Nou bilant OMS privind gripa porcina: 5.728 persoane contaminate si 61 de morti

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 13 mai 2009, 13:01 Actualitate | Internaţional

Gripa porcina a afectat pana acum 5.728 de persoane din 33 de tari, provocand moartea a 61 de oameni, arata ultimul bilant al Organizatiei Mondiale a Sanatatii, citata de AFP. Peste 3.000 de persoane au fost contaminate numai in Statele Unite, unde s-au inregistrat 409 cazuri noi in ultimele 24 de ore.

Lista tarilor afectate de virusul gripei porcine

Spania: 98
Marea Britanie: 68
Panama: 29
Franta: 13
Germania: 12
Italia: 9
Brazilial: 8
Israël: 7
Noua Zeelanda: 7
Columbia: 6
Japonia: 4
Salvador: 4
Coréea de Sud: 3
Olanda: 3
Guatemala 3
China: 3
Finlanda: 2
Norvegia: 2
Suedia: 2
Thailanda: 2
Austria: 1
Argentina: 1
Australia: 1
Cuba: 1
Danemarca: 1
Portugalia: 1
Elvetia: 1
Irlanda: 1
Polonia 1



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

645 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    si totusi (Miercuri, 13 mai 2009, 13:10)

    vortex [anonim]

    ... cine o fi in spatele virusului asta (in afara de porcii mexicani)?
    • 0 (0 voturi)    
      mass media (Miercuri, 13 mai 2009, 13:57)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui vortex

      cu o mortalitate de 0.1% dar cu cota de piata de 90%.
      panica printre prosti e profit pentru media.
      • 0 (0 voturi)    
        Cred ca te-ai grabit. (Miercuri, 13 mai 2009, 14:58)

        AlinN [anonim] i-a raspuns lui gigel

        61 de morti din 5700 bolnavi nu reprezinta exact 0.1%.
        • 0 (0 voturi)    
          Inseamna de 10 ori mai putin (Miercuri, 13 mai 2009, 15:24)

          Lord Sith [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

          61 de morti din 5700 inseamna putin peste 0,01%
        • 0 (0 voturi)    
          asa e (Miercuri, 13 mai 2009, 18:30)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui AlinN

          ai dreptate, m-am grabit, am gresit.
          • 0 (0 voturi)    
            Recalculare (Joi, 14 mai 2009, 9:59)

            Pitt [anonim] i-a raspuns lui gigel

            61/5700=0.0107=1.07%
            Uf, Matematica asta
  • 0 (0 voturi)    
    Medicamente (Miercuri, 13 mai 2009, 14:28)

    BellCross [anonim]

    Dar de ce nu se calculeaza cu cat a crescut cererea de medicamente la nivel pe tara afectata?? Cate Milioane de $ au scos producatorii de medicamante...
  • 0 (0 voturi)    
    gripa porcina (Miercuri, 13 mai 2009, 16:40)

    AsmVax [anonim]

    1. Romania vad ca nu e pe lista.
    Medicii de aici nu au descoperit inca gripa porcina?
    2. Oare ce firma de medicamente profita de pe urma aceste "gripe".
    3. De gripa aviara s-a uitat?
    4. Sunt mult mai multe lucruri care omoara oameni decat acesta gripa.
  • 0 (0 voturi)    
    Interesant statistica (Joi, 14 mai 2009, 1:48)

    GG [anonim]

    De unde luati voi stirile astea? Aici in State nu am auzit de astfel de statistici..interesant cum voi acolo in tara stiti mai bine ca astia de aici ce se intampla. Aburiti populatia ..asta faceti!