China ar putea sustine propunerea Rusiei de inlocuire a dolarului cu o noua valuta mondiala

de Olga Popescu     HotNews.ro
Vineri, 20 martie 2009, 17:13 Actualitate | Internaţional

China sustine, alaturi de alte economii emergente, propunerea Rusiei privind studierea posibilitatii inlocuirii dolarului, ca principala valuta mondiala de rezerva, scrie The Moscow Times, citand surse din interiorul guvernului rus.

"Oficial, China nu si-a formulat o pozitie clara asupra acestui subiect, in ajunul summitului G20, dar, neoficial, ei au difuzat documente unde se regaseste ideea crearii unei valute noi", au declarat, sub acoperirea anonimatului, sursele citate.

Printre sugestiile avansate de Moscova pentru agenda de lucru a G20 se regaseste inclusiv propunerea de creare a unei noi valute de rezerva, emisa, eventual, de institutiile financiare internationale.

Saptamana trecuta, responsabili rusi s-au intalnit cu reprezentanti ai Chinei, Indiei si Braziliei, in ajunul intalnirii ministeriale a G20.

Desi nu a fost reflectat in documentul final, surse apropiate tratativelor au declarat ca subiectul unei noi valute internationale a fost analizat in cadrul acestei reuniuni, scrie The Moscow Times. 


Citeste mai multe despre   























3086 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Ingroparea USD ca valuta mondiala de rezerva (Vineri, 20 martie 2009, 17:47)

    paul son [anonim]

    Cititi asta pe Reuters:

    U.N. panel says world should ditch dollar

    http://www.reuters.com/article/summitNews2/idUSTRE52H2CY20090318
    • +6 (6 voturi)    
      Merge-o votca la un pilaf? (Vineri, 20 martie 2009, 20:06)

      Rublyuan Metalic [anonim] i-a raspuns lui paul son

      PIB-urile in $, la paritatea puterii de cumparare:

      UE: 14.960 milioane
      USA: 14.580 milioane
      China+Rusia: 10.025 milioane

      China si Rusia impreuna nu depasesc nici Europa, nici America, dimpotriva, au un PIB inferior cu 50% fata de americani sau europeni. Asa ca nu-si pot permite sa sustina economia mondiala, abia reusesc sa protejeze cat de cat economiile lor. Putin a anuntat azi ca Rusia va avea un deficit bugetar de 7,9% !! Iar China a scazut la crestere sub pragul fatidic de 7%, prag necesar acoperirea unui minim de protectie sociala pentru sutele de milioane de chinezi de la tara.

      UE+USA: 29.540 milioane
      Restul lumii: 41.110 milioane

      Daca tot restul lumii se organizeaza contra dolarului si a euro, atunci exista o sansa. Insa doar blocul ASEAN e cat de cat organizat si viabil, restul e haotic si cu interese foarte diferite. Imposibil de asezat la aceeasi masa Israel si Iran, Ciad si Sudan, Coreea de Nord si cea de Sud, Pakistan si India, etc.

      Emisfera nordica, care cuprinde lumea civilizata a societatilor de tip european (USA/UE/Rusia, chiar Japonia) e mult mai solida si organizata decat restul umanitatii. Atat timp cat decalajul ramane atat de mare, nu e nici o sansa reala pentru aparitia unei monede viabile care sa concureze in mod serios € sau $.

      E adevarat insa, ca un plan de instituire a unei monede unice mondiale ar corespunde perfect cu planul de aducere la putere a unui guvern unic mondial francmason, prin distrugerea tuturor statelor si identitatilor etnice, culturale, lingvistice.

      Ca de obicei, fara sa vrea poate, China si Rusia ar face jocul masonilor!
      • +8 (10 voturi)    
        surse nesigure, jurnalism slab (Vineri, 20 martie 2009, 20:24)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui Rublyuan Metalic

        oare hotnews isi da seama ca da dovada de neseriozitate prin asemenea titluri? Citat din sursa neoficiala si nesigura care spune ca un oficial rus ar fi spus despre un oficial chinez care ar fi spus neoficial ca altcineva ar fi publicat niste pliante... Sa vedem ce a facut de fapt hotnews: a vazut ca ideea cu moneda mondiala are priza la publicul roman, a cautat pe net, a gasit niste articole conspirationiste si a scris un articol. De aici si pana la realitate mai e enorm... lasand la o parte imposibilitatea politica si economica a unui asemenea proces, mai ales ca china ar avea enorm de pierdut din asa ceva...
      • 0 (2 voturi)    
        moneda unica ,o himera ca toate himerele (Vineri, 20 martie 2009, 23:26)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Rublyuan Metalic

