Medvedev: Daca vreti deteriorarea relatiilor, o veti obtine

VIDEO: Rusia recunoaste independenta Abhaziei si Osetiei. Bursa de la Moscova scade puternic, in timp ce statele occidentale resping decizia Rusiei

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Marţi, 26 august 2008, 14:16 Actualitate | Internaţional

Rusia nu se teme de izolarea iternationala
Foto: AGERPRES
Presedintele rus Dmitri Medvedev a anuntat marti ca Rusia recunoaste independenta Osetiei de Sud si a Abhaziei, transmit agentiile internationale de stiri. Anuntul vine dupa o reuniune a Consiliului rus de Securitate, la care a participat si premierul Vladimir Putin. "Am semnat decretele privitoare la recunoasterea de catre Rusia a independentei Osetiei de Sud si a Abhaziei. Rusia le cere celorlalte state sa-i urmeze exemplul", a spus Medvedev, intr-o declaratie la televiziune.

"Autoritatile de la Tbilisi au facut alegerea in noaptea de 7 spre 8 august (cand au lansat ofensiva militara impotriva Osetiei de Sud)", a spus presedintele rus, adaugand ca ca liderul georgian, Mihail Saakasvili, "a ales genocidul pentru a-si atinge obiectivele politice".

Imediat dupa anunt, indicii bursieri au coborat si mai mult, RTS ajungand la 1550 puncte.

Reuniunea a fost convocata pe fondul indiciilor ca Moscova se pregateste pentru o confruntare cu Occidentul, dupa conflictul armat cu Georgia.

Medvedev spusese luni ca Rusia este pregatita pentru orice actiuni ar putea adopta NATO, inclusiv pentru suspendarea completa a oricarei cooperari.

Ambele camere ale Parlamentului au adoptat unanim luni rezolutii prin care ii cer lui Medvedev sa recunoasca independenta Osetiei de Sud si Abhaziei.

Reactii:

  • NATO: Decizia Moscovei "violeaza" integritatea teritoriala a Georgiei, a declarat Secretarul general al NATO, Jaap de Hoop Scheffer
  • SUA: Decizia evidenta a Rusiei de a recunoaste cele doua provincii, situate in interiorul frontierelor Georgiei, recunoscute de Natiunile Unite, este regretabila, considera secretarul american de stat Condoleezza Rice
  • Marea Britanie cere formarea unei coalitii internationale pentru a contracara decizia presedintelui Dmitri Medvedev.
  • Cancelarul german Angela Merkel a reafirmat marti dreptul Georgiei de a-si conserva integritatea teritoriala
  • Franta considera regretabila recunoasterea regiunilor georgiene separatiste
  • Fostul lider sovietic Mihai Gorbaciov a avertizat ca lumea se poate confrunta cu "o noua sciziune" si un nou "cataclism", dupa recunoasterea independentei
  • Abhazia: "Este o zi istorica pentru poporul nostru", a declarat liderul abhaz Serghei Bagaps
  • Osetia de Sud: "Rusia ne-a salvat de la un nou genocid", spune liderul oset Eduard Kokoiti.

Romania: Un act unilateral si lipsit de temei legal

"Ca stat membru al UE si NATO, Romania va actiona, in continuare, atat in cadrul organizatiilor din care face parte, cat si in plan bilateral cu statele din regiune, pentru reglementarea situatiei din Georgia, in conformitate cu cerinta respectarii depline a  suveranitatii si integritatii teritoriale ale acestei tari", a precizat Ministerul roman de Externe, intr-un comunicat de presa.

MAE precizeaza ca "acest act unilateral regretabil si lipsit de temei legal este susceptibil sa afecteze si mai puternic situatia din zona, precum si perspectivele de reglementare durabila a conflictelor din regiune".

Diplomatia de la Bucuresti reafirma importanta capitala pentru stabilitatea si securitatea regionala a respectarii principiilor fundamentale ale dreptului international, consemnate in Carta Natiunilor Unite si Actul Final de la Helsinki, intre care respectarea independentei, suveranitatii si integritatii teritoriale ale statelor.

Medvedev avertizeaza Europa: Daca vreti deteriorarea relatiilor, o veti obtine


Presedintele Rusiei, Dmitri Medvedev, a avertizat marti ca daca "europenii doresc deteriorarea relatiilor, o vor obtine". "Vom face tot ce putem pentru a evita un nou razboi rece. Dar, in aceasta situatie, mingea este in terenul europenilor", a declarat Medvedev, potrivit agentiei France Presse, citata de Mediafax.

"Daca doresc deteriorarea relatiilor, sigur ca o vor obtine. Dar daca doresc salvarea relatiilor noastre strategice, ceea ce este in interesul Rusiei si Europei, totul va fi bine", a spus Medvedev.

Uniunea Europeana a condamnat marti decizia Rusiei de recunoastere a independentei Abhaziei si Osetiei de Sud, iar la 1 septembrie Bruxelles va convoca o reuniune extraordinara pentru examinarea relatiilor cu Rusia.
























8659 vizualizari

  • -8 (20 voturi)    
    tanti mar chel ... (Marţi, 26 august 2008, 14:29)

    io [anonim]

    ii doare la vin dos pe rusi de dreptul international.
    ei are bedrol ji ghaze bre, ji daca mai deschizi giocul poate va strinje Putin cite Putin la breziune pe conducta bre.
    • 0 (4 voturi)    
      nu e asa de simplu... (Miercuri, 27 august 2008, 9:52)

      Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui io

      robinetul este la ei, dar natia asta spurcata de pe urma careia toti vecinii lor au avut de suferit va beneficia probabil de o izolare in plan international. si poate ca un cap de evreu va determina si o criza financiara care ii va arunca in mizerie.
      rusia trebuie sa faca bine si sa taca pentru ca absolut totul este impotriva lor. sa taca si sa joace fair-play ca sa isi spele pacatele comunismului.
      • -1 (1 vot)    
        Rusia, cu obiectivitate... (Miercuri, 27 august 2008, 13:11)

        echos [utilizator] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

        Cert e ca Rusia controleaza piata energiei din Europa. Rusia are cele mai mari zacaminte neexploatate din lume(de ce vreti d-vs: petrol, gaze, minereuri, carbune, lemn, etc...) Asia din pacate pentru noi europenii e principalul pol economic al lumii: China, Japonia, India - desigur ve-ti argumenta ca nu toate sunt tari dezvoltate- si chiar aici e problema: cele 2 tari, China si India sunt economii in plina expansiune cu o cerere de resurse in plina crestere, ca sa nu mai amintim factorul populatie: China are o populatie de 2 miliarde(neoficial), India de 1 miliard - deja e jumatate din populatia globului. Asa ca Rusia are practic unde sasi vinda resursele... fara sa-i pese de Europa!
        Daca ne amintim de WW-II Rusia si-a revenit practic SINGURA, Germania pierzand la numarat nu la tehnologie.
        Rusia are SINGURA aproape suprafata Europei si in curand va depasii ca populatie Europa....
        Toate astea trebuie luate in seama cand vorbim de Rusia... Unde mai pui ca e si aproape de noi
        • 0 (0 voturi)    
          - (Miercuri, 27 august 2008, 17:16)

          rontzaila [utilizator] i-a raspuns lui echos

          Rusia nu va depasi prea curand populatia Europei. are de recuperat un handicap de vreo 350 milioane de oameni, adica cam toata populatia SUA.
          si degeaba are cea mai mare suprafata, nu vad cum ar putea s-o protejeze in cazul unui conflict mai serios.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Miercuri, 27 august 2008, 17:16)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

        spurcata natie, asa e.
  • -4 (24 voturi)    
    Robinetu e la ei (Marţi, 26 august 2008, 14:39)

    Je [anonim]

    Acu e vara si UE face un pic de ham ham ca sa fie solidara cu Georgia.

    Sa vedem ce o sa fie la iarna. Ma tem ca ham ham se va transforma intr-un schelalait cand se strange robinetu.
    • +8 (20 voturi)    
      Rusia daca nu vinde gaze si petrol e moarta (Marţi, 26 august 2008, 15:07)

      x [anonim] i-a raspuns lui Je

      Rusia daca nu vinde gaze si petrol e moarta.
      • -1 (5 voturi)    
        Nu moare ursu cind vor catzei. (Miercuri, 27 august 2008, 3:51)

        Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui x

        Nu moare ursu cind vor catzei (lingaii)
        • -3 (3 voturi)    
          Asa se invata la gara din Medgidia (Miercuri, 27 august 2008, 7:39)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

          La Medgidia exisita scoli care au dat absolventi de elita. In schimb in gara de la Medgidia unde a studiat acest individ care se da independent si obiectiv si scriind din Boston (parca il poate verifica cineva) studiile si adevarul sunt sublime dar lipsesc cu desavarsire. Credeam ca agentii de influenta au mai multa minte.
          • 0 (2 voturi)    
            Pleaca trenul din gara si ramii cu bine (Miercuri, 27 august 2008, 13:59)

            Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

            Te las pe tine sa maninci in continuare seminte in gara la Medgidia in compania cainilor comunali (nu de alta dar asta este nivelul tau de studii: latri si faci spume daca cineva nu este de acord cu tine).
            Cocalar mic si priicajit ce esti, cine are treaba cu mine sa ma verifice? Aici nu este Securitatea aici sa se ia de oameni nevinovati pentru ca am idei diferite de cele ale vecinului meu.
            1. Votez independent (nici republican, nici democrat)
            2. Consider ca daca in 1999 Rusia era primita in NATO nu se mai ajungea la situatii conflictuale in ziua de azi. In acel moment era loc de colaborare, 9 ani mai tirziu vorbim de confruntare.
            3. Sint impotriva razboaielor, dar mai ales impotriva urii intre popoare.
            4. Crezi ca pe necons ii intereseaza ce se intimpla cu restul lumii? Te inseli amarnic...
            In afara de US ii doare exact in bombeu de restul lumii.
            5. John McCain va fi ales pentru ca "average american is dumb as a rock". si nu se deosebeste de cocalarii mici si pricajiti.
    • -3 (17 voturi)    
      corect (Marţi, 26 august 2008, 15:08)

      tibi [anonim] i-a raspuns lui Je

      :))) subscriu...urlam contra rusilor dar sa nu uitam de robinete:)...la fel nici de Kosovo....ei nu au recunoscut-o la nici noi....
    • +14 (22 voturi)    
      este robinetul la ei (Marţi, 26 august 2008, 17:34)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Je

      dar de ce scad indicii bursieri la moscova? foarte simplu: rusia nu mai vrea sa vanda petrol si gaze? foarte bine, nimeni n-o obliga! dar cu alimentele cum stau? cam prost, nu-i asa? ei, asta e: niet petrol, niet gaze, niet euroi, niet hleba, iar despre vodca... pofta-n cui! panimaiu, tavarisci putin-medvedev?
      • -1 (5 voturi)    
        Si ce importa Rusia din Romania? (Miercuri, 27 august 2008, 3:57)

        Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

        Romania a pierdut cea mai mare parte din exportul de materii prime catre Rusia (o masura f. inteligenta) si deci importantza ca partener comercial (ce sa zic o "masura economica geniala")
        • +1 (3 voturi)    
          Imi confirmi (Miercuri, 27 august 2008, 7:41)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

