John McCain a nominalizat o femeie pentru postul de vicepresedinte, in persoana guvernatorului statului Alaska, Sarah Palin

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 august 2008, 18:41 Actualitate | Internaţional

John McCain a nominalizat o femeie pentru functia de vicepresedinte al Statelor Unite ale Americii, in persoana guvernatorului statului Alaska, Sarah Palin, in varsta de 44. Sarah Palin este guvernatoare a statului Alaska din decembrie 2006, fiind prima femeie care ocupa aceasta functie.

S-a nascut in 11 februarie 1964 si este licentiata in comunicare si jurnalism, apartinand aripii conservatoare a Partidului Republican.

Este casatorita si are patru copii, fiind una dintre adversarele declarate ale avortului. Este, de asemenea, membra a National Rifle Association (NRA), o influenta asociatie de lobby in favoarea armelor de foc.

Sarah Palin sustine permiterea forajelor in rezervatia naturala arctica (Arctic National Wildlife Refuge), unul dintre pilonii politicii energetice promovate de McCain.

Sportiva, Sarah Palin este o mare amatoare de vanatoare si de pescuit.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2095 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Democrati "geonisti" :))))))))))) (Vineri, 29 august 2008, 19:13)

    NObama [anonim]

    Nu pot descrie bucuria si entuziasmul blogurilor republicane, e un delir :)))

    E o super-alegere, un bobarnac extraordinar dat democratilor incapabili sa ii ofere lui Hillary postul de VP.

    Sarah Palin e o femeie magnifica, are 5 copii (nu 4, ultimul l-a nascut in aprilie 2008), e inteligenta, a fost pe locul 2 la Miss Alaska cand era mai tanara.
    Baiatul ei cel mare face serviciul militar ca voluntar si in septembrie 2008 pleaca in Irak.

    E experta in probleme de energie si ecologie si e recunoscuta lupta ei anti-coruptie chiar in interiorul partidului republican !

    Vaneaza, trage excelent cu arma, face sport de mica (tatal ei era profesor de stiinte fizica/chimie si un pasionat de natura).

    E foarte apreciata de baza conservatoare, e contra avortului si casatoriilor homosexuale, e pentru reducerea impozitelor si taxelor.

    De 2 ani a castigat in alegeri libere postul de guvernator al statului Alaska, fiind prima femeie si cea mai tanara care accede la o astfel de functie.

    O singura femeie a mai existat pe un ticket prezidential, in 1984, la democratul Mondale: Geraldine Ferraro, cea care a fost obligata sa isi dea demisia din staff-ul lui Hillary dupa ce a spus ca "Obama daca nu era negru nu il baga nimeni in seama":))

    Fiind o supriza, presa se va buscula saptamani intregi sa publice reportaje despre ea, are o familie foarte reusita, a fost deja pe prima pagina in Vogue :)

    Milioane de femei care o sustineau pe Hillary se vor indrepta catre Sarah Palin, se identifica cu ea mult mai mult decat o pot face cu Obama sau Biden.

    Va fi foarte greu pt. democrati sa o atace cu sadism sau bataie de joc (cum ar putea face cu un barbat), orice insulta deplasata va starni reactii printre feministe.

    E tanara, inteligenta, frumoasa, mama, sportiva, Sarah Palin da clasa :))
    Republicanii demonstreaza inca o data ca sunt mai destepti si mai organizati ca democratii.