        nu poate tehnic sa existe o moneda unica ;dar e buna palavrageala, ca mai apar idei -singura concluzie este ca dolarul trebuie sa treaca in pozitia a doua , dupa euro,conform cu importanta comerciala ! rusi si chinezii pot visa cai verzi pe pereti in liniste ...
      • +2 (2 voturi)    
        Calculul este irelevant (Sâmbătă, 21 martie 2009, 22:43)

        BR-RC [anonim] i-a raspuns lui Rublyuan Metalic

        La calculul de mai sus cred ca nu faci distinctie intre masa monetara zvarlita de USA atatia amar de ani pe piata mondiala(deci nu circula pe teritoriul SUA!) si dolarul american cu circulatie pe teritoriul SUA (adica masa monetara la care dai ca reper PIB-ul USA).E o mareeeee, enorma diferenta !!!!Dolarul USA care a circulat pe alte piete (deci nu in USA) este rezultatul obtinut prin crearea de plusvaloare obtinuta de alta economie(alta tara) deci alt PIB !
        Calculul tau dpdv al masei monetare cu raportare la PIB, caci si aceasta valoare se ia in calcul , nu e concludent.Pot sa-ti comunic CA DELOC INTAPLATOR USA NU A MAI COMUNICAT MASA MONETARA DIN...2005!? Ca sa ai o valuta mondiala de rezerva de calibrul $ e nevoie de masa monetara enorma mai exact mega-masa , pe linga alti indicatori ce-i confera convertibilitatea!Daca ai habar de forex cred ca stii ca acum 5-6 luni se vehicula pe forumurile de profil ca masa monetara in $ circulata pe mapomond s-ar ridica dupa unele estimari cam la 200000 miliarde de $ ! Oricum trebuie sa stii ca un $ emis in ani 70 si tinut ,sa zicem la ciorap, oricand poti sa-l schimbi, adica emisiunea lui este inca valabila!!! O fi mai stabil Euro dar...n-are masa monetara de calibrul dolarului!
  • -4 (12 voturi)    
    haha (Vineri, 20 martie 2009, 18:01)

    Camilia [anonim]

    ce sut ar lua americanii.. gata cu tiparitul si cumparatul cu hartie colorata. La munca gioarselor!
  • -5 (9 voturi)    
    valuta internationala (Vineri, 20 martie 2009, 18:01)

    nicu [anonim]

    Nici nu ma mira, pt ca trebuie sa se implineasca cuvintele din Apocalips 13, 16-18, cum ca nimeni nu va putea cumpara sau vinde decat daca va avea semnul fiarei.
    • +1 (5 voturi)    
      vorbesti serios?!?!? (Vineri, 20 martie 2009, 19:12)

      shadow [anonim] i-a raspuns lui nicu

      Esti hilar prietene ... asta e un articol serios si nu are rost sa venim cu un comentariu hazliu :))
      Oricum de ceva timp se zvoneste ca euro are sa devina moneda de referinta in tranzactiile internationale pentru simplu fapt ca este mult mai stabila .... e un lucru bun dar ramane de vazut ce costuri implica asta
  • -4 (10 voturi)    
    Nu pot sa cred! (Vineri, 20 martie 2009, 18:14)

    Clip [anonim]

    Deci e adevarat ce se spune de ani buni ... ne indreptam spre o noua ordine mondiala! Cititi aici: http://sceptik.wordpress.com/2009/03/16/sistemul-impotriva-noastra/
  • -1 (7 voturi)    
    Sigur ca da... (Vineri, 20 martie 2009, 18:27)

    doi si-un sfert [anonim]

    Povesti de adormit...ursul! Ceva serios n-ati gasit ?
  • -2 (6 voturi)    
    Valuta ! (Vineri, 20 martie 2009, 18:28)

    Nicolae [anonim]

    Daca China ,Japonia,Rusia si India cad la un acord s-a terminat cu dolarul !!!!
    • -2 (4 voturi)    
      ok (Vineri, 20 martie 2009, 19:30)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

      si atunci cum ii vor impune Americii noua moneda? prin razboi? ca americanii bag seama ca de buna voie nu vor renunta asa usor la huzuritul pe munca altora, adica tiparirea de dolari cand au chef.
      • +2 (4 voturi)    
        nu e nevoie de razboi (Vineri, 20 martie 2009, 20:25)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        Deocamdata SUA e mai dependenta de China decat China de SUA.

