Italia: Biserica acorda imprumuturi familiilor cele mai afectate de criza, cu o dobanda de 4,5% pe an

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 7 mai 2009, 16:32 Actualitate | Internaţional

Familiile sarace din Italia vor putea contracta credite de maxim 500 de euro pe luna de la Biserica Catolica, cu o dobanda de 4,5% pe an - jumatate din valoarea practicata de bancile din peninsula, relateaza Le Monde.

Cardinalul Bagnasco, presedintele Conferintei episcopale italiene (CEI), a prezentat oficial acest proiect, intitulat "Imprumutul sperantei", realizat cu sustinerea Asociatiei bancilor italiene (ABI).

Familiie care au trei copii sau un copil handicapat si care nu au niciun venit vor putea primi un credit de 500 de euro pe luna, pe o perioada de maxim doi ani. Imprumutul va fi rambursat in momentul in care unul dintre cei doi parinti va reusi sa se angajeze, in maxim cinci ani.

Pentru a sustine acest program, Biserica si-a propus sa stranga 30 de milioane de euro in cadrul unei "chete exceptionale" care va avea loc in biserici duminica, 31 mai. ABI va pune la dispozitia saracilor suma de 180 de milioane de euro in urmatorii trei ani. De acest proiect ar putea beneficia intre 20.000 si 30.000 de familii.

Cardinalul Bagnasco a subliniat ca Biserica nu isi propune sa se transforme intr-o banca, initiativa inscriindu-se in traditia "practicilor istorice, unde cel mai semnificativ exemplu este cel al Sfantului Paul, care organiza chete pentru saracii Ierusalimului".

Pentru a profita de aceste fonduri, candidatii se vor adresa preotului paroh, care ii va pune in contact cu banca.

Durata de asteptare nu ar trebui sa depaseasca trei saptamani. Persoanele care traiesc impreuna, dar nu sunt casatorite, nu vor avea dreptul sa participe la acest program.

Teoretic, nu este nevoie sa fii catolic pentru a primi un credit.


Citeste mai multe despre   






















1410 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Tot hotie se chema (Joi, 7 mai 2009, 16:39)

    Vlad [anonim]

    Doar ca fura de 2x mai putin ca bancile.

    Daca biserica e un lucru sfant, de ce nu acorda imprumuturi fara dobanda?!


    S-au gasit cum sa-si mareasca avutiile pe spinarea oamenilor nevoiasi.



    RUSINE!
    • 0 (2 voturi)    
      corect (Joi, 7 mai 2009, 18:40)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      good point.
  • +2 (12 voturi)    
    Niste popi... camatari mai nou (Joi, 7 mai 2009, 16:39)

    bogdan192 [anonim]

    Fac pariu ca sf. Paul nu imprumuta cu dobanda de 4.5% pe an.
  • +2 (10 voturi)    
    :)) (Joi, 7 mai 2009, 16:40)

    rakkone [utilizator]

    Astept acum sa vad ca si asociatia ateilor face acelasi lucru. Hai mah baieti, ii lasati pe incuiatii aia sa v-o ia inainte?
    • +2 (12 voturi)    
      despre ce vorbim aici? (Joi, 7 mai 2009, 16:50)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      Exista mii de asociatii filantropice si de ajutorare si fundatii care fac lucrul asta de nu-stiu-cand.

      Biserica in schimb si-a dat arama pe fata.

      De fapt cred ca mai degraba bisericile au cam ramas fara contribuabili, asa ca se gandesc sa investeasca banii pe care ii mai au sa nu se trezeasca lefteri.
      • +1 (1 vot)    
        hehe (Joi, 7 mai 2009, 18:41)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        mda. e posibil.
  • +2 (2 voturi)    
    Alo,la BOR se aude? (Joi, 7 mai 2009, 16:43)

    traian [anonim]

