UPDATE Revolta militara din Georgia a luat sfarsit fara violente. Incidentele au avut loc cu o zi inaintea manevrelor NATO din acest stat

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Marţi, 5 mai 2009, 11:17 Actualitate | Internaţional

Revolta s-a terminat fara violente, prin predarea celor mai multi dintre rebeli, a anuntat Ministerul de Interne.

"S-a terminat. Cea mai mare parte a oamenilor s-au predat, inclusiv comandantul batalionului. Cateva persoane au reusit sa fuga", a declarat purtatorul de cuvant al ministerului, Sota Utiasvili, care a adaugat ca "nu a avut loc nicio violenta", potrivit AFP.

Georgia a acuzat marti Rusia ca a incercat sa rastoarne cu forta autoritatile de la Tbilisi, prin sustinerea unei revolte militare menita sa perturbe manevrele militare ale NATO. Intre timp, rebeliunea continua la baza militara din Mukhrovani, dar autoritatile anunta ca au inceput negocieri cu soldatii, relateaza AFP.

"Mai multi fost inalti responsabili sunt implicati. Tentativa a fost organizata de Rusia si viza cel putin perturbarea exercitiilor NATO in Georgia", a precizat purtatorul de cuvant al Ministerului de Interne, Sota Utiasvili.

Baza militara de la Mukhrovani, la vest de Tbilisi si in apropiere de Gori, a fost pusa in stare de alerta.

Ministrul Apararii, David Sikarulidze, a afirmat ca revolta urmarea sa "perturbe exercitiile NATO si sa rastoarne autoritatile pe cale militara".

Georgia va gazdui, incepand de miercuri, exercitiile Aliantei Nord-Atlantice, in conditiile in care Rusia a cerut repetat anularea acestor manevre militare.

Saakashvili cere Rusiei sa se abtina de la provocari

Presedintele Georgiei, Mihail Saakashvili, a cerut Rusiei sa se abtina de la provocari.

El a declarat ca rebeliunea a reprezentat o "amenintare serioasa" dar autoritatile au reusit sa o izoleze.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2633 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Au bani ???? (Marţi, 5 mai 2009, 12:23)

    Ilya Visarionowicz Stallin [anonim]

    Bre da astia au bani sa plateasca lovitura de stat ??? Sau cer si ei de la FMI ???
    Jale !
    • +5 (7 voturi)    
      loviturile de stat (Marţi, 5 mai 2009, 12:50)

      mtb [anonim] i-a raspuns lui Ilya Visarionowicz Stallin

      loviturile de stat sun ieftine... mai ales in perioada de criza :))
      "small change" pentru mother russia
  • +2 (4 voturi)    
    Daca cel putzin n-ar incerca ... (Marţi, 5 mai 2009, 12:57)

    Corneliu [anonim]

    ...sa faca o lovitura de stat ar insemna in propriii lor ochi ca nu mai valoreaza nimic.
    Macar pentru prestigiu.
  • +4 (6 voturi)    
    inainte de 7 mai (Marţi, 5 mai 2009, 13:08)

    barasab [anonim]

    exact ca in Basarabia, doar ca in Georgia exista conducere adevarata
  • +8 (12 voturi)    
    NATO cedeaza in fata Rusiei... (Marţi, 5 mai 2009, 14:06)

    judex1 [anonim]

    exact cum au facut englezii si francezii cu Hitler. Diplomatia lor rasuflata a dus la razboi. Cu rusii trebuie sa negociezi de pe pozitii de forta. Ivan nu stie decat de maciuca. Acum se vede prostia ca nu a fost inclusa Georgia in NATO.
    • -2 (6 voturi)    
      dubla masura (Marţi, 5 mai 2009, 15:22)

      radu [anonim] i-a raspuns lui judex1

      daca rusii ar avea resursele americanilor ar face ceea ce au facut ei in afganistan si irak. sa nu ne amagim, si prin georgia trec niste conducte. insa in cazul rusiei vorbim despre dictatura iar in cazul americanilor despre promovarea democratiei chiar cu pretul a 1milion de irakieni morti + guantonamo si abu graib. care este diferenta ?
      • +4 (6 voturi)    
        Diferentza enorma (Marţi, 5 mai 2009, 15:46)

        metallicus [anonim] i-a raspuns lui radu

        Diferentza este enorma, pentru ca rusii sunt si in coasta noastra si ne-au furat deja Basarabia. Iar ticalosii de rusi sunt cei care au inventat Guagul si psihiatria politica. Daca aduni victimele razboiului american din Irak, cele ale Holocaustului si cîte victime or mai fi fost dupa cel de al doilea Rãzboi Mondial, tot nu ajungi la performantza tãtucului Stalin. Asa cã mai dã-o dracului de corectitudine politica, oricum e un conccept dezgustãtor. N-or fi americanii aci bãieti bunicare se cred ei a fi, dar rusnacii sunt de-a dreptul malefici!!!!

        Vova Putin = Stalin nr. 2
        • -1 (1 vot)    
          sobolane e o diferenta (Marţi, 5 mai 2009, 23:13)

          smen [anonim] i-a raspuns lui metallicus

          stalin a omorat rusi americanii au omorat cetateni ai altui stat prin invazie
          • +1 (1 vot)    
            care-i smenu (Miercuri, 6 mai 2009, 10:46)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui smen

            ai uitat sa scrii ca stalin a omorat rusi + cetateni ai altui stat prin invazie (ex: cand au invadat si ocupat Bucovina si Basarabia) + teritoriile pe care le-au invadat nu le-au mai cedat popoarelor invadate ci au exterminat popoarele si au dus rusi acolo.
        • -1 (1 vot)    
          Care-i diferenta? (Miercuri, 6 mai 2009, 6:59)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui metallicus

          Oricum, tot oameni au murit, si tot multi.

          Eu cred ca pana cand nu se vor destrama organizatiile astea statale mari, gen SUA,, federatia rusa, dar si China, Brazilia sau India, asa incat sa nu mai fie decat state de gabarit mic si mediu pe pamant, o sa tot existe certuri din astea de care-i mai tare. Soldate bineinteles cu razboaie, cearta, crize samd.

          Da' mai avem pana acolo.