    McCain-palin e ticketul castigator :))
    • 0 (12 voturi)    
      SUNT DE ACORD CU TINE (Vineri, 29 august 2008, 20:34)

      KLAUDIA [anonim] i-a raspuns lui NObama

      I toata dreptatea, si eu sper sa castige Mc.Cain, iar cat despre Obama...Dumnezeu sa aibe mila de el:P lol.....dar nu se putea un alt VP mai bun decat SARAH. Cat ar fi barbatul de bun si destept, dar totusi, sfatul si munca unei femei poate sa faca diferenta! IAR OBAMA, cand a fost intervievat de RICK WARREN, a ocolit fiecare raspuns, pentru ca nu stie ce vrea, el a spus totul in niste termeni stiintifico-fantastici:)))
      • +2 (4 voturi)    
        Sondaje favorabile (Sâmbătă, 30 august 2008, 15:41)

        Cifrus [anonim] i-a raspuns lui KLAUDIA

        Dupa discursul de la Dayton, in care Palin a mentionat (cu laude) predecesoarele sale celebre, democratele Ferraro si Hillary Clinton, mai multe institute de sondare au vrut sa stie care e "prima impresie" a electoratului.

        53% din electori au acum o opinie favorabila despre Sarah Palin, la 24 de ore dupa numirea ei (in timp ce pt. VP-ul democrat Biden, la 24 de ore, doar 43% aveau o opinie favorabila).
        Republicanii evanghelici au salutat decizia si se pare ca nu mai exista nici un fel de risc sa se abtina, vor sustine pe McCain (ei il considera pe acesta prea "moderat").
        63% din electorii independenti (ne-inscrisi pe liste de partid) au o opinie favorabila despre Palin si chiar 26% din democrati (ceea ce confirma sondajele despre democratii pregatiti sa voteze McCain).

        Ferraro a avut o interventie f. dura contra mass-mediei "sexiste si misogine, care o va ataca feroce pe Palin cum a facut si cu Hillary, doar pt. ca e femeie", ceea ce a fost interpretat ca o sustinere pt. Palin.

        Hillary Clinton a salutat numirea lui Palin ca "un mare progres pt. cauza femeilor, chiar daca politica propusa de Palin nu e in directia buna", o sustinere nuantata.

        Sarah Palin a fost aleasa la interventia directa a lui Karl Rove si William Kristol, ideologi conservatori, care vroiau sa dea lovitura pe 2 fronturi: evanghelistii care ezitau sa voteze McCain si femeile democrate care ezita sa voteze Obama. Primele reactii par sa confirme succesul strategiei.

        Analistii din presa americana spun ca McCain a reusit deja o "bomba mediatica" care a "scuturat campania" si care a "anihilat discursul lui Obama de la Conventie" la doar 12 ore dupa aceasta.

        Alaska are doar 3 delegati pt. colegiul electoral si era un stat "in echilibru", acum e sigur ca va vota majoritar republican. Cum diferenta la colegiul electoral in intentiile de vot e in acest moment de doar 10 delegati in favoarea lui Obama, fiecare delegat va conta.
    • -2 (10 voturi)    
      Bai NOBRAINER dar cita ipocrizie incape in tine? (Vineri, 29 august 2008, 20:35)

      thereauristu [anonim] i-a raspuns lui NObama

      Cita ipocrizie mai incape la tine mai? Adica pina ieri Obama era lipsit de experienta, insa azi amazoana asta care pina deunazi era primarita unui satuc de pescari in Alaska e dintr-o data cu experienta, si calificata, si ce mai vrei tu?

      Cum naiba nu va da ipocrizia pe afara mai inapoiati razboinici ce sunteti? HUO, inapoi in evul mediu cu voi, sau si mai bine in pesteri sa va vinati triburile, ca acolo va e locul cu mentalitatea din epoca de piatra! La razboi cu voi, inrolati-va habotnicilor!
      • 0 (4 voturi)    
        NOBrainer esti matale, (Sâmbătă, 30 august 2008, 15:30)

        Imperialistu [anonim] i-a raspuns lui thereauristu

        draga colega. Asta este guvernatorul statului Alaska, in caz ca nu stiai. Sarah Palin chiar a facut ceva la viata ei, pe langa cei 5 copii. Obama nu stie decat sa dea concerte rock in fata prostilor.
    • -1 (13 voturi)    
      de ce nu iti vezi tu de treaba? (Vineri, 29 august 2008, 20:38)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui NObama

      Chiar crezi ca ne intereseaza comentariile tale, evident partinitoare?

