Propunerile lui Dalai Lama: Mutarea sediului NATO la Moscova si a sediului CE in Polonia

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 august 2008, 18:26 Actualitate | Internaţional

Dalai Lama a propus vineri, intr-un discurs pentru pace, integrarea Rusiei in NATO si mutarea sediul Aliantei la Moscova, pentru a evita tensiunile internationale. Liderul spiritual tibetan a mai sugerat si transferarea sediului Comisiei Europene in Polonia, relateaza AFP, citat de NewsIn.

"Trebuie sa avem ca scop sa ajungem la o dezarmare mondiala", a declarat laureatul Premiului Nobel pentru Pace, potrivit traducerii realizate de interpretul sau Matthieu Ricard. Dalai Lama a vorbit in fata unei multimi de 9.000 de persoane, reunite la Nantes, in vestul Frantei.

"Daca ar fi creata o forta militara unita care reprezinta Europa intreaga, fara forte nationale, acest lucru ar reduce posibilitatile unui conflict in interiorul Uniunii", a declarat liderul spiritual tibetan.

"O alta idee: ar trebui inclusa, putin cate putin, si Rusia in acest sistem, iar pentru a evita cauzele de tensiune, daca NATO ar putea sa fie extins si cu Rusia, ar putea fi luata in calcul posibilitatea ca sediul NATO sa fie la Moscova", a declarat el.

El a propus si mutarea sediului Comisiei Europene de la Bruxelles in Polonia, un loc "mai central" din punctul sau de vedere.























2325 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    NATO (Sâmbătă, 16 august 2008, 18:53)

    Ufo Man [anonim]

    Daca tacea, filozof ramanea........
    • 0 (0 voturi)    
      saracul,ce haos e in capul lui .. (Duminică, 17 august 2008, 10:38)

      Budai Lama [anonim] i-a raspuns lui Ufo Man

      va dati seama ca aiuritul asta face politica mondiala ?se ia in bete cu China pentru Tibet care nu este a lui ma-sa ,solicita predarea NATO Rusiei ,mutarea UE la draku in praznic -credeam ca toti tampitii politici sunt nascuti si cultivati numai in Rromania, dar vad ca nici cu altii nu imi e rusine
  • +2 (8 voturi)    
    dalai lama (Sâmbătă, 16 august 2008, 18:56)

    piktor [anonim]

    mai degraba sa mutam sediul Nato in Tibet, ca sa devina complet inutil
  • +1 (7 voturi)    
    hai sa mutam... (Sâmbătă, 16 august 2008, 18:59)

    gigi [anonim]

    eu propun mutarea rusiei in america sau mutarea americii in rusia.
    • +1 (1 vot)    
      propiunere (Duminică, 17 august 2008, 0:06)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui gigi

      a doua propunere e mai benefica ;)
  • +1 (9 voturi)    
    Adaugare (Sâmbătă, 16 august 2008, 19:02)

    Weather [anonim]

    Eu as adauga in plus propunerea ca Tibetul sa se mute la Bragadiru iar Dalai Lama sa fie sponsorizat de Gilette
  • +2 (8 voturi)    
    Bre, (Sâmbătă, 16 august 2008, 19:10)

    vraja marii [anonim]

    nu zic nu, Dalai Lama s-o pricepe la mantre, rugaciuni, meditatii, etc. Dar la politichie mai bine i-ar lasa pe altii ca nu s-a prins, sau face pe prostul, ca totul e un joc de putere.
  • +1 (9 voturi)    
    Tipic (Sâmbătă, 16 august 2008, 19:32)

    Dumitru [anonim]

    Trebuie papagalii anti-rusi sa improaste balele p-aci. Bai amaratilor, cand o fi rusia si china in nato, atunci va fi pace.
    Trist este ca ratati ca astia de comenteaza, formeaza o opinie. Si citeam acum pe situri rusesti....tot asa au si ei ratatii lor (care zic fix invers). Asa se ajunge la razboaie, cand ratati care nu stiu ce e viata unui om, sau ca razboiul (ORICE DAR ORICE MOTIV AR AVEA) este o NENOROCIRE, dau cu parerea. DIn pacate, amaratii de pe forumuri au echivalentul lor in politica, iar o mana de oameni ajung sa nenoroceasca popoare. Sa va fie rusine !
    • +1 (7 voturi)    
      True (Sâmbătă, 16 august 2008, 19:55)

