VIDEO Soldatii britanici intorsi din Irak, criticati de demonstranti musulmani: Sunteti ucigasi de copii!

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2009, 11:09 Actualitate | Internaţional

O parada a soldatilor britanici ce s-au intors din Irak a fost perturbata de cateva zeci de demonstranti musulmani anti-razboi, informeaza editia electronica a publicatiei Daily Mail. Potestatarii i-au acuzat pe soldatii care defilau prin Luton ca sunt "macelarii din Basra", "lasi", "ucigasi de copii" si ca "au mainile patate de sange".

Incidentele au avut loc in timpul unei defilari a soldatilor din 2nd Battalion Royal Anglian Regiment, recent intorsi din Irak. Unii dintre militari efectuasera cate doi ani de serviciu pe teatrul de razboi, iar 12 dintre membrii regimentului au fost ucisi in Irak si Afganistan.

Manifestantii anti-razboi au agitat pancarte cu inscriptii de genul "Soldatii britanici: Macelarii din Basra", "Militarii englezi: lasi, ucigasi, extremisti", "Guvernul britanic, guvern terorist".

Sute de persoane care asistau la parada militara au incercat sa-i atace pe demonstrantii musulmani, fiind insa impiedicati de fortele de ordine. Politistii au arestat doi manifestanti dintre suporterii soldatilor, dupa ce acestia au aruncat cu pachete cu carne si au incercat sa-i loveasca pe demonstrantii anti-razboi.

Premierul Gordon Brown a condamnat incidentele, iar politicienii britanici au calificat protestul anti-razboi drept "insultator" si "sordid". Conservatorul Liam Fox a declarat ca "acesti oameni au posibilitatea sa traiasca intr-o societate libera unde pot sa-si organizeze protestele dezgustatoare doar datorita sacrificiului celor din fortele armate".

Unul dintre liderii musulmani din Lutin, Sayful Islam, a replicat insa ca "furia este in crestere, iar parada soldatilor a fost insulta finala".

"Soldatii au ucis, mutilat si violat mii de inocenti. Nu se pot intoarce aici si sa defileze in locul unde exista o comunitate musulmana atat de importanta. Pentru ce sa fie mandri?", a declarat Islam, care sustine ca este liderul filialei din Luton a organizatiei musulmane al-Muhajiroun, interzisa de autoritati.




Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1313 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Asa le trebuie (Miercuri, 11 martie 2009, 12:32)

    Razvan007 [utilizator]

    Cretinii din Vest au acceptat barbarii printre ei sub pretextul "egalitatii". Alta data sa isi aleaga mai cu atentie "egalii".
    • 0 (8 voturi)    
      Cine sunt barbarii? (Miercuri, 11 martie 2009, 15:02)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

      Iti reamintesc ca barbari sunt cei care ucid si gasesc diverse pretexet ca sa ucida.Cruciatii occidentali au constatat la inceputul mileniului ca "barbarii" din Constantinopol au toalete, manica cu tacimuri, isi rad barba cu briciul , nu dorm pe jos si ca au universitati.Deci cine sunt totusi barbarii?
      • +1 (7 voturi)    
        Musulmanii (Miercuri, 11 martie 2009, 17:10)

        Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Exact. Un pic mai devreme de inceputul mileniului, polulatiile arabe au fost lovite de o mare ciuma - credinta musulmana. Din momentul instaurarii acestei credinte, musulmanii nu au mai facut ABSOLUT nimic pe plan intelectual.

        Asta o spun eu si multi altii: in ultimii 1600 de ani, musulmanii s-au remarcat prin 2 lucruri: fac cati mai multi copiii si isi tin femeile intr-o stare de analfabetism pentru a le putea controla. Da-mi si mie cateva exemple de realizari ale civilizatiei arabe din ultima mie de ani. Tot ce au realizat s-a intamplat inainte de a deveni musulmani.

        "Iti reamintesc ca barbari sunt cei care ucid si gasesc diverse pretexet ca sa ucida."

        Exact ca musulmanii care pun bombe la metrou. Exact ca musulmanii care taie beregate de liceeni (vezi Israel). Exact ca musulmanii care au atacat World Trade Center ucigand 3500 de oameni nevinovati.

        Daca alte civilizatii nu ar fi dus lumea inainte, musulmanii ar fi trait si astazi in corturi si pesteri.