          Cu exceptia perioade de jaf din anii '50cand a exportat Romania materii prime in Rusia? Poate e vorba de import dar pentru tine e toto aia.
          • +1 (1 vot)    
            a mai fost... (Joi, 28 august 2008, 7:43)

            eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

            prin '94-95, cand s-au bagat ai nostri, ca fraierii, sa le vanda mobila: au trimis marfa si au asteptat banii... n-au mai venit. rezultatul "tepei"? cea mai mare parte a fabricilor de mobila din romania au intrat in faliment. cam asta e comertul cu rusii.
      • -1 (1 vot)    
        pai... (Miercuri, 27 august 2008, 13:19)

        rusnak [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

        Rusnaci tocmai au raportat cea mai buna productie de cereale din ultimii ani... si daca sunt cereale este si paine este si vodca...si cu euroii pot sa-i ia de la Chinezi sau Indieni... ca aia cumpara resurse in draci... Si uite asa trecem noi pe soba de lemne la iarna...
        • +1 (1 vot)    
          daca e asa... (Joi, 28 august 2008, 7:38)

          eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui rusnak

          repet intrebarea: de ce scad indicii bursieri la moscova? o fi asta vre-un semn de sanatate economica?
        • +1 (1 vot)    
          ma lasi! (Joi, 28 august 2008, 7:52)

          eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui rusnak

          sunt familiarizat cu "raportarile" festiviste! or fi obtinit ei "cea mai buna productie de cereale din ultimii ani", dar sigur n-au scos nici cantitatea de "graunte" bagata-n sol. si inca un aspect: cei 4 inamici ai agriculturii rusesti sunt: primavara, vara, toamna si iarna. asa ca tot de la altii le trebuie alimente.
    • +10 (14 voturi)    
      Robinetul e la rusi , papica e la americani (Marţi, 26 august 2008, 17:34)

      gerula2008 [utilizator] i-a raspuns lui Je

      Deci , la iarna , dacafac pe nebunii , rusnacii o sa manince o zi petrol , o zi gaze.Fara importuri masive de alimente sunt fii ploii.
      • -4 (12 voturi)    
        cred ca subestimezi (Marţi, 26 august 2008, 18:21)

        c [anonim] i-a raspuns lui gerula2008

        Rusii au anuntat recolta record de cereale si nu cred ca isi fac probleme din cauza asta. Daca la iarna facem pe nebunii noi o sa suferim de frig. Eu zic ca tre sa stam in banca noastra si sa ne vedem de problemele noastre ca avem o gramada. Nu cred ca suntem in situatia sa facem afirmatii anti rusia in momentul asta.
        • 0 (6 voturi)    
          Asa, si ... (Marţi, 26 august 2008, 23:16)

          supus rus??? [anonim] i-a raspuns lui c

          sa le trimitem noi cerealele si carnea produsa aici (ca pe vremea impuscatului) si sa ne astupa rusii gura cand au ei chef, si sa vina sa isi ia ce le trebuie, pe gratis (davai ceas ...)???

          Stai!!! Am gasit: DE CE NU TE DUCI TU ACOLO SA II PUPI IN CUR MAI DE APROAPE??? Si de ce nu ramai acolo??? LASA-NE, LASA-NE!!!
          • -1 (5 voturi)    
            Nu vine nimeni la tine amaritule (Miercuri, 27 august 2008, 4:01)

            Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui supus rus???

            Nu vine nimeni la tine amaritule, te umfli ca broasca pe uscat.
      • 0 (2 voturi)    
        nu fi sigur (Marţi, 26 august 2008, 22:21)

        decebal 2008 [anonim] i-a raspuns lui gerula2008

        ce de copilarii graiesti !
  • +5 (13 voturi)    
    vesti proaste (Marţi, 26 august 2008, 14:42)

    PaulR [utilizator]

    Rusii recunosc ca stat independent Ossetia de sud, o regiune care acum are probabil vreo 50.000 de locuitori. Un stat cu mai putini locuitori decat Drumul Taberei. Si uite asa creste numarul statelor nerecunoscute. Probabil regiunile vor fi recunoscute de cativa din aliatii rusilor dar cam atat. Nu e o stire buna nici pentru (dez)ordinea politica internationala nici pentru economia internationala.
    • -1 (3 voturi)    
      vor urma si alte state (Marţi, 26 august 2008, 22:29)

      Invatatorul [anonim] i-a raspuns lui PaulR

      Prima miscare a facuto Turcia cu Cipru;faptul ca nimeni nu a intervenit a a facut ca acest stat Ciprul de Nord sa aiba o vechime de 40 de ani -umeaxa Kosovo ,Abkhazia ,Osetia si cat de curand Ucraina de Est , Corsica , Tara Bastilor, Kurdistanul , Catalonia , etc natiuni omogene in interiorul altor natiuni au dreptul la autodeterminare si independenta
      • -2 (4 voturi)    
        independenta si auto-terminarea (Marţi, 26 august 2008, 23:32)

        the [anonim] i-a raspuns lui Invatatorul

        Stimate m-ai îngrozit. Tara bascilor, Corsica, treaca mearga, da' când o sa se independeasca Bretania, Alsacia si Lorena, Normandia, teritoriul (deja liber) Belfort, iar Coasta de Azur o sa se alipeasca la Rusia, atunci chiar ca am întzarcat balaia, se face Franta bucati bucatele ...
        Am uitat republica libera din Frioul si înca una de prin Centrul Frantei, cu vreo doo sute de locuitori si moneda proprie :)))
        Nu stiu de unde le scoate, coana Dimintrina, dar numai grozavii citesc in articolele ei de fund.
  • +1 (19 voturi)    
    care-i diferenta... (Marţi, 26 august 2008, 14:46)

    beefeaterman [utilizator]

    intre ce a facut Rusia acum si ce au facut statele occidentale in Cazul Kosovo? Ma refer la vreo diferenta de drept international, nu de valori pe care le reprezinta occidentul si Rusia? De ce Germania, SUA, Anglia etc au avut voie sa recunosca independenta Kosovo in ciuda opozitie Iugoslaviei, iar Rusia nu are voie sa recunosca independenta Abhaziei si Osetiei?
    Daca puteti sa-mi dati doar raspunsuri juridice v-as fi recunoscator!
    • +1 (17 voturi)    
      nu sunt nici rusofil si nici kgb-ist, dar.... (Marţi, 26 august 2008, 15:32)

      judex [anonim] i-a raspuns lui beefeaterman

      sunt intrutotul de acord cu tine si toti ceilalti care gandesc la fel. Daca vrem liniste si prosperitate pe intreg globul nu putem aplica dubla masura. In acelasi timp, insa, ar fi cazul sa mai terminam cu lamentarile vis-a-vis de "robinet". Exista nenumarate solutii atat pentru Romania, cat si pentru celelalte membre UE. Daca va fi cazul, vor fi imediat aplicate. Oricum, nici Rusiei nu o sa-i fie bine deloc si am impresia ca strategii lor nu au gandit pana la capat.
      • +6 (6 voturi)    
        se vor aplica... (Marţi, 26 august 2008, 17:52)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui judex

        numai daca se vrea si daca-i duce capul pe "minunatii" si "mult iubitii" parlamentari romani :).
        Eu cred ca incep sa strang lemne....
        • +1 (1 vot)    
          desigur, din pacate.... (Marţi, 26 august 2008, 19:44)

          judex [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

          noi nici nu am inceput sa luam masuri, doar discutam de ele, desi puteam aniticipa cu usurinta politica rusa de insclavizare prin dependenta de resurse. Guvernantii si politicienii nostri sunt oare inconstienti, sau o fi oare altceva...? Faptul ca unii, cativa este adevarat, ne tot ameninta cu "robinetul" ma face sa cred ca este vorba de ceva mai grav. Daca la unii din cei care posteaza putem scuza unele ignorante sau incapacitatea de a vedea lucrurile in profunzime, nici guvernantii si nici politicienii nu au circumstante atenuante.
    • +3 (17 voturi)    
      Kosovo - Ossetia (Marţi, 26 august 2008, 15:34)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui beefeaterman

      Uite citeste aici de ce independenta Kosovo e legitima
      http://www.nato.int/acad/fellow/99-01/kumbaro.pdf

      Kosovarilor le-a fost interzis dreptul la 'autodeterminare interna' adica intre granitele Iugoslaviei (Serbiei) si de asta e normal sa caute 'autodeterminare externa' (secesiune). Ossetilor le-a fost propusa o foarte larga autonomie si respectarea drepturilor in cadrul Georgiei (autodeterminare interna) dar ei au preferat sa mearga pe mana rusilor.
      • -6 (20 voturi)    
        Serios ?! (Marţi, 26 august 2008, 15:50)

        Palpatine II [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        Departe de mine a fos pro-rus, dar nici orb nu sunt!

        Georgienii ce-au facut, nu au intrat cu armata peste cei din Osetia ?

        Oare Serbia de dupa Milosevici nu a fost dispusa sa le acorde autonomia celor din Kosovo ?

        In opinia ta, daca guvernul roman refuza 'autodeterminare interna' a ungurilor, ei au tot dreptul la independenta ? Nu e acelasi lucru ?

        Ideea e ca SUA a facut ceva mizerabil in Kosovo si a creat un precedent. Si acu platim cu totii si speram sa nu ne afecteze si pe noi.
        • +7 (15 voturi)    
          diferente (Marţi, 26 august 2008, 16:31)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Palpatine II

          Palpatine studiaza putin mai in detaliu problema. Confruntari armate au inceput in Osetia in 1991 si apoi s-a inghetat conflictul. Nationalistii sarbi le-au interzis drepturile kosovarilor din 1989 fara ca acesti sa reactioneze violent (pana in 1996). Timp de 7 ani albanezilor le-au fost incalcate drepturile omului. Apoi in timpul razboiului sarbii au incercat sa curete regiunea de ei. Mi se pare rezonabil ca nu au mai avut incredere in sarbi si si-au dorit independenta. In Osetia georgienii au fost cei care au fost expulzati. Asta nu inseamna ca apar decizia idioata a lui Sakashvili de a bombarda capitala oseta.
          Autodeterminare interna se refera la chestiuni precum cele de a-ti fi respectate drepturile omului, de a avea educatie in limba ta, de a putea avea o viata culturala in limba ta etc.. Albanezilor le-au fost refuzate lucrurile astea. Maghiarii din Transilvania au aceste drepturi. Interventia SUA in Kosovo a salvat mii de oameni de la "curatare etnica" dar presa romaneasca si opinia publica a primit doar varianta sarba a povestii. Relatari despre civili albanezi impuscati in cap sau expulzati peste granita dupa ce li s-au ars actele si li s-au luat numerele de la masina (ca sa nu poata dovedi ca sunt din Kosovo) nu erau foarte populare pe la noi.
          • +2 (2 voturi)    
            Kosovo (Marţi, 26 august 2008, 22:27)

            MdRaesculum [utilizator] i-a raspuns lui PaulR

            Si UCK e o organizatie terorista si acum conduce in Kosovo.Occidentul aplica un dublu standard.Puteau sa lase Kosovo sa apartina in continuare de Serbia,mai ales ca sarbii au ales calea democratiei.Asa au facut praf o cutuma internetionala,aceea a respectarii integritatii teritoriale a statelor si de a nu se crea entitati statale pe criterii etnice.Asa ca au acelasi drept si rusii ca si occidentalii,nu?O spun cu mare regret pentru ca chiar nu mi-au placut rusii niciodata..
            • +1 (5 voturi)    
              gresesti (Marţi, 26 august 2008, 23:11)

              PaulR [utilizator] i-a raspuns lui MdRaesculum

              MdRaesculum citeste te rog mai atent argumentele mele si informeaza-te mai mult asupra chestiunii. Kosovo nu e prima regiune care secede dintr-un stat si devine independenta. Bangladesh (fostul Pakistan de est) si-a declarat independenta de Pakistanul de vest, Eritrea si-a declarat independenta in 1993 separandu-se de Etiopia, Timorul de Est de Indonesia. In fiecare caz sunt conditii diferite si fiecare caz se preteaza la o analiza diferita. Nu mai aplicati acelasi calapod pentru toate cazurile.

