Un ONG acuza Israelul de lansarea unui plan de iudaizare a Ierusalimului de Est

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Duminică, 10 mai 2009, 13:18 Actualitate | Internaţional

Israelul a lansat un vast proiect de iudaizare a partii arabe a Ierusalimului, prin crearea a noua "parcuri biblice" in Vechiul Oras, a afirmat duminica organizatia non-guvernamentala israeliana Ir Amim, citata de AFP.

"Obiectivul este punerea la punct, in coordonare cu grupurile ultra-nationaliste de coloni, a noua parcuri biblice, care pun in valoare aproape exclusv trecutul antic evreiesc", a declarat avocatul Me Daniel Seideman.

"Acest plan prevede demolarea locuintelor palestiniene care nu au autorizatie de constructie si neglijeaza aproape complet siturile arheologice musulmane" din Ierusalimul de Est, subliniaza fondatorul acestui ONG specializat in urmarirea procesului de colonizare a partii arabe a Orasului Sfant, anexata de Israel in iunie 1967.

Construirea acestor parcuri, care vor fi treaversate de drumuri de acces pentru turisti, a fost incredintata Autoritatii pentru Dezvoltarea Ierusalimulu (ADJ).

Intr-un document prezentat guvernului in septembrie 2008, ADJ a anuntat ca obiectivul acestui plan este crearea unei "serii de parcuri care sa incojoare Orasul Vechi, cu scopul de a "intari pozitia Ierusalimului de capitala a Israelului", sustine ONG-ul citat.

Palestiniienii, care vor sa faca din sectorul arab al Ierusalimului capitala viitorului lor stat, sustin ca procesul israelian de colonizare este principalul obstacol in calea procesului de pace.

Circa 190.000 de israelieni s-au instalat in 12 cartiere de colonizare din Ierusalimul de Est, unde traiesc 270.000 de palestinieni.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

662 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Am citit ONU (Duminică, 10 mai 2009, 13:22)

    peerLAN [utilizator]

    Citisem ONU din greseala, ideea este ca rezultatul ar fi fost acelasi : zero. Ii doar in cot complet de altii.
    • -6 (16 voturi)    
      E orasul lor (Duminică, 10 mai 2009, 13:50)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui peerLAN

      E orasul lor. Pot face ce doresc.
      • +3 (11 voturi)    
        MAI STUDIAZA ISTORIE...... (Duminică, 10 mai 2009, 14:31)

        Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Victor

        .... poate asa te vei lumina putin. E orasul lor asa cum ardealul e al ungurilor.
  • 0 (4 voturi)    
    asa (Duminică, 10 mai 2009, 13:36)

    Mazeta [utilizator]

    Hai sa mai facem un articol despre evrei, ca se dau multe clickuri pe el..
  • -3 (15 voturi)    
    Bine Israel! (Duminică, 10 mai 2009, 14:04)

    Sivispacemparabellum [anonim]

    este ceva absolut normal ca Israelul sa-si recastige capitala de drept. Si vor face acest lucru.
  • 0 (6 voturi)    
    Oameni buni... (Duminică, 10 mai 2009, 16:22)

    Corneliu [anonim]

    ...nu va tot oripilati atata de acest subiect, de parca ar depinde soarta voastra de el.
    Nu uitati ca Ierusalimul este oras evreiesc de 3000 de ani si chiar daca in decursul istoriei a fost stapanit si de altii, a avut continuitate evreiasca in toata aceasta perioada.
    Si mai mult de atat: a fost capitala statului antic evreiesc, si in peroada lunga cat nu a avut acest rol n-a fost nici capitala vreunui alt stat.
    Asa ca, d-le Surfer, mai invata istorie si nu tocmai din istoria masluita de simpaticii tai arabi.
    "Cartierele de colonizare" pomenite sunt parti splendide ale orasului, care i-au schimbat in mare masura fatza in anii in care ele au revenit adevaratilor ei stapani.
    • +2 (6 voturi)    
      Evreii ar fi cei mai buni stapani, daca ar fi... (Duminică, 10 mai 2009, 17:32)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      Pana acum nu s-a dovedit ca cei care au invadat Palestina in ultima suta de ani sunt continuatorii biologici ai populatiilor care au trait in Iudeea acum 2000 de ani, adica singurii care ar putea emite pretentii asupra acestui oras.
      De-a lungul a doua milenii au fost destui care s-au convertit la religia iudaica, chiar si un cunoscut de-al meu, corcitura de roman cu tatar, a facut-o acum doi ani si acum e cel mai habotnic evreu.
      Daca asa trebuie interpretata istoria, urmeaza sa asistam la plecarea ungurilor inapoi in Asia si a tiganilor in India?
  • +1 (7 voturi)    
    ce pretentii sa ai de la niste criminali (Duminică, 10 mai 2009, 16:48)