      Te antrenezi cumva in arta manipularii pentru alegerile din romania?

      Sau sinteti atit de disperati incit votul celor citiva romini votanti in USA conteaza atita?

      Du-te bai nene cu manipularea asta!

      Avem si noi ochi si urechi. Nu ne trebuie trimbitza ta ruginita.
      • +1 (5 voturi)    
        . (Vineri, 29 august 2008, 21:20)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Uite, ca sa-ti dovedesc. Ne descurcam si fara ajutorul tau. Merci.


        McCain makes VP pick (video)

        http://edition.cnn.com/video/savp/evp/?

        loc=int&vid=/video/politics/2008/08/29/

        sot.mccain.vp.entire.cnn
    • +2 (14 voturi)    
      Ecologista amatoare de foraje (Vineri, 29 august 2008, 20:42)

      Sicktir [anonim] i-a raspuns lui NObama

      Bravos, natiune, fii desteapta! Mai Nobama, parintii tai e constienti de matale, ca sa zic asa? Mie mi se pare cucoana asta o alegere dupa chipul si asemanarea lui McAlzheimer republicanul: proasta. Pai ce ecologista e ma asta cand e vrea foraje intr-una dintre ultimele regiuni nepoluate din lume? Individa asta face lobby in privinta armelor de foc? Super! O sa avem mai multe masacre in liceele americane. Vrea razboi in Irak? Perfect! Mai trimit baietii zeci de mii de sicrie in Orient, ca o sa fie nevoie. In concluzie, daca perechea asta de indivizi ai trecutului va merge la Casa Alba, lumea va fi un loc si mai nesigur si mai periculos decat este. Aleluia!
      • -1 (3 voturi)    
        da (Sâmbătă, 30 august 2008, 11:40)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Sicktir

        ma, ai vazut tu zeci de mii de sicrie in orient, poate in visele tale, iar in ce priveste armele, statele cu cei mai multi posesori legali au cele mai putine infractiuni cu violenta. Repeti ca papagalul teme din pravda si scinteia, mai tovarase siktir.
        Asa ca, hai siktir, mai tovarase siktir !
    • -3 (9 voturi)    
      Am uitat sa te intreb ceva nobrainer (Vineri, 29 august 2008, 21:02)

      thereauristu [anonim] i-a raspuns lui NObama

      Ca tot ii dai tu in sus si-n jos cu "metisul" de obama, dar cucoana asta care e casatorita cu un eskimo, la asta cum ii zici? Ia sa vedem, acum sa-ti iasa ipocrizia la iveala. NOBRAINER, se-aude? Alb+Eskimo=?????????????

      BWAH, mi-e scirba de voi, ipocritilor!!!!!!
      • 0 (4 voturi)    
        Metis nu e o insulta (Vineri, 29 august 2008, 22:53)

        Europoid [anonim] i-a raspuns lui thereauristu

        Tu pari sa zbieri degeaba, poate esti prea mic sau prea incult, faptul ca Nobama zice "metis" nu e o injuratura:)). Asa se cheama un amestec de rase, "metisaj", cauta in dictionar fraiere.
        Si uite la poze cu sotul lui Palin, e un tip cu ochii albastri si pielea alba, genele lui de "eschimos" nu prea se vad:)). La fel si la copii ei, foarte reusiti, mai putin asta micul, cu un handicap (totusi e curajoasa sa accepte asa ceva, nu a avortat, va fi respectata pt. asta).
    • +1 (9 voturi)    
      Nobama esti obositor... (Vineri, 29 august 2008, 21:32)