              Trimisul ONU pentru a negocierile privind statutul Kosovo, Martti Ahtisaari, a propus o independenta supervizata. Kosovo a fost recunoscut de 7 din cei 8 membrii ai G8 si de 7 din primele 10 economii ale lumii.
              Crezi ca toti astia si juristii din restul de 46 de state care au recunoscut Kosovo sunt tampiti?
              • +3 (3 voturi)    
                Specialisti (Miercuri, 27 august 2008, 9:10)

                fane [anonim] i-a raspuns lui PaulR

                Paul, vad ca esti foarte informat si atotprezent, cu toate comentariile votate cu plus. Asta cam miroase a mai multe conturi si nevoia obsesiva de a avea dreptate cauzata de un usor compex de inferioritate.

                Dai lectii in sus si in jos: "informeaza-te mai mult asupra chestiunii", "cat ai citit despre istoria Kosovo?", "eu studiez istoria de 6 ani" etc. Poate ai terminat studiul si te plictisesti. Probabil ca de aia ai asa de mult timp sa scrii mesaje lungi si sa raspunzi.

                Asa ca, sincer acum, ce-ar fi daca te-ai duce si l-ai consilia pe Basescu? Spune-i si lui argumentele pe care le-ai expus pe forum si convinge-l sa voteze pentru independenta Kosovo. Ca daca juristii din cele 46 de tari care au votat pentru independenta nu sunt tampiti, cei din tarile care n-au votat pentru sigur trebuie sa fie.

                Faptul ca multe tari dezvoltate economic au votat pentru arata ca interesele economice din jurul cazului sunt foarte mari, nu atat legate direct de regiune cat de relatia cu SUA si Germania.
                Au treaba Japonia, Nauru si Burkina Faso cu Kosovo cum am eu treaba cu mitologia etrusca.

                PS. Verbul "secede" nu exista in limba romana. Poti sa folosesti sciziona, cu forma reflexiva, desigur.
                • +1 (1 vot)    
                  cam atat (Miercuri, 27 august 2008, 13:02)

                  PaulR [utilizator] i-a raspuns lui fane

                  Fane nu am nici conturi multiple si nici un complex de inferioritate. Ar fi cam pueril sa imi fac mai multe conturi pentru a-mi vota comentariile si eu nu am 10 ani. Asta e domeniul meu de studiu si domeniul care ma pasioneaza; de asta am postat mai multe mesaje; pentru ca ma intereseaza. Asa cum cei pasionati de electronica pot scrie despre chestiuni de electronica, asa pot si eu scrie de relatii internationale si istorie. Dadeam 'sfaturi' care pot parea aiurea (mai studiaza problema etc.) pentru ca e destul de enervant pentru mine sa vad oameni care nu cunosc bine problema, pronuntandu-se asupra ei. Faptul ca am primit multe voturi de + indica probabil faptul ca lumea tinde sa fie de acord cu ce spun. Nu am spus ca juristii din celelalte tari sunt tampiti, inversa nu e valabila; decizia e una politica. Am notat chestiunea despre a 'secede'; nu aud romana in jurul meu de ceva vreme asa ca mai am scapari inspre 'englezisme'.
              • +1 (3 voturi)    
                forum, nu tribuna (Miercuri, 27 august 2008, 12:30)

                andrei [anonim] i-a raspuns lui PaulR

                Paul, esti foarte prezent pe aici.

                Nu e un lucru rau, dar asta e forum, nu tribuna.

                Ti-ai prezentat opinia. Foarte bine.

                Dar de aici pina la a te baga in toate discutiile si a te contrazice cu fiecare mai e cale lunga.

                Lasa-i si pe ceilalti sa-si prezinte opinia . Nu toate opiniile sint destepte. Nu toate opiniile sint stupide.

                Dar nu prea e treaba ta ce gindesc unii si altii. Daca vrei sa fii formator de opinie, incearca in alta parte. Aici nu reusesti decit sa enervezi si sa provoci riposte mai mult sau mai putin elegante.

                Inafara de indemnuri la studiu, nu zici cine stie ce.

                Ai putea sa dai exemple de carti care sa sustina ce spui tu. Rugamintea ar fi: sa fie carti la subiect si din mai multe surse, scrise de: englezi, francezi, nemtzi, italieni, albanezi, sirbi si de ce nu, rusi si americani. Si bineinteles, romani

                Cei 6 ani de studiat istoria nu iti dau dreptul sa scuipi seminte in capul celorlalti. Iar istoria nu e matematica, nu e o stiinta exacta. Daca ai studiat-o atit nu inseamna neaparat ca detzii adevarut absolut.

                In rest, numai de bine.
            • -1 (1 vot)    
              cutume internationale ? (Miercuri, 27 august 2008, 9:44)

              bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui MdRaesculum

              "au facut praf o cutuma internetionala,aceea a respectarii integritatii teritoriale a statelor si de a nu se crea entitati statale pe criterii etnice"
              Deci cand Ieltin a proclamat independenta Rusiei a facut praf o cutuma internationala, prin dezmenbrarea URSS. Deci, Rusia nu ar fi trebuit recunoscuta ca stat independent.
              Cat despre comparatia dintre Kosovo si Osetia de Sud, daca cunosti un dram de istorie vezi ca nu se poate face nici o comparatie.
        • -3 (7 voturi)    
          sa-i pupe (Marţi, 26 august 2008, 20:33)

          hail to the thief [utilizator] i-a raspuns lui Palpatine II

          lasa sa-i imbratiseze pe americani
          o sa ajungem si noi in aceasi situatie mici si destramati
          asta e scopul lor, si au sa-l atinga
          cu cit mai multe tari, mici destramate si neunite cu atita america isi poate urmari interesele cu usurinta
          deci pupatii si imbratishatii, totul la momentul potrivit!
          hai bafta
      • -2 (16 voturi)    
        Abureli (Marţi, 26 august 2008, 16:06)

        fane [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        Cat de nobil! Sa vezi cu cata autodeterminare o sa-ti externalizeze tie organele kosovarii aia si o sa le vanda pe un kil' de prune.
        Nu trebuia in veci separat teritoriul de Serbia. Se impunea in schimb gasirea unei solutii si Transilvania putea fi un model aici: scoli in limba albaneza, folosirea limbii albaneze in administratia locala etc.

        Bine face Romania ca nu recunoaste acest stat fabricat.

        Cat despre Rusia, cred ca stii expresia "Two can play this game".
        • +4 (10 voturi)    
          Kosovo (Marţi, 26 august 2008, 16:39)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui fane

          Fane spune-mi te rog cat timp ai dedicat studierii istoriei Kosovo. Mai spune-mi te rog cine a inchis scolile in limba albaneza, cine a interzis folosirea limbii albaneze, cine a schimbat numele strazilor cu nume sarbe, cine a daramat statuile albanezilor, cine a interzis ziarele si televiziunea albaneza, cine a dat 95% din studentii albanezi afara din universitati, cine aresta si batea tineri albanezi pentru ca ascultau stirile de la Tirana, cine a dat afara profesorii albanezi cand acestia au vrut sa predea si istoria albanezilor, cine a trimis cartile in albaneza din biblioteca din Pristina pentru a fi facute hartie igienica la Belgrad? Da, o solutie gen Transilvania ar fi fost bine daca ar fi fost adoptata, dar dupa toate cate s-au intamplat sarbii si albanezii au ajuns sa se urasca atat de mult incat prin comparatie romanii si maghiarii par cei mai buni prieteni.
          • +1 (1 vot)    
            Oare? (Marţi, 26 august 2008, 22:46)

            MdRaesculum [utilizator] i-a raspuns lui PaulR

            Zau ca te-as crede in tot ce spui,dar am o nelamurire: Kosovarii chiar nu au invatat din greselile facute de sarbi?De ce-i alunga pe sarbi din Kosovo?Se stie ca pentru orice om cel mai important lucru e familia si casa.Este dreptul inalienabil al omului asupra proprietatii.Dar a ajuns o moda in Europa cu alungarea strainilor.Nu mai conteaza drepturile omului la libera circulatie sau asupra proprietatii. Sunt doar lozinci,caci in practica....
            • 0 (2 voturi)    
              razbunari (Miercuri, 27 august 2008, 1:39)

              PaulR [utilizator] i-a raspuns lui MdRaesculum

              De ce i-au alungat pe sarbi? Pentru ca lumea nu e perfecta si pentru ca atunci cand sunt abuzuri dintr-o parte si cealalta parte vrea sa se razbune. Violenta nu duce decat la violenta.
              Expulzarea sarbilor nu a fost totusi o politica de stat ca in cazul actiunii Serbiei in Kosovo si Rugova (presedintele Kosovo) a deplans aceste lucruri chiar daca nu putea face mare lucru.
              Lucrurile pe care le-am scris in mesajul anterior sunt adevarate asa ca le poti cerceta daca ai indoieli. Nu sunt albanez, nu am rude albaneze, nu am nimic cu sarbii si nu am nici un fel de alte parti pris-uri. Partea sarba am tot auzit-o, dar pentru ca am studiat conflictul, am prezentat si partea cealalta a povestii.
              • 0 (2 voturi)    
                serios? (Miercuri, 27 august 2008, 11:18)

                anonimelul [anonim] i-a raspuns lui PaulR

                Asa mare expert in problemele "popoarelor oprimate" si a "genocidelor" sunteti d-le PaulR?
                A-ti vizitat Kosova? Ma indoiesc... Nu de'alta dar parerile astea citite prin ziarele americane despre Kosova, au doar o nuanta ce corespunde strict intereselor SUA(ca sa nu ma contraziceti cu privire la interese, SUA are cea mai mare baza militara din Europa in Kosova, in afara oricarei jurisdictii civile si militare)
                In ceea ce priveste faptul ca albanezii au fost mileuseii si sarbi baietii rai.... mai lasati-o moale. Fatmir Sejdiu si UCK e un terorist/organizatie terorista aflat(a) ani de zile pe lista neagra sua.
                Represiunile din '89 a lui Milosevici au inceput dupa ce "mieluseii" Kosovari au sarit in schema sa-si declare independenta
                Nu au existat actiune sarbeasca fara repercusiuni albaneze si VICEVERSA!
                Kosovo a devenit "independenta" doar pentru ca SUA A VRUT SI A PUTUT!
                restul ce s-au grabit sa legitimeze "independenta" au facut-o din lichelism politic!
                • 0 (0 voturi)    
                  Kosovo (Miercuri, 27 august 2008, 13:05)

                  PaulR [utilizator] i-a raspuns lui anonimelul

                  Da, am fost in Kosovo. Nu am spus nicaieri ca albanezii au fost mielusei. Daca vei citi si celelalte mesaje vei vedea ca am scris si despre crimele albanezilor.
        • 0 (2 voturi)    
          solutii (Miercuri, 27 august 2008, 9:52)

          bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui fane

          "Se impunea in schimb gasirea unei solutii si Transilvania putea fi un model aici: scoli in limba albaneza, folosirea limbii albaneze in administratia locala etc." Corect. Ce au facut sarbii in schimb? Un glonte in cap, un viol, cam tot ce a facut si rusii in Cecenia. Doar sarbii si rusii sunt prieteni.
    • -7 (11 voturi)    
      bravo (Marţi, 26 august 2008, 16:23)

      IOSIF [anonim] i-a raspuns lui beefeaterman

      Se poate sa gandim si rational,mai ales ca buni nostri prieteni,sarbii,au crezut in valorile altora si au luat cea mai mare pacaleala.Nu rusia e de vina ,cei care seamana furtuna si cred ca pot obtine miere .Pacat ca se ajunge la suferinte de neimaginat, in tinp cei, cei care le-au provocat sunt luminati feric in castelele lor.BRAVO.
  • -5 (15 voturi)    
    niste ipocriti (Marţi, 26 august 2008, 14:47)

    lucian11 [utilizator]

    cine recunostea independenta Kosovo acum cateva luni? si cine era impotriva?

    e aceeasi chestie acum, deci nu stiu de ce mai comenteaza "occidentul".

    ei au inceput.

    sunt niste ipocriti.
  • -15 (19 voturi)    
    rugaminte (Marţi, 26 august 2008, 14:57)

    unu mic [anonim]

    sa ne rugam ca stimabilul nostru presedinte sa nu zica vreo tampenie acum, sau mai bine sa ne rugam sa taca ...

