Presedintele Kazahstanului a gasit solutia la criza financiara: acmetalul, moneda unica mondiala

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Marţi, 10 martie 2009, 18:08 Actualitate | Internaţional

Presedintele Kazahstanului, Nursultan Nazarbaiev, a cerut marti crearea unei monede unice la nivel mondial, denumita "acmetal", considerata de liderul kazah drept cel mai bun mijloc pentru combaterea actualei crize financiare, relateaza AFP.

"Dupa noi, ar trebui sa cream o moneda unica mondiala, sub egida Natiunilor Unite", a declarat Nazarbaiev, inainte de deschiderea unei importante conferinte economice a tarilor din Asia centrala.

"Trebuie sa trecem la un sistem monetar cu totul nou, bazat pe legitimitate, si la un singur sistem monetar", a adaugat el.

"Acmetal", numele monedei, este o combinatie intre cuvant grec "acme" (nivelul de varf al unei dezvoltari) si "capital".

Nazarbaiev crede ca, prin infiintarea unui sistem monetar unic, omenirea ar putea inlocui cuvantul "capitalism" cu "acmetalism", pentru a defini mai bine finantele mondiale.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3024 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Nu cred ca merge (Marţi, 10 martie 2009, 18:25)

    traian [anonim]

    ... Nu cred ca merge ca se strica toata piata muzicala.Mai tineti minte socul euro si decaderea manelistilor care aveau melodii cu dolari si marci ?
    Acum vreti sa dispara si manelozaurii care au gasit rima la euro?
    Asta nu se poate,ar fi un adevarat genocid...
    cum naiba sa canti ceva de genul AM ACMETALI PA MINE/CAT AI TU PARFUM PE TINE/ACMETALULEEEEEEE/...
    Nu ie melodios,nu ese maneaua...Altceva baieti!
    • +5 (5 voturi)    
      :)))) (Marţi, 10 martie 2009, 19:16)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui traian

      Cam off-topic, dar se scuza. Am ris cu lacrimi.
    • +3 (3 voturi)    
      Ti-as da un vot (Marţi, 10 martie 2009, 19:17)

      Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui traian

      ...da' mi-e lene sa-mi fac cont.

      Suna cam nasol intr-adevar, e greu de gasit rima la "acmetal", doar din astea gen medicament, "barbital", etc.

      Oricum rimele nu conteaza prea mult; intr-o manea mesajul liric al artistului este mai important.
  • +2 (8 voturi)    
    s (Marţi, 10 martie 2009, 18:36)

    s [anonim]

    si uite asa onu va controla banii. iar cine controleaza banii controleaza puterea. ziceti bun venit guvernului mondial
  • +5 (5 voturi)    
    In 'acmetal'i l-au platit si pe Patriciu! E clar ! (Marţi, 10 martie 2009, 18:41)

    Eneas [anonim]

    Kazmunaigas a bagat acmetali in contul lui Patriciu -asta e cauza pentru care Patriciu in loc sa isi traiasca viata cata amai ramas ,inca se lupta cu himere financiare tip Adevarul,PNL, Rompetrol etc . Ce sa plateasca cu acmetalii kazahilor ? Nici de un suc nu ajung ...
  • +4 (4 voturi)    
    Acme = ACME Corporation :)) ? (Marţi, 10 martie 2009, 18:41)

    Anonim [anonim]

    Si pe o parte sa aiba profilul lui Road Runner si pe cealalta Wile E. Coyote?
  • +1 (1 vot)    
    >>> (Marţi, 10 martie 2009, 18:46)

    Julian [anonim]

    parca era in plan moneda Gleen Back. S-au razgandit? oricum economia globala se duce de rapa. ca si guvernele de altfel.
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai spune (Marţi, 10 martie 2009, 18:49)

    ingineru [anonim]

    Cred ca este mai repede o combinatie intre "ac" si "metal".
  • +9 (9 voturi)    
    AUR (Marţi, 10 martie 2009, 19:13)

    Gogu [anonim]

    Moneda internationala exista de cel putin 5 mii de ani... se numeste aur... e o moneda universala care nu ti-o poate fura nimeni prin tiparire fara acoperire care nu poate fi controlata de nimeni, fie ONU sau UE sau ori cine alt cineva... Sistemul financiar actual bazat pe "fractional reserve banking" este stabil doar pe hirtie, in realitate nu e de cit o schema piramidala ce necesita o expansiune exponentiala pentru a fi stabil.. altfel... uitativa si voi ce se intimpla....
    • 0 (0 voturi)    
      Cert! (Joi, 12 martie 2009, 13:28)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Etalonul aur a fost abandonat in preajma primului razboi mondial, pana atunci era folosit de toata lumea. Sunt curios ce s-ar intampla acum daca marile economii ale lumii ar reveni la el.
  • 0 (0 voturi)    
    parere (Marţi, 10 martie 2009, 19:35)

    zmeus [anonim]

    Mare e gradina Domnului .... si multi sare gardu ...
  • +1 (3 voturi)    
    la moneda unica vom ajunge in mod sigur (Marţi, 10 martie 2009, 19:54)

    Tedu [anonim]