      sile [anonim] i-a raspuns lui NObama

      NObama draga,tu citesti presa americana?
      Uite ce zice Associated Press: Alegerea little-known ( putin cunoscutei) Gov.Sarah Palin este a risky choice ( o alegere riscanta) a lui John Mc Cain din cauza lipsei de experienta in domeniul politicii inalte.
      In calitate de fosta primarita in Wassila,un orasel cu 6500 de locuitori in Alaska, cea mai mare problema a ei era controlul cresterii natalitatii iar cea mai mare grija civica era daca va fi destula zapada pentru Iditarod dog-mushing race.( te las pe tine sa traduci dog-mushing)
      Chiar crezi ca cucoana asta e cea mai nemaipomenita pentru functia de Vice-Presedinte al Americii???
      Te inseli amarnic.
      • 0 (6 voturi)    
        Alegere excelenta (Vineri, 29 august 2008, 23:02)

        NObama [anonim] i-a raspuns lui sile

        Reactiile presei si mai ales cele de pe blogurile democrate imi confirma prima impresie.
        Democratii sunt complet in deruta in seara asta:)))))
        Pregatisera dosare, clipuri si atacuri contra lui Pawlenty si Romney, lucrasera saptamani la asta si republicanii i-au surprins total :))
        Trebuie sa regandeasca toata strategia lor de "change", pt. ca acuma adevaratul "change" e in ticketul republican!
        Femeia asta e foarte apreciata dupa cum a lucrat concret cu republicanii si democratii din statul ei. E foarte respectata acolo de democrati :)
        E o femeie desteapta care munceste si cu sufletul, e inimoasa, e mama a 5 copii, e credincioasa. Democratii nu au asa ceva la nivel de guvernator.
        Vad reactiile pe blogurile democrate, e un soc cum nu poti imagina, sunt stupefiati, buimaci:))))
        Isi dau seama ca o multime de femei se vor identifica cu ea. Ai idee ca deja mii de membre din asociatii feministe au sunat la permanente republicane sa isi ofere sustinerea pt. campania republicana? E un mare entuziasm printre femeile interesate de politica, pt. prima oara o femeie are sanse reale sa devina VP al USA si poti fi sigur ca nu vor rata asta :))
        Democratii vor regreta 4 ani ca au dat-o la o parte pe Hillary si nu au ales-o nici macar VP!
        • 0 (2 voturi)    
          ha ha (Sâmbătă, 30 august 2008, 10:01)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui NObama

          Bai NObama,

          Uite ce zice aici. Si astia nu sint fishte cine, asa ca tine.


          http://caffertyfile.blogs.cnn.com/2008/08/29/

          mccain-vp-pick-younger-less

          -experienced-than-obama/


          Pentru cei care n-au timp, in mare:

          foarte multi oameni sint nemultumi de alegerea lui Palin ca VP. Multi sint republicani.

          Bai NObama, mai lasa ma propaganda. Nu imi dau seama ce ai tu de cistigat din asta.

          Ma intreba cineva aici pe forum de ce ma doare pe mine de campania ta.

          Pentru ca vrei sa manipulezi pe cei care n-au timp, sau chef sa caute singuri si sa-si faca o parere singuri. De-aia.

          Si daca nu ne opunem manipularii in orice forma, ne punem lantzul de git singuri.
    • +1 (3 voturi)    
      No offense ...... (Duminică, 31 august 2008, 16:17)

      DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui NObama

      Dar cred ca ma lasa absolut rece ca roman ca ea stie sa traga cu pusca, sa faca copii si e frumoasa. Cred ca abordarea e complet gresita.

      1. Desi experta in energie si ecologie, nu am auzit sa fi avut nici o influenta asupra Boschetului (fac parte din acelasi partid) in privinta reducerii nivelului poluarii (tratatul de la Kyoto), sau sa vina cu initiative care sa reduca productia si vanzarea de tancuri americane (gen Dodge Durango, 6.2L, etc ....).