    ... nu de alta..da robinetu e la rusi... si vine iarna
  • -6 (20 voturi)    
    Kosovo (Marţi, 26 august 2008, 14:59)

    JohnnyBGood [anonim]

    Desi ii compatimesc pe georgieni, la fel de mutl cum ii compatimesc pe sarbi, la nivel politic miscarea rusilor este o replica pe masura la ceea ce s-a intamplat cu putin timp in urma cu Kosovo.

    O lectie binemeritata, servita Vestului pe tava.
    • +8 (16 voturi)    
      diferente (Marţi, 26 august 2008, 15:27)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      Johnny, gresesti cand faci echivalari de astea. Kosovo a fost inglobat cu forta de Serbia in 1912 cand avea deja o majoritate albaneza care nu vroia asta. Dupa 1989 albanezilor le-a fost anulata autonomia, peste 100.000 au fost dati afara din slujbe, peste 90% din studentii albanezi au fost dati afara din universitati, albaneza a fost interzisa, scolile albaneze au fost inchise, ziarele albaneze si televiziunea albaneza au fost inchise. Albanezii erau arestati si batuti pentru ca nu vroiau sa colaboreze cu regimul lui Milosevici. Apoi a inceput razboiul si sarbii au incercat sa ii expulzeze pe toti (care nu erau omorati) din regiune. Si-au dobandit independenta pentru ca nu le-au fost acordate drepturi normale in interiorul statului iugoslav. Kosovo are 2 milioane de locuitori, cu peste 90% etnici albanezi. Nici Romania nu are un asemenea procent de romani. Ossetia de sud are acum, dupa ce satele georgiene au fost curate de locuitori, vreo 50.000 de oameni, mult prea putin pentru a forma un stat viabil. Georgia le propusese ossetilor autonomia ce-a mai larga si respectarea drepturilor. Au preferat sa bombardeze satele georgiene din jur pana cand acesti nu au mai avut rabdare. In locul unei analize simpliste ar trebui sa vezi ca existe diferente mari intre cele doua cazuri.
      • +6 (12 voturi)    
        corectare (Marţi, 26 august 2008, 15:41)

        PaulR [utilizator] i-a raspuns lui PaulR

        Precizez ca "ce-a" din "autonomia ce-a mai larga" e o greseala de tastare, inainte sa ma acuze cineva care nu e de acord cu ideile mele ca sunt analfabet. Alta greseala; am vazut ca in romana se scrie Osetia cu un singur 's'.
        • 0 (8 voturi)    
          crochiu de istorie (Marţi, 26 august 2008, 16:54)

          ibrahim [anonim] i-a raspuns lui PaulR

          Dragule, istoria Kosovara e mai complicata decat o simplifici tu din simpatii pro-albaneze. Trec peste inceputuri, peste traco-iliri, si ma opresc la 1180 cand regiunea a intrat in componenta unui regat sarbesc condus de Stefan Nemanja.
          A urmat momente istorice: batalia de la Kosovopolie din 1389 si cea din 1448 impotriva otomanilor, ambele pierdute si incorporarea regiunii in imperiul otoman. De aceea, Kosovopolie este pentru sarbi ceea ce ar fi Alba Iulia pentru romani: caminul sau vatra nationala. Si poate ,chiar, mai mult: a intruchipat rezistenta Balcanilor la inaintarea turcilor in Europa. Populatia regiunii era formata din sarbi, albanezi, vlahi, greci, armeni, bulgari. Otomanii au adus Islamul care a patruns in zona de la 1450. pe la 1683, in luptele turco-austriece, zona a intrat pentru scurt timp sub control habsburgic. in timpul razboiului de 1878, albanezii incep sa se organizeze impotriva turcilor , dar si a sarbilor., care participasera la razboiul ruso -turc in care si Romania si-a castigat indepenedenta. 160 000 de etnici albanezi au fost deprtati de trupele sarbesti, care pretindeau sa fie recunoscuti ca natiune dominanta. in timpul razboaielor balcanice ( 1912- 1913) Kosovo a fost recunoscut international ca parte a regatului sarb. In al doile razboi mondial, cand Yugoslavia ducea o lupta de partizani impotriva hitlerismului, militiile albaneze din Kosovo au ucis circa 40 000 de sarbi si au deportat alti 110 000. in 1946 a devenit regiune autonoma si in 1963 provincie autonoma in cadrul republicii Serbia din RSFI. In aceats perioada a avut loc si mascarul celor 3000 de albanezi de la Tissar. Dupa 1980 ostilitatile dintre cele doua natiuni au reizbucnit si s-a produs fenomenul de "epurare etnica" de-o parte si de alta. In 1990 a izbucnit starea insurectionala si au urmat ani de confuzie si teroare, inclusiv din partea gherilelor albaneze. Crimele si atrocitatile s-au produs si de o parte si de alta, aratand ca nu e posibila o coexistenta
          • +3 (5 voturi)    
            istorii (Marţi, 26 august 2008, 17:52)

            PaulR [utilizator] i-a raspuns lui ibrahim

            Ibrahim eu nu simplific istoria din simpatii pro-albaneze; nu am nimic nici cu unii nici cu altii. Nu imi propusesem sa scriu o istorie a Kosovo in comentariile de la un articol; nu sunt prea sigur de cifra ta de 40.000 de sarbi omorati de albanezi in al doilea RM dar e clar ca sarbii au fost atacati si omorati si aproape toti sarbii colonizati intre cele 2 razboaie au fost expulzati. Pe langa ce ai scris se mai pot adauga multe alte ocazii in care albanezii si sarbii s-au omorat (de exemplu in timpul primului RM cand armata sarba in retragere prin Kosovo a fost atacata de albanezi). Asa ca e clar ca au existat masacre de ambele parti; de fiecare data cand era un razboi in zona, sarbii si albanezii se omorau unii pe altii, in functie de cine era intr-o pozitie favorabila. Dar ce e iarasi clar e ca sarbii au anulat autonomia Kosovo si au incalcat drepturile populatiei in anii 90 si asta fara sa fie atacati. La asta se adauga majoritatea coplesitoare a albanezilor in provincie si rezulta independenta.
            • 0 (0 voturi)    
              e adevarat, ne inselam... (Miercuri, 27 august 2008, 11:31)

              ia [anonim] i-a raspuns lui PaulR

              E adevarat d-le PaulR, ne inselam, nu sunte-ti pro Albanez, aveti din intamplare doar 16 "post"-uri (pana acum) din care doar 11 sunt "pro-albanian" Kosova... dar aveti dreptate ne inselam!
              Trebue sa remarc verva intelectuala de care dispuneti si de asemenea timpul liber... sefu' d-vs stie pentru ce va plateste?????
              ///
              • 0 (0 voturi)    
                da (Miercuri, 27 august 2008, 13:10)

                PaulR [utilizator] i-a raspuns lui ia

                Asta pentru in Romania atitudinea generala e pro-sarba; daca ar fi fost altfel as fi vorbit mai multe despre problemele sarbilor kosovari.
                Daca postez ceva si mi se raspunde sau sunt intrebat ceva mi se pare de bun simt sa raspund inapoi; de aici numarul mare de mesaje postate de mine; promit sa ma opresc in curand. Deocamdata sunt propriul meu sef.
      • -4 (14 voturi)    
        San Marino .. (Marţi, 26 august 2008, 15:59)

        Palpatine II [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        .. are 29,000 de oameni. Deci 50.000 sunt un stat viabil. Deci acest argument pica.

        Cat despre Kosovo ... frontierele ERAU inviolabile, conform ONU.

        Oricare ar fi argumentele, s-a incalcat un principiu fundamental: suprematia ONU. Cine a distrus ONU ? Nu cumva ... SUA ?

        Ultima data, dupa ce Liga Natiunilor a fost distrusa, la nu mult timp, a inceput WW II.

        Degeaba am crezut in US! Sunt o imensa organizatie-aducatoare-de-profit, nicidecum stindardul democratiei si a legii.

        Rusia nu face decat sa copie US.
        • +4 (6 voturi)    
          numere (Marţi, 26 august 2008, 16:53)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Palpatine II

          Da Palpatine si Vaticanul are 824 de oameni. Propui sa facem un stat oriunde e un grup de peste 500 de oameni?
          ONU nu a recunoscut independenta Kosovo pentru ca se opune Rusia. Poate vrei sa spui ca ce legal si ce nu e legal depinde de vointa unei singure tari.
      • -8 (10 voturi)    
        rusine (Marţi, 26 august 2008, 16:25)

        IOSIF [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        Nu cuosti istoria serbiei .Vorbesti de parca leaganul civilizatiei sarbe ar fi in alta parte RUSINE
        • +3 (5 voturi)    
          really? (Marţi, 26 august 2008, 16:44)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui IOSIF

          Iosif mi-ar fi rusine dar studiez istoria de vreo 6 ani asa ca nu imi e. Leaganul civilizatiei sarbe e intr-adevar in alta parte, in Raška si nu in Kosovo.
        • -1 (1 vot)    
          RUSINE (Miercuri, 27 august 2008, 10:22)

          bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui IOSIF

          Ai dreptate ! Sarbii sunt acolo inaintea ilirilor, inaintea albanezilor, inaintea vlahilor. Iar in sec. 20 au avut grija de albanezi, i-au cocolosit, le-au creat scoli, le-au dat case in proprietate pe grats, fiecare albanez a primit destui bani incat nu au mai trebuit sa munceasca...La fel s-au comportat si rusii ce celelale popoare. (vezi Cecenia). Nu stiu ce vor georgienii (pardon, gruzinii).In fond Stalin era gruzin! Ce daca era un scelerat care si-a ucis chiar membri din propria familie, dar mite niste gruzini jegosi.
          Chiar RUSINE domnule Iosif (Visarionovici)
      • -1 (7 voturi)    
        si detalii (Marţi, 26 august 2008, 17:00)

        fane [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        In 1912 Kosovo a fost recuperat de sarbi in cadrul Primului Razboi Balcanic de la Imperiul Otoman, care favorizase populatia albaneza a regiunii deoarece imbratisase Islamul.
        La sfarsitul sec. 17, zeci de mii de familii sarbe s-au refugiat din Kosovo pe teritoriul Imperiului Austro-Ungar, iar in 1766 otomanii au desfiintat Patriarhia din Peci si au impus jizyah (taxa pentru toti cei care nu erau musulmani).

        Poate ne spui totusi, Paul, si cum era tratata populatia sarba din Kosovo inainte de 1987 (vizita lui Milosevici in Kosovo) de catre administratia albaneza a regiunii.
        Poate ne spui si de unde a avut bani de armament si uniforme organizatia UCK.

