VIDEO Eric Schmidt, CEO Google: Inchideti computerele si bucurati-va de viata!

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 19 mai 2009, 9:27 Actualitate | Internaţional

Eric Schmidt
Foto: Captura Youtube.com
Directorul executiv al gigantului Google i-a indemnat pe absolventii de universitate sa-si inchida computerele si "sa descopere umanitatea din jurul lor", informeaza FoxNews, citand un material AP. Eric Schmidt a facut aceste remarci luni, in timpul discursului rostit la ceremonia de absolvire a celor 6000 de studenti ai Universitatii din Pennsylvania.

Schimdt le-a spus studentilor sa iasa din lumea virtuala si sa vada ceea ce e important pentru ei - descoperind umanitatea si pe ceilalti oameni. "Inchideti-va computerele. Va trebui sa va inchideti telefoanele si descoperiti tot ceea ce e uman in jurul vostru. Nimeni nu se compara cu strangerea mainii nepotului vostru atunci cand face primii pasii", a spus CEO-ul Google.

"Absolventii din 2009 termina cursurile intr-un climat economic dificil, insa astfel de momente pot fi favorabile inovatiei", a spus CEO-ul celui mai mare motor de cautare pe Internet din lume. Schimdt a adaugat ca popularele cereale Rice Krispies, prajiturile Twinkies si dozele de bere au fost toate produse realizate in perioada Marii Depresiuni din anii '30.

Eric Schimdt a declarat ca desi absolventii nu pot planifica inspiratia sau inovatiile, ei ar putea sa fie pregatiti atunci cand acestea se vor produce.

El a prezis ca in urmatorii 10 ani, tehnologia va avansa atat de mult incat este posibil ca pe un dispozitiv asemanator iPod-ului sa avem echivalentul a 85 de ani de inregistrari video.

Schimdt a comparat "generatia Google si Facebook" de astazi cu aceea din care a facut el parte: telefoane mobile vs. cabine de telefon, Wii vs. Pong, bloguri vs. ziare, Red Bull vs. Tang. "Cei din generatia mea isi petreceau tot timpul incercand sa-si ascunda momentele cele mai stanjenitoare. Generatia de astazi inregistreaza toate aceste momente si le posteaza pe YouTube", a spus CEO-ul de la Google.

Schimdt a primit luni un doctorat onorific de la Universitatea din Pennsylvania, dupa ce, cu o zi inainte, mai primise unul de la Carnegie Mellon University din Pittsburgh.



Citeste mai multe despre   






















9961 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    shut it down (Marţi, 19 mai 2009, 10:53)

    anio [anonim]

    Intoarcerea la natura si umanitate nu este un laitmotiv consumat... nu e de mirare ca e vehiculat de artizanii dependentei de artificial, asa cum Shell promoveaza anti-poluarea, cum Ford construieste strazi, sau Xerox planteaza copaci.
    In subtextul mesajului lui Mr. Google este desigur: experienta cu nepotelul este unica - doar daca filmezi si postezi instant ...
    hai, acum ca ati citit, inchideti calculatoarele, acum!
    • -3 (29 voturi)    
      eu nu inchid nimic! (Marţi, 19 mai 2009, 11:08)

      Abominabil [anonim] i-a raspuns lui anio

      Este o conspiratie!!! AStia vor sa ne ihchida computerele ca sa ne fure identitatile!!! Oameni buni , nu inchideti nimic, FIARA este aproape! Spuneti NU cipului ! Nu vrem numarul FIAREI pe pasapoarte ! Hai Steaua !
      • +6 (12 voturi)    
        beei destabilizatorule, (Marţi, 19 mai 2009, 11:22)

        Zgabeartza [anonim] i-a raspuns lui Abominabil

        :)))

        iar sperii copiii cu baubau?
      • -7 (9 voturi)    
        . (Marţi, 19 mai 2009, 11:23)

        bizon1919 [anonim] i-a raspuns lui Abominabil

        esti bolnav?
      • +4 (8 voturi)    
        f. tare (Marţi, 19 mai 2009, 13:11)

        cezar jipa [anonim] i-a raspuns lui Abominabil

        Ba hai rapidu' !
  • +6 (8 voturi)    
    Virtual vs. Real (Marţi, 19 mai 2009, 11:53)

    inginerul [utilizator]

    Mai ales in ultimii ani nu mai exista stire care sa nu fie "comentata" in doi peri de toti atot-stiutorii. Atunci cand isi termina de debitat ineptiile se apuca sa se acuze sau sa se injure intre ei. As pune intrebarea: din ce cauza? Voi chiar nu v-ati plictisit sa cititi comentarii-maculatura? Internetul a devenit atat de raspandit incat toti dezaxatii isi gasesc "distractia sau" refularea prin el, sau pur si simplu mediul virtual insusi, care priveaza de un contact direct (uman), creaza dependenta si conduce incet catre un astfel de comportament?
  • 0 (10 voturi)    
    hehe (Marţi, 19 mai 2009, 11:55)

    Costin [anonim]

    Asa, inchideti calculatoarele, observati mediul inconjurator, priviti cerul si stelele, faceti sex sub nucii infloriti, contemplati natura, cultivati legume si fructe si copaci, sa plecam cu totii in munti si sa convietuim cu natura.
    Rural Rullzzz, Urban sucks!
    Power to the people! f/the sistem!
    Forta Gigi Becali!:)))
  • +3 (5 voturi)    
    Un moment de reflectie binevenit. (Marţi, 19 mai 2009, 11:56)

    xtraterestrul [anonim]

    eu ma gandesc la faptul ca oricare laptop actual plin cu toate prostiile, are o capacitate de calcul mai mare decat capacitatea de calcul a tuturor calculatoarelor din romania de acum 25-30 de ani.

