ordinara. in anexa secreta a pactului se scria: urss isi exprima interesul pentru tzarile baltice, estul poloniei si teritoriul de la est de prut, iar germania isi exprima dezinteresul fatza de teritoriile de mai sus. punct. asta a fost targul. dictatul de la viena s-a discutat dupa un an si a fost 50% realizat prin sprijinul acordat de stalin lui horthy, in sperantza ca si el va ocupa restul moldovei (vezi rapoartele provocarilor sovietice la granitzele romanesti din august 1940). partea sa-i zicem buna a fost ca hitler a realizat in sfarsit cu aceasta ocazie ca stalin vrea toata europa estica si asa s-a hotarat sa i-o ia inainte cu planul barbarossa.
    rusia este din ce in ce mai mult un colos cu picioarele economice de lut asa ca va compensa prin agresivitate barbar-asiatica ca anul trecut in georgia. numai ca nu-i mai merge cu nato.
  • 0 (8 voturi)    
    ribbentrop molotov (Marţi, 19 mai 2009, 14:57)

    maria [anonim]

    Pactul Ribbentop Molov s-a semnat in 1939, pe vremea Romaniei Mari, urmare a Unirii din 1918, consfintita de Tratatul de la Versailles. Deci Transilvania era deja parte a Regatului Romaniei. Poate ca in Rusia se invata o alta istorie....
    • 0 (10 voturi)    
      Marioara,nu citisi bine! (Marţi, 19 mai 2009, 15:49)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui maria

      E vorba de tratatul frontalier dintre Romania si Moldova,semnat dupa Al Doilea Razboi Mondial.Ai probleme cu intelegerea unui text? Daca da,las-o mai moale cu postarile aiurea.
      • -2 (10 voturi)    
        Voinicule, intelegi ce citesti? (Marţi, 19 mai 2009, 19:19)

        don giovanni [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        In primul rand Romania nu a semnat vreun tratat "frontalier" (nu sunt sigur ca exista asa ceva, dar fie, poate tu stii mai bine) cu Moldova dupa al Doilea Razboi Mondial, pentru simplul fapt ca nu exista asa ceva. Adica statul Moldova, asa cum subliminal incerci sa ne convingi ca "statul Moldova"ar fi, si nu de azi de ieri, ci, iata, chiar si dupa razboiul al doilea mondial, subiect de drept international. Pentru ca facatura stalinista trebuia sa poarte un nume, i s-a spus Republica Sovietica Socialista Moldoveneasca. Ah, ce frumos iti suna, nu-i asa? Ei, aceasta resese moldoveneasca nu avea cum sa incheie in 1947b un tratat cu (inca) Regatul Romaniei.
        In al doilea rand, domnul Traian Basescu, Presedintele Romaniei (sa-ti notezi undeva, pentru ca se pare ca uiti usor si pricepi greu) s-a referit la nerecunoasterea impartelii Ribbentrop-Molotov (ala cu camionul) si nu la nerecunoasterea Tratatului de la Paris din 1947. Aici este smecheria diplomatica a domnului Presedinte Traian Basescu (poti sa-ti mai notezi o data) care le da tremuraturi sefilor tai si care (sefii tai) incearca, si prin tine, voinicule, sa bage ceata...
        • +2 (10 voturi)    
          Hai duc#eti-va pe pustii,tu si Presedintele tau... (Marţi, 19 mai 2009, 20:01)

          Fra'su lu' Pintea (zis "Dragonul") [anonim] i-a raspuns lui don giovanni

          6 minusuri,Giovanni???Penibil! Ma intreb Base al tau cate ar fi luat...Fara numar,de buna seama...
  • 0 (10 voturi)    
    Agit-prop la Chisinau (Marţi, 19 mai 2009, 15:54)

    Cornel [anonim]

    Nu cred ca sint prea multi cei care sa ia in serios un astfel de articol de presa sovietica. Articolul contine dezinformari flagrante - Transilvania nu a fost alipita la Romania prin tratatul Ribbentrop - Molotov, Transilvania si Ardealul nu sint regiuni diferite...cit priveste existenta vreunui plan secret de reunire cu Moldova ocupata, mira-m-as sa existe in tara autoritatea competenta care sa aibe coerenta si mijloacele pentru asa ceva ! Sovieticii pot sta linistiti din partea lui Basescu si a autoritatilor romane de tot felul, insa tinerii moldoveni par sa nu mai poata fi prostiti la infinit.
  • 0 (10 voturi)    
    interese tariste (Marţi, 19 mai 2009, 16:10)

    Ciprian77 [utilizator]