        Din punctul de vedere al americanilor, chinezii trebuie sa continue sa le cumpere acele "treasuries", altfel nu le raman prea multe variante de finantare a deficitului bugetar.
  • 0 (4 voturi)    
    Sa nu se mai oboseasca (Vineri, 20 martie 2009, 18:38)

    nano2k [utilizator]

    Urmariti pana la final, totusi cu ochi critic:

    http://video.google.com/videoplay?docid=6592355148420454993
  • +3 (5 voturi)    
    rusii si valuta (Vineri, 20 martie 2009, 21:06)

    Technicus [utilizator]

    In perioada comunista exista "rubla convertibila", impusa in schimburile comerciale dintre tarile incatusate in influenta rusa.
    Era un instrument de sclavagism economic al rusilor, probabil acum viseaza din nou la el cu votca-n fata.
  • +1 (3 voturi)    
    deci DA (Vineri, 20 martie 2009, 21:45)

    IPR [anonim]

    Acest plan: Guvern Mondial, O singura moneda, reducerea numarului de oameni de pe pamant este visul elitistilor de cand e lumea asta. Uitati-va la replicile lui David Rockeffeler, Mayer Rothschild, Paul Warburg...etc

    Cativa presedinti americani ne-au avertizat asupraacestor lucruri(mesaje adresate singurei natinuii care sa apropiat vreodata de o societate democratica USA). Vedeti advertismentele mai ales ale lui Thomas Jefferson, Kennedy, Andrew Jackson... etc.

    Adica ganditiva... ce este asa greu? Bancherii au fost sunt si vor fii conducatori din umbra.

    Solutia: O revolutie din radacini a societatii asa cun este ea conceputa azi,.. distrugerea sistemului bazat pe "dobanda" ... si mai sunt

    pentru documentare folositi internetul... atata timp cat va mai exista as cum este acum.

    cateva linkuri:
    www.infowars.com
    Filmul Zeitgeist si Zeitgeist Addendum
    http://www.vaccinationnews.com/
    • 0 (2 voturi)    
      ... si marmota va fi Presedinte planetar (Sâmbătă, 21 martie 2009, 2:58)

      Iecstraterestrul [anonim] i-a raspuns lui IPR

      Si de fapt e o conspiratie a martienilor ca sa ne fure stratul de ozon, mascata de marile companii sub forma incalzirii globale.

      Iar ai uitat sa-ti iei Rudotelul amice....
      • -1 (3 voturi)    
        Are dreptate omul (Sâmbătă, 21 martie 2009, 12:02)

        Anm [anonim] i-a raspuns lui Iecstraterestrul

        Are dreptate omul, dar cei ca tine, care iau totul in deridere si la misto, ne fac noua ,celorlalti, viata mai grea. Din cauza obtuzitatii voastre, care nu vreti decit jeep, manele, potol si o coarda, am ajuns in situatia asta.
        P.S. Ai intrat vreodata, macar de curiozitate, pe vreun site din ala? Stii macar cine-i Alex Jones?
        Iti spune ceva "Obama deception"?
        O fi o manea?!
        • 0 (0 voturi)    
          pt. Anm (Vineri, 27 martie 2009, 8:54)

          titi [anonim] i-a raspuns lui Anm

          lasa ''siturile'' si mai pune mana pe o carte de fizica sau logica matematicasau,de ce nu,chiar si una de filozofie. Normal ca rade de tine, si de cei ca tine atata timp cat "intelectul" va e limitat la masoni, conspiratii si alte bazaconii.
  • +1 (3 voturi)    
    Rusia malai viseaza (Sâmbătă, 21 martie 2009, 3:10)

    Pafnutie [anonim]

    Hehehe ne intoarcem la rubla convertibila, huh? 'Pretinii' de la rasarit vor si ei sa se joace cu copiii mari.... ar fi cazul sa nu i se dea nas.