    pentru cine nu stie, atunci o statie de disc de 50 mb era cat un aragaz, si un calculator felix 1024 avea 8 astfel de unitati (deci 400 mb, un asa-zis hdd). un modul de memorie de 16 kb cantarea .... 16 kg (poate exagerez un pic, dar nu exagerez prea mult), deci un "ram" era de 16 module x 16 kb = 256 kb.
    unele aveau chiar 512 kb! viteza procesoarelor era de 5-10 mhz.

    pe vremea aceea (acum 25 de ani) un astfel de calculator functiona numai intr-un centru de calcul, in sala climatizata si erau cate un centru de calcul teritorial in fiecare judet, plus cate unul in marile uzine si combinate si rulau programe de salarii pentru mii de oameni, gestiune stocuri, etc.

    acum sa impartim gigahertii si sutele de gb ale unui laptop actual la valorile de mai sus....
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Marţi, 19 mai 2009, 11:57)

    Mr T [anonim]

    si daca ma ganesc ce discursuri de deschidere aveam noi pe la ase..
  • +4 (6 voturi)    
    sa stai (Marţi, 19 mai 2009, 12:11)

    eu [anonim]

    cu fundu' pe scaun si ochii in monitor 8-10 ore/zi cred ca este cea mai nesanatoasa si imbecila slujba din istoria omenirii. Efectele asupra sanatatii se vor vedea dupa vreo 20-30 de ani, cand se va ajunge la a doua generatie de biropati!
    Noi suntem cobaii.
    • -3 (7 voturi)    
      Ba' tu esti cobai !!! (Marţi, 19 mai 2009, 12:28)

      Abominabil [anonim] i-a raspuns lui eu

      Eu lucrez de rup cu ochii in calculator si n-am nimic!!! Spuneti NU FIAREI de Lacatus ! Hai Steaua ! Ua Dinamo si Rapid !
      • 0 (0 voturi)    
        esti bolnav... (Miercuri, 20 mai 2009, 17:49)

        muky [utilizator] i-a raspuns lui Abominabil

        ...dute cauta-te;poate daca o iei din timp ,mai ai sanse de salvare,desi daca suferi de prostie ,esti iremediabil pierdut(cel putin in viata aceasta). cu bine
  • +3 (5 voturi)    
    Cel putin o perioada (Marţi, 19 mai 2009, 14:33)

    dl K [anonim]

    Eric Schmidt, CEO Google: "Inchideti computerele si bucurati-va de viata! "

    Omul se referea cel putin o perioada(una-doua saptamani) pana ce isi rezolva google problemele, ca pica destul de des in ultima perioada) :))
  • +3 (3 voturi)    
    Ce vrea sa zica CEO Google (Marţi, 19 mai 2009, 15:57)

    Boss2013 [utilizator]

    Omul se referea la faptul ca daca vrei sa produci inovatie, nu poti sa ramai captiv tehnologiei actuale. De asta zice ca pentru a descoperi trebuie sa te detasezi de computerele si telefoanele actuale.
    Titlul e un carlig de presa, vorbitorul nu zice sa inchidem calculatoarele si sa o tinem numai in party-uri. E constient ca daca lumea devine prea atasata de computere si internet, s-ar putea satura de ele de tot si s-ar intoarce in natura fara ele. Asa ca e mai tare sa o spuna chiar el: nu mai dati atata importanta calculatoarelor si telefoanelor, ca sa le mai folositi periodic, decat sa va saturati de tot de ele...
  • +2 (6 voturi)    
    Interesant (Marţi, 19 mai 2009, 20:49)

    nano2k [utilizator]

    O lectie buna, daca nu ar veni de la un miliardar (sau reprezentantul lor - nu conteaza).

    Incet - incet o sa inchidem pe rand calciulatoarele, o sa contemplam natura si vom crede numai ce vedem la TV sau ce citim in presa scrisa.

    Apoi incet - incet ne vor transforma inapoi in maimute religioase gata sa pupe talpile "liderilor spirituali".

    Cei care ati citit mesajul asta tocmai ati pierdut timp pretios din viata voastra.

    Imi cer scuze...

    Picard out...
  • +1 (3 voturi)    
    Nature boy (Miercuri, 20 mai 2009, 0:29)

    Rumalun1st [utilizator]

    da, sunt de acord cu dl Schimdt la faza asta, dar nu vre-o ceva nou fata de ce imi spunea mamasau tata acu cativa ani, si chiar imi mai spune cateodata, alegerea ne apartine si nu e o chestie de facut la unison.
  • 0 (2 voturi)    
    inchideti computerele!... (Miercuri, 20 mai 2009, 7:30)

    eeeuuuu [utilizator]

    dupa aia, cartile (cei care stiu sa citeasca, evident). daca tot nu va "bucurati de viata" renuntati si la limbajul articulat, postura si deplasarea bipeda, cocotati-va in copaci, sau, dupa preferinte, apucati-va de pascut! nici acum nu va "bucurati de viata"? pai, asteptati sa va creasca si coada!
  • 0 (2 voturi)    
    valoarea umana (Miercuri, 20 mai 2009, 9:36)

    Gabriel, Deva [anonim]

    Un doctor in "computer science", presedintele uneia dintre cele mari companii IT din lume nu vorbeste deloc despre bani; vorbeste despre creativitate, evolutia tehnologiei si implicatiile sociale. Discursul a fost rostit in cuvinte simple si directe, adresate atat absolventilor cat si parintilor acestora. Pentru mine mesajul a fost clar: folositi tehnologia, dar acordati importanta cuvenita relatiilor umane directe. Ascultand acest discurs realizezi valoarea acestei persoane, de a carui decizii depinde succesul Google.