    La cat zgomot fac rusii despre situatia din Basarabia, asa zisele implicari ale Romaniei si comentariile autoritatilor romane, e destul de clar ca au interesele lor.
    Pana la urma orice presedinte roman (indiferent de nume sau partid), are datoria sa reprezinte interesele Romaniei. Toate atacurile asupra Romanie dezlantuite de slugile Moscovei de la Chisinau (tovarasul voronin si clica lui) au fost dictate din Rusia. Ambasadorul Rusiei la UE se plangea de abordarea tricolorului pe cladirea presidentiei de la Chisinau inainte ca tov. voronin sa zica ceva.
    Ma intreb cum de-a fost asa usor sa se abordeze acele steaguri... E clar ca a beneficiat de acordul oamenilor lui voronin care au fost teleghidati de la Moscova.
    Voronin doreste indepartarea Basarabiei de UE. Asa zisul interes fata UE e doar praf in ochii alegatorilor.

    Iar ceea ce spun unii ziaristi rusi, e doar propaganda. Regimul criminal stalinist a facut atata rau - asta n-ar trebui uitat. Denuntarea pactului Ribentrop-Molotov nu are nici o legatura cu faptul ca Transilvania apartine acum Romaniei.
  • 0 (10 voturi)    
    invers! (Marţi, 19 mai 2009, 17:17)

    clujean [anonim]

    imbecilul ala de rusnac se face ca nu stie ca prin Tratatul Ribbentrop-Molotov Romania a ramas la cheremul Germaniei, care I-A LUAT Ardealul, nu i l-a dat! hai sictir, ivane!
  • 0 (6 voturi)    
    numiacand aud cuvantul statalitate (Marţi, 19 mai 2009, 18:37)

    kalu [anonim]

    si mi se ridica parul pe spate la fel de tare cand am auzit acordurile"norvegiene" ale piesei rusesti care a castigat eurovizionul. Ce ma baieti, ati fost surprinsi si voi ca cineva a avut tupeul sa va expulzeze "diplomatii" din RO, nu? Pai da, ca va suparati si inchideti robinetul, ca asa stiti voi. Auzi, raioanele ucrainiene :)))))) demult vroiam sa ma mut acolo, ne-ati prins !!! Ce penibili sunteti cand simtiti ca se termina banii si influenta !!!!
  • -3 (9 voturi)    
    Geo-politikia (1) (Marţi, 19 mai 2009, 20:24)

    Patrick [anonim]

    Dupa Tratatul de pace de la Versailles (1919), România cuprindea majoritatea teritoriilor locuite de vorbitori de limba româna : Basarabia, Bucovina, Cadrilaterul si Transilvania. Au ramas totusi în afara României Mari Vestul Banatului (gura Timocului) si Vestul Crisanei (pâna la Tisa). Pactul din 1939 nu prevedea atribuirea vreunui teritoriu României.
    Pactul Ribbentrop-Molotov (sau mai clar, Hitler-Stalin) semnat pe 23 august 1939, a avut ca obiect o întelegere între sovietici si germani privind partajarea Poloniei între cei 2 capcauni ai sec. XX si atribuirea altor teritorii (Lituania, Letonia, Estonia) maretei Uniuni Sovietice. Ei bine, da ! Adolf si Iosif erau în acei ani mari AMICI !
    Este greu de acceptat usurinta criminala cu care zugravul austriac Adolf Schikelgruber (zis Hitler) i-a comunicat omologului sau, ex-seminaristul gruzin Iosif Djugashvili (zis Stalin) «lipsa de interes a celui de-al III-lea Reich pentru Basarabia si Bucovina».
    Asa ca ’’tatucul Iosif’’ nu a asteptat o invitatie speciala si dupa ce au sfâsiat Polonia, au ocupat rapid tarile Baltice si ne-au transmis un ultimatum privind retragerea imediata (fara posibilitatea vreunei negocieri) a administratiei si armatei române din teritoriile de la est de Prut.
    Au urmat momente dramatice pentru conationalii nostri care au fost deportati în masa, asasinati cu sânge rece, asimilati fortat, exterminati sistematic. Zeci de mii de familii au fost sfâsiate de fiarele rosii. Iar zeci de mii de rusi din zonele mai sarace ale imperiului au colonizat fortat plaiurile manoase ale Basarabiei si Bucovinei de Nord. Asa s-a început punerea în practica a planului diabolic al sovieticilor de denationalizare a acestor teritorii, fapt reflectat de confuzia actuala ce domneste în aceasta zona în privinta unei eventuale reunificari cu Patria Mama.
  • -3 (9 voturi)    
    Geo-politikia (2) (Marţi, 19 mai 2009, 20:29)