    luca [anonim]

    usor usor o sa-i extermine pe palestinieni, evreii si-au invatat bine lectia de la ala cu mustacioara, problema este ca se tot plang si defriseaza parcuri pentru monumente holocaustice chiar la noi in romanica
  • +2 (8 voturi)    
    Xenofobi, evreii astia! (Duminică, 10 mai 2009, 17:12)

    Geos Costan [utilizator]

    Ce o sa faca acum arabii? Te miri de ce exista atatea atentate. Ce a vrut sa se intample Hitler cu "puritatea" etnica si rasiala in Europa, acum se intampla in "Israel" incet si sigur. Plus ca-s rasisti, ca nu le plac evreii negri (ex: din Etiopia), ca de... "cine a mai vazut evrei negri..." (de unde stiu ei ca Moise nu era negru ca nu aveau aparate de fotografiat pe atunci?). Din nou, se dovedeste ca ideologia religioasa dauneaza sanatatii psihicului si-ntr-un final fizicului. Si sa ma lase cu cele zece porunci pe care cica s-a cladit tara lui Israel (ce zice ultima porunca sau e prea jos in pagina pt. a fi bagata in seama?), ca asta nu e Israel inseamna si inhabitantii nu-s evrei
    • -2 (6 voturi)    
      Pardon? (Duminică, 10 mai 2009, 18:11)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

      De unde ai scos prostiile astea? Esti in plin delir, stimabile. Inca un antisemit care scuza atacurile teroriste. Mai bine taci, decat sa spui prostii.
      • +3 (5 voturi)    
        nu sunt antisemit (Duminică, 10 mai 2009, 21:53)

        Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        si ce zic eu in principiu e adevarat datorita dovezilor (vezi history channel, stiri etc). mie nu-mi place politica lor. n-am nimic cu evreii in general, dar daca am face si noi la fel cu ungurii n-ar fi in regula. oricum ai vazut ce e in Palestina la ora actuala? si nu sunt doar arabii care-i blameaza. Politicienii is de vina; nu oamenii de rand. Au avut numeroase sanse sa ajunga la un acord benefic mutual si astfel s-ar fi redus nr de atentate semnificativ. Oricum "iudaizare"/romanizare/ungurizare/germanizare/sovietizare toate intra in aceeasi oala; metodele si pretextele is diferite.
        • -1 (5 voturi)    
          Datorita dovezilor (vezi etc., etc....) (Duminică, 10 mai 2009, 23:13)

          Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Geos Costan

          Datorita "dovezilor" de acest fel, care vin in cantitati industriale prin gratia si plata grasa a arabilor se produce un linsaj mediatic impotriva Israelului si implicit a evreilor.
          "Ktistes", ai fost vreodata in vizita in Israel? Desigur ca aceasta propaganda, similara cu cea a lui Goebels, te infricoseaza chiar si la gandul ca ai putea vizita aceasta tara.
          Dar daca ai vizita-o ai vedea pe langa o tara pasnica, relaxata si prospera si o populatie minoritara araba traind in totala libertate si belsug, in sate si case impresionante, cum cei mai multi dintre locuitorii satelor din Romania doar si-ar visa.
          Sunt convins ca nu esti antisemit si esti un om de buna credinta. Dar nu esti obligat sa iei de bune toate balivernele.
          Cat despre Ierusalim, nimeni nu transfera pe arabii locali in alta parte. Din contra, in decursul anilor, tocmai sub administratia israeliana un numar considerabil de arabi din afara s-au stabilit in oras, tocmai pentru avantajele sociale si de angajare pe care le ofera.
          Constructia noilor cartiere evreiesti s-a facut si se face in spatiile neconstruite inca.
          Toata zarva are scopul de a crea inca o acuzatie antiisraeliana in efortul de a demoniza aceasta tara.
          • 0 (2 voturi)    
            is that so? (Luni, 11 mai 2009, 12:12)

            j [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

            http://www.imemc.org/article/60239