Piratii somalezi au capturat un vapor ce transporta vehicule ONU

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 mai 2009, 14:07 Actualitate | Internaţional

Piratii somalezi au anuntat sambata ca au capturat un vas ucrainean ce transporta vehicule ale Natiunilor Unite, informeaza Reuters. Informatia a venit la cateva ore dupa ce marinarii de pe o nava de razboi portugheza au arestat 19 pirati ce incercasera sa atace un petrolier sub pavilion norvegian in Golful Aden.

"Am capturat un vapor ce transporta echipament industrial, inclusiv masini albe cu sigla ONU", a declarat pentru Reuters un pirat ce s-a prezentat Hussein. Acesta a sunat agentia de stiri din orasul Haradheere.

Oficiali ONU nu au comentat deocamdata informatia.

Vineri seara, vasul de razboi portughez Corte-Real a arestat 19 pirati ce incercasera sa atace petrolierul MV Kition, sub pavilion norvegian. Piratii, inarmati cu arme automate si lansatoare de grenade, au incercat sa urce la bordul petrolierului, care a cerut ajutor.

Fortele speciale de la bordul vasului portughez au reusit sa ajunga pe "vasul-mama" al piratilor, unde au descoperit exploziv P4A. Comandantii flotei NATO din zona au anuntat ca e prima data cand se descopera material exploziv la piratii ce actioneaza in zona Golfului Aden.

Piratii s-au predat imediat, fara sa opuna rezistenta, si au fost eliberati dupa cateva ore.

Biroul International Maritim din Kuala Lumpur a anuntat recent ca in acest an s-au inregistrat circa 80 de atacuri ale piratilor somalezi, care au reusit sa captureze 18 vapoare. Dintre acestea, 16 nave, cu 285 de marinari, se afla inca in mainile piratilor.

UPDATE: Piratii au capturat sambata in Oceanul Indian o nava de transport marfuri sub pavilion britanic.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1086 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Este pur si simplu dezgustator... (Sâmbătă, 2 mai 2009, 14:39)

    Corneliu [anonim]

    ...cum piratii sunt lasati sa jefuiasca aproape nestingheriti, iar puterile care ar putea face ceva stau practic cu mainile in san.
    Piratii deja prinsi, au fost eliberati dupa cateva ore. Crede cineva ca ei se vor duce sa se pocaiasca in fata vreunui mufti musulman?
    Din contra, vor "munci" cu mai multa ravna pentru a recupera timpul pierdut.
    In alte epoci ar fi fost impuscati pe loc. Acum se bucura de protectia legilor democratiei care apara pe delincventi, teroristi si pirati.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 2 mai 2009, 15:03)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      pai poate judecatorul care i-a eliberat era roman si considera ca nu prezinta pericol social...Am mai vazut noi infractori periculosi (recidivisti sau pur si simplu acuzati de fapte violente) cercetati in stare de libertate pentru motivul sus amintit?
  • +4 (4 voturi)    
    cum sa eliberezi asemenea oameni??? (Sâmbătă, 2 mai 2009, 15:20)

    alex [anonim]

    daca-i elibereaza pe astia atunci inseamna ca semnalul pentru restul lumii e urmatorul - furati cu arma in mana pana numai puteti sa duceti ....
  • +3 (3 voturi)    
    Nepasare (Sâmbătă, 2 mai 2009, 15:21)

    Costel [anonim]

    Cum drak in Irak pot sa tina juma' de milion de oameni in uniforma, dar in Golful Aden nu pot asigura securitatea unor vapoare? Si eu sunt de acord ca trebuiesc impuscati pe loc si aruncati in Ocean. Fara regrete....
  • +4 (4 voturi)    
    nu inteleg, pur si simplu (Sâmbătă, 2 mai 2009, 15:33)

    DanDa [utilizator]

    Cum vine asta? Nu numai ca 3-4000 uscativi (ca ii sufla vantul) pot sa captureze atatea vapoare.
    Ce nu inteleg este altceva: dupa ce le-au capturat unde le-au dus? Sa nu imi spuneti ca nu se stie. Astia stiu si daca punem sare in ciorba. Exista sateliti, GPS, si o gramada de alte metode de localizare. Daca au atacat un vapor de ce nu se trimite un vas de razboi sa ii potoleasca pe pirati? Unde au dus aia 16 vapoare si nu le gaseste nimeni?