      2. Faptul ca si-a trimis baiatul voluntar pe frontul din Irak arata cat de ingusta la minte e si cum n-a inteles nimic din valul de antipatie cu care acum America trebuie sa se descurce din partea intregii lumi. RAZBOIUL DIN IRAK N-ARE NICI O ALTA MOTIVATIE IN AFARA ALEIA ECONOMICE!


      3. Sper ca paragraful privind-o pe Geralidine Ferraro nu este intentionat ca o apreciere pozitiva asupra ei, pentru ca declaratia ei vis-a-vis de Obama este de un rasism ordinar.

      4. "E tanara, inteligenta, frumoasa, mama, sportiva, Sarah Palin da clasa" !!! Ce legatura are asta cu functia de VP al SUA??? Io cred ca tu nu prea intelegi cam cu ce se mananca politica in general. Ca VP trebuie sa fi avut CEL PUTIN 10-15 ani de politica externa in spate, sa fii cunoscut si re-cunoscut de celelalte puteri ale lumii, cu alte cuvinte sa ai "greutate" politica. Chiar crezi ca o sa conteze ce spune ea pe la forumuri internationale, sau la negocieri cu usile inchise?

      Cata superficialitate in analiza ta! Habar n-ai cata increngatura de relatii este in spatele politicii la nivel inalt.
  • -4 (8 voturi)    
    Cum de nu e gata NoBrainer (Vineri, 29 august 2008, 19:14)

    thereauristu [anonim]

    Sa ne spuna ce grozava e tipa asta... se pare ca l-a prins nominalizarea pe picior gresit.

    Totusi, credeam ca neamul amazoanelor s-a stins demult... se pare insa ca nu. Nici nu-i de mirare avind in vedere ca partidul republican pare tot mai hotarit sa convinga pe toata lumea ca este inca intepenit zdravan in evul mediu, cu tot ce implica asta: fanatism religios, razboaiele de rigoare, etc.

    Stiati ca marea majoritate sunt convinsi ca pamintul e ca o clatita? Iar ieri sfatuitorul lor spiritual de frunte Dobson (ma rog, unul dintre ei) se ruga de zori la ceruri sa se abata furia divina peste conventia democrata din stadion din denver. Bineinteles ca au avut o vreme splendida. Daca nici asta nu e graitor despre apucaturile inchizitoriale medievale ale ramolitilor astora... Lasa ca inca un razboi le rezolva pe toate. Cine urmeaza la bombardat?
    • +1 (3 voturi)    
      nu vorbi prostii (Sâmbătă, 30 august 2008, 2:59)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui thereauristu

      daca nu stii. De unde ai scos-o pe aia cu Dobson? Habar n-ai nici macar cine e ala. In loc sa inghiti pe nemestecate toate prostiile din presa americana aservita democratilor, mai bine ai gandi un pic. Stiu mult mai multe despre Dobson decat stii tu, iar tampeniile care le debitezi impotriva conservatorilor nu fac decat sa dovedeasca nestiinta si ingnoranta ta (ca sa nu zic altfel).
      • -1 (3 voturi)    
        Google is your best friend (Sâmbătă, 30 august 2008, 17:13)

        thereauristu [anonim] i-a raspuns lui gigi

        gigel cretinel, da un search pentru "dobson obama rain" la news si spune-mi ce gasesti. Si dupa ceeaa, continua sa-ti divinizezi idolul cu picioare de lut. barbari intepeniti in sec XV ce sunteti. mi-e greata de voi!
  • 0 (0 voturi)    
    45 (Vineri, 29 august 2008, 19:33)

    Mario [anonim]

    4 sau 5 copii?
    • +2 (2 voturi)    
      _- (Vineri, 29 august 2008, 20:35)

      klaudia [anonim] i-a raspuns lui Mario

      5 COPIII! 3 FETE 2 baieti. din care cel mai mic, este un baietel de cateva luni
      • 0 (0 voturi)    
        ok (Sâmbătă, 30 august 2008, 11:29)