        Zici de expulzari. Atunci cum se face ca raporturile demografice in Kosovo Polje (centrul regiunii Kosovo) arata cam asa:
        1991 - 54% albanezi - 25% sarbi
        1998 - 58% albanezi - 24% sarbi (in plin conflict)
        2002 - 84% albanezi - 8% sarbi
        ?
        • +3 (5 voturi)    
          ok (Marţi, 26 august 2008, 18:20)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui fane

          Fane nu m-a transforma in aparatorul albanezilor ca nu am nici o intentie sa imi asum pozitia asta. Eu nu am vorbit de cine a avut de suferit cel mai mult in ultimii 1000 de ani in Kosovo ci am spus ca in trecutul recent un stat (Serbia) a incalcat in mod grav drepturile unei minoritati (albanezii) care a decis sa se separe de statul respectiv. Da, Kosovo a cunoscut multe schimbari demografice si da sarbii au avut o proportie mai mare din populatie. E Kosovo singura regiune din Europa care a cunoscut modificari demografice? Si mai ales ce propui? Sa fie expulzati cateva mii de albanezi pentru ca au avut mai multi copii decat sarbii? UCK a avut arme mai ales din Albania unde in timpul revoltelor din 1997 au fost jefuite depozitele armatei. Nu stiu de ce pui ultima intrebare legata de expulzari. Probabil stii ca vreo 800.000 de albanezi au fugit sau au fost expulzati din Kosovo, apoi dupa ce NATO a venit in regiune albanezii au revenit si mii de sarbi au parasit Kosovo (de frica razbunarilor si a atacurilor albanezilor in general). De asta e raportul demografic dupa cum spui tu; multi din sarbii care au plecat nu vor sau le e frica sa se intoarca. E clar ca multi albanezi au comis crime. Nu e vorba ca unii sunt total vinovati si altii total nevinovati. Dar te intreb: vezi alta solutie pentru regiune?
          • +1 (1 vot)    
            Re (Marţi, 26 august 2008, 23:51)

            Pitzi [anonim] i-a raspuns lui PaulR

            Trecand peste considerentele de ordin istoric, Kosovo ramane un episod ''disputat'' cel putin dpdv juridic, ca sa nu folosesc alti termeni.... tu vorbesti de ''autodeterminare'' cand te referi la -atentie!- minoritatea albaneza. Din punctul de vedere al dreptului international, autodeterminarea este un drept al unui ''popor'' si e un drept colectiv, adica altceva decat drepturile individuale de care trebuie sa dispuna minoritatile!! Definirea unui popor ia in seama considerente gen teritoriu, istorie si - foarte important - recunoasterea fara dubiu de catre comunitatea internationala a acestui popor. in ceea ce priveste kosovarii, aproape toate din considerentele de mai sus sunt mai mult decat discutabile dpdv juridic. suportul imens de care au avut parte din partea multor state vestice samd , politica care si-a ''varat coada'', daca vrei, face ca acest caz sa fie exceptia pe care o vedem acum pe harta ca stat independent si suveran. ramane de constatat cat va fi de viabil pe termen lung... dar asta e o alta poveste!. probema nu e aici, caci nu e nicio problema daca - peste 20de ani - Europa va constata ca a bagat bani degeaba in statul Kosovo. Problema e ca reprezinta un ''caz'' pe care acum si in viitor pot sa il dea altii ca exemplu... si? mai ai ce sa le spui? chestiile astea cu diferente etc etc crezi ca le asculta cineva?
            • 0 (2 voturi)    
              tehnicalitati (Miercuri, 27 august 2008, 3:03)

              PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Pitzi

              In general sunt de acord cu tine si da asa e, diferentele si detaliile sunt din pacate ignorate. In orice caz Rusia nu actioneaza pentru ca nu ar fi inteles detaliile cazului Kosovo. Asa e, autodeterminarea se refera la popoare. Dupa zeci de ani de cand au adoptat principiul autodet popoarelor, statele nu au reusit si sa defineasca ce e un popor. Unii zic ca se refera la intreaga populatie a unui stat. Altii zic ca doar la un grup cu caracteristici (etnice, religioase etc.) diferite de ale altora. Daca se refera la intreaga populatie a unui stat atunci nu prea are rost sa se mai vorbeasca de acest drept (zice asta si decizia Curtii Supreme Canadiene in cazul secesiunii Quebecului). Nu vreau sa duc la derizoriu discutia, dar ar fi ca si cum ai zice ca albanezii au dreptul sa sufere de toate abuzurile iugoslavilor pentru ca majoritatea poporului iugoslav a decis in modul respectiv. Dreptul int vorbeste de altfel de faptul ca dreptul la autodet nu trebuie sa duca la ruperea statelor dar atentie (!) a celor care au un guvern care ii reprezinta pe toti cetatenii, ori e clar ca Iug nu se gasea in categoria asta. Ramane varianta cealalta.Cum determini cine e un popor? Daca am merge pe versiunea sovietica si am face distinctia nation-nationality(narod-narodnost) atunci am zice ca kosovarii (cacofonie) sunt albanezi si nu ar trebui sa aiba statul lor,ca statul albanezilor e Albania;nici kosovarii si nici albanezii nu vor unirea.Tu zici teritoriu si istorie - Kosovo e un teritoriu cu granite clare, o fosta provincie otomana, o regiune autonoma (aproape republica) in cadrul Iug, geografic un podis inconjurat de munti.Legat de recunoasterea de catre ceilalti. Recunoastere unui popor sau a independentei unui stat e o decizie politica. Independenta si-o dobandeste cine reuseste. Kurzii sunt un popor. Le da asta un stat ? Nu. Chestiunea e clar ‘sensibila’ dpdv juridic. Dar daca dreptul ar fi clar, in spirit cu vremurile si ar legifera totul atunci nu ar mai fi problemele astea.
              • 0 (0 voturi)    
                de-ale dr int... (Joi, 28 august 2008, 0:37)

                Pitzi [anonim] i-a raspuns lui PaulR

                Remarca mea se referea strict la faptul ca tu foloseai termenul de autodeterminare ca ''drept'' al minoritatii (la vremea respectiva) albaneze! si remarcam faptul ca dpdv al dr int. e gresit. si pt mare parte dintre cei care au de -a face cu dr int e clar ca ''episodul'' kosovo a fost unul ''fortat'' si explicat cu ''balbaieli'' dpdv juridic. remarcile tale vizavi de faptul ca albanezii au suferit de pe urma opresiunii sarbilor (a se citi in lb juridic - a populatiei majoritare a statului din care faceau parte cu complicitatea si/sau ignoranta guvernului care ii reprezenta si pe ei la data respectiva) a justificat interventia militara - in numele dr umanitar. mai departe, pasii care au urmat nu au justificat decizia finala de a i se recunoaste (de un anumit nr de state!!)independenta. cum spuneam, kosovarii nu erau un popor si niciunul din instrumentele internationale aflate la dispozitia comunitatii internationale (ma refer la decizii ONU etc etc) nu a recunoscut lucrul acesta. dr la autodeterminare a fost pus in aplicare , de ex, in cazul popoarelor din fostele colonii africane. atunci cand au devenit independente si si-au intemeiat state proprii, in baza recunoasterii (!!!) internationale clare si intre granitele (iarasi) recunoscute(!!!) international conform principiului uti possidetis ...
                Asa e, canadienii din Quebec nu sunt un popor. 1. dr canadian nu le recunoaste acest lucru si 2. comunitatea internationala nu le recunoaste acest statut!! la fel se intampla cu corsicanii. minoritatea kurda este (din nou!) parte a poporului turc in granitele recunoscute international ale Turciei. In final, asa e (din nou suntem de acord) ''recunoasterea'' e o decizie politica-vorbim de o zona a dr int care se intrepatrunde cu politicul dupa cum putem cu usurinta constata...atentie din nou - recunoasterea tb sa vina din partea comunitatii internationale acolo unde se aude vocea acesteia adica in org int (ONU) prin decizii clare in acest sens.
              • 0 (0 voturi)    
                partea a 2 a (Joi, 28 august 2008, 0:52)

                Pitzi [anonim] i-a raspuns lui PaulR

                mai aveam cateva randuri. si cu asta inchei...
                deci - recunoastere din partea com int si nu numai a unor state... pana la urma, daca le numaram, nici nu sunt chiar asa multe cele care au recunoscut Kosovo...
                Vad ca esti bine ''pus la punct'' in ceea ce priveste chestiunea Kosovo. Eu nu pun la indoiala ceea ce remarcai si tu: lipsa lor de drepturi sub regimul Milosevic, ororile la care au fost supusi. sa nu uitam insa ca si invers s-au intamplat aceleasi lucruri. cei care acum zambesc ca oameni politici onorabili, la costum si cravata, aveau deunazi Kalashnikovul la gat si impuscau, violau sarbi....Eu cred ca spui cu un pic cam prea mare usurinta''independenta si-o dobandeste cine reuseste''. mai depinde si CUM(!!!) Asa cum nu e voie sa impiedici ORICUM pe altii sa aiba drepturi, tot asa nu poti sa faci ORICE si ORICUM ca sa te rupi din statul din care faci parte...De asta se incearca prin dr asta international sa se caute solutiile ''de mijloc''.chiar daca ele par usor confuze, cu termeni greu de priceput si neclari, se incearca pana la urma gasirea unor solutii. unde am ajunge daca orice minoritate s-ar autodetermina dupa cum i-ar veni (crede-ma - referitor la drepturi - exista minoritati care ar putea avea oricate si tot ar spune ca e nedreptatita. cunoastem...) sarbii din kosovo -atati cat mai sunt - de ce nu ar avea acest drept? si ei au fost victime ale kosovarilor.., si uite asa am ajunge la microformatiuni autonome de 2-3 strazi minoritare..... Ma opresc aici. :)
      • -2 (4 voturi)    
        Si osetinii or fi georgieni pursange. (Marţi, 26 august 2008, 21:37)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        Cea nu ce-a.
        Dublu standard pe fata si incerci sa convingi un om ca soarele e luna.
    • -7 (15 voturi)    
      Kosovo platit cu aceasi moneda (Marţi, 26 august 2008, 15:27)

      joe [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      Absolut de acord! Bravo Rusia!

      Acum o sa inceapa sa cotcodaceasca opariti papitoii obrezuiti care conduc Europa atzatzati de haita celor de dincolo de Atlantic. Ei si?

      La iarna, Dimitri si Vladimir au si optiunea inchiderii robinetelor la gaze/petrol ca sa le inghete tzurloaiele domnilor libidinosi. Vom auzi chelalait de javre atunci.
  • +3 (19 voturi)    
    Dezastru pt. Europa ! (Marţi, 26 august 2008, 14:59)

    Mujik [anonim]

    Si iata prima consecinta a prostiei incomensurabile de a recunoaste "Kosovo"!
    Probabil ca pana si parazitii birocrati din Bruxelles incep sa priceapa ca a fost o idee imbecila, care le revine in plina figura.
    UE nu poate face absolut nimic, pt. ca altfel ar recunoaste deschis ca aplica standarde diferite pt. situatii asemanatoare.
    Kosovo a fost "recunoscut" pt. ca s-a zis ca albanezii si sarbii nu mai pot trai impreuna dupa razboiul dintre ei, dupa ce sarbii au "invadat" Kosovo si au murit mii de civili, alte sute de mii s-au refugiat, etc. Asta a fost pretextul.
    Pai e exact la fel cu Osetia, "invadata" de georgieni, unde au fost mii de victime si unde e clar ca osetinii si georgienii nu mai pot trai impreuna fara sa traga unii in altii.

    Dupa ce s-a intamplat in Kosovo si in Osetia, dupa enorma incurcatura diplomatica cu Rusia privind Georgia, cred ca UE nu va mai sustine separatismul nicaieri, si-a dat seama ca e sinucigas. Asa ca popa Tokes poate umbla si injura cat vrea, e inutil, sa fii separatist la Bruxelles va fi ca si cum ai avea o boala mintala incurabila :))

    Dar si Rusia va avea probleme interne, deocamdata liderii de la Kremlin se cred suficient de puternici pt. a controla orice separatism in Caucaz, insa roata se invarte, vor veni si alte vremuri.
    Rusia spera ca acest precedent sa fie unul si pt. destramarea Ucrainei si ruperea estului rusofon si Crimeii. La fel, Letonia poate avea mari probleme, 30% din populatie e rusa si asezata compact la granita cu Rusia. De fapt asta e marele pericol, pt. tarile vecine cu Rusia, unde sunt minoritati chiar la frontiera cu rusii: Georgia, Letonia, Ucraina, Kazahstan. Belarus va fi asimilata rapid dupa disparitia lui Lukashenko, diferentele cultural-lingvistice cu Rusia sunt minime, ei sunt ca romanii cu basarabenii.