    La noi ar ajunge ca preotii si acolitii lor din asa zisul comitet bisericesc sa nu mai alunge saracii,oricare ar fi ei,din curtea lacasurilor de cult!nimeni nu cerseste din placere!
    Apropos,stiati ca la Brasov primaria locala in colaborare cu o firma de salubritate a protejat containerele de gunoi cu garduri de sarma... ca sa impiedice intrarea celor care cauta ceva resturi de mancare sau obiecte care pot fi reutilizate?Accesul in perimetrele respective se face doar dupa ce locatarii descuie si intra cu gunoiul in zona interzisa celor saraci!
    • +1 (1 vot)    
      Te inseli (Joi, 7 mai 2009, 16:52)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui traian

      In legatura cu cersetorii profesionisti.
      Eu nu prea am vazut sa-i alunge din curtea bisericilor, daca tu ai vazut te cred totusi.
      Daca i-ar lasa ati spune ca e ilegal sa-i lase sa cerseasca.
    • +1 (1 vot)    
      Mincati-as da suflet mare esti... (Joi, 7 mai 2009, 17:09)

      Rrom(an) [anonim] i-a raspuns lui traian

      ca bine le zici! Am si eu un BMW din Franta si manca la benzina de numa numa.
      ii trimit si eu pe tiganii mei sa mai cerseasca pentru mine iar apoi ii las sa mai cotrobaiasca prin gunoaie ca doar nu le dau eu bani...

      Ca prostii astia de romani ne dau si ne cred..ha ha,ha...

      Ca noi crestini suntem si beserica si popii sunt de-ai nostri. Da ce, ei nu fura cum pot si ei?

      De ce sa nu ne lase si pe noi? Isi mai spala si ei pacatele..
      Ca doar beserica este doar pentru babe si mosi (si pentru tine, hi). Aia de dau la clape si tinerii ne ocolesc si pe noi si beserica cand ne vad acolo.

      Da ce nevoie are beserica de tineri si d-aia cu barba si ochelari?
    • 0 (0 voturi)    
      mincatu din gunoaie (Joi, 7 mai 2009, 21:31)

      Flo.ro [utilizator] i-a raspuns lui traian

      Traiane, exista un motive bune pentru incuierea tomberoanelor.
      Cei care mananca din gunoaie (homelesii si caini maidanezi) se transforma in focare de infectie pentru cei din jur.
      Plus ca rascolesc tot continutul tomberoanelor, si il imprastie pe cativa metri in jur -- cu mirosurile aferente, care-s probabil foarte "sanatoase".
      Si mie mi-e mila de cei care n-au ce minca, dar solutia nu e sa manance chestii infecte din gunoi. Eu le dau 5 lei sa-si ia o paine si sa nu mai scormoneasca in gunoi -- poti si tu sa le dai. Sau putem sa sprijinim cantinele saracilor din oras....
  • +3 (3 voturi)    
    Ciudat (Joi, 7 mai 2009, 16:43)

    Romy [utilizator]

    Nu stiu ce sa zic ... E bine ca e cineva care poate da "peste bot" bancilor, dar totusi Biserica nu ar trebui sa se comporte ca o banca ...adica daca vrea sa ajute in felul asta(prin imprumut) sa nu ceara totusi comision,,,
  • +2 (4 voturi)    
    Biserica face o super afacere (Joi, 7 mai 2009, 16:55)

    Adi [anonim]

    Biserica strange bani in urma chetei si apoi ii imprumuta cu dobanda. Misto idee de a face rost de bani...
    De ce nu doneaza banii stransi in urma chetei ?
    • +1 (3 voturi)    
      pai deh (Joi, 7 mai 2009, 17:30)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Adi

      La fel face si banca :)
      Ia de la mine sa-ti dea tie si tu sa dai inapoi mai mult, care apoi sa-l dea la altul si asa mai departe...
  • +2 (6 voturi)    
    dobanda (Joi, 7 mai 2009, 16:56)

    danbenq [anonim]

    De unde are biserica bani? Ea nu produce nimic, deci banii vin tot de la oameni, si de la bogati si de la saraci, nimeni nu e scutit de la plata taxei. Iar acum le dau bani saracilor cu imprumut si le cer si dobanda. Mie-mi suna a hotie, pur si simplu nu le mai ajunge.
    • +1 (1 vot)    
      Biserica are bani (Joi, 7 mai 2009, 17:58)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui danbenq

