Statele Unite ale Americii exclud orice posibilitate de a renunta la loviturile aeriene in Afganistan

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Duminică, 10 mai 2009, 20:02 Actualitate | Internaţional

Statele Unite ale Americii nu vor renunta la loviturile aeriene din Afganistan, dar au promis o "redublare a eforturilor" pentru a evita victimele in randul populatiei civile, dupa ce zeci de afgani au murit, la inceputul saptamanii, prinsi intre luptele dintre fortele internationale si talibani, informeaza AFP.

SUA au recunoscut sambata, intr-un raport de ancheta preliminar, ca bombardamentele si luptele impotriva talibanilor care au avut loc luni si marti s-au soldat si cu victime civile, fara insa sa inainteze nicio cifra si fara sa admita vreo responsabilitate in acest sens.

Presedintele afghan Hamid Karzai, care efectueaza o vizita la Washington in aceste zile, unde s-a intalnit cu Barack Obama si cu seful statului pakistanez, Asif Ali Zardari, sustine ca intre 125 si 130 de civili, printre care se afla si femei si copii, au fost ucisi.

Karzai a declarat vineri, la CNN, ca aceste pierderi sunt responsabilitatea exclusiva a SUA si a afirmat ca "loviturile aeriene nu reprezinta un mijloc eficient de combatere a terorismului".

Dar consilierul presedintelui american pe probleme de securitate, James Jones, a exclus duminica orice oprire a acestor lovituri.

"A lega mainile comandantilor nostri spunand ca nu vom mai efectua lovituri aeriene ar fi imprudent", a explicat Jones, la ABC, subliniind insa ca SUA isi vor "redubla eforturile pentru a incerca sa evite noi victime in randul civililor inocenti".

"Afganii sunt aliatii SUA si vrem sa reusim impreuna. Dar afganii vor, de asemenea, sa-si stie copii in securitate", a comentat Karzai duminica, fara a mai face insa nicio referire la stoparea loviturilor aeriene.

"Vom fi foarte atenti ca actiunile tactice de sustinere aeriana sa nu submineze obiectivele noastre strategice", a declarat si generalul David Petraeus, comandantul fortelor americane din regiune.

El a declarat insa ca si ancheta condusa de responsabilii afgani a aratat ca talibanii, tragand asupra fortelor americane din locuintele satenilor, "poarta o enorma responsabilitate in acest incideint".

La inceputul acestei saptamani, lupte violente au avut loc intre talibani si fortele afgane si internationale in districtul Bala Buluk din provincia Farah, in vestul Afganistanului.

Exista dovezi potrivit carora "telibanii au ucis civili", a sustinut, sambata, armata americana.

"Talibanii au fortat deliberat locuitorii sa se regrupeze in case din care au atacat fortele afgane si ale coalitiei", arata si raportul comisiei mixte de ancheta, care a fost condusa de autoritati afgane.

Un oficial al ONU a respins totusi ideea avansata de armata americana, potrivit careia talibanii au lansat grenade impotriva satenilor.

"Este clar ca multe dintre victime au murit in urma bombardamentelor", a afirmat acest responsabil, care si-a exprimat indoielile asupra independentei comisiei de ancheta afgano-americane.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

499 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    razboaiele secolului 21.... (Duminică, 10 mai 2009, 20:58)

    dorinteodor [anonim]

    la fel ca si in gaza, si aici avem problema folosirii cetatenilor inocenti ca scuturi umane pentru teroristi...din nefericire, vinovati sint tocmai nevinovatii care accepta situatia....se poate spune ca nu au incotro dar au si optiunea de a se apara chiar cu arme. oricum, nu au ce sa mai piarda...din nefericire acest tip de probleme se vor tot agrava pe masura ce teroristii vor fi tot mai multi si tot mai rdicali./...
    • -2 (8 voturi)    
      fals fals si iarasi fals (Duminică, 10 mai 2009, 21:25)

      r123 [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      Sincer m-am saturat de propaganda asta. La tine si la altii doar mortul e vinovat, ala care a aruncat bomba din avion niciodata nu are nici o vina. Deh, copilul ala si mama lui care mor pe acolo sunt de fapt vinovatii ca nu pun mana pe arme sa se lupte cu talibanii, right ?

