ONU cere Israelului sa opreasca politica de demolare a Ierusalimului de Est

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 1 mai 2009, 16:11 Actualitate | Internaţional

Israelul ar trebui imediat sa opreasca evacuarea palestinienilor si demolarea caselor acestora din Ierusalimul arab de Est, unde mii de oameni se afla sub amenintarea de a-si pierde locuintele, sustine Inaltul Comisariat al Natiunilor Unite pentru drepturile omului, citat de Reuters.

Potrivit unui raport al ONU, circa 1.500 de ordine de demolare a locuintelor construite fara autorizatii in estul orasului asteapta sa fie puse in practica.

Daca ordinele vor fi transpuse in practica, aproximativ 9.000 de palestinieni vor fi evacuati din oras.

Israelul a pus stapanire pe Ierusalimul de Est in timpul razboiului din 1967 si a proclamat, in 1981, ca orasul reintregit este capitala tarii, cerere care insa nu este recunoscuta pe plan international. Autoritatea Palestiniana vrea ca Ierusalimul de Est sa fie capitala viitorului stat al Palestinei.

Demolarile si apelurile primarului Ierusalimului, Nir Barkat, de a extinde locuintele evreilor in teritoriul ocupat au provocat tensiuni in oras si ar putea crea un diferendum intre Israel, pe de o parte, si SUA si aliatii europeni, pe de alta parte.

Secretarul american de Stat, Hillary Clinton, a declarat, in timpul vizitei pe care a efectuat-o in Israel in martie, ca aceste demolari "nu sunt de ajutor", in timp ce negociatorul palestinian Saeb Erekat a prezis ca aceasta practica va provoca prima ruptura dintre presedintele Barack Obama si noul premier de dreapta Benjamin Netanyahu.

Raportul Natiunilor Unite arata ca cel putin 28% dintre locuintele palestinienilor - si 60.000 de rezidenti - sunt in pericol de a fi demolate din cauza ca nu au autorizatie de constructie. Palestinienii sustin ca le este imposibil sa obtina aceste autorizatii de la municipalitatea condusa de evrei.

Multe dintre aceste locuinte sunt amplasate in zone declarate "verzi" de primarie. Este vorba inclusiv de zona Silwan, unde municipalitatea vrea sa demoleze 88 de case palestiniene pentru a construi un parc arheologic.

"Desi guvernul Israelului sustine ca aceste case vor fi demolate pentru ca nu au autorizatii de constructie, realitatea este ca palestinienii nu au acces la obtinerea acestor acte", afirma Comisariatul pentru drepturile omului.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1097 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    sfarsitul (Vineri, 1 mai 2009, 16:28)

    alin [anonim]

    in curand vor darama si moschea araba, si vor reconstruii templu. sfarsitul lumii este apoape..
    • -2 (4 voturi)    
      Ierusalimul de Est (Vineri, 1 mai 2009, 17:36)

      Adrian US [anonim] i-a raspuns lui alin

      Descoperirile facute recent arata ca nu e nevoie sa darame Moscheia ca sa reconstruiasca Templul pentru ca vechil Templu nu sa aflat pe portiunea pe care au ridicat arabii Mocheia.

      Mia mult decat atata evreii au deja maim ult de jumatate din lucrurile care serveau la Templu si se lucreaza la construirea celorlalte.

      Venirea Domnului Isus e foarte aproape si Biblia se implineste Cuvant cu Cuvant.

      --Adrian US
      • +3 (3 voturi)    
        da (Vineri, 1 mai 2009, 18:32)

        cocosila [utilizator] i-a raspuns lui Adrian US

        ce ti-ar mai place tie ma prostovane ... ce-o fi ma in capul ala al tau, paie?
      • +2 (2 voturi)    
        si venirea extraterestrilor (Vineri, 1 mai 2009, 19:17)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Adrian US

        este aproape..

        pe bune acum, de ce nu-i lasa dreq sa termine templul ala??
        sa vada ca nu se intampla nimic si dup-aia sa-i rugam sa se sinuicida toti.. ca ne-au chinuit destul.
        zici ceva de rau de un evreu.. esti cel mai josnic om.. dar daca evreul distruge o intreaga natiune pentru nevoile lui.. mater.. pardon, spirituale.. el saracul e chinuit, o face doar pt ca asa vrea prietenul lor imaginar..
  • +2 (10 voturi)    
    ... (Vineri, 1 mai 2009, 16:50)

    MariusCojo [utilizator]

    cam smecheri israelitenii astia... si dak le zici ceva esti acuzat de antisemit . Intreaga lume le-a intins palma sa ii ajute, dar ei vor toata mana ...
    • +2 (4 voturi)    
      bau (Vineri, 1 mai 2009, 17:27)

      ady [anonim] i-a raspuns lui MariusCojo

      stai linistit la cati prieteni au israelienii ,ii vezi in curand ca sobolanii prin buncare antinucleare
      • 0 (2 voturi)    
        NEDUMERIRE (Vineri, 1 mai 2009, 18:21)

        Anton Mihaiesi [anonim] i-a raspuns lui ady

        Credeti ca arma nucleara e o solutie pentru cineva?
        Daca Israelul va fii atacat va raspunde.
        Credeti ca pentru dorinta bolnava a unora de a vedea din nou evrei suferind merita sa moara zeci de milioane de oameni?
  • +5 (7 voturi)    
    Si ce va face ONU (Vineri, 1 mai 2009, 17:24)

    vio [anonim]

    daca Israelul continua operatiunile de demolare? Ii va bombarda? Sau va continua sa-i roage frumos sa nu mai curate etnic si sa nu mai faca genocid?

