Printul Charles: Recesiunea economica nu e nimic pe langa efectele incalzirii globale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 13 martie 2009, 13:45 Actualitate | Internaţional

"Oricate dificultati ne-ar crea actuala criza economica, ea nu inseamna nimic pe langa efectele pe care le va avea incalzirea globala asupra economiei din intreaga lume", a avertizat printul Charles, mostenitorul tronului Marii Britanii, prezent la Rio de Janeiro, la o reuniune a oamenilor de afaceri. Printul Charles s-a folosit de aceasta ocazie pentru a cere masuri urgente de protectie a mediului, potrivit AFP.

"Ne aflam, ma tem, intr-un moment crucial pentru istoria omenirii", a afirmat mosternitorul coroanei britanice. "Recesiunea mondială pare mai gravă decât cea trăită de alte generaţii", a continuat el, atragand insa atentia ca schimbarile climatice pun sub semnul intrebarii insasi supravietuirea omului pe pamant.

Mostenitorul coroanei britanice a adaugat ca incalzirea globala va provoca deplasari importante ale populatiei, care "va incerca sa scape se inundatii, de seceta si sa gaseasca apa de baut", fapt care va conduce la cresterea instabilitatii sociale si la conflicte.

Printul Charles a mai atras atentia ca in lume va creste cererea de energie, lucru care va antrena o noua explozie a pretului petrolului si va crea incertitudine politica pe fiecare continent.


Citeste mai multe despre   






















1098 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    are dreptate (Vineri, 13 martie 2009, 13:54)

    atreus [anonim]

    macar bine ca unul intelege. Nu ma asteptam de la un print, pentru ca eu cam dispretuiesc monarhiile dar in cazul asta are dreptate. Sper sa si realizeze ceva. Incalzirea globala este probabil unul din putinele lucruri care pot ameninta umanitatea in ansamblu.
  • +1 (7 voturi)    
    adevarat (Vineri, 13 martie 2009, 14:09)

    cetetean [anonim]

    Printul asta e probabil singurul print care mai si face cate ceva si care - culmea pentru un print - chiar ii pasa si isi risca reputatia promovand niste idei inainte de a devenie evidente si dureroase chiar pentru toata lumea. In general singura activitate din viata unui print este colectia de fotomodele care au trecut prin patul regal.
    Si nu e vorba numai de asta... A se vedea proiectele de orase construite dupa conceptia printului - foarte diferite de aglomerarile urbane actuale, a se vedea ideile de agricultura durabila ce le pune in practica pe domeniile regale din Marea Britanie, si de ce nu, a se vedea Sighisoara si Rosia Montana!
    Nu-mi plac printii, dar asta merita tot respectul!
  • +1 (7 voturi)    
    teapa incalzirii globale (Vineri, 13 martie 2009, 14:36)

    Julian [anonim]

    Incalzirea globala nu are nimic a face cu CO2. Sunt eruptii solare mai intense. Si politicienii astia niciodata nu vor dori sa fie alta sursa de energie decat petrol, ca sa aiba ce taxa la tine.
  • -1 (7 voturi)    
    Ce a facut (Vineri, 13 martie 2009, 14:53)

    costi [anonim]

    acest domn in tara lui ?
    Ce face tara lui in lumea asta ?
    Nimic
  • +3 (11 voturi)    
    asa pt diversitate si nu numai... (Vineri, 13 martie 2009, 14:57)

    TERENONLINE [anonim]

    o trasnaie mai mare decat INCALZIREA GLOBALA" nu cred ca o sa prind in viata asta. terorismul a fost ceva finuţ...
  • +2 (10 voturi)    
    Paine pentru cercetare si mass-media (Vineri, 13 martie 2009, 16:30)

    cipry [anonim]

    Incalzirea globala e un fenomen ciclic al planetei care nu poate fi impiedicat nici cum. Restul e gargara pentru mass-media si cercetatori sa manace si ei o paine.
    • 0 (8 voturi)    
      Si nu numai (Vineri, 13 martie 2009, 17:18)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui cipry

      Din pacate, nu numai.
      TU si EU platim taxe pentru "mediu", adica bani cu care nu se rezolva nimic.