    Transnistria e mult mai departe, fara legatura teritoriala cu Rusia, acolo va fi un "deal" intre rusi, romani, ucrainieni, un fel de exemplu de "bun simt" din partea Rusiei :)
  • +8 (14 voturi)    
    Si Cecenia? (Marţi, 26 august 2008, 15:00)

    Danutz Nastase [anonim]

    Ce-ar fi sa raspunda o tara la actul asta recunoscand independenta Ceceniei? Intreb si eu, nu dau cu parul...
    • -1 (13 voturi)    
      Pai daca US are cohones .. (Marţi, 26 august 2008, 16:07)

      Palpatine II [anonim] i-a raspuns lui Danutz Nastase

      .. si PRINCIPII, ar aplica solutai Kosovo si la Cecenia: si acolo cecenii nu mai pot trai cu rusii impreuna.

      Dar US nu are PRINCIPII; dupa 1945, US are doar INTERESE.
      • +1 (1 vot)    
        Ce vorbesti? Rusii nu pot trai cu ceceni? (Miercuri, 27 august 2008, 4:12)

        Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Palpatine II

        Ce vorbesti? Rusii nu pot trai cu ceceni?
        De unde le scoateti tata, acum d-abia a inceput boomul economic pentru Cecenia.
        Voi va luptati cu rromi dar parca nu prea aveti sanse de reusita.
        Saptamana trecuta rromi au cucerit o strada in Rahova, eu nu am vazut ceceni sa cucereasca o strada in Moscova.
  • -4 (14 voturi)    
    ipocritii europeni (Marţi, 26 august 2008, 15:29)

    Ed___ [anonim]

    cand au dat sa recunoasca Kosovo au facut-o imediat mai toate marile puteri, ignorand opinia puternica a Romaniei si a Greciei (initial si a Bulgariei) care sunt in zona si cunosc mai bine problemele pe propria piele.

    si acum mai au tupeul sa sara cu gura pentru "integritatea teritoriala a Georgiei" ????

    ca si asa daca e sa fim sinceri poporul Abkhaz care nu are o tara cred ca avea mult mai mult dreptul la independenta decat Kosovo care nu este decat un apendic al Albaniei (puteau sa plece albanezii in tara lor!)

    Romania ar trebui sa taca la aceasta faza si sa nu mai insiste inutil pe "integritatea teritoriala a Georgiei".
    • +4 (6 voturi)    
      Macar suntem consecventi (Marţi, 26 august 2008, 21:27)

      musafir [anonim] i-a raspuns lui Ed___

      Asa cum Romania s-a opus la dezmembrarea Serbiei, continua sa se opuna la dezmembrarea Georgiei. Mie mi se pare corect, de ce sa tacem ? Numai pentru ca rushii ai gazu ?
    • -1 (1 vot)    
      tupeu de KGB-ist (Miercuri, 27 august 2008, 10:53)

      bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      "Kosovo care nu este decat un apendic al Albaniei (puteau sa plece albanezii in tara lor!)"
      Dupa aceasta logica si romanii din Republica Moldova trebuie sa plece in Romania, iar Moldova sa ramana pamant sovietic. Halal !
  • -3 (15 voturi)    
    si americanii o pot lua peste bot (Marţi, 26 august 2008, 15:34)

    madame thatcher [anonim]

    Este rezultatul politicii lui George Walker Bush, Dick Chenney, Donald Rumsfeld, Colin Powell, Condolezza Rice- echipa de aur care a bagat SUA in rahat. Cei 4 au vrut sa sperie de lumea, dar au a facut imprastiat: razboaie scumpe si necastigatoare, economie in cadere libera, saracie in expansiune, inasprire a masurilor politienesti interne si, acum, zgandarirea rusilor. De cativa ani, americanii tot ii calca pe coada. Ba prin Europa, ba prin Asia, mai nou prin Caucaz. Era clar impotriva cui au vrut sa indrepte scutul americanii. Numai ca au tras dupa ei si licuricii mici,care s-au infoiat si au luat-o peste bot. Nimeni nu se mai indoieste ca Georgia a pornit razboiul, atacand forele rusesti de mentinere a pacii In Ossetia. Prilej cu care ar fi ucis si vreo 2000 de civili. Sfidare care nu se iarta. Cica replica a fost disproportionata. De parca la razboi e ca pe terenul de baschet: 5 de-o parte, cinci de alta. Le-au tras-o rusii sa nu se mai scoale de jos. Acum se repeta Kosovo , dar cu Putin la pupitru. Ce va face NATO? Cine va indrazni sa-i infrunte sau sa-si trimita cetatenii sa moara in Caucaz (pentru ce?) pentru un dement ca Saakashvili?
    • +1 (9 voturi)    
      Il doare in dos pe Bush (Marţi, 26 august 2008, 15:41)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui madame thatcher

      Stai tu linistit
      • +1 (1 vot)    
        Sa-l pupi acolo unde il doare pe Bush (Miercuri, 27 august 2008, 4:13)

        Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Claude

        Sa-l pupi acolo unde il doare pe Bush.
        • -1 (1 vot)    
          Tanta&Costel = Medvedev (Miercuri, 27 august 2008, 9:46)

          Claude [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

          Tu vorbesti ba sluga lui Putin? catzel de companie ce esti.
    • -1 (11 voturi)    
      cifre (Marţi, 26 august 2008, 15:47)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui madame thatcher

      Mai verifica-ti cifrele si vezi ca si rusii au recunoscut ca au murit 100 de oameni si nu 2000.
      • 0 (4 voturi)    
        surse (Marţi, 26 august 2008, 16:41)

        Tod [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        Daca esti amabil sa ne dai si o sursa.
        In afara de titlul unui articol pe CNN care zicea ceva de genul asta, desi in interior scria ca Rusia a dat o lista cu numele a 130 (parca) de morti, ceea e e cu totul diferit, eu nu am vazut asa ceva.
        • +2 (6 voturi)    
          sursa (Marţi, 26 august 2008, 17:06)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Tod

          Tod uite stirea de la BBC
          http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/7572635.stm
          E vorba de 133 de morti dar cifra e data tot de rusi. Ma intreb daca ii cuprinde si pe civilii georgienii din Osetia impuscati prin satele lor de militiile osete. A fost clar ca rusii au exagerat la inceput cifrele cu civili morti pentru a arata cat de 'barbari' sunt georgienii. Cu toate ca cifrele sunt mai mici, tot consider ca Sakashvili a facut o mare tampenie bombardand orasul.
    • -1 (1 vot)    
      Cine a inceput razboiul (Miercuri, 27 august 2008, 11:02)

      bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui madame thatcher

      Siam ca madane thatcher e cam senila, dar nu banuiam ca este in asa hal !
      Razboi nu poate avea loc doar intre doua (sau mai multe) state. Osetia facea parte din statul Georgia. Concluzia, in acest caz , razboiul l-a inceput Rusia, care a atacat un stat independent.
  • +3 (15 voturi)    
    Semnalul cel mai puternic il da bursa (Marţi, 26 august 2008, 15:40)

    Claude [anonim]

    Si bursa a scazut bine de tot... Nasol pentru rusi... Eu zic ca rusii sa se excluda singuri din G8....
    • +1 (1 vot)    
      Asa este BVB creste precum cotele apelor Dunarii (Miercuri, 27 august 2008, 4:15)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Asa este BVB creste precum cotele apelor Dunarii dar am auzit ca este seceta.
  • -3 (13 voturi)    
    spoils of war (Marţi, 26 august 2008, 15:48)

    ekek [anonim]

    asa cum americanii nu s au dus in irak de dragul populatiei de acolo si asa cum acum vor sa traga foloase de pe urma banilor investiti cu razboiul de acolo, rusii acum vor sa traga foloasele de pe urma razboiului cu georgia. doar ca au dat o lectie de eficienta lumii. 2 zile si gata. sau cum ar zice tata, taca paca, inainte ca rusii.
  • -1 (13 voturi)    
    trei doamne, si toti trei... (Marţi, 26 august 2008, 16:21)

    bila lui Clinton [anonim]

    Aud cate unul care spune ca rusii sunt morti daca nu vand petrol si gaze. E adevarat, mare parte din cresterea lor economica- in fiecare din ultimii 7 ani mai mare decat cresterea oricarui stat din G8- s-a datorat banilor rezultati din exportul de enrgie. Greseala e ca sunt naivi care isi inchipuie ca numai Occidentul poate fi cumparator. Ei bine, e o intreaga planeta care abia asteapta sa devina client al Moscovei. In plus, Occidentul nu-si poate permite sa nu fie client al rusilor. Fara energia ruseasca sunt terminati. Caci aici este vehiculata a doua prostie: in cativa ani s-a terminat cu dependenta de petrol si gaz . In 60 sau o suta de ani, poate. Dar, pana atunci o sa fim cu totii morti. Nici o luna nu poate sta Occidentul fara gazul rusesc.
    Alta bucurie a dusmanilor de ocazie ai rusilor: le-a cazut bursa. Mare minune! Si la americani a cazut bursa, iar la noi merge cand in genunchi, cand in fund. Si care-i problema? Numai castiga Soros sau Abramovici la bursa?
    Ar trebui judecat asa: interdependentele economice sunt atat de profunde, capitalurile au zburat in toate tarile, inclusiv Rusia sau China, incat e greu sa mai faci politica in termenii de care pe care. E singura speranta. Ca economia sa infraneze tendintele militariste. Le va infrana, oare? La americani, marea finanta vine in urma armatei cu cohortele ei de asasini economici- Hulliburton, Bechtel etc- si deasvarseste ruina invinsilor.
    • -2 (6 voturi)    
      Ai dreptate dar.... (Marţi, 26 august 2008, 16:30)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui bila lui Clinton

      Toata planeta doreste sa fie clientul Rusiei in materie de gaze si petrol, numai ca rusii vind scump. Au nevoie de bani. E ca si cum tu ai vrea sa-ti dezvolti afacerea. Cum naiba atunci sa vinzi pe datorie unor rupti in fund?
      • +3 (3 voturi)    
        si teava? (Marţi, 26 august 2008, 17:53)

        ekek [anonim] i-a raspuns lui Claude

        si pe unde ma rog o sa treaca teava aia spre restul lumii? prin europa pica faza. prin china.... risc maxim. prin turcia? aia sun stat din america doar ca au alta locatie pe harta
    • -2 (2 voturi)    
      ctrnk (Miercuri, 27 august 2008, 6:39)

      marx [anonim] i-a raspuns lui bila lui Clinton

      traiesti in republica moldova si iti inteleg frustrarea ca trebuie sa stai la coada sa iti viza de romania abia intrata in nato si europa.
      stati drequ la voi acolo si nu mai faceti valuri ca oricum europa nu va vrea.
  • +1 (11 voturi)    
    Cati specialisti in politica internationala (Marţi, 26 august 2008, 16:27)

