UPDATE Papa Benedict al XVI-lea, in Tara Sfanta

de E.M.     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2009, 9:13 Actualitate | Internaţional

Papa Benedict al XVI-lea a sosit luni in Israel, cu un mesaj de pace si dialog. Presedintele israelian Shimon Peres l-a intampinat la aeroportul Ben Gurion din Tel Aviv: "Ave Benedicte, princeps fidelium qui hodie terram sanctam visitas (Il salut pe cel credincios printre credinciosi care incepe astazi o vizita in Tara Sfanta)."

"In numele statului Israel, va primesc cu o binecuvantare: pace", a spus apoi Peres, in limba engleza, relateaza AFP.

Sosit din Iordania, Papa merge pe urmele lui Ioan Paul al II-lea, care a vizitat regiunea in 2000. Papa Benedict este insa departe de a provoca acelasi entuziasm ca predecesorul sau.

Papa Benedict ramane in Israel pana vineri. In cursul calatoriei, el viziteaza principalele locuri de pelerinaj, se intalneste cu politicieni israelieni si palestinieni, precum si cu principalii demnitari religiosi ai crestinitatii, iudaismului si islamului.

De asemenea, va celebra slujbe publice la Ierusalim marti, la Nazaret joi si la Bethleem miercuri. Punctul culminant il reprezinta vizita pe care Papa o va face la Memorialul Holocaustului.

"Vin cu o intentie, o speranta: a ma ruga mai ales pentru darul pretios al unitatii si pacii, in special in Orientul Mijlociu", a declarat Papa in Iordania.

Vizita sa intervine la putina vreme de la ofensiva israeliana din Gaza, soldata cu moartea a peste 1.400 de palestinieni: "Papa soseste intr-un moment delicat", considera Patriarhul latin al Ierusalimului, Fouad Twal.

Israelul a mobilizat 60.000 de politisti si graniceri pentru securitatea Papei.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

569 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Mai prieten mi-e adevarul. (Luni, 11 mai 2009, 9:45)

    Corneliu [anonim]

    Si atunci aduc o punere la punct.
    Papa a a fost intr-adevar in Hitlerjugend, ca si mai tarziu mobilizat in Wehrmacht (in apararea antiaeriana), dar la o varsta si intr-o perioada in care refuzul i-ar fi periclitat viata.
    Cei mai multi dintre forumistii nostri au fost pionieri, utecisti, au facut armata la comunisti si unii au fost chiar (fereasca sfantul...) membri de partid, nu? Si ce-i cu asta? Ei nu sunt mai putin oameni onorabili.
    Papa nu a participat in niciun fel la crimele naziste.
    Tatal sau a fost cunoscut ca un antinazist.
    Iar Papa, prin cultura, nivelul sau moral si personalitatea sa isi merita pe deplin titlul, functia si stima intregii lumi.
    • +2 (2 voturi)    
      Aveţi perfectă dreptate (Luni, 11 mai 2009, 10:54)

      pacat [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      faptul că aveţi perfectă dreptate nu vă ajută cu nimic.
      vor urma în mod sigur o droaie de comentarii senile din două direcţii trdiţionale: anticatolice & antisemite.
      nu există scăpare.
  • -2 (4 voturi)    
    Sa se faca ! (Luni, 11 mai 2009, 10:45)

    Curiosu [anonim]

    Pun si eu o intrebare:
    la Vatican exista un monument al Holocaustului ?
    Daca nu-sa se faca !
    As mai fi curios sa stiu cate ceva despre pozitia Bisericii Catolice in anii ultimului razboi mondial ! La fel despre globalizarea spirituala !
    • 0 (2 voturi)    
      Vaticanul... (Luni, 11 mai 2009, 11:51)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Curiosu

      ...nu a participat la holocaust.
      Romania, din pacate, da.
      Cat despre pozitia Vaticanului in acea perioada, ea a fost pasiva, desi prin posibilitatile sale de actiune ar fi avut capacitatea sa influenteze mult pentru impiedicarea a ceeace s-a comis.
      • 0 (2 voturi)    
        Ce vă ziceam, dle Corneliu? (Luni, 11 mai 2009, 12:15)

        cevaziceam [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

        Vă luptaţi cu morile de vânt.
        Băieţii ăştia sunt încărcaţi de ură prostească.
        Ei nu citesc nimic & nu învaţă nimic & nu ascultă de nimeni & nimic decent.
        Ei urăsc & atât.
        Nu e f. grav, că nu sunt extrem de mulţi.
        Partea proastă este că sunt tineri & că sunt, totuşi, prea mulţi & prea vocali.
        Beati pauperes spiritu!
        • 0 (2 voturi)    
          Ce sa va zic, domnule... (Luni, 11 mai 2009, 13:31)

          Corneliu [anonim] i-a raspuns lui cevaziceam

          ...va aduceti aminte de nuvela clasica a lui Costache Negruzzi pe nume "Alexandru Lapusneanu" si de celebra replica "prosti, prosti, dar multi", care descrie forta prostiei (si a prostimii) folosita in scop manipulativ?
          Asta era in secolul 16.
          Se pare ca la fel este si acum...
    • 0 (0 voturi)    
      pentru cei doi elitisti, care au stiut dinainte .. (Luni, 11 mai 2009, 19:54)

      atitudinea [anonim] i-a raspuns lui Curiosu

      Au habar si de faptul ca a fost omis din itinerariul Papei la "Yad vaShem" sectia dedicata acelui Papa cu gura ferecata in anii de urgie? Si n-a tacut doar la martiriul evreilor, a fost unul din campionii starpirii bolsevismului din radacina (a se intelege a tot ceea ce era ortodox). Fain loctiitor, caruia i-a fost dedicata si o piesa de teatru celebra si antagonizanta, "Der Stellvertreter" de Rolf Hochhut. Rupeti-va ochii de la ceruri si priviti in jurul vostru!
  • +1 (1 vot)    
    holocaust (Luni, 11 mai 2009, 19:52)

    mircea [anonim]

    dar despre holocaustul palestinienilor ce se mai aude?
    • -1 (1 vot)    
      Mircea, te voi dezamagi. (Marţi, 12 mai 2009, 10:52)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Da, te voi dezamagi.
      Nu a existat niciun holocaust al arabilor palestinieni.
      Acesta exista numai in propaganda araba si in dorinta unora de a-i vedea pe israelieni cu orice pret acuzati.