      Asta e miza acestei gogrite cu incalzirea globala. Sa scoata cat mai multi bani din buunarele tale.

      Sa te domine intelectual, pentru ca vremea razboaielor clasice a cam apus in Occident.

      Acum razboaiele se duc pe plan economic.

      Fiecare salva de tun provoaca o unda de soc care ne usuca putin cate putin buzunarele.
  • +1 (11 voturi)    
    bravo! (Vineri, 13 martie 2009, 16:41)

    tania [anonim]

    Da, extraordinar, uitati aici pe cineva care realizeaza care sunt adevaratele probleme ale omenirii. Bine ca mai sunt si oameni de acest fel. De ce sa ne facem probleme ca, falimenteaza bancile si nu mai putem cumpara case - de exemplu - daca viata pe acest pamant este sub semnul intrebarii!?. Bancherii de pe Wall Streat se vaita ca nu mai au bani, si in Africa se moare de foame si sete. Bravo!
    Pacat ca asa zise "elite ale omenirii" nu realizeaza acest lucru, sau poate cand vor realiza acest lucru va fi prea tarziu.
  • +1 (1 vot)    
    Indiferent de cauza... (Vineri, 13 martie 2009, 19:36)

    Gabriel [anonim]

    Nu are importanta din ce cauza se schimba clima. Ca e incalzire sau racire, ea se intampla. Ca e de la CO2 sau Soare iar se intampla si toata lumea agreeaza acest lucru. Ce este sau poate fi adevarat din acest articol? Exact instabilitatea despre care vorbeste Charles. Este o regula, nu ai apa incepi sa cauti in alta parte. Vine desertul peste tine, te muti sau mori daca nu ai resurse. Ce se intampla cand locul in care te muti este deja ocupat de altii care nu prea au chef sa imparta resursele respective? Razboi, instabilitate economica? Normal. Priviti ce s-a intamplat in New Orleans cand a fost distrus de Katrina. Unde erau regulile, in cat timp a venit ajutorul de la statul federal? Si asta s-a intamplat la nivel local dar cand va fi la nivel global? Si nu suntem decat aproape 7 miliarde. Din punctul meu de vedere e simplu, echilibrul se poate rupe extrem de usor si trebuie sa avem grija dar asta nu se va intampla. Suntem prea ignoranti, ne incanta mandria noastra marunta si nu vedem dincolo de micul nostru Univers individual.
    Numai bine!
    • +2 (2 voturi)    
      Criza si incalzirea globala (Vineri, 13 martie 2009, 21:08)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      Priviti ce se intampla in Darfur. Conflictul soldat cu atatea victime a aparut din cauza migratiei populatiilor care nu mai aveau suficiente resurse in zonele lor de basina.
      Crizele economice vin si trec, ca doar au mai fost, dar ce ne facem daca incalzirea globala nu mai trece?
  • 0 (2 voturi)    
    Mda... (Vineri, 13 martie 2009, 21:34)

    Jupanu' [anonim]

    Inca un comentariu facut de unu' cu matu' plin. La propriu si la figurat. Adica satul. Pe linga el multi altii care habar nu au ce inseamna sa-ti fie foame, tie si copiilor tai. Pe planeta sint citeva sute de milioane de oameni care mor, numai la propriu de data asta, de foame. Bolile si nevoile isi asteapta si ele rindul sa culeaga prinosul... Oare Rolls Royce-ul care-l plimba are mai mult de 8 cilindrii sau mai putin de doi?
  • 0 (0 voturi)    
    Generatia de inculturisti ataca (Luni, 16 martie 2009, 14:56)

    Vlad [anonim]