AUDIO Osama bin Laden acuza tarile arabe moderate de complicitate cu Israelul

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 martie 2009, 15:52 Actualitate | Internaţional

Liderul al-Qaeda, Osama bin Laden, a acuzat tarile arabe "moderate" de "complicitate" cu Israelul si cu aliatii sai occidentali, in cadrul recentei ofensive a statului evreu in Fasia Gaza, potrivit unei inregistrari audio difuzate sambata de televiziunea Al-Jazeera, citata de AFP.

"Este clar ca anumiti lideri arabi au fost complici cu sionistii in razboiul impotriva poporului nostru din Gaza. Este vorba despre liderii pe care America in califica drept moderati", se arata in inregistrarea atribuita lui bin Laden.

Liderul al-Qaeda face aluzie la Arabia Saudita si la Egipt, aliati ai Washingtonului. Cele doua tari nu simpatizeaza miscarea Hamas, care controleaza Fasia Gaza, spre deosebire de state precum Siria sau Qatar.

Ultimul mesaj al liderul al-Qaeda a fost difuzat in 14 ianuarie, la mai putin de o saptamana inainte de investirea noului presedinte american, Barack Obama.

La acel moment, bin Laden l-a avertizat pe Obama ca va deschide noi fronturi de razboi in razboiul sau sfant impotriva intereselor occidentale.

In mesajul de 22 de minute, bin Laden se referea, la acel moment, la zone precum Palestina, provincia pakistaneza Waziristan, Maghrebul si Somalia drept noile campuri de batalie impotriva occidentalilor.

Desi americanii au pus un premiu de 25 de milioane de dolari pe capul lui bin Laden, liderul al-Qaeda, cel care a revendicat atentatele din 11 septembrie 2001 - eveniment care a condus la invadarea Afganistanului - nu a fost inca prins.

Serviciile americane de informatii banuiesc ca acesta se ascunde in zona tribala muntoasa aflata la granita dintre Afganistan si Pakistan.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1093 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 14 martie 2009, 16:05)

    x [anonim]

    Bre! Da' asta mai traieste 'au ba?
    Daca e curajos, de ce nu-si face macar un film cu frontispiciul unui ziar recent in mina?
    • -2 (2 voturi)    
      binladen-bush etc (Sâmbătă, 14 martie 2009, 23:00)

      xlescu [anonim] i-a raspuns lui x

      sa presupunem ca Osama nu ar fi un personaj inventat, nu ar fi bombardat el Israelu daca tot ii uraste atata, de ce sa-si bata capul cu americanii daca putea taia raul de la radacina???
    • 0 (0 voturi)    
      cu (Duminică, 15 martie 2009, 20:05)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui x

      newyorktimes, de exemplu.
  • +7 (7 voturi)    
    Si el a devenit "minoritate asuprita"? (Sâmbătă, 14 martie 2009, 16:09)

    x [anonim]

    Cum se scrie corect Osama sau Ossama?
    Probabil se simte assuprrit (vezi: rom vs rrom).
    Multumim, am corectat!
    • 0 (2 voturi)    
      ben (Sâmbătă, 14 martie 2009, 16:19)

      BEN [anonim] i-a raspuns lui x

      nu bin.al lui ..
    • 0 (2 voturi)    
      e (Duminică, 15 martie 2009, 20:10)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui x

      minoritar persecutat, si atunci se scrie cum vrea muschii lui. Ai inteles, bai rasistule, sau te spun la consiliul ala cu discriminarea, care intre timp s-a desfiintat.
      Chiar, nimeni n-a comentat desfiintare acelei ticalosii, li s-a parut mai importanta mihaela radulescu. Stai sa vezi cind o invia andreea marin, uitam si criza si tot.
  • -4 (8 voturi)    
    c'mon (Sâmbătă, 14 martie 2009, 16:19)

    The Saker [utilizator]

    haida, de! asta e mort demult; s-a scapat si benazir bhutto ca e mort, si a platit pentru asta cu viata.
    e doar simpla propaganda americana, pentru a mentine frica fata de "terorismul international"
    • +3 (7 voturi)    
      pt. guardia (Sâmbătă, 14 martie 2009, 20:45)

      sferlea c-tin [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      copile... esti bolnav . Dar bolnav rau de tot. Si mai ai si drept de vot.
      • -3 (5 voturi)    
        Pintea Aletheopatul (Sâmbătă, 14 martie 2009, 22:04)

        Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui sferlea c-tin

        Domnu' Sfarleaza,de ce nu inaintati o propunere Organizatiei Mondiale a Sanatatii sa introduca pe lista vaccinarilor obligatorii pe bolnavii de aletheopatie (de la "aletheia"=adevar; "pathia"=afectiune,boala),adica pe noi,alde astia care avem mania de a spune numai si numai Adevarul pe forumuri si in viata de zi cu zi???Va rog io,vreau si io sa fiu vaccinat pe moca,daca se poate chiar cu un microcip infipt direct in creier,care sa ma faca sa cant osanale la ore fixe eternei si fascinantei prostii omenesti...
      • -3 (5 voturi)    
        Pintea Aletheopatul (Duminică, 15 martie 2009, 11:23)

        Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui sferlea c-tin

        Domnu' Costica,de ce nu inaintati o propunere la Organizatia Mondiala a Sanatatii ca sa se introduca pe lista vaccinarilor obligatorii si bolnavii de aletheopatie (de la "aletheia"=adevar; "pathia"=afectiune,boala),adica noi,astia,alde Guardia si Pintea,care avem mania de a spune Adevarul si numai Adevarul pe forumuri si in viata de zi cu zi???Vreau si eu sa fiu vaccinat pe moca,daca se poate chiar cu un microcip infipt direct in creier care sa ma faca--la ore fixe--sa cant osanale magnificei prostii omenesti...
        • 0 (2 voturi)    
          mai (Duminică, 15 martie 2009, 20:13)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

          nea pintica, psihopatul e tot psihopat, chiar si ci adevarul pe limba, te-ai prins? Mai mult nu-ti mai explic, ca psihopat sa priceapa realitatea inca nu s-a nascut.
          Cu urari de sanatate, etc., etc..
          • 0 (2 voturi)    
            ?!? (Duminică, 15 martie 2009, 22:17)

            Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            N-am o idee clara despre ce vorbesti,dar imi pare totusi ca faci dovada unei capacitati autoanalitice demne de invidiat...
    • -1 (3 voturi)    
      You're just wrong (Sâmbătă, 14 martie 2009, 22:43)

      Addy [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

      Benazir Bhutto se referea de fapt la Daniel Pearl.
      Uita-te aici sa vezi anumite clarificari cu privire la declaratiile lui Benazir Bhutto:
      http://www.youtube.com/watch?v=2IIn_UnLO9I

      Benazir Bhutto a murit datorita altor factori ce tin de viata interna a Pakistanului. Cat despre Osama Ben Laden, ii privesc cu foarte mare suspiciune atat pe cei care spun ca este viu, cat si pe cei care spun ca este mort.
  • -1 (3 voturi)    
    inel de aur la deget (Sâmbătă, 14 martie 2009, 22:50)

    Julian [anonim]

    Voi nu vati dat seama ca toate astea sunt facaturi. Religia islamica interzice barbatilor sa poarte inel de aur in deget. Ala e pus acolo de CIA. Si 11 septembrie e tot o facatura interna. cautati filmu Zeitgeist sa vedeti.
  • -2 (4 voturi)    
    inel de aur la deget (Duminică, 15 martie 2009, 10:57)

    Julian [anonim]

    Voi nu stiati ca Islamul interzice barbatilor sa poarte inel de aur in deget? Astai o facatura pt manipulare. Ca si 9/11 de fapt. Cautati filmul Zeitgeist partea 2a sa vedeti ce sa-ntamplat atunci.
  • 0 (2 voturi)    
    tu crezi tot? (Duminică, 15 martie 2009, 12:55)

    gica [anonim]

    Tu crezi tot ce vezi ?
    De fapt se lupta cu dezinformarea lansand o noua dezinformare. Trebuie sa incerci sa pui cap la cap totul. Un lucru e clar, maimutele incearca sa conduca omenirea !

    Citi si http://ordinulnegru.blogspot.com/
  • 0 (2 voturi)    
    Ce intrigant! (Duminică, 15 martie 2009, 13:56)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    La minutul 32:07 al inregistrarii incep urmatoarele versuri (nu versete!):

    "My brother,O superpower
    The path of Allah is your goal
    Do you fear death
    When death is your Paradise?
    The column of religion isn't strenghtened
    By voting and desertion
    Nothing but the sword benefits
    I swear,O youth of this age"

    "Fratele meu,O,superputere(?),
    Calea lui Allah este al tau tel
    Te temi oare tu de moarte si rele
    Cand Moartea nu-i decat Raiul din cer?
    Ale religiei randuri sunt tot mai restranse
    Prin vot,dezertare,tradare sau vicii
    Iti jur,O,Tinerete a acestei Noi Varste(?),
    Doar sabia iti poate crea beneficii!"

    Am asigurat eu o traducere fluenta...Cui se adreseaza poetul??? (recte "Osama",chipurile,Allah sa-l odihneasca...)
    • 0 (2 voturi)    
      poetria poetrica (Duminică, 15 martie 2009, 21:34)

      Toma Ali Mosh [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      mi se falfaie stindardul , da-i dreaq de barbosi.