        Mario [anonim] i-a raspuns lui klaudia

        intrebarea era pentru autorul articolului.
        Stiam ca are 5 ca doar mai citesc si eu site-uri "de afara"
  • +3 (9 voturi)    
    interesanta (Vineri, 29 august 2008, 19:37)

    Lider de opinie [anonim]

    Excelenta alegere....sa nu va mire daca vor cistiga alegerile, succes.
  • -3 (9 voturi)    
    ii place vanatoarea? (Vineri, 29 august 2008, 19:45)

    pareristu' [anonim]

    Se simte gazela si ii place sa fie vanata? E interesant cum se schimba atitudinea in functie de punctul de vedere din care e privita chestiunea. Tare curios as fi cat de mult i-ar mai place vanatoarea daca ea ar fi cea din catarea armei. Pun pariu ca ar fi moarta. Si nu neaparat de placere.
  • -5 (5 voturi)    
    normal (Vineri, 29 august 2008, 20:24)

    the [anonim]

    pai cum altfel ?

    - boracul trage cu gay pride, libertatea de exprimare la trabuce de marijeana, normal ca
    trebuia sa puna mac caimac o frâna cu aluzii la dreptul la viata al tuturor celulelor fecundate , prima biserica evanghelica si amendamentul numaru doi ca toti cetatenii americii de sus si tiganii din Craiova are voie sa aiba levorvere

    membra în asociatia vânatorilor si pescarilor sportivi , carevasazica ...
    trebuie sa fie buna si la jurnale, nu finca are diploma, da' ma uit cu câta eleganta tine pixul :)
    luati exemplu, bey !
    io votez cu Mac Caimac !
    • 0 (0 voturi)    
      de curiozitate :) (Sâmbătă, 30 august 2008, 0:53)

      the [anonim] i-a raspuns lui the

      fiind extrem de flatat cu ocazia reactiilor onor celor care au lecturat,
      as dori sa stiu daca se poate
      negativ fin'ca nu-l iubesc pe borac ?
      sau negativ fin'ca nu-l iubesc pe MacCaimac ?
      mersi si uichend placut la cumatra !
  • 0 (6 voturi)    
    copii (Vineri, 29 august 2008, 20:50)

    aiurea [anonim]

    are 5 copii din care unul nascut cu Down syndrom si pe care a ales sa-l nasca cu toate ca stia ca are Down syndrom. cineva spunea despre ea ca asta dovedeste ca iubeste viata.
    eu nu cred ca femeile se simt reprezentate de ea asa ca nu o vor vota.
  • -4 (6 voturi)    
    ehehe (Vineri, 29 august 2008, 20:55)

    becali renaste in liga campionilor [anonim]

    cv-ul ei nu ma impresioneaza ... dar zau ca-i buna tipa :D
  • +2 (8 voturi)    
    comentarii tipice de romani misogini (Vineri, 29 august 2008, 21:06)

    eu [anonim]

    Macar recunoasteti ca obama a dat chix cu VP-ul lui, ma rog probabil i-a fost bagat pe gat de catre "sponsori", sa fie baietii siguri ca au omul la locul potrivit. E atat de cool sa fii pro-Obama anul asta. A, da, si ai iphone.
    • +1 (3 voturi)    
      Hahaha (Sâmbătă, 30 august 2008, 15:32)

      Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui eu

      Ce sa recunoasca astia, eu? Baietii si fetele care se uita la Obama ca la Mesia nu au ce sa recunoasca. Pentru ei oricum nu conteaza ca idolul lor e un ratat ipocrit, iar mana lui dreapta e un batran ipocrit :D .
  • -1 (5 voturi)    
    femeile nu-s proaste (Vineri, 29 august 2008, 21:06)

    Luca [anonim]

