Barack Obama linisteste China: Puteti avea incredere absoluta in economia SUA

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 martie 2009, 19:22 Actualitate | Internaţional

China poate avea incredere absoluta in economia americana, a declarat samabata presedintele SUA, Barack Obama, ca raspuns la ingrijorarile legate de investitiile Beijingului in Statele Unite, exprimate de premierul chinez Wen Jiabao.

"Nu doar guvernul chinez, dar fiecare investitor poate avea o incredere absoluta in soliditatea investitiilor din Statele Unite", a declarat Obama, dupa intalnirea pe care a avut-o cu presedintele Braziliei, Luiz Inacio Lula da Silva, la Casa Alba.

"Exista un motiv pentru faptul ca putem constata, chiar si in plina criza economica, o crestere a fluxului real de investitii in Statele Unite", a subliniat liderul american.

"Cred ca este vorba despre recunoasterea faptului ca stabilitatea, nu doar a sistemului economic, dar si a celui politic, este extraordinara", a adaugat el.

Premierul Wen Jiabao declarase vineri ca este ingrijorat pentru miliardele de dolari investiti de China in economia americana, care face fata in prezent uneia dintre cele mai grave crize din intraga sa istorie.

"Am imprumutat foarte multi bani Statelor Unite. Sigur ca suntem ingrijorati de securitatea activelor noastre", a spus oficialul chinez.

"Din acest motiv vreau sa fac un nou apel (...) Statelor Unite sa-si respecte cuvantul dat si angajamentele de a asigura securitatea activelor chinezesti", a adaugat Wen Jiabao.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1626 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Major Foreign Holders of U.S. Treasury Bills (Sâmbătă, 14 martie 2009, 20:29)

    paul son [anonim]

    Vezi situatia detinatorilor de titluri de stat SUA din sursa oficiala:
    Major Foreign Holders of Treasury Securities
    http://www.ustreas.gov/tic/mfh.txt

    Total general la 31.12.2008 = 3076.9 mliarde $ (adica peste 3 TRILIOANE DOLARI !!!)

    din care, pe primele 7 locuri:

    1) 727 mld China
    2) 626 mld Japonia
    3) 197 mld Tari Bazinul Caraibe
    4) 186 mld Tarile exportatoare petrol
    5) 131 mld UK
    6) 127 mld Brazilia
    7) 116 mld Rusia

    Cu alte cuvinte 3 TRILIOANE DOLARI datorie externa publica a SUA!
    • +2 (6 voturi)    
      Astia au PIB de 14 trilioane (Sâmbătă, 14 martie 2009, 23:51)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui paul son

      La fel ca si asta de jos, tu uiti ca pt SUA 3 trilioane inseamna procentual cam cat inseamna 30 de miliarde pt Romania. Totusi au PIB de 14 trilioane pe an... Romania ia imprumut de 30 de miliarde de la FMI, cum de nu zice nimeni ca vai ce mult e si cum ii dam inapoi? Si nu cred ca aia este datorie publica externa ce arati tu aici ...
      • +4 (4 voturi)    
        Ce nu stiti aritmetica? (Duminică, 15 martie 2009, 12:18)

        Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

        Ce nu stiti aritmetica? 3 trilioane din 14 inseamna 21.4% din PIB au americanii "datorii externe" dupa cum zice domnul de mai sus. Romania are PIB 165 miliarde de $ si sunt pe cale sa imprumute 30 miliarde de euro, adica aproximativ 40 de miliarde de $. 40 de miliarde din 165 inseamna 24.2% din PIB, bani care Romania negociaza cu FMI sa se imprumute. Deci in colcluzie noi vom fi mai datori decat americanii din pdv extern, daca vorbim procentual. Dati minus aiurea ca nu va convine ce zic. Ati calculat macar sa vedeti ca are logica calculul meu?
    • -1 (3 voturi)    
      Evolueaza lucrurile (Duminică, 15 martie 2009, 3:40)

      sile [anonim] i-a raspuns lui paul son

      Cand am invatat eu aritmetica, 3000 miliarde faceau doar 3 bilioane...
      • -1 (1 vot)    
        guardia (Duminică, 15 martie 2009, 11:43)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui sile

        e o traducere aproximativa din engleza: in engleza 1 bilion = 1 miliard; 1 trilion = 1 bilion.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu exista bilioane omule (Duminică, 15 martie 2009, 12:27)

        Alex S [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Tu ai invatat aritmetica gresit. Dupa miliarde urmeaza trilioane, nu exista bilioane la noi. In engleza 1 billion inseamna 1 miliard.
  • -2 (8 voturi)    
    auch (Sâmbătă, 14 martie 2009, 21:25)

    The Saker [utilizator]

    incepe sa se imputa treaba; USA se apropie de faliment, de colaps; asa incepe totul, intai cu o negare, apoi ingaima cu jumatate de gura, apoi apare conflictul, caci atatia bani inapoi nu mai are cum se le dea chinezilor ori japonezilor; decat cu conditia prabusirii valorii dolarului prin hiperinflatie cauzata de tiparirea in nestiinta de bani de catre FED; so...watch-out! se apropie timpuri interesente.
  • 0 (4 voturi)    
    dolarul (Sâmbătă, 14 martie 2009, 21:46)

    buncrestin [utilizator]

    Mi se pare mie sau FMI ar avea mai multa treaba pe la Washington decat pe la Bucuresti?