      Biserica face bani din donatii si mai primeste de la stat.
  • +2 (4 voturi)    
    Excrocii lumii (Joi, 7 mai 2009, 16:58)

    Eu [anonim]

    Banii stransi din bunavointa enoriasilor se introc inapoi...dar cu dobanda...
  • 0 (4 voturi)    
    evul mediu? (Joi, 7 mai 2009, 17:06)

    edi [anonim]

    diferenta fata de Sfantul Paul (sfantul apostol Pavel, mai pe romaneste) este ca acesta strangea ajutoare pentru crestinii din Ierusalim care treceau printr-o criza mare din cauza foametei de pe timpul Imparatului Claudiu (vezi Faptele apostolilor), dar nu le dadea nimic sub forma de imprumut, ce sa mai zic de dobanda... cea mai bogata institutie din lume, Biserica Catolica, a mai gasit un mod ”interesant” de a face bani, dand imprumut cu dobanda bani pe care-i va strange de la credinciosi... sunt curios care vor fi penalitatile pentru neplata la timp a ratelor... probabil cei care nu vor putea plati vor deveni sclavii bisericii si se vor putea elibera mergand in vreo cruciada moderna... daca a functionat in evul mediu, de ce nu ar merge si acum... aceeasi piesa, alti actori...
  • +1 (5 voturi)    
    rusinica.. (Joi, 7 mai 2009, 17:09)

    ADY [anonim]

    mai ieri vindeau iertarea pacatelor pe galbeni,acum au evoluat ..popi nerusinati ..
  • 0 (4 voturi)    
    Romani prosti.. (Joi, 7 mai 2009, 17:17)

    Pink Panther [anonim]

    Bai fratilor, as dori ca BOR sa se implice in ceva asemanator. Astfel ar arata ca este buna la ceva.

    Prin comentarii ca cele de mai sus aratati ca nu intelegeti societatea in care traiti si credeti ca trebuie sa primiti de-a moaca orice.

    La fel ca la revolutie, primirea in UE...

    Eu cred ca este o initiativa curajoasa si care ar merita incercata si la noi.
    Dar este imposibil BOR linge si fura prin mijloace ascunse si pozeaza in aparator al victimelor lasand liber accesul cersetorilor, ocupand spatii de joaca ale copiilor in orase, raspandind teama si lipsa de initiativa.

    Niste boase le-ar trebui popilor romani ca sa ajunga la nivelul de intelegere a societatii similar celor din vest.
    • 0 (4 voturi)    
      fanatic religios (Joi, 7 mai 2009, 17:31)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

      cand spui ca faci cheta sa ajuti asta inseamna sa oferi acei bani nevoiasilor..dar lacomia intervine si apoi ii oferi cu imprumut si cu dobanda..esti stupid ?
    • 0 (2 voturi)    
      ha (Joi, 7 mai 2009, 17:41)

      edi [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

      nivel de intelegere a societatii = sa stii cum sa scoti bani de la amarati pe investitia altora... se pare ca tu ai ”boase”, de ce nu te faci preot ca sa propui proiectul asta, ca acum se rezolva instant daca ai bani... nu ”boasele” le lipsesc preotilor, ci credinta autentica, cea care i-ar face sa le pese intr-adevar de enoriasi...
    • +2 (2 voturi)    
      Nene (Joi, 7 mai 2009, 18:02)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Pink Panther

      Daca eu dau bani Bisericii prin donatie, asta inseamna ca vreau sa ii ajut EFECTIV pe cei nevoiasi.
      Stii ce inseamna asta? Inseamna ca banii aia ma astept sa ajunga la saraci FARA DOBANDA SI NERAMBURSABILI.

      Nu sa se foloseasca cineva de ei sa ii bage mai tare la fund pe nevoiasi!