    Patrick [anonim]

    Urmare Diktatului impus de Adolf & Benito, semnat la Wiena pe 30 august 1940, am pierdut nord-vestul Transilvaniei.
    Manevra dibace a diplomatiei Axei.
    1. Horthy era «stimulat» sa trimita trupe pe frontul de est;
    2. I se dadea posibilitatea lui Antonescu sa recupereze estul Moldovei (aliati cu noi, ori va ocupam!);
    3. Eram fortati sa devenim furnizorii de petrol ai Axei (pentru a-si deplasa masina de razboi spre est).
    MS Regele Carol al II-lea (membru marcant al masoneriei) a facut înca o data dovada ca-i pasa prea putin de Tara, cedând pamânturile strabune fara a trage macar un glonte. Abdicând, a plecat cu Elena Wolf (Lupescu) spre tinuturi neatinse de flacarile razboiului, într-un tren special, dupa ce a jefuit sistematic resursele Regatului ce cu dezonoare a condus.
    Au urmat ani de lupta eroica alaturi de aliatii germani, italieni etc. împotriva inamicului, Rusia bolsevica, cea care ne-a sfâsiat Tara. Le-am tras-o zdravan rusnacilor pe unde i-am prins, pâna la Tsaritsyne (rebotezat Stalingrad si apoi Volgograd). Cu ajutorul amerlocilor si britanicilor (care se si vedeau scosi din carti), rusii îsi creaza o industrie de razboi solida, cu care fac fata Axei. Si beneficiind de o retea de informatii multipla (sovietica, US, GB etc.) întorc soarta razboiului.
    La 6 martie 1945 se instaureaza regimul criminal Petru Groza, care a favorizat exploatarea sistematica a Tarii de catre imperialistii sovietici si spalarea generala a creierelor generatiilor care au urmat pâna în 1989. Omul de tip nou, socialist fusese creat. Consecintele le suportam si acum, din pacate . . .

    Cât despre tovarisci Novosadiuk (who cares ?) îi dorim vsio haroshevo !
  • 0 (4 voturi)    
    Nu e de vina (Marţi, 19 mai 2009, 20:49)

    Alex [anonim]

    Her Basescu nu are nici o vina. Nu Basescu vrea recuperarea Moldovei ci toti romanii de pretutindeni. Noi suntem de vina si asteptam la cotitura sa apara momentul prielnic.
    Ne pare bine totusi ca Basescu tine cu noi si in aceasta privinta.
    Recuperarea Moldovei trebuie facuta acolo de unde au fost alungati romanii de spaima Siberiei si de colonizarea cu comunisti rusi. Acolo ar trebui sprijin pentru caderea majoritatii comuniste asa cum majoritatea comunista din Romania a fost schimbata de Basescu in 2004. Pacat ca Iuda Tariceanu i-a adus din nou pe comunisti in fruntea bucatelor si acum iar sunt probleme cu atenuarea sistemelor lor bolsevice.
  • +3 (5 voturi)    
    apel la mintea limpede (Marţi, 19 mai 2009, 21:13)

    sange rece [anonim]

    Mai copii,
    1. Nu pot sa nu remarc ca in toate comentariile la subiectele de genul asta, clocoteste in noi sangele latin. Ca urmare sfarsim prin a ne certa unii cu altii, ceea ce tot facem de vreo 2000 de ani, in loc sa ne mobilizam si facem ceva constructiv;
    2. Ce-ar fi sa ne vedem de interesul nostru: economic, social, politic, civic pe plan intern. Avem multa curatenie de facut aici, multe "razboaie" de dus cu noi insine si de castigat pana scapam de o mentalitate inradacinata timp de 60 de ani si de vreo 2 generatii "contaminate";
    3. Va recomand sa cititi Sun Tzu, Arta razboiului - calea armelor trebuie sa fie ultima la care se poate apela. Pana atunci mai sunt si alte modalitati si va garantez ca si altii le stiu..poate mai bine ca noi;
    4. Ati auzit de gestul lui Nichita Hrusciov care a socat intreaga adunare ONU batand cu papucul in masa? Se numeste stilul de negociere sovietic si se preda in manualele de negociere.. asa stiu ei sa negocieze...:);
    5. Sunt convins ca am adunat in noi frustrari de veacuri, care ar rabufni cel mai bine in nationalism. Au mai trecut si altii prin asta (vezi Germania, Serbia). Partea proasta e ca daca mergem pe calea asta, vom fi singuri pe plan international si in momentul de fata chiar nu ne permitem;
    6. E important sa ai o constiinta nationala bine inchegata, o cultura puternica (by the way- ne lipsesc amandoua), sa iti cunosti si sa-ti pretuiesti istoria. Dar cred ca e mai important sa te gandesti la viitor si sa nu te tot agati de trecut, fie el bun sau rau;
    7. Toate cele de mai sus nu inseamna sa iti pierzi demnitatea si sa raspunzi la provocari decat daca asta e in favoarea ta. Personal, cred ca pe rusi ii doare acum cel mai tare Nabucco, proiect care incepe sa se cristalizeze si care ii cam scoate din schema pentru livrarea gazelor in Europa: vezi ofensiva puternica pe plan international (Italia, Turcia, tarile din zona caspica etc.).
    8. Totul in lumea asta porneste de la bani/economie, mai ales razboiul....
  • +4 (8 voturi)    
    Base' e deja pe faras!!! (Miercuri, 20 mai 2009, 0:11)