      Ion Coman [utilizator] i-a raspuns lui Dumitru

      Foarte adevarat, ma bucur ca nu sunt singur in gandire. Prea multi cimpanzei isi dau cu parerea cu un aer de mari superficialo-ganditori.
    • +3 (3 voturi)    
      aiurea (Sâmbătă, 16 august 2008, 23:11)

      me [anonim] i-a raspuns lui Dumitru

      Hai nu ne inebuni, ce lectii de maturitate ne dai!
      Una e sa accepti ca razboiul e o nenorocire, ceea ce suntem cu toti de acord, alta e sa mai gasesti si un mod realist de a-l evita. Iar ce a spus Dalai Lama e un cretinism.
      Cum sa integrezi Rusia in NATO, ce naiba? Ce interes are Rusia sa faca asta? Dar tarile NATO? Este un mod de gandire realist? Pai hai sa integram direct toate tarile in NATO, inclusiv triburile care se bat ca chiorii in Africa. Pe cine aperi a doua zi dupa ce s-au batut? Ce scop ar mai avea NATO, crezi ca ar fi pace deodata pt ca s-au semnat niste hartii ? Eu nu prea cred, imi pare rau.
      Rusia e un stat care intimideaza si santajeaza economic si militar alte state. Trebuie tratat ca atare. E ca si cum ai propune sa se fi integrat Germania lui Hitler in NATO (sau ceva asemanator). Din cate stiu eu Hitler a avut alianta de neagresiune cu Rusia si toti il tratau cu mare grija atunci, dar asta nu l-a oprit sa atace nici Rusia nici pe nimeni altcineva...
    • +1 (1 vot)    
      hh (Duminică, 17 august 2008, 3:14)

      budi [anonim] i-a raspuns lui Dumitru

      pentru o persoana 'pacifista' - prea te pripesti sa ii faci 'amarati'/'papagali'/'ratati' etc pe cei care nu iti impartasesc opiniile, fara ca macar sa iti argumentezi propria pozitie; probabil si tu ai pune de-un mic razboi cu ei toti, caci si-asa sunt cretini si nu iti inteleg ideile marete; intrucat eu nu sunt ghidat de idei pacifiste, ti-o spun direct: amice, esti idiot!
    • 0 (0 voturi)    
      cine oare? (Duminică, 17 august 2008, 5:52)

      dumitrescu [anonim] i-a raspuns lui Dumitru

      dumitre, nu temai ambala asa ca iti cade tzigla de pe balcon! intrebarea este : cine vrea cu adevarat sa fie pace? hai noroc si la multi ani!
  • -1 (11 voturi)    
    s-a stricat (Sâmbătă, 16 august 2008, 19:33)

    andy [anonim]

    dalai, ancepi sa ne sperii
    • +1 (7 voturi)    
      Romana asta, andy.. (Sâmbătă, 16 august 2008, 19:49)

      Ion Coman [utilizator] i-a raspuns lui andy

      Invata sa vorbeste romaneste apoi comenteste
  • 0 (4 voturi)    
    sa mutam (Sâmbătă, 16 august 2008, 20:38)

    demenajor [anonim]

    si capitala Tibetului la Beijing
  • +2 (2 voturi)    
    pt. NATO (Sâmbătă, 16 august 2008, 22:53)

    gica contra [anonim]

    Adevar graiesti! Multi considera o onoare sa-l ai in preajma pe Lama. E un bou. A meditat de pomana.
  • -2 (2 voturi)    
    dalai lama are dreptate!!! (Sâmbătă, 16 august 2008, 22:57)

    moldovanu [anonim]

    salut! dupa cum spunea shi tipic mai sus ca din cauza la amirati aia ca nici nu se gindesc ce comenteaza sunt in lume aitea conflicte ca de exe asta din georgia, voi stati bine acasa in fotoliu pe cind altii in lumea asta au ramas fara case fara frati,surori,parinti dar intrati shi voi macar pe o sec in pielea lor shi peurma incercati sa ginditi logic cind comentati asa subiecte.
  • +4 (4 voturi)    
    @dumitru (Sâmbătă, 16 august 2008, 23:41)

    burebista [anonim]

    Mi-e sila de rusofili, de cei care confunda arta ruseasca cu politica Rusiei, de cei care uita ca Rusia si comunismul adus de rusi au fost cea mai teribila povara pe care o puteau primi romanii.
    Dumitrule, or fi papagali cei care critica rusia, dar tu esti un mancurt, un individ fara identitate si fara memorie.
    Eu chiar nu pot sa inteleg cum pot romanii cocheta cu ideea ca 'Rusia nu e chiar asa rea, de fapt americanii sunt de vina, ei ne-au vandut'
    Nordul bucovinei, basarabia sunt teritorii luate cu japca de rusi. Locuitorilor acelor zone li s-a rapit identitatea, au fost rusificati fortat pana au ajuns sa ii dusmaneasca pe cei de acelasi neam cu ei.
    Rusia NU isi va cere scuze niciodata, nimanui.
    Asa ca rutine tie dumitre ca esti genul care cauta justificari violului la care a fost supus poporul roman si multe alte popoare ce au avut nesansa sa se afle in calea rusilor.
    • 0 (0 voturi)    
      n-ai inteles nimic (Duminică, 17 august 2008, 4:24)