      "nivelul de intelegere a societatii similar celor din vest". Cand zici asta sper ca ai in vedere si cruciadele si inchizitia, nu?

      Nivelul de intelegere al popilor vestici e clar unde a ajuns: si-au dat seama ca pot face si ei ce fac bancile. Cam atat i-a dus mintea.
  • +1 (3 voturi)    
    biserica Catolica (Joi, 7 mai 2009, 17:27)

    Cesar [anonim]

    Alte cunoscute "ispravi" sunt bulele papale. Nu va mirati.
  • 0 (2 voturi)    
    Camatarie (Joi, 7 mai 2009, 17:39)

    minu [anonim]

    Daca inteleg bine, se face o cheta bublica iar banii intra in contul bisericii. Deci banii sunt ai bisericii. Biserica imprumuta banii la saraci si dupa un an sau doi primesc acesti banii cu dobanda. Preotii castiga pe spatele celorlalti. E o camatarie mascata.
    • +1 (1 vot)    
      da (Joi, 7 mai 2009, 18:03)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui minu

      Da, asa e. Cu o singura diferenta. Si anume ca nu e deloc mascata.
    • 0 (0 voturi)    
      nu-i mascata (Joi, 7 mai 2009, 21:27)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui minu

      Imprumutul cu dobanda e camatarie. punct. pe fata. asta e intelesul initial al cuvantului, folosit si in Bibile. Ca acum a ajuns sa implice si calificare de dobanda excesiva se datoreaza "celor lumesti" (sistem bancar etc). Dar asta nu e scuza pentru o biserica crestina. Care lucreza cu Biblia, nu cu normele bancare.
  • -1 (1 vot)    
    Ce va mirati? (Joi, 7 mai 2009, 17:48)

    rr [anonim]

    La fiecare sfarsit de slujba, care dureaza maxim o ora, iti vine cu cosuletul sa pui bani. Si asta peste tot. Am fost la slujbe catolice pe doua continente diferite, asa ca nu vad ce va mirati asa , biserica catolica a fost intotdeauna pusa pe facut bani...
    • -1 (1 vot)    
      not really! (Joi, 7 mai 2009, 18:20)

      ady [anonim] i-a raspuns lui rr

      cei drept se vine cu cosuletul,daca ai dai daca nu nu e obligatoriu.. . ..oricum actiunea bisericii catolice din italia nu e laudabila
    • -1 (1 vot)    
      nu ne miram (Vineri, 8 mai 2009, 1:09)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui rr

      IN PRINCIPIU donatiile catre Biserica sunt ok.
      IN REALITATE totul pute de la o posta!
  • +1 (1 vot)    
    particpant la conferinta de presa (Joi, 7 mai 2009, 19:13)

    date de la un participant la conferinta de presa [anonim]

    imperfectiune - cine depune cerere nu se adreseaza parohului ci Caritasului din episcopia unde locuieste sau organismului episcopal instituit de episcopul locului.
    o alta specificare: nu doar teoretic pot sa aiba acces la credit si ce-i care nu sunt catolici ci si practic. in documentul semnat de ABI (Asociatia Bancherilor din Italia) di CEI (Conferinta Episcopala Italian) nu se face nici o referire la confesiunea celui care inainteaza cererea.
    oricum sunt unele lucruri inca putin clare si ar putea sa si puta nu peste foarte multa vreme.
    daca prin cheta pe care o face Biserica Catolica Italiana pe 31 mai nu se strang 30 milioane de euro de unde o sa intregeasca fondul de garanzie pana la suma propusa?Adica 30 milioane.
    ce e relevant din toata afacerea asta - impresia ca pe ultimul loc ajunge tot saracul. Biserica face un gest laudabil desi cu multe incognite procedurale iar ABI conduce sinfonia. In acord scrie ca ABI daca dupa toate verificarile si trierile facute de Biserica considera ca o persoana nu corespunde cererilor formulate de ei tot mecanismul pica. ABI are ultimul cuvant in toata tarasenmia asta. Si tot ABI e singura care castiga; sigur nu cu o dobanda de 9%; la ora actuala asta e dobanda practicata de bancile italiene. Toate bune
    • +2 (2 voturi)    
      Varianta B (Vineri, 8 mai 2009, 0:06)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui date de la un participant la conferinta de presa