    Palin e exact opusul lui Clinton, deci slabe sanse ca suporterii lui Clinton sa cada in capcana asta ieftina. Iar Biden o va pune la locul ei pe Palin in doi timpi si trei miscari. Doamne fereste sa se intample ceva cu batranul McSame, ca America se duce de rapa cu aceasta Scarlett O'Hara (mai cercetati, si o sa intelegeti).
  • -3 (9 voturi)    
    pe cine intereseaza? (Vineri, 29 august 2008, 21:15)

    Nea Ion [anonim]

    Nu inteleg de ce unii par asa in extaz din cauza acestei femei sau a celuilalt candidat mai inchis la culoare. Spuneti-mi si mie, unui om de la tara care in secolul XXI munceste cu miinile pamintul ce am eu de cistigat daca iese democratul sau republicanul? Eu stiu numai ca americanii se cred cei mai tari, mai destepti, impreuna cu rusii decid soarta a milioane de oameni, mai calca cite un cintaret pe la noi prin tara si nu patesc nimic. A, sa nu uit au venit americanii sa ne faca si autostrada si au incasat 238 milioane euro pentru 5 km. Frumoasa suma nu? Si ii mai slavim pina in ceruri. Ia mai lasati-ne. mai bine scrieti despre Elodia.
  • +1 (3 voturi)    
    why not? (Vineri, 29 august 2008, 22:31)

    alex [anonim]

    De ce ganditi aiurea? E frumoasa, desteapta, sunteti misogini, evident. De ce sa nu aiba America un asa vice-president?

    Mi-as dori si pentru Romania! Chiar si o Mona Musca ar fi super, e desteapta, e dodoloata, ii place berea asa cum imi place mie, a facut o gramada de chestii super, le era frica la ticalosi de ea, din pacate...!!!!!!!!!!!!!!
  • +1 (5 voturi)    
    bai romani (Vineri, 29 august 2008, 23:17)

    ardeleanu' [anonim]

    Da... bai romani din Romania... ce va arde pe voi in fasole despre alegerile din SUA ? Din cate citesc eu pe aici pe forum voi sunteti aia "mari si tari si cei mai destepti mai", nu americanii !
    Ar trebui sa ia astia exemplu de la voi mai.... ce mai capitalism, ce mai democratie... sa copieze sistemul politic din Romania.. ca doar uite ce infloreste tzara si pe timp ce trece "e tot mai bogati, mai snobi si mai desteptzi romanii".
    Astia cu critica: mai puneti mana pe cate o carte si cititi si lasa-ti forumul sau daca nu marsh pe forumul cu Becali ca aici sunteti cam deplasati.
    P.S. Pentru cei Pro-SUA : Mesajul nu a fost pentru voi !
    • 0 (2 voturi)    
      bai arde_lene (Sâmbătă, 30 august 2008, 0:59)

      the [anonim] i-a raspuns lui ardeleanu'

      tu esti chiar ca ala din banc, de se uita în oglinda cu drag :
      "No, ca fain mi-s !"

      btw "lasati" se scrie fara cratima :)
      asa ca ai dreptate, cu cartea ...
      • -1 (1 vot)    
        pentru.... "the" (Sâmbătă, 30 august 2008, 17:03)

        ardeleanu' [anonim] i-a raspuns lui the

        Ma bucur sa vad ca unul dintre voi astia cu critica a si scos capul la o mica greseala de ortografie. Ma scuzi, nu sunt perfect ca tine, mai fac si eu greseli de ortografie ca toti oamenii dar macar nu aberez mai....
  • +1 (3 voturi)    
    destept (Vineri, 29 august 2008, 23:36)

    tsunami [utilizator]

    i-a dat un lung de linie obamei!

    prin miscarea asta incearca sa-i ia electoratul suparat al democratilor care o vroia pe clinton.

    well done mate!
  • +1 (1 vot)    
    . (Vineri, 29 august 2008, 23:53)

    Mda [utilizator]

    in sfarsit ceva schimbari si in America, nu numai mosi la presedentie.Ba un negru...ba o femeie... change welcomed :)
  • +1 (1 vot)    
    hehe (Sâmbătă, 30 august 2008, 0:00)