        Eu am trait 1 an intr-o tara araba si 4 luni in Israel. Am vazut ambele parti ale monedei – si ce au dezvoltat israelienii si ce au dezvoltat arabii. La orice ora din zi si din noapte voi alege civilizatia europeana / americana / israeliana in detrimentul civilizatiei arabe/musulmane.
        • +2 (4 voturi)    
          exagerare (Miercuri, 11 martie 2009, 17:53)

          micu [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

          or fi musulmanii teroristi dar mare parte din ce s-a scris in presa este propaganda pt a invada tari suverane pt petrol sau pt a se mari fonduri sau legi gen -patriot act...
      • +1 (3 voturi)    
        a trecut ceva vreme ... (Miercuri, 11 martie 2009, 19:48)

        ali baba si cei 40 de senatori [anonim] i-a raspuns lui Un cititor

        nu-mi aduc aminte, e prea mult de atunci, si se pare ca orientul a ramas ancorat tot in acea epoca. cu mici exceptii.
  • +1 (7 voturi)    
    Allah Allah (Miercuri, 11 martie 2009, 13:14)

    Anti Muslim [anonim]

    "Demonstranti musulmani anti-razboi"

    Sa fim seriosi, erau ei acolo din multe motive, dar sa nu-i confundam cu niste hipioti amarati.
  • +3 (9 voturi)    
    expulzare (Miercuri, 11 martie 2009, 13:19)

    amidona [anonim]

    solutia e simpla pentru musulmanii care nu iubesc democratia britanica: expulzare in 24 de ore.
    tolerarea extremismului intolerant nu inseamna toleranta. europa trebuie sa rezolve cat de curand aceasta falsa dilema.
    • 0 (8 voturi)    
      A acuza de crima=extremism intolerant? (Miercuri, 11 martie 2009, 15:36)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui amidona

      Eu zic atunci ca toti procurorii sa fie expulzati din lumea civilizata,daca "a acuza" e un act extremist.Conform acestei logici diabolice,orice victima a vreunui abuz (talharie,viol,sechestrare etc) care are curajul sa-si acuze agresorul trebuie sa fie automat declarata "terorist".Halal atitudine morala!RUSINEEEE!!!!!!
  • +4 (8 voturi)    
    Excelent, britanicii pot vedea pe cine au in casa! (Miercuri, 11 martie 2009, 13:29)

    Wahab [anonim]

    Inca un comportament debil care va dezgusta numerosi britanici fata de islam si ii va face sa devina si mai ostili fata de imigratia musulmana.
    Multi mahomedani din UK, la inceput "sfiosi" si "la locul lor", incep sa devina din ce in mai obraznici si agresivi, pe masura ce le creste numarul.
    E un comportament tipic islamic, sa te prefaci "bland" cand esti singur printre "infideli" si sa devii violent cand comunitatea islamica devine mai mare.
    Vor cere Sharya, vor cere autonomii, vor cere, vor cere..
    Nu e tara lor si nu a fost niciodata si cred ca si acum e doar un episod istoric pasager, cum a fost ocupatia araba a Spaniei si Portugaliei, pentru ca Europa va gasi momentul oportun istoric pentru a se debarasa de ei, au mai fost ocazii din astea in istoria europenilor!
  • +1 (9 voturi)    
    omisiune frecventa (Miercuri, 11 martie 2009, 14:21)

    cioaba [anonim]

    Dar sa vezi ce se mai macelaresc fratii musulmani intre ei, in Irak, Palestina etc.. Mi-e sila deja de tot subiectul asta.

    Incerc sa ma gandesc la un singur lucru pozitiv pe care l-a facut comunitatea musulmana in europa si sincer nu gasesc nimic in afara de tot soiul de santaje prin amenintarea cu teroare si de o ura criminala ascunsa in spatele unei tanguieli ipocrite.

    Daca ar fi posibil, sunt sigur ca modelul de societate pe care il propun liderii musulmani ar avea ca si consecinta masacrul si distrugerea a tot ce e diferit de apucaturile lor primitive.

    Sefii de trib s-ar bate in piept cu capetele hipiotii "umanisti" care ii sustin acum intr-un mod absolut naiv, in timp ce poporul ar dansa pe strazi cu un cinism morbid cum s-a intamplat si in euforia islamica de dupa crimele din 11 sept.
  • +4 (8 voturi)    
    asta au cautat (Miercuri, 11 martie 2009, 14:36)

    meridi [anonim]

    Asta au gasit britanici. Ce cauta atati musulmani in UK? Daca tu protestezi intr-un stat arab impotriva politicii oficiale esti arestat instantaneu, Daca ai noroc scapi doar cu puscarie si tortura daca nu...
  • +1 (9 voturi)    
    sd (Miercuri, 11 martie 2009, 14:56)

    vc [anonim]

    "Sunteti ucigasi de copii!"
    asta o spun cei dintr-o religie intemeiata de un.. pedofil! culmea moralitatii islamice... nu e bine sa-i omori daca esti crestin dar e bine sa ii **** daca esti musulman.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 11 martie 2009, 18:30)

    roman [anonim]

    In Regatul islamic al Marii Britanii,astfel de scene sunt dese,aceasta fiind doar una prezentata ca stire.Si nici nu este de mirare,atata vreme cat englezii ,care i-au primit in tara lor pe musulmani,se poarta cu ei cu manusi,cu dorinta de a le da drepturi la care nici nu visau,iar musulmanii ii sfideaza pe englezi,la ei acasa.Amestecarea raselor,a religiilor si a culturilor,nu are sorti de izbanda,aceasta actiune este sortita esecului,si este aducatoare de conflicte Avem un exemplu elocvent la noi in tara:romanii si tiganii.