    PS: cred ca urmatoarea stire va fi asa: "Submarinul nuclear de atac clasa Nimitz al USA a fost capturat de piratii somalezi inarmati cu crengi de copac. Gasitarului recompensa." (daca o sa fie asa o sa solicit drepturi de utor pentru redactarea stirii)
  • +1 (1 vot)    
    Cam aiurea (Sâmbătă, 2 mai 2009, 16:09)

    Sorin [anonim]

    Eu din ce-am citit este o adevarata flota de nave militare p-acolo, vreo 10-20, care asigura un culoar pazit, dar din ce am inteleg, trebuie sa platesti. Cred ca vapoarele mai ''sarace'' prefera sa se riste cu piratii decat sa plateasca taxa de protectie.
    Si nu inteleg de ce ii elibereaza, daca atacul s-a petrecut in apele internationale, exista legi, banuiesc ca eu daca atac o nava in marea neagra cineva o sa ma deranjeze.
    Ma rog, in lumea asta e vb de interese, iar piratii aia nu deranjeaza interese majore. Incearca si ei sa faca un ban, din ce-am inteles nu prea vor sa omoare, sunt doar cu bizinisu`.
    • 0 (2 voturi)    
      Pai nu spune nimeni ce se intampla acolo (Sâmbătă, 2 mai 2009, 18:10)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Ca de fapt totul a inceput in urma cu cativa ani,cand apele somaleze au fost infestate de nave de pescuit din toata lumea care au facut ce a vrut muschiul lor acolo.dupa ce ca Somalia e o tara vai de steaua ei,s-au dus sa le ia pana si ultima sursa de hrana,pestele din ocean.Nu spune nimeni cate nave de pescuit chinezesti,coreene,taiwaneze si ale multor alte tari sunt atacate de pirati.Si acu au mutat si flotele militare sa pazeasca praduiala pe care o fac in apele respective.Practic toate tarile sud-mediteraneene,si din estul Asiei pescuiesc acolo cum si cat vrea muschiul lor,iar sarmanii pescari somalezi sunt alungati de navele militare.Cum naiba sa nu puna mana pe arme si sa atace?Ei din ce sa traiasca? Ca sa nu mai zic ca exista rapoarte si marturii ca acolo se arunca intr-o veselie deseuri chimice si alte alea...
      • -1 (1 vot)    
        Google e mai bun decat media controlata (Sâmbătă, 2 mai 2009, 18:48)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        http://www.democracynow.org/2009/4/14/analysis_somalia_piracy_began_in_response

        http://yaleglobal.yale.edu/display.article?id=12210

        Cititi, daca vreti sa va faceti o parere corecta.
      • 0 (2 voturi)    
        surse care iti sustin punctul de vedere... (Sâmbătă, 2 mai 2009, 18:51)

        sabin [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        ...pot fi gasite mai jos (despre deseuri toxice aruncate in apele somaleze, braconaj industrial si altele):

        http://www.alternet.org/audits/136288/we%27re_being_lied_to_about_pirates/

        http://www.huffingtonpost.com/michael-vazquez/on-pirates_b_186015.html

        http://head-negro.newsvine.com/_news/2009/04/15/2686453-the-two-piracies-in-somalia-why-the-world-ignores-the-other-

        http://english.aljazeera.net/news/africa/2008/10/2008109174223218644.html

        http://www.davidbrin.com/suggestion02.htm

        e bine sa vedem si alte perspective, e batatoare la ochi 'nepasarea / ineficienta' 'comunitatii internationale'. Somalia este un stat 'ratat' mai ales pentru ca este un reusit loc de manevra pentru interesele altora.

        @DanDa - sper ca nu mai crezi in bancurile cu somalezi, de-i consideri pe toti uscativi...ai fi surprins :-)
  • 0 (0 voturi)    
    desele atacuri (Luni, 4 mai 2009, 10:06)

    Julian [anonim]

    Stati linistiti. Asta e aranjata. Normal vasu ala trebuie sa fie bine pazit. Si cum majoritatea vaselor capturate apartin tarilor NATO, americanii vor ataca din nou Somalia si vor intra si in alte tari africane conform planurilor lor. Ca sa duca DEMOCRATIA. A dracului democratia asta americana.