    Daniel [anonim]

    vad pe aici... care pun in aceeasi balanta Kosovo si cele dou republici separatiste... chiar crede cineva ca republicile vor independenta ca sa ramana independente? sau ca independenta lor (de facto) e independenta? sa fim seriosi... Rusia nu vrea ca Georgia sa ajunga cumva in Nato in forma intiala, vrea sa aiba controlul zonei... o doare undeva de independenta republicilor... eu unul sunt de acord cu independenta dar daca tot o recunosc macar sa recunoasca si independenta Ceceniei... desi ma indoiesc ca o sa traiesc pana vad asa ceva... din pacate Georgia e cam mica pentru o Rusie care se simte atacata... oricum, daca statele occidentale nu au nicio reactie mai serioasa Rusia o sa-si vada in continuare de jocurile ei mai ales ca are destui asi in maneca.
  • +4 (8 voturi)    
    pt. toti bolsevicii (Marţi, 26 august 2008, 17:15)

    directia 5 [anonim]

    naivi sau interesati care fac o paralela intre Kosovo si Osetia, cine i si inchipuie ca Rusia ar fi lasat ca Occidentul sa i si castige independenta energetica?motivatia Kosovo nu sta in picioare ,conflictul cu Georgia a izbucnit in '90 cand Kosovo nu se afla pe agenda internationala. Rusia ar fi intervenit ori cum pentru a face din proiectul Nabuco o himera ,marturie sta refuzul Rusiei la propunerea Georgiei de a acorda autonomie totala Osetiei si de a transforma Osetia intr o zona a liberului-schimb.Cum a raspuns Rusia? a inarmat separatistii si a concentrat trupe la granita Georgiei,asa se explica coplesirea georgienilor in doar cateva ore, si a continuat actele de provocare silindul astfel pa Saacasvilii la o reactie scontata de Moscova.Dar de ce a tacut Rusia cand Croatia cu o puternica minoritate sarba s ia proclamat independenta iar Germania ,stat NATO, a sprijinit puternic Croatia? raspunsul se afla in investitile germane din Rusia si in dorinta Moscovei de a creea o falie intre Ger. si Franta pe o parte si SUA si Anglia pe o parte.
    • -4 (6 voturi)    
      sluga (Marţi, 26 august 2008, 18:37)

      IOSIF [anonim] i-a raspuns lui directia 5

      Ai ramas la vremuri revolute ,sunt sigur ca foslosesti cuvuinte pe care nu le itelegi,,,bolsevic ,,,oare sti ce inseamna ? daca da scrie-mi.E usor a scrie versuri .............
      • +2 (2 voturi)    
        @IOSIF (Marţi, 26 august 2008, 19:29)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui IOSIF

        nu stiu daca meritati un raspuns,titlu din postarea dumneavoastra tradeaza o fire colerica incapabila de o discutie argumentata si rationala .Poate daca reveniti la sentimente mai bune va voi arata diferenta dintre 'bolsevic' si 'mensevic' ,daca nu net ul este la dispozitia dumitale
    • -1 (3 voturi)    
      Osetia este Kosovo! (Marţi, 26 august 2008, 21:49)

      Un bolsevic [anonim] i-a raspuns lui directia 5

      Nu mi-e frica sa spun asta pentru ca mi-ar zice cineva bolsevic.
      E un caz clar de dublu standard. Daca americanii au voie sa bombardeze Serbia, de ce n-ar avea voie rusii sa intre cu tancurile in Georgia? Este drept ca lezeaza niste interese cu asta, ca noi dorim sa nu le lezeze, dar sa nu-mi spuna mie cineva ce sa gandesc. Si eu tin cu noi, dar de la atat la a refuza sa gandesc mai este mult.
      • +2 (4 voturi)    
        ok (Marţi, 26 august 2008, 23:34)

        PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Un bolsevic

        Foarte bine ca ai parerile tale si nu le accepti asa usor pe ale altora. Acum ar mai trebui sa iti pui 'spiritul' rebel la munca si sa studiezi fiecare conflict in parte, sa vezi cine ce a facut in fiecare dintre ele, cine ce interese are. Si apoi vei vedea daca ramai la aceeasi opinie.
        2-3 articole din ziare si cateva reportaje la televizor nu sunt suficiente.
      • +1 (1 vot)    
        Osetia nu este Kosovo (Miercuri, 27 august 2008, 11:39)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Un bolsevic

        tipic pentru cele 2 sunt ,rusinea lumii civilizate,epurarile etnice, cu deosebirea ca in Kosovo ambele tabere au practicat acest 'sport' iar in Osetia numai osetienii sprijiniti de asa zisele trupe rusesti de mantinere a pacii Daca in Serbia SUA a avut mandat ONU, limitat numai la bombardamente strategice,tintele erau avizate de ONU,iar sarbii au refuzat planul de pacificare propus de comisarul ONU[,Asahari parca] in Osetia Rusia nu a avut mandat din partea comunitatii internationale, iar raspunsul a fost total disproportionat,de fapt comunitatea int. in primele momente a recunoscut dreptul Rusiei de a intervenii in conflict pentru a proteja minoritatea etnica, numai ca Rusia, in buna traditie imperialista ,a depasit cu mult misiunea de mentinere a pacii si a devenit un agresor, iar pretentile ei ,de a schimba reg. liber ales al Georgiei si ocuparea unor teritorii din afara spatiului de conflict atentand astfel la integritetea si suzeranitatea unui stat membru ONU arata ca Rusia ramane un factor de risc pentru lumea libera si civilizata.Rusia de fapt nici nu a fost interesata de Osetia ea nu doreste decat instaurarea unui fel de 'Voronin' la Tbilisi,asa se explica de ce Rusia a respins planul lui Saakasvili care acorda drepturi Osetiei la care minoritatea maghiara de la noi,destul de vocala, nici macar nu viseaza.Despre dublu standard ,vezi te rog tratamentul aplicat cecenilor de Rusia pentru 'vina' lor de a avea aceleasi aspiratii ca si osetinii.in rest te rog citeste postarile lui PaulR care sunt la obiect si de bun simt
        • 0 (0 voturi)    
          Minciuni (Miercuri, 27 august 2008, 17:12)

          fane [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          Te rog sa nu mai raspandesti minciuni. NATO nu a avut aprobarea Consiliului de Securitate al ONU. Rusia si China s-au opus unor masuri agresive exercitate de o organizatie cu rol defensiv asupra unei tari care nu i-a atacat nici unul dintre membri.
          In plus, cu ce sunt mai umane bombardamentele americane (unele efectuate chiar in Duminica de Pasti din 1999) fata de cele rusesti?

          PS. Ahtisaari il cheama pe om.
          • 0 (0 voturi)    
            @fane (Joi, 28 august 2008, 6:26)

            directia 5 [anonim] i-a raspuns lui fane

            China si Rusia s au opus si la interventia din Irak insa incalcarea rezolutilor ONU a dus la interventia coalitiei conduse de SUA, in Kosovo unde macelul interetnic la care Europa divizata de interesele Germaniei in Croatia si Slovenia de frica Greciei de o miscare nationalista albaneza care sa ii puna integritatea sub semnul intrebarii de dorinta Rusiei de a mentine Serbia in sfera sa de influenta pentru a avea un bastion la Adriatica ,a facut necesara interventia NATO,si eu te rog sa faci un exercitiu de memorie si sa i ti amintesti ca toate tintele bombardate in Serbia au fost anuntate la ONU, americanii ca de fiecare data au scos si acum castanele din foc ca mai tarziu sa le primeasca in cap,au pus capat macelului interetnic,au demonstrat lumii musulmane ca lupta impotriva terorismului si nu impotriva islamului,au pus capat riscului de a apare in Balcani un stat islamizat [curios ? dar si in Bosnia si in Kosova au luptat mujadehini ,dar Rusia nu a criticat niciodata tarile arabe care ii sprijineau pe separatisti] Acum si eu detest razboiul,doresc sa merg la pescuit,nu sa devin' momeala' combatant, dar poate tocmai ca ca a fost Duminica Sfanta de Pasti iar lumea serba traditional in mijlocul familiei ,deci nu se aflau la lucru [cazarmi,uzine de armament etc] au determinat SUA sa actioneze.PS multumesc pentru Ahtissari,comditatea m a impedicat sa folosesc oportunitatea 'google'
    • -1 (1 vot)    
      Directia V inseamna Directia la Balaceanca (Miercuri, 27 august 2008, 4:17)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui directia 5

      Directia V inseamna Directia la Balaceanca
      • 0 (0 voturi)    
        cine intreaba ? (Miercuri, 27 august 2008, 10:57)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

        Tantza sau Costel ? si apropo de postarea ta de mai sus ,strada in Moscova cucerita de ceceni n ai vazut ,dar 'piesa' jucata de ceceni in 'regia' lui Basaev de la teatrul Nord-Est ai vazut o?
        • 0 (0 voturi)    
          Corect (Miercuri, 27 august 2008, 18:11)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          Ai dreptate si inca ce piesa. Cu final neasteptat pus in scena de fortele rusesti antitero care au lichidat inclusiv pe cei care trebuiau salvati. Pe acest individ lasa-l in pace. La gara ( subliniez GARA nu scoala, la scola invatat oamenii normali) din Medgidia unde a studiat el nu s-a auzit decat despre ce grozavi sunt sovieticii si rusii.
          • 0 (0 voturi)    
            va las o rubla sa aveti de o votca Saniuta (Miercuri, 27 august 2008, 21:19)

            Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

            Pentru cei 2 cocalari mici pricajitzi (Directia V si Un roman anonim):
            Mai bine cintatzi in gara la Medgidia ca trec pe acolo si va las o rubla sa aveti de o votca Saniuta.
        • 0 (0 voturi)    
          Dementa criminala (Miercuri, 27 august 2008, 18:48)

          Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          Bravo Directia V, esti de aceeasi teapa cu acei criminali, facem bascalie gen `regia Basaev` cu moartea a sute de oameni.

          Si te bucuri ca au murit oameni nevinovati la teatrul Nord-Est sau sute de copii la Beslan?

          Cred ca adori sa afli ca sint omoriti oameni obisnuiti oriunde in lume si sa-tzi bei cafeaua.

          Din pacate am mai cunoscut personaje ca tine si in Romania, Rusia, USA.

          Mie personal imi pasa cind oameni obisnuiti sint victime ale unor crime.
          Tzie vad ca iti face placere asemenea stiri si le aduci aminte.
          • 0 (0 voturi)    
            inchipuire putin criminala (Joi, 28 august 2008, 6:36)

            directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

            nene Tantza ,tanti Costel de unde crede ti voi 2 ca eu sunt un mic 'dracula' nu stiu ,poate raspunsul se afla in sticlele de votca goale de sub capetele voastre,cat priveste rubla pe care doresti sa o oferi mie si 'romanului anonim' mai bine o pastrezi pentru bariera lu' Mazare ,oricum nu va ajunge la amandoi asa ca unul nu o sa vada marea decat in poze anul asta.
  • -3 (5 voturi)    
    Ura si traiasca! (Marţi, 26 august 2008, 17:51)

    Leon [anonim]

    Traiasca Abhazia libera si democrata! Traiasca Osetia libera si democrata! Traiasca Cecenia libera si democrata!
    • +2 (6 voturi)    
      Ai dreptate! (Marţi, 26 august 2008, 18:30)

      Leon al III-lea [anonim] i-a raspuns lui Leon

      Traiasca Secuimea libera si democrata! Traiasca Transnistria libera si democrata! Traiasca Gagauzia libera si democrata! Vrem Banatul independent! Traiasca prostia multilateral dezvoltata!
  • +1 (9 voturi)    
    rusia mareata (Marţi, 26 august 2008, 18:20)

    rares [anonim]

    deci, rusia are exploatate cam 15% resursele proprii. stres nu le afi referitor la alimente, deoarecechian si japonia e un aliat puternic lor. pe de cealalata parte usa e in colaps financiar, iar china si japonia refuza pomparea de bani in economia sua.europa, a fost si va fi mereu slaba, nu prea conteaza la aceste dezbateri. avand in vedere acuzatiile de genocid pe care rusii le acuza, m as mira sa nu aiba dreptate, deoarece si gunoaiele de americani au acuzat genocide si alte porcarii, despre care nu au dat nici un feedback PALPABIL.iranul deja abia asteapta sa aiba tratative cu rusia.china japonia vietnam arabia egipt la fel. asa ca asteptandu i pe americani noi o sa ne cacam pe noi, as USUAL
  • +4 (8 voturi)    
    Si Abhazia? (Marţi, 26 august 2008, 18:26)

    Caligula [anonim]