      jijel [anonim] i-a raspuns lui burebista

      Dalai Lama vorbeste despre pace, in timp ce tu esti orbit de dorinta de razbunare (pe care oricum n-o poti avea). Pentru a face pace trebuie de multe ori sa pui deoparte trecutul. Daca nu vom face asta (si e in natura umana sa nu vrem sa o facem) nu vom avea decat razboaie dupa razboaie. Asta vrei?
      De ce ne-au tratat rusii nasol chiar daca eram aliati? Pentru ca  nu demult fusesem aliati cu nemtii, adica eram demni de tot dispretul.
      Comunismul din Romania a devenit un cosmar de nesuportat abia prin anii 80, si a fost opera poporului roman slab, las, turnator si lingau. Stiu, e tot vina rusilor, mereu sunt altii de vina. Bravul popor roman este o eterna victima a marilor puteri, a pozitiei geografice, a climei, a gravitatiei, dar mai ales a lui insusi.
      In prezent suntem mai dezbinati ca popoarele care n-au tara, nu suntem in stare sa ne autoadministram, in 20 de ani n-am fost in stare sa facem o autostrada, am distrus cu voiosie si ce functiona in regimul comunist, ne-am vandut tara pe bani marunti, dar noi n-avem nici o vina!
  • +1 (3 voturi)    
    cum isi bate joc varsta de om!!! (Duminică, 17 august 2008, 1:11)

    eeeuuuu [utilizator]

    ce copil destept era pe la 7 asnisori, cand a acceptat o pereche de ochelari! si cum s-a ramolit acum la... numai 73 de primaveri! dar anii de exil nu iarta nici macar pe incarnarea lui buddha! asa ca tenzin gyatso, pe numele sau de mirean, venit-a cu o propunere pentru care numai alzheimer-ul poate servi drept scuza! ii propun si eu sa se departeze de acest pamant profan si sa lase loc altui dalai lama!
  • 0 (0 voturi)    
    da da, aduceti NATO in Moscova (Duminică, 17 august 2008, 9:07)

    rosofonul [anonim]

    Eu cred ca nu NATO va integra Rusia, ci mai degraba se va numi ca Rusia a primit NATO in CSI.

    Oricum propunerea este interesanta in naivitatea ei.
  • 0 (0 voturi)    
    JO din China (Duminică, 17 august 2008, 11:38)

    niv [utilizator]

    l-au propulsat pe Dalai-ul Lama din Dharmsala ,( India) pe scena numero uno a mass-media ! Acum putem sau nu sa admiram in direct exotismul opiniilor lui,greu e sa pricepem vizionarismul acestui personaj, pe care l-as asemui cu Don Quijote ,iar noi pe aici ramanem evident foarte departe de Tibetul spiritual, pe care il reprezinta Sanctitatea Sa ; iar China merita sa respecte libertatea spirituala si culturala a Tibetului ,in semn de deschidere spre valorile democratiei ; o superputere nedemocratica ar fi o alta satrapie (asiata) !
  • 0 (0 voturi)    
    sediul_nato? (Duminică, 17 august 2008, 12:46)

    gigikent [anonim]

    Bine ca nu i-a trecut prin minte sa mute sediul NORAD la Moskva...asa parca era mai haios...papagalul naiba...umbla cu cioara vopsita...
  • +1 (1 vot)    
    paceeee (Duminică, 17 august 2008, 15:12)

    jonelu [anonim]

    ar trebui gasit o rezolvare a conflictului palestiniano-israelian.De 30-40 incoace in zona aia este o stare de tensiune , nici evreii nu stau confortabil ce sa mai zicem de palestinieni ca le sint darimate casele cu tancul si izgoniti......
  • 0 (0 voturi)    
    Inteligentii (Luni, 18 august 2008, 12:27)

    George [anonim]

    Bubuie inteligenta in capul unora care au ramas blocati pe filmele americane.

    Politica e mai incurcata decat credeti voi, nimic nu este intamplator, nimic nu este asa cum pare.
    Daca era asa simpla politica o puteati face si voi.
    Nu o puteti face pentru ca nu aveti minte suficienta.
    Asta e adevarul.

    Fiti mai ingaduitori, ascultati cu atentie, fiti atenti si la parerile altor oameni, deschideti bine ochii.

    Intai de toate nu mai fiti asa vehementi.
  • 0 (0 voturi)    
    interesanta propunerea Dalai Lama (Vineri, 29 august 2008, 7:39)

    CosmaCosmin [anonim]

    Prin ce zice Dalai Lama deschide o poarta , o varianta in gandirea noastra trebuie doar sa ascultam , desi pare o varianta shocanta eu cred ca in aproximativ 30-40 de ani tot la varianta unui guvern unit planetar se va ajunge , daca ne uitam cu 30-40 de ani in urma de exemplu germanii erau urati de majoritatea popoarelor europene iar acum au un scop comun , iar Obama zicea intr-un discurs ca inainte de toate a fi cetatean american este si un cetatean pamantean si ca doreste o mare apropiere cu Europa vorbind de Noua Ordine Mondiala . Internetul , comunicatiile si transporturile ne aduc tot mai aproape .