      Hai sa-ti zic ceva, nu ai de unde sa stii daca aia care arunca bombe din avion in stanga si in dreapta nu au gresit si au bombardat din greseala o zona cu civili in care poate nu era nici un terorist. Cati aliati ai vazut tu condamnati pentru greseli in care au omorat deliberat sau nu civili prin bombardare, artilerie si asa mai departe ? Nici unul, iti zic eu. Toti sunt perfecti, nimeni nu greseste, doar civilii de la sol gresesc ca nu se iau la tranta cu teroristii.

      Ca deh, sa dam vina pe cine a finantat pe talibanii si mujahedinii astia prin anii 80 si de unde au capatat experienta si armament e prea greu, mai usor e sa dam vina pe amaratii aia care sunt prinsi la mjiloc.
    • -3 (7 voturi)    
      lasa propaganda (Duminică, 10 mai 2009, 22:00)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      auzi, stiu ca esti spalat pe creier sau platit sa spui asta, dar lumea s-a saturat de mincinuni, s-a saturat de propaganda voastra desantata.
      Degeaba va chinuiti sa manipulati opinia publica, lumea a inceput sa isi dea seama cum sta treaba.
  • -2 (4 voturi)    
    Avertisment! (Luni, 11 mai 2009, 7:06)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    Statele Unite ale Americii vor declansa Al Treilea Razboi Mondial in cursul urmatoarelor trei saptamani,prin atacarea perfida a Iranului via fortele NATO din Georgia. Asta e,se pare ca Viitorul nu poate fi schimbat la modul fundamental. Poti intinde de el,ca de o coarda elastica,il poti cosmetiza prin intamplari irelevante dar nu-l poti altera in esenta,continuum-ul evenimential ramane in esenta acelasi,trendurile geopolitice fundamentale se conserva.Trist.Vom vedea ce va iesi din asta,insa prevad un viitor sumbru Statelor Unite si Israelului...
    • +2 (4 voturi)    
      nedumerire (Luni, 11 mai 2009, 9:20)

      titi [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      continuum-ul evenimential;trenduri geopolitice fundamentale.......uau. Ai zis-o. Mai poti sa spui cateva ca sunt siderat in continuum-ul meu gastro-duodeno-colonoscopic.
      • -1 (3 voturi)    
        ca (Luni, 11 mai 2009, 9:57)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui titi

        bine zici, nea titi... Crezi ca a inteles ceva saracu'?
        • +1 (3 voturi)    
          nu stiu (Luni, 11 mai 2009, 10:35)

          titi [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          dar geme tara de semidocti fara prea multe prune in straita ce vorbesc numai sa se afle in treaba.Isi imagineaza ca folosind termeni ''mirobolanti'' ideea lor e mai convingatoare devenind adevar absolut
          • -1 (1 vot)    
            corect (Luni, 11 mai 2009, 10:54)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui titi

            si ai un plus de la mine. Partea proasta e ca bietii complexati nu vor sa stie nimic altceva in afara parerilor lor.
            • +1 (1 vot)    
              Mda. (Luni, 11 mai 2009, 17:56)

              Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

              Ceva contraargumente beton aduceti,Domnule?! Ca la insulte voalate va pricepeti bine (zic si eu asa,de complezenta,ca de fapt nici la astea nu va pricepeti,vai si-amar de el talent...).Partea frumoasa a avertismentului meu e ca sunt demn de felicitat (de ce nu chiar medaliat?!) si daca evenimentele se vor derula asa cum am spus,si daca nu.Cum ar veni,daca nu se va adeveri predictia mea,inseamna ca "diabolicul complot iudeo-american a fost dezvaluit publicului" de sussemnatul,a carui vigilentza (a mea,adica) a salvat Umanitatea de la un dezastru abominabil! Dar sunt sigur ca nu ati remarcat aceste implicatii,bine zicea amicul meu Pintea despre voi ca...Dar mai bine nu mai zic ce zicea ieri amicul "haiduc" la o bere,individul arunca tot timpul cu invective de "se sparie gandul",arareori are accese de mare Lord...Eu prefer sa fiu politicos in orice ocazie.O zi buna,Domnule!