    Isi aminteste cineva ce a patit Serbia pentru lucruri asemanatoare?
    Cine este judecat de tribunale internationale pentru "ethnical cleansing"?
  • +4 (6 voturi)    
    Asta le e natia ... (Vineri, 1 mai 2009, 18:09)

    Gheorghe P. [anonim]

    ... si de aia ii iubesc eu mult pe israeliti.
    Sa ramana cati am botezat eu.
    • 0 (0 voturi)    
      Unde era ONU? (Vineri, 1 mai 2009, 18:24)

      George Preoat [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe P.

      Unde era ONU cand s-au distrus chioscurile in capitala?
      Mii de oameni au ramas fara loc de munca pentru a satisface interesele hipermaketurilor.
      Sa lasam problemele altora care chiar nu au nici o legatura cu viata noastra si sa ne concentram la ale noastre.
      Gheorge P...inteleg ca vrei s amoara milioane de evrei.
      Asa de tare te mahnesc niste constructii demolate?
      • 0 (0 voturi)    
        patroni evrei (Vineri, 1 mai 2009, 21:22)

        leonte [anonim] i-a raspuns lui George Preoat

        pai hipermaketurile de care zici matale (Carrefour, Auchan)au actionari evrei francezi, deci tot ei sunt raspunzatori...
      • +1 (1 vot)    
        ONU=zero (Vineri, 1 mai 2009, 21:30)

        unu [anonim] i-a raspuns lui George Preoat

        ai uitat ce masacru au facut evreii in fasia Gaza si ONU n-a facut nimica?doar cateva discursuri asa de gura lumii,, i-au mituit pe americani ca au drept de veto si -au continuat sa omoare copii
        • +1 (1 vot)    
          gaza (Vineri, 1 mai 2009, 22:20)

          Hara [anonim] i-a raspuns lui unu

          Nu shtiu ce masacru au facut ei in Gaza (nu am fost acolo shi nici tu la sigur nu ai fost
          Dar sa te vad cum ai reactziona daca ai vedea ca in fiecare zi eshti cu riscul ca nu cumva sa te trezeshti cu o racheta, de aia proasta shi inofensiva din Gaza, in casa ;)
      • +2 (2 voturi)    
        ???? (Vineri, 1 mai 2009, 21:34)

        bebe [anonim] i-a raspuns lui George Preoat

        se spune ca jidanii conduc lumea....bla bla nu-i adevarat au cateva multinationale ca McDonalds si Coca Cola, cativa escroci ca Madoff in rest sunt niste rasisti si sovini, si tot facand pe victimele nazismului vor incasa in continuare milioane de euro de la UE
  • +5 (5 voturi)    
    principiul 3 al mecanicii valabil oricum (Vineri, 1 mai 2009, 18:19)

    ktistes [anonim]

    Orice actiune are si reactie. In loc sa gaseasca solutii Israelul legate de problema palestinienilor, ei isi fac singuri probleme. De secole, vor sa fie in centrul atentiei ca au suferit nedreptati, au fost omorati multi si altele. Ei bine, n-au fost/ nu sunt singurii! A trecut Evul Mediu, a trecut Holocaustul, a trecut vremea Diasporei. Rezolvati totul conform ordinii actuale a lucrurilor si lasati religia si istoria in afara politicii interne/externe! Ca de, tocmai ei nu-si respecta cele 10 porunci. A 11 porunca: "Practice what you preach!"
  • +4 (4 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 1 mai 2009, 19:30)

    Popescu [anonim]

    Dupa 50 de ani de propaganda iudaica, evreii au reusit sa elimine practic orice opozitie la puterea lor (exceptia fiind Iranul, tara pe care oricum intentioneaza sa o distruga, cu armatele slugilor americane bineinteles). Nimeni nu are voie sa le puna in discutie intentiile (intotdeauna potrivnice noua), nici chiar atunci cand afirma ca "noi controlam america" (Ariel Sharon), ca "america face ce zicem noi" (Avigdor Lieberman) sau ca "europa trebuie sa coboare tonul", ca acum. De-ar fi zis asta evreii acum 200 de ani, ar fi fost linsati...
    • 0 (0 voturi)    
      Popescule... (Sâmbătă, 2 mai 2009, 12:30)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      ...in mod clar scrii enormitati.
      Iar in privinta linsarii, acum 200 ani, ca si in aproape toate timpurile, evreii au fost oricum linsati, asa, ca era de bon ton. Iar ceeace scrii tu azi este iarasi de bon ton.
      Vorba aceea "cum ai spus si cum ai dat, tot jidanu-i vinovat".
  • +2 (2 voturi)    
    un stat rasist (Vineri, 1 mai 2009, 20:54)