      V-aţi gândit la faptul că Biserica Catolica ar putea împrumuta bani de la bănci cu dobândă de 9% (sau mai puţin, poate) şi să suporte diferenţa până la 4,5% ? Încurcate sunt căile Domnului ... (sunt ortodox, dar am plâns din inimă la moartea Papei Ioan Paul al II-lea. Şi asta a însemnat mult pentru mine. Creştinismul trebuie să ne unească inimile şi apoi sufletele ...pe cât posibil. Cu mintea,însă, postăm pe forumuri...)
      • -1 (3 voturi)    
        Interesanta varianta (Vineri, 8 mai 2009, 1:11)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Ion

        Interesanta varianta, dar nici poveste!
        Biserica sta oricum pe un munte de bani.
        Daca iau ei de la banci si dau mai ieftin inseamna ca-s prosti, ca ar avea de unde sa dea de la ei.
  • 0 (2 voturi)    
    camataria nu era parca pacat? (Joi, 7 mai 2009, 21:22)

    Anonimus [anonim]

    Sa imptrumute bani foarte bine, dar daca e cu dovanda se cheama camatarie si parca era pacat... or fi schimbat baietii regulile.
    • -1 (1 vot)    
      Da (Vineri, 8 mai 2009, 1:14)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Anonimus

      Interesul poarta fesul.
      Sa nu priviti Biserica altfel decat o institutie a statului care va minte si are buget.
      Atata doar ca o face spunandu-va cea mai veche poveste din lume.

      Important! NU ATAC CEEA CE PREDICA BISERICA! Atac modul si mai ales felul in care ea a pervertit sensul divinitatii pentru a-si servi clientela - elitele.

      Nu cred ca divinitatea vrea sa avem capul plecat, ci sa fi demni si creativi.
  • +1 (1 vot)    
    Dobanda (Vineri, 8 mai 2009, 11:54)

    Mihai [anonim]

    Din articol, nu rezulta in nici un fel ca dobanda va fi folosita de catre Biserica, ci mai degraba va acoperi comisioanele bancare...
    Pentru cei care nu vor putea inapoia creditul, banii vor fi dati din colecta Bisericii.
    Documentul oficial:
    http://www.chiesacattolica.it/cci_new/news_images/2009-05/06/Prestitodellasperanza.pdf
    Am citit multe critici, dar nici o propunere concreta pentru tara noastra, mai ales ca in Romania fiind mai multi saraci, nevoie de solidaritate este mai mare.
  • 0 (0 voturi)    
    imprumut (Joi, 12 noiembrie 2009, 20:50)

    carmen [anonim]

    pentru cine ma poate ajuta /caut bani de imprumut nu in numele Domnului pentru ca stiu ca la multi este greu ,de aceea as dori sa ma inprumute un frate sau o sora de credinta / nu reusim sa vindem casa pentru a ne achita niste datorii la banca si apelez la un imprumut / stiu ca dobanda nu se pune problema la crestini ,dar daca cineva doreste si dob. o voi da / nu mai avem cum sa ne descurcam /Va rog din inima daca este cineva cu bani si ma poate ajuta //am incercat sa fac un nou credit dar nu am unde //
    Mai caut si un loc de munca pentru sot si pt. baiat ,in strainatate /Poate este cineva care poate oferi /
    VA MULTUMESC si DUMNEZEU sa va binecuvinteze //MA puteti contacta pe e-mail carmen_rahella67@yahoo.com
    fie si cu dobanda va rog sa trimiteti un raspuns
    As vrea sa vindem noi casa caci daca neo ia banca o vinde la suma care este creditul /VA ROG DIN SUFLET DACA MA PUTETI AJUTA <ASTEPT UN RASPUNS URGENT
  • 0 (0 voturi)