Mos Craciun exista!

Un belgian care a castigat la Loto 7,5 milioane de euro doneaza jumatate din suma saracilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 25 decembrie 2008, 16:09 Actualitate | Internaţional


Un belgian care a castigat 7,5 milioane de euro la loterie doneaza jumatate din castigul saracilor. Numele barbatului nu a fost dat publicitatii. Tot ce se stie despre el este ca locuieste intr-o localitate situata in apropiere de granita cu Olanda, anunta Euronews, citat de Rador.

Binefacatorul anonim a inceput sa ofere cecuri pentru combustibil pentru incalzirea a aproximativ 100 de familii sarace din localitate. "Toata lumea intreaba cine este, toata lumea are o idee despre cine ar putea fi. Noi credem ca este un barbat in varsta de 50 de ani care are doi copii, dar toata lumea speculeaza pe tema asta", a declarat o localnica. Ceea ce se stie este ca barbatul a castigat la loterie in urma cu doua saptamani.

"Mi-a spus ca a simti si el gerul iernii si ca s-a gandit ca i-ar putea ajuta pe oamenii care sunt in nevoie. Am primit o serie de telefoane de la locuitori din orasele vecine care m-au intrebat daca pot beneficia de donatia belgianului, dar acesta mi-a spus ca doreste sa isi ajute concitadinii", a declarat o persoana intervievata. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2494 vizualizari

  • -10 (14 voturi)    
    Ar fi existat si alte variante (Joi, 25 decembrie 2008, 16:58)

    radicalul [anonim]

    Sa dea famililor alcoolice bani sa nu mai faca copii, si in treacat prindea doi-trei iepuri cu un singur cartus. Mai putina suferinta, saracie si delicventa. Cu banii pot sa ajuti si copii superdotati, proiecte ca Boinc.
  • +2 (10 voturi)    
    Mi se pare normal (Joi, 25 decembrie 2008, 17:01)

    Calin [anonim]

    ca atunci cand castigi astfel de sume sa dai o parte din suma unor oameni nevoiasi. :p
  • +7 (13 voturi)    
    spiritul Craciunului (Joi, 25 decembrie 2008, 17:18)

    Holon [utilizator]

    Un om care a inteles ceva despre omenie. Un gest rar, un exemplu pentru noi toti.
  • +9 (13 voturi)    
    [ . . . ] (Joi, 25 decembrie 2008, 17:21)

    artcoding [anonim]

    fie binecuvantat
  • -5 (7 voturi)    
    Si eu am nevoie! (Joi, 25 decembrie 2008, 23:39)

    Emanuel Berbeci [anonim]

    Si eu sunt sarac, stau la Bruxelles si imi mananc din cur! Vreau si eu bani de la asta! Ati inteles? Vreau si eu!
  • +5 (7 voturi)    
    frumos gest (Vineri, 26 decembrie 2008, 2:04)

    gimini [utilizator]

    Sunt curios, in cate sute de ani vom vedea un gest similar si in Romania?
  • +4 (6 voturi)    
    Omul ! (Vineri, 26 decembrie 2008, 4:44)

    Ce conteaza ! [anonim]

    Mai sant oameni, ici colo...,izolati,care inteleg sa actioneze ,care nu se lasa ametiti de bani.
  • -4 (8 voturi)    
    ei si? (Vineri, 26 decembrie 2008, 4:55)

    Vasile Alexandrescu [anonim]

    Crede ca schimba ceva cu asta? Putea sa cistige un miliard si sa-l dea cu totul saracilor si tot nu eradica nici o miime din saracia de pe glob. Pe saraci o sa-i aveti intotdeauna cu voi, vorba unui personaj de legenda...dar cu o astfel de suma frumusica cazuta pe mina cuiva care ar sti sa o aprecieze, nu te intilnesti in fiecare zi. Dovada ca n-am cistigat-o eu :).
  • +3 (5 voturi)    
    Si totusi... (Vineri, 26 decembrie 2008, 8:16)

    Vasile Alexandrescu [anonim]

    Sa multumim Domnului ca n-a donat jumatatea aia bisericii!
  • +3 (5 voturi)    
    Dar la noi? (Vineri, 26 decembrie 2008, 11:33)

    qwerty [anonim]

    Singura persoana din tara noastra pe care l-am vazut ca a cumparat daruri pentru cei nevoiasi a fost....Regele Mihai. Ma mir ca acest om care in anii 90 nu a fost lasat de catre tovarasul Iliescu sa intre in tara, acest om caruia in vene nu prea curge singe de roman, acest om care a fost batjocorit si alungat ca un ciine de pe aceste paminturi cum mai poate sa iubeasca aceasta tara? Sunt o gramada de oameni in tara asta care ar avea din ce sa dea la citiva saraci o masa calda de craciun dar nu fac nimic.
    Am mai vazut o gasca de motociclisti, da, oameni pe care-i uraste toata lumea din trafic, facind bucurosi citiva copii dintr-un orfelinat.
    Dar n-am vazut nicaieri un Tiriac, un Voiculescu, un Patriciu sa zic numai trei nume facind ceva pentru semenii lor. Pacat.
  • +1 (3 voturi)    
    tot respectul (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 11:58)

    nokiasymbian.ro [anonim]

    tot respectul. nu stiu cati ar face la fel
  • 0 (0 voturi)    
    Esti un milog! (Vineri, 26 februarie 2010, 18:49)

    Nemesis Europea [anonim]

    Draga Emanuel Berbeci din Bruxelles. Te cunosc foarte bine! Ai fost un scartzar si un milog de cand ai plecat din Romania, sa lucrezi la Comitetul Economic si Social European/Comitetul Regiunilor, unde slujesti la galera Gabrielei Varzaru. Nu ti-a folosit la nimic faptul ca ai ajuns acolo. Esti tot un tzaran prost, din Tulcea, betziv, imbatranit inainte de vreme, cu dantura pusa si stupid, care n-a inteles nimic din viatza! Poate ca fetitza ta, Patricia, va scapa de blestemul care te urmareste pe tine!