    Abhazia nu a fost atacata de Georgia in acest conflict. E greu de justificat recunoasterea independentei de catre Rusia in contextul Kosovo. Pe de alta parte nici Transnistria nu a fost atacata. E oare un motiv suficient de recunoastere a independentei bazat pe similaritatiile existente cu situatia din Abhazia? Unde incep si unde se termina actiuniile Moscovei? Daca pentru rusi conceptul de sfere de influenta inseamna o revenire la divizarea Europei asemenea celei din razboiul rece, atunci o asemenea politica nu poate fi acceptata indiferent de pretext si precedent.
  • +7 (7 voturi)    
    a inceput razboiul rece (Marţi, 26 august 2008, 19:14)

    soldatul rus [anonim]

    Dragi diplomati fara dipolma si juristi fara treaba in treburi internationale, lasati naivitatea de o parte si meditati la ultimele evenimente:
    1. Rusii au suspendat relatiile cu NATO timp de 6 luni.
    2 Coreea de Nord a intrerupt dezactivarea instalatiilor nucleare acuzand SUA de violarea intelegerilor
    3 H Chavez viziteaza Moscova
    4 Flota Rusa din Pacific a inceput manevre militare
    5 Dupa Abhazia si Ossetia, Rusia vrea sa rezolve scurt si conflictul Transnistrean
    6 Nave de razboi americane isi fac de lucru in Marea Neagra
    Concluzia? SUA a jucat la cacealma in ultimii doi -trei ani, i-a tot asmutit pe unul si pe altul, pana l-a scos din sarite pe soldatul rus.
    Nu vreau sa anticipez, dar cred ca a inceput un nou razboi rece. Primul din acest secol. O confruntare directa ruso-americana este exclusa la nivelul actual de inarmare nucleara.
    E de vazut ce se va intampla cu economia mondiala intr-o conjunctura care inhiba investitiile straine si delocalizarea, schimburile tehnologice in general.
  • +2 (2 voturi)    
    South Osetia si Abhazia urmeaza modelul Moldovei. (Marţi, 26 august 2008, 19:34)

    Danny [anonim]

    In cele doua regiuni, Osetia de Sud si Abhazia, Rusia va folosi modelul Moldova. Adica, tara va fi independenta (de ochii lumii) dar condusa tot de Rusia. Nedreptatea facuta Georgiei este foarte asemanatoare cu nedreptatea facut-a Romaniei. In loc sa returneze fostele teritorii romanesti, Romaniei dupa destramarea URSS; rusii au declarat independenta Moldovei conducand-o in continuare cu sprijinul blestematului tradator de tara si neam, Voronin.
  • +2 (4 voturi)    
    Imperiul Austro-Ungar (Marţi, 26 august 2008, 19:38)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Principiul pe care-l invoca aceste popoare, albanezii din Kosovo, abhazii, osetinii, cecenii, principiul autodeterminarii popoarelor, sau in sens larg al "drepturilor colective" a stat la baza destructurarii Imperiului Austro-Ungar si la baza crearii ... Romaniei Mari.
  • -2 (6 voturi)    
    creier (Marţi, 26 august 2008, 20:44)

    hail to the thief [utilizator]

    eu zic ca rusii au avut creier cind au atacat georgia
    comparat cum us care a atacat gresit o alta tara, bazat pe minciuni si induceri in eroarea in masa
    toti au duportat deciziile americane inclusiv vestul - rusine sa-ti fie nato
    si ce este mai culmea inca cred ca razboiul din iraq este solutia tuturor problemelor lor
    este solutia intereselor cu asta sunt de acord
    iar ca rezultat au sa stea acolo pina in 2012
    a urmat afganistan iar pe lista este iran
    daca rusii ar avea talentul american de la hollywood ar fi putut crea o simpla inscenare, povestiri si propaganda - ca rezultat fiind atacarea ukrainei si moldovei
    si toti ar fi crezut!!!
    incredibila putere de manipulare, greu sa nu ramii impresionat de asemenea performante! :)
    • 0 (2 voturi)    
      neuroni stingheri (Miercuri, 27 august 2008, 11:19)

      bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui hail to the thief

      daca exista unii care au putere de manipulare, tu oricum nu faci parte din aceasta categorie, desi te caznesti. Nu prea iti iese!
  • +1 (7 voturi)    
    bravo rusia (Marţi, 26 august 2008, 21:21)

    smen [anonim]

    Obezii sunt ofticati la culme imi place nespus chestia asta ,slugoii sua din georgia si ucraina sunt pe duca america se prabuseste financiar umflatii europeni nu mai au gaze si petrol,mai sunt cativa sobolani pe forum care chitaie impotriva rusiei dar ei nu observa realitatea cruda si ofticanta pentru majoritatea
    • +2 (4 voturi)    
      Realitatea cruda si ofticanta (Marţi, 26 august 2008, 23:03)

      whoswho [anonim] i-a raspuns lui smen

      ... stii care este? Rusii au facut-o de oaie de data asta. De ce crezi ca brusc si-au adus aminte de problema transnistreana si o tin din avertisment in avertisment la adresa moldovenilor, propunând tot felul de tratate dubioase? Daca Republica Moldova are curajul in acest moment sa renunte la Transnistria, sa accepte independenta si autonomia acestei regiuni, care oricum e pierduta pentru noi si declara imediat dorinta de a se unii cu Romania, ce crezi ca se intampla? Or sa atace rusii un stat membru NATO si or sa trimita trupe de mentinere a pacii pana la Timisoara? As vrea s-o vad si p-asta. Referitor la santajul cu gazele si petrolul, poti sa gandesti in felul urmator: de ce iti vinde tie un patron de boutique un produs? Pentru ca te iubeste? Nu, ci pentru ca vrea sa faca profit. Rusia va da petrol si gaze, indiferent de declaratiile belicoase, pentru ca altfel iese muuuuuuult de tot pe minus, moi drug smen...
      Apropos de minus, mai terminati frate cu + si -. Daca aveti ceva de spus postati un comentariu si sustineti cu argumente. Da svidania.
      • -3 (3 voturi)    
        exemplu clar de intoxicatie cu big mac (Marţi, 26 august 2008, 23:50)

        smen [anonim] i-a raspuns lui whoswho

        tin sa iti reamintesc draga iubitor de grasimi saturate ca in republica moldova este un regim marioneta al rusiei care nu se va unii niciodata cu romania cea ce balmajesti mata sunt niste elucubratii
      • 0 (0 voturi)    
        Don`t cry my sweetie whoswho (Miercuri, 27 august 2008, 21:25)

        Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui whoswho

        De ce si-au vindut romanii resursele naturale la cel mai prost moment posibil?

        FIY (For Your Information)
        Wikipedia
        http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Russia
        Putin years
        Under the Putin administration, Russia's economy saw the nominal Gross Domestic Product (GDP) increase 6 fold, climbing from 22nd to 11th largest in the world. The economy made real gains of an average 7% per year (2000: 10%, 2001: 5.7%, 2002: 4.9%, 2003: 7.3%, 2004: 7.1%, 2005: 6.5%, 2006: 6.7%, 2007: 8.1%), making it the 7th largest economy in the world in purchasing power. In 2007, Russia's GDP exceeded that of 1990, meaning it has overcome the devastating consequences of the 1998 financial crisis and preceding recession in the 1990s.[11]

        During Putin's eight years in office, industry grew by 75%, investments increased by 125%,[11] and agricultural production and construction increased as well. Real incomes more than doubled and the average salary increased eightfold from $80 to $640.[12][13][14] The volume of consumer credit between 2000–2006 increased 45 times,[15][16] and during that same time period, the middle class grew from 8 million to 55 million, an increase of 7 times. The number of people living below the poverty line also decreased from 30% in 2000 to 14% in 2008.[11][17][18]
  • 0 (2 voturi)    
    era si normal (Marţi, 26 august 2008, 22:32)

    Skypower [anonim]

    oricum aia ca si kosovarii nu mia vroiauin nici un fel sa fie cu gruzinii.
    nu trebuie sa facem asociei cu hungurii de la noi. ei sunt 1 mil dizolvati in 6 mil de romani.
    hai sa ramanem deschisi la problema.
    • +2 (4 voturi)    
      nu chiar (Marţi, 26 august 2008, 23:48)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Skypower

      Daca osetii nu vroiau nici un fel sa fie cu georgienii cum iti explici ca fostul lor prim-ministru (Dmitry Sanakoyev) a devenit anul trecut seful administratiei georgiene in osetia, administratie care controla aproape jumatate din regiune? Conflictul avea sanse de a fi rezolvat pe cale pasnica, Georgia investise mult in regiune pentru a-i atrage pe oseti dar asta nu le convenea rusilor care le-au dat cetatenie si armament greu osetilor.
      Printre primele lucruri pe care le-au bombardat rusii in Osetia s-au numarat investitiile georgiene.
      Ai dreptate, maghiarii de la noi nu au treaba in povestea asta, nu pentru ca ar fi dizolvati ci pentru ca au drepturi, de cele mai multe ori se inteleg cu romanii, apoi secuimea e in centrul Romaniei si nu la margine, nu are nimeni interes sa manipuleze situatia precum face Rusia etc. etc..
  • +1 (3 voturi)    
    pt toti cei anti- PaulR (Marţi, 26 august 2008, 22:34)

    taranistu” [anonim]

    ”Io o tin de coarne si tu-mi zici ca-i suta!”
  • +1 (3 voturi)    
    completari (Marţi, 26 august 2008, 22:41)

    taranistu” [anonim]

    suta= o capra fara coarne
    P.S.: Nici eu nu sunt de acord cu independenta Kosovo, eram favorabil unei largi autonomii, dar mi se pare ca sunt multe diferente de nuanta intre situatia din Georgia si cea din Yugoslavia sau , Serbia. Pot insa sa afirm ca acest PaulR , pe care nu il cunosc deci nu fac partis-pris uri gratuite, aduce argumente valide, care trebuie rumegate, analizate, numai ca prea multi forumisti arunca cu muci in toate partile inainte de a gandi!
  • -1 (3 voturi)    
    pt toti cei anti PaulR (Marţi, 26 august 2008, 23:11)

    taranistu” [anonim]

    ”Io o tin de coarne si tu zici ca-i suta”


    Acest text trebuia sa apara inaintea celui cu completari, dar, hotnews...
  • 0 (4 voturi)    
    HAHA (Marţi, 26 august 2008, 23:34)

    Alex [anonim]

    Cum ai ajuns tu la concluzia ca SUA e moarta.Pe ce te bazezi? Stati tu linistit ca dolarii aia tipariti duc la deprecierea dolarului, si se pare ca de o luna incoace dolaru se apreciaza.

    Stai tu calm ca exista un plan...
  • +1 (1 vot)    
    problema sta astfel, cred (Miercuri, 27 august 2008, 1:01)

    cristi [anonim]

    "Robinetul" este controlat de mafia politica rusa, si pe aia ii doare in paispe daca vand sau nu.
    Marfa lor e ceruta, ei au conturi de miliarde de euro, sa crape toti rusii mititei, ca au de unde, cei mari pot astepta pe barba si frigul nostru!
  • 0 (0 voturi)    
    Economia rusiei (Miercuri, 27 august 2008, 12:51)

    sorin [anonim]

    Ia verificati voi aici, inainte sa spuneti ca Russia va fi afectata de embargo:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Russia

    Multi au ramas cu ideea de acum 10-15 ani despre economia rusiei. Dar spre deosebire de tarile pro-europene, gen georigia, ukraina, rusii au lucrat pentru ei in ultimii 10 ani; nu si-au vandut resursele americanilor si occidentalilor.
    Daca in 90 rusia avea cam acelasi nivel economic cu georgia, ukraina, acum au 2x salarii fata de ucraina si 3-4x fata de georgia.
    De fapt, au facut cam acelasi lucru pe care la facut japonia dupa razboi.

    Asa ca idee: anul acesta parlamentul rus a aprobat bugetul pentru investitii in infrastructura: 500 Miliarde USD