    SS [anonim]

    Ne uitam aici si vedem procentul: oameni destepti vs restul. Slab, foarte slab.
    Ce pacatele mele credeti ca ar putea castiga NOBAMA din aceasta campanie? De la voi cel putin ..
    Hai sa va ajut si cu asta: nimic :)))
    Bah andrei: romani cu i din a... si Romania cu r mare
    • -1 (1 vot)    
      . (Sâmbătă, 30 august 2008, 12:36)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui SS

      ai gresit, asa se scrie: rromania.
  • +1 (3 voturi)    
    apropo (Sâmbătă, 30 august 2008, 0:11)

    inlocsadorm [anonim]

    apropo de biografia doamnei palin, de ceea ce inseamna convingeri autentice , nu mima de conjunctura , aceasta a refuzat sa intrerupa una din cele 5 sarcini ale sale, dupa ce fatul a fost diagnosticat cu sindromul Down .
    • 0 (4 voturi)    
      Cea mai tare mama (Sâmbătă, 30 august 2008, 1:37)

      Gelu [anonim] i-a raspuns lui inlocsadorm

      Propun sa i se ridice o statuie revolutionara "cea mai fidela mama" ceva de genul Stahanov, si sa i se faca si putin de cult al personalitatii de catre America puritana care nici macar nu stie sa se localizeze pe harta.


      Super convingere sa aduci pe lume un copil handicapat. Sa te chinui pe tine si mai ales pe el stiind ca va trebui sa ai grija de el tot restul vietii si cand nu vei mai fi te miri prin ce azil ajunge. Suuper alegere. Daca dupa ce da coltu McCaine ajunge presedinte si o sa ia astfel de decizii cred ca stiti de unde o sa chatuiti......De pe luna sau din vre-o pestera ca BenLaden ca si noi ceilalti dealtfel.Banuiesc ca nu e nevoie sa-ti mai si explic de ce. Insa Putin te-ar putea ajuta cu ceva
  • -1 (3 voturi)    
    N-o prea duce mintea (Sâmbătă, 30 august 2008, 3:38)

    Ionascu [anonim]

    Susţine introducerea creaţionismului în cadrul orelor de ştiinţă în şcoli.
    • 0 (2 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 30 august 2008, 11:45)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Ionascu

      daca tu ai stramosi niste frumosi urangutani, asta nu inseamna ca toata lumea e din sat cu tine.
      • 0 (2 voturi)    
        nu toti sunt ca tine becule (Sâmbătă, 30 august 2008, 23:26)

        thereauristu [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        nu-i judeca pe toti dupa chipul si asemanarea ta, habotnicule, ca mai e si lume din sec XXI pe aici, nu toti au ramas intepeniti in XV ca tine si nobrainer.
        Acum, la alfabetizare cu voi!
        • 0 (0 voturi)    
          tot (Duminică, 31 august 2008, 17:14)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui thereauristu

          tinar si nelinistit, este? De la stramosi ti se trage, esti sigur consatean cu ionascu ala, sinteti rude mai mult ca sigur, aveti acelasi adn progresist.
          In curind veti ajunge pe noi culmi de progres si civilizatie, cam cita era pe planeta maimutelor.
  • 0 (2 voturi)    
    pres? (Duminică, 31 august 2008, 1:39)

    cristian repciuc [anonim]

    Din partea ciclului rotarii la putere...
    Democratii ajung...8 ani de republicani si-au spus cuvintul, $ sa devalorizat enorm iar clasa medie sufera foarte mult.
    Situatia economica in State este deplorabila, nu prea exista prosti care ajung presedinti (mai putin jr.).
    Acuma sincer sa va spun... eu pun 2 centi pe Obama, pe McCain il consider putin bolnav psihic, e si normal, a trecut prin razboi. iar acuma sa fim sinceri,iara vin fosile la putere?