    Radem noi, radem, dar exact la asa ceva se va ajunge... sistemul monetar mondial este in colaps, tocmai speculatiile cu bani fara valoare ne-au adus aici. S-au speculat sume enorme in comparatie cu valoarea reala din spatele lor, bani "out of thin air" cum spun americanii, bani fara valoare. S-au creat profituri uriase, fara acoperire in valoare reala, pe seama unor pierderi uriase pe care nimeni nu le poate suporta din valoarea reala, pentru ca o depasesc de foarte multe ori. Toata aceasta cantitate imensa de bani fara acoperire trebuie inlocuita cu o moneda cu o valoare reala, asa ca vom reveni la raportarea fixa la aur sau alt metal pretios...
    Nu ONU v-a controla banii, ci oricine detine valoare reala (aur/ metale pretioase/ resurse). Cantitatea de bani nu va mai fi creata din condei, "din tastatura", ci doar prin valoare reala, asa cum s-a intamplat sute de ani inainte de inventarea banilor fara valoare reala. Au fost sute de ani de dezvoltare si in care nu a aparut niciodata fenomenu;l de inflatie. Un castel sau o paine au avut acelasi pret in aur sute de ani. Asta pentru ca nimeni nu se putea imbogati pe hartie si astfel sa destabilizeze sistemul. Au incercat alchimistii sa produca aur, dar n-au reusit. Bancherii actuali au fost mai smecheri, au inlocuit aurul cu bani de hartie, apoi cu banii electronici, iar bani electronici au creat din condei cat de mult au dorit ... alchimisti moderni, nimic altceva.
    Vrem, nu vre, ne place sau nu, vom reveni la ceea ce s-a demonstrat ca functioneaza.
    • 0 (0 voturi)    
      buna ideea (Miercuri, 11 martie 2009, 4:44)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Tedu

      pana la urma este o idee foarte buna. Nu ma intereseaza cum se va numi, important este ca in felul asta s-ar reflecta pur si simplu o realitate, anume ca tranzactiile se fac la nivel planetar. Daca pot sa imi comand un antibiotic din UK, o carte din japonia si un notebook din china mai conteaza in ce voi plati? Doar la nivelul tranzactiilor care se fac automat. Daca merg cu un card pe dolari la un atm din romania primesc lei. Daca merg cu un card pe lei la un atm in state primesc dolari. Restul detaliilor sunt niste formalitati care nu ma intereseaza in calitate de utilizator. O moneda unica mondiala ar rezolva multe probleme si ar fi o binefacere pentru sistemul economic planetar. Din pacate nu prea cred ca se va realiza in curand pentru ca sunt prea multe ambitii desarte...
  • 0 (0 voturi)    
    ACME (Marţi, 10 martie 2009, 20:54)

    the [anonim]

    Nastratin asta n-a vazut in viata lui probabil un desen animat de Tex Avery sau Chuck Jones ...
    altfel n-ar fi scos porumbelul cu ACME

    http://www.librairie-lisvoir.com/lib/components/com_virtuemart/shop_image/product/7ff25cd6de27ce56a3ed804fc5151cca.jpg
    • 0 (0 voturi)    
      definitia ACME (Sâmbătă, 21 martie 2009, 12:30)

      Tata Ted [anonim] i-a raspuns lui the

      ACME = american company manufacturing everything (asta e definitia lui Tex Avery din anii '50, da)
      Nu e ales deloc la intmaplare numele de acmetal
  • +1 (1 vot)    
    Nu aur, moneda electronica. Vine cipu'! (Marţi, 10 martie 2009, 21:12)

    vazile [anonim]

    Cum gestionezi si distribui global asemenea masa monetara? Vor spune ca e dificil. Si atunci o sa propuna ca moneda sa fie doar electronica iar noi sa pastram banii pe un cip, aflat mai intai pe un card, iar mai apoi sub piele. Iar cei care nu vor avea cip nu vor putea cumpara nimic, nu vor putea circula, etc. Treaba e clara. Se aplica teza: economicul determina politicul. Dupa moneda si banca unica urmeaza, guvern unic si bineinteles .. conducatorul iubit si unic.
  • +3 (5 voturi)    
    Moneda unica - cea din Botswana (Marţi, 10 martie 2009, 23:30)

    LOL [anonim]

    Propunerea mea e ca sa se dea salariile in moneda din Botswana - P**A.
  • 0 (0 voturi)    
    Vise taica (Joi, 12 martie 2009, 13:25)

    Lucian [anonim]

    Asta e cea mai mare aberatie din ultimii 50 de ani. O moneda nu are valoare in sine, trebuie sustinuta de o economie, nu degeaba UE impune conditii drastice pentru aderarea la euro. Cine ar da doi bani pe o moneda sustinuta, printre altele, de economiile din Zimbabwe, Cuba sau Coreea de Nord?
  • 0 (0 voturi)    
    parai fecala (Vineri, 20 martie 2009, 17:48)

    Idu [anonim]

    Inlocuirea dolarului este cea mai buna solutie, dar paradoxal asta ii va ajuta pe americani!!!
    Pai nu ei au mancat pe datorie si China i-a imprumutat. Genial! Acu schimba dolarul si chinezi sa-i ia acmetalu ca paraii pe care-i are de primit de la americanii e deja cacat la propriu.
    Asta-i tot idea lor si vor s-o experimenteze tot la rusi cum au facut englezii cu comunismul. E bun dar nu la noi, hai sa-l ducem prin siberia pe undeva sa vedem ce-o iesi!