    Tare mi-e ca americanii nici macar bani sa participe la Fond n-au avut si au trebuit sa se imprumute de pe la chinezi.

    Ce mi-e clar e ca valoarea dolarului e sustinuta la nivel mondial cu pumnu-n gura si cu taxa de protectie la unii mai mici sau mai mari (acum a venit randul Romaniei sa o plateasca).

    Pe o piata libera, cu adevarat capitalista, dolarul ar fi o moneda moarta.
  • -1 (5 voturi)    
    Stati linistiti (Duminică, 15 martie 2009, 0:07)

    Aprodu Purice [anonim]

    Treaba nu e asa de groasa. US si-a facut planul si a impartit fiecare ce bani trebuie sa dea. Romaniei i-au revenit 30 md $.. pe care trebuie sa-i imprumute si sa cumpere armament din US, sa plateasca autostrada etc.
    Tot fraieru plateste nu bulibasa!!
  • -1 (3 voturi)    
    De ce ? (Duminică, 15 martie 2009, 8:21)

    minu57 [utilizator]

    Ce nu inteleg de ce atatea tari au exportat in USA si continua sa o faca si de ce nu vor alte marfuri sau produse in schimb.
    Este clar ca datoria este prea mare.
    Dolarul este o moneda. Nu are nimic magic.
    • 0 (0 voturi)    
      no (Duminică, 15 martie 2009, 20:04)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui minu57

      problem, sau mai pe romaneste, mama prostilor e gravida tot timpul, fara pauza...
      Daca tu nu intelegi, altii inteleg foarte bine.
      Asta e, noapte buna tovarase ceausescu.
  • +1 (1 vot)    
    Total U.S. FEDERAL DEBT (Duminică, 15 martie 2009, 19:48)

    paul son [anonim]

    Fac o rectificare la postul meu de ieri.
    3 TRILIOANE Dolari reprezinta valoarea T-bills, respectiv a bonurilor de trezorerie (garantate de statul american) vandute in strainatate, deci NU datoria publica a SUA cum gresit m-am exprimat.

    Pentru datorie federala totala a SUA citim in wikipedia:

    As of March 4, 2009, the total U.S. federal debt was $10,942,165,294,650.89, or about $37,851 per capita. Asta vine 10,94 TRILIOANE dolari!

    http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_public_debt

    Daca vrem sa vedem DATORIA FEDERALA TOTALA la zi, mergem aici:

    http://www.treasurydirect.gov/NP/BPDLogin?application=np

    si vedem ca joia trecuta, 12.03.2009, aceasta era de 10,983,549,928,728.74 dolari (10,98 TRILIOANE), deci un plus de 41 miliarde in numai 8 zile!!
  • +1 (1 vot)    
    U.S. GDP = $14.3 trillion (Duminică, 15 martie 2009, 19:55)

    paul son [anonim]

    PIB-ul SUA este, asa cum mentiona cineva mai sus, 14.3 trilioane dolari (statistica FMI).

    Daca raportam TOTAL DATORIE FEDERALA (10.98 trilioane dolari) la acest PIB, aflam ca gradul de indatorare al Americii este de 77% din PIB!

    Ametitor, nu? ;)
    • 0 (0 voturi)    
      dsp datorii (Luni, 16 martie 2009, 11:07)

      Jack [anonim] i-a raspuns lui paul son

      Acea datorie de 10 trilioane de care spui include si ff multe chestii care un om obisnuit nu le-ar numi datorii: de ex, orice investitie facuta de cineva din afara US sau orice proprietate de orice fel a cuiva din afara US, este trecuta ca o datorie a US. De asemenea la datorii sunt trecute si datorii care le au unii la altii in interiorul US, precum statul Ohio are datorie la banca x (tot americana) de y dolari, sau orasul z are datorie la FED de w dolari..Desi astea sunt datorii, sunt datorii in interior, adica banii si daca vor fi dati, vor sta in US. De asemenea la datoria federala intra si ce bani cred ei ca vor avea nevoie la fondurile de pensii, medicale etc. Deci de aici suma aia "uriasa" de 10 trilioane. Daca ar fi si Romania sa bage la datorii tot ce numesc ei datorii, ne-am speria cu totii. Iar ca procent din GDP (PIB), americanii tot au datorie mica fata de celelalte tari europene.