    The Saker [utilizator]

    Israelul este un stat rasist care practica epurarea etnica, crime; sionismul este o politica de stat, bazata pe o religie cruda, iar in cartile lor sfinte crestinii (goyimii) sunt echivalati cu animalele si trebuie sa ii slujeasca pe ei sau sa moara.
    • +1 (1 vot)    
      huh? (Sâmbătă, 2 mai 2009, 0:35)

      dodo [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      Mai baiatule, daca tu chiar crezi ce vorbesti inseamna ca esti dus cu pluta rau de tot... in doar doua propozitii ai debitat atatea tampenii cat pentru un an...
      • 0 (0 voturi)    
        ia baga si niste argumente (Sâmbătă, 2 mai 2009, 11:35)

        smen [anonim] i-a raspuns lui dodo

        nea slomoberg,poate ne explici tu cum sta treaba
  • +1 (1 vot)    
    e un stat f. democratic (Vineri, 1 mai 2009, 23:02)

    andrei [anonim]

    cum sa fie stat rasist din moment ce si araba e limba oficiala si 25 % din israelieni sunt arabi..., ma guarida de ce nu incerci sa -ti formezi o opinie si din ce vezi cu proprii ochi , nu doar din stiri selectate unilateral.
  • 0 (0 voturi)    
    Cand citesc postarile de aici... (Sâmbătă, 2 mai 2009, 10:04)

    Corneliu [anonim]

    ...impresia pe care ele mi-o dau este de ignoranta, lipsa de informare si rea credinta.
    Stiu ca nu voi primi "plusuri" prea multe la aprecieri, dar adevarul trebuie spus, chiar daca nu le va place multora.
    Deci, putina ordine.
    1) Ierusalimul este capitala Israelului din ziua declararii independentei, adica de la 15 Mai 1948 (si nu din 1967), acolo aflandu-se institutiile centrale ale statului. E mai putin important daca altii accepta sau nu aceasta realitate. Sunt multe state si organizatii care nu accepta nici macar existenta Israelului insusi. Dar israelienii totusi nu au alta tara.
    2) Ierusalimul a fost capitala statului evreilor inca de la inceputul mileniului 1 inainte de Cristos.
    3) Dealungul intregii istorii de diaspora a evreilor
    Ierusalimul a ramas centrul aspiratiilor lor de mantuire si renastere.
    4) Ierusalimul n-a fost niciodata in istorie capitala vreunui alt stat national, cu toate ca a fost de nenumarate ori ocupat de neamuri si imperii straine.
    5) In 1967, in urma razboiului prin care arabii (3 state) s-au pregatit in mod declarat sa distruga Israelul si sa-i "arunce pe evrei in mare" (expresia lor, folosita si azi), acestia au fost infranti si israelienii au ocupau unele teritorii, printre care si partea rasariteana a Ierusalimului, unind-o cu cea apuseana.
    6) Cu toata jurisdictia israeliana asupra orasului, locuitorii arabi de acolo au construit un numar mare de case fara autorizatie si numai o parte a fost impiedicata. Demolarea cladirilor ilegale practic a fost si este in continuare neinsemnata. Panica in aceasta privinta e demagogica.
    5) Nimeni nu darama vreo moscheie si nu construieste vreun templu. Toate sunt gogorite.

    Am punctat numai cateva idei in fata oceanului de enormitati care apar aici.
    Nu stiu, deci daca voi "multumi" pe toata lumea.
    Cert este ca cine este animat de ura nu va renunta la ideile sale, oricat de absurde sunt.
    Numai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      esti prost sau te prefaci?? (Sâmbătă, 2 mai 2009, 17:26)

      avigor [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      ce n-ai inteles din articol??citeste pana la capat
      "Desi guvernul Israelului sustine ca aceste case vor fi demolate pentru ca nu au autorizatii de constructie, realitatea este ca palestinienii nu au acces la obtinerea acestor acte"
      • 0 (0 voturi)    
        Incet, Avigorule... (Sâmbătă, 2 mai 2009, 18:08)

        Corneliu [anonim] i-a raspuns lui avigor

        ...ca nimeni nu-i aici prost si nici nu se preface.
        Situatia nu e noua si pana acum ordinele acelea de demolare in marea lor majoritate nu s-au aplicat. Altfel nici nu s-ar fi adunat atatea.
        Iar dragalasii de arabeti si-au construit vizuinele fara sa ceara in prealabil autorizatii, iar doar unii din ei si-au amintit sa ceara dupa ce casa era de mult gata.
        Dealtfel casele au fost construite pe locuri care in principiu nu erau destinate construirii. Faptul s-au putut executa lucrari in acele locuru reprezinta o neglijenta a autoritatilor, creand o problema mai grava in continuare.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai informatule,asta nu stiai (Sâmbătă, 2 mai 2009, 19:31)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      Pt toti cei care vor sa cunoasca adevarul despre problema Israel-Palestina,vedeti filmul din link-ul urmator.

      http://video.google.com/videoplay?docid=-2451908450811690589