    John Romano [anonim]

    Chiar nu pricepeti ce e cu asa zisele scapari ale austriecilor!
    Sunt semnale ca Basescu nu este dorit de lumea mare ca presedinte din nou ... Asa patesc cei cu gura mare si cu adevarat prostanaci!!!
    Ha ha ha ... Numai fraierii nu vad (inca) cine e adevaratul prostanac!
    Am terminat cu vestile triste pentru fanii si gasca lui Base' marinarul de ape tulburi!
    • -1 (1 vot)    
      totusi (Miercuri, 20 mai 2009, 20:26)

      Codruta [anonim] i-a raspuns lui John Romano

      Nea Base are deocamdata 35 % fata de 20 % cat au prostanacii Geoala sau Chin Anton.
  • -1 (1 vot)    
    despre pactul R/M (Miercuri, 20 mai 2009, 16:44)

    cristian [anonim]

    Momentul semnării pactului R/M este descris de istoricul Paul Johnson astfel:
    „Măcelarii Europei, ameţiţi de băutură, îşi jucau rolurile, îmbrăţişându-se cu tandreţe şi clătinându-se pe picioare. În întregime, ei se înfăţişau ca un grup de gangsteri rivali, care avuseseră şi înainte de împărţit ceva, şi acum puteau să o ia de la capăt, fiind profesionişti ai aceloraşi afaceri.“
    Asta am gasit pe net
  • 0 (0 voturi)    
    Apolinicii au castigat intotdeauna (Miercuri, 20 mai 2009, 23:28)

    ribenstrop mototol [anonim]

    De ce va inflamati atat de tare la scrisele a vrute si nevrute in presa de la Chisinau...Acum este o pretinsa , mai mult sau mai putin, democratie chiar si in rusia si tot mujicul are dreptul sa scrie si sa spuna ce vrea unde vrea...O atitudine mai putin inflamata ar face mult mai bine...
  • -1 (1 vot)    
    Ce Unire? Ce romani de peste Prut? (Joi, 21 mai 2009, 8:30)

    jaday [anonim]

    Vreau sa spun doar ca totul este o telenovele fiecare incercand sa- urmareasca interesul.Basescianul scoate prostii pe gura ca are nevoei de electorat si sunt ceva moldoveni de peste Prut care au drept de vot . De partea cealalta daca ai fi intrebat prin 93, 94, 95 pe vreaun moldovean de peste prut daca vrea sa se uneasca cu noi iti radea in fata.Am avut ocazia prin programele oferite de Romania sa fiu coleg de scoala cu moldoveni de peste Prut si vedeau Rusia ca pe tara mama care le dadea "papa". Erau 90% rusi ca si mentalitate si apartenenta si poate 10% romani doar ca aveau si ei cuvinte in vocabular din romana.Acum toti sunt romani si vor cetatenie deoarece suntem in UE si vor si ei sa circule liberi, defapt scuze sa mearga si ei la capsuni sau masline liberi .
    Asa ca "Sa traiti bine!" in continuare sau poate sa mai facem si "Poc" din cand in cand.
  • 0 (0 voturi)    
    e vorba dspre Ribbentrop-Molotov? (Joi, 21 mai 2009, 14:09)

    lasa vraja [anonim]

    Eu am impresia ca rusnacul nu se referea la pactul Ribbentrop-Molotov atunci cand spunea despre tratatul care a consfintit granitele de nor-est si de vest ale Romaniei, ci de Tratatul de pace de la Paris din 1946, care intr-adevar recunosate de jure revenirea Transilvaniei la Romania. oricum ar fi, coemntariile lui sunt vadit rau-voitoare si idioate.
  • 0 (0 voturi)    
    rusofilia este culmea prostiei (Marţi, 26 mai 2009, 